Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό derek » 11.02.09, 11:41 pm

VaLKyRiE έγραψε:εγω σκεφτομαι το θεμα και μου γεννιουνται και αλλα ερωτηματα...αυτη η κλοπη μηπως εγινε και εν γνωση της εταιριας?η μηπως σαν επιβολη-αυτο θελω του πελατη? ( καπου το δε και του αρεσε)...μηπως δε φταιει πχ ο αρτ νταιρεκτορ αλλα ειναι και αυτος λιγο θυμα? (αυτο θελει ο πελατης αυτο θα του φτιαξεις, σιγα μη μας βρει πως τον αντιγραφουμε ειναι στο εξωτερικο αυτος....)
πιστευετε πως καποιος πολυ γνωστος αποτι φαινεται με καλη θεση σε μια τετοια εταιρια θα διακινδυνευε θεση-καριερα κλπ ετσι ευκολα?

Ακόμη κι αν του το ζήτησε ο πελάτης δεν δικαιολογείται να κανει κάτι τετοιο. Οφείλει να εξηγησει στον πελάτη ότι είναι παράνομο και να μην δεχθει. Σε κάθε περίπτωση το μόνο θυμα είναι ο δημιουργός του πρωτότυπου.
Ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δικιο. :)

Δεν κρύβω πάντως πως είμαι περιεργος να μαθω ποιος το έκανε. :oops:
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό cynic » 12.02.09, 12:16 am

παρεμπιπτόντως, αν είναι viral είναι από τα πιο έξυπνα ever...
visuals_static & in motion
Άβαταρ μέλους
cynic
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 12.02.09, 4:34 am

Ginis
Εχεις πλακα Dark3go ..δεν θα αποκαλυφθει το ονομα απο εδώ μεσα..αν είναι να μαθευτει κατι, θα βρει αλλο τροπο οχι μεσα απο ένα forum..το μήνυμα το πηραμε (τουλαχιστον εγω σιγουρα)..καλο είναι να αποφευγουμε τις κλοπες διοτι εκτος του οτι δεν έχεις την συνειδηση σου καθαρη, μπορει να βρεις και ασχημα τον μπελα σου ιδιαιτερα αν εχεις μια καλη θεση..
Καλο βραδυ κύριοι.
!

Βασικά εσύ έχεις πλάκα κι όσοι συμφωνούν μαζί σου. Και γιατί να μη μαθευτει απο εδώ, αν μαθευτεί απο αλλού θα είναι πιο ανώνυμο και πιο ανώδυνο?!?!?! Ισα ισα, καλύτερα να μαθευτεί απο εδώ που το φόρουμ αυτό εδώ, δείχνει υπέρμαχο των ιδανικών του επαγγέλματος, ή ακομα καλύτερα των εφαρμοσμένων τεχνών. Δε βλέπω πιο ιδανικό μέρος απ το να ξεφτιλιστεί ένας απατεώνας του χώρου μας.

Δε κατάλαβα δηλαδή το τόπικ ήταν εκπαιδευτικού χαρακτήρα? Α, ήθελες να μας πείς ότι δε πρέπει ν αντιγράφουμε? Α, μάλιστα. Ντάξει, εσένα περίμενα να μου το πείς? και δε μου λες ρε φίλε, όλο το σκηνικό που μπήκες στο κόπο και εγραψες του Φερναντεζ τι είναι, για τη φουκαριάρα τη μάνα σου το έκανες? Ή μήπως να του υποδείξεις ότι δε πρέπει να αντιγράφουμε? omg kai 3 lol.

Αν αυτή ή κάποια άλλη κλοπή πάρει και βραβείο στα ΕΒΓΑ, ή στα ΕΔΕΕ, μη βγει μετά να πει κανείς ότι είναι αντιγραφή. Γιατί ώς τότε θα είναι νομιμότατο, και δε πρέπει να τους χαλάσουμε τη μανέστρα...

Penlix
... αν θεωρήσουμε οτι το νόημα είναι οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ, και όχι το ποιος είναι ο αντιγραφεύς.

Αν θεωρήσουμε ότι η αντιγραφή δεν είναι θεώρημα αλλα πράξη, τότε δεν έχει και νόημα να το συζητάμε, αν θα πρέπει να μαθευτεί ο αντιγραφέας. Σε πάνε μέσα όταν κάνεις κάτι, και όχι όταν το χεις στο μυαλό σου. Στη περιπτωσή μας ισχύει το πρώτο. Φίλε μου, εφόσον ο Φερνάντεζ το είπε ξεκάθαρα, ότι του κόπιαραν τη δουλειά και μάλιστα μια πολυεθνική εταιρία θα πρέπει να είναι θέμα και μάλιστα απροκάλυπτο στο χώρο μας.

υγ. θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο να "πλακοθούμε" απο πιο κοντά... :P :D
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 12.02.09, 1:16 pm

Φίλε Dark3go, νομίζω πως προς το παρών και εφ'οσον δε γνωρίζουμε ποιος-οι πως και γιατί έκανε την κουτσουκέλα καλύτερα να περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη και τον-τους λιθοβολούμε αργότερα.

Για την ώρα ας μείνουμε στο συμπέρασμα πως "τα αγαθά copies κτώνται"

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 12.02.09, 1:31 pm

Tο "ηθικό" δίδαγμα που προκύπτει, ασφαλώς ειναι το "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ"...

Καλό είναι μέχρι να μαθευτούν οι λεπτομέρειες και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβησαν τα πράγματα, να είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι..

Συμφωνώ όμως και με τον Dark3go:
Αμα αυτή η δουλειά αρχίσει να εμφανίζεται στα βραβεία, ποιος θα σηκωθεί τότε να πει ότι πρόκειται για clopy-paste?

Οταν θα βγάζει η "δημιουργική" ομάδα την καθιερωμένη φωτογραφία καμαρώνοντας για την επιτυχία στα covers του MarketingWeek, ποιος θα είναι ενημερωμένος (από τους πελάτες που θα συρρέουν πάλι για τις special εικαστικες υπηρεσίες της πολυεθνικής) ότι πρόκειται για απάτη?

Οταν ο πελατάκος θα κάνει μια βόλτα στην Ισπανία και τυχαία του πέσει κατι στα χέρια ή ακόμα χειρότερα, εάν ενημερωθεί απο εμάς εδώ... ποιος θα του δώσει πίσω τα χιλιάρικα που έδωσε για την "πρωτότυπη ιδέα"???

Οταν ο υπεύθυνος art, βάλει αυτή τη δουλειά στο portfolio του, από ποιον θα προσληφθεί και ποιανού θέση μπορεί να πάρει??

Αυτά.

Λίγες σκέψεις, από κάποια που έχει δουλέψει σε 2 μεγάλες διαφημιστικές και ο λόγος που αποσύρθηκε (από αυτή τη βιομηχανία) είναι οι διαρκης τσακωμοι με τους "από πάνω" για ασυμφωνία σε περιπτώσεις κατευθυνόμενης αντιγραφής...
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.02.09, 2:08 pm

grafistakos έγραψε:Λίγες σκέψεις, από κάποια που έχει δουλέψει σε 2 μεγάλες διαφημιστικές και ο λόγος που αποσύρθηκε (από αυτή τη βιομηχανία) είναι οι διαρκης τσακωμοι με τους "από πάνω" για ασυμφωνία σε περιπτώσεις κατευθυνόμενης αντιγραφής...

πες τα χρυσοστομη. καθε μερα αντιμετωπιζω ανθρωπους που θελουν να αντιγραψω!!!!λες κι εγω δε ξερω-μπορω να κανω κατι καλυτερο!
ελεος δηλαδη!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 12.02.09, 5:03 pm

Κάποτε βρεθηκαμε σε ενα αναλογο διλλημα να φτιαξουμε ΄ναν καταλογο απατεώνων - πελατων - κακοπληρωτων - κλεφτων προσχεδιων.
Με τη λογικη οτι εδω μέσα είναι φόρουμ γραφιστών και όχι καταδοτών, καταλήξαμε λίγο πολύ οτι αυτη η ιδεα μπορει να εξυπηρετούσε κάποιους να μην κακοπεσουν, αλλα απ την αλλη, για σκέψου, να γραφουμε κατεβατα με ονοματα απατεώνων, με τη δική μας και ατομικη μας κρίση. Η κρίση μας ειμαστε σιγουροι οτι είναι αντικειμενική? Μήπως περιεχει και εμπάθεια? Μήπως και προσωπικά κριτήρια?
Και πάμε τώρα στο παρον θέμα.
Αρχικα, το γενικο συμπέρασμα, είναι clopy paste. Κακώς έγινε.
Ξέρουμε όμως και τις δύο πλευρές? Είναι λόγος αυτός για να στιγματίσουμε επαγγελματικά κάποιον που, ναι έπραξε αντιδεοντολογικά, και το τίμημα του σίγουρα θα είναι οικονομικο, και νομικό. Αυτό δεν του είναι αρκετό, για να μάθει?
Για ποιο λόγο πρέπει να αναρτήσουμε και να λιθοβολήσουμε το όνομα κάποιου? Για την κάθαρση του κλάδου μας?Οχι
Αν θέλουμε να κάνουμε επαγγελματική κάθαρση, ξεκιναμε απο μας.
Ανημασταν όλοι τίμιοι, και είχαμε έναν άτιμο που πρέπει να καταδώσουμε, δε θα γέμιζε ο τόπος ίδια vectorakia παντου
Υπάρχουν χίλιες δυό ερωτήσεις που μπορουμε να κάνουμε στον γραφιστα που υπάρχει μέσα μας, για το άν αυτο που κάνουμε είναι σωστό ή όχι. Δηλώνω ξεκάθαρα, οτι ούτε εγω είμαι σωστη επαγγελματίας. Και ξεκινάω την κάθαρση απο δω, απ αυτο το γραφείο που κάθομαι. Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου στιγματίζοντας κάποιον άλλον. Είναι κακό να περιθοριοποιούμε τους άλλους παιδια. Μην ξεχνάμε οτι μια μέρα μπορεί να βρεθούμε εμείς εκει
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό irish » 12.02.09, 6:35 pm

Καλοπροαίρετα θα γράψω και εγώ την γνώμη μου, μου στείλανε το link για το συγκεκριμένο topic σαν αλυσίδα mail για να χλευάσω και εγώ και να λιθοβολήσω τον συνάδελφο. Σιγά ρε παιδία, η δουλεία που έγινε είναι σαφέστατα επηρεασμένη από τον Fernandez, ε και??? τι έγινε? ο Fernandez και ο κάθε Fernandez έχει με τη σειρά του επηρεαστεί από άλλους δεν δέχομαι ότι διεπράχθη κλοπή αλλά κάποια ατυχής συνέχεια στο έργο κάποιου άλλου. Με το αρχίσουμε να στιγματίσουμε τον γραφίστα που το έπραξε δεν κάνουμε τίποτα παραπάνω από τον οδηγήσουμε σε απόλυση από την θέση του γιατί μια πολυεθνική δεν θα δεχθεί να πάρει πότε το βάρος επάνω της άσχετα με τις οδηγίες που ενδεχομένως να είχε δώσει στον δημιουργό η εταιρία ή ο πελάτης. Και ο πελάτης, ναι, έχει πάντα δίκιο, θέλουμε δεν θέλουμε υπηρετούμε τον πελάτη όσοι είμαστε στον χώρο για βιοποριστικούς λόγους.
Το να δώσουμε τώρα έναν συνάδελφο, που όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι να σταθεί κάποιος στο χώρο, θεωρώ ότι είναι κακοήθεια. Είμαι 20 χρόνια στο επάγγελμα και έχω υποχρεωθεί να αντιγράψω και εγώ δουλείες, όπως και όλοι μας αλώστε άσχετα με το αν εγώ είχα δική μου ίσως καλύτερη άποψη για τα εκάστοτε έργα, αλλά εάν σου ζητούνται συγκεκριμένα πράγματα οφείλεις να τα παραδίδεις εφόσον δέχεσαι και τα χρήματα τους.
Βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας και μην βιάζεστε να καταδικάσετε κάποιον δικό σας έτσι για την πλάκα. Δεν είστε και όλοι τόσο δημιουργικοί,… αλίμονο.
irish
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 12.02.09, 6:42 pm

irish έγραψε:Το να δώσουμε τώρα έναν συνάδελφο, που όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι να σταθεί κάποιος στο χώρο, θεωρώ ότι είναι κακοήθεια. Είμαι 20 χρόνια στο επάγγελμα και έχω υποχρεωθεί να αντιγράψω και εγώ δουλείες, όπως και όλοι μας αλώστε άσχετα με το αν εγώ είχα δική μου ίσως καλύτερη άποψη για τα εκάστοτε έργα, αλλά εάν σου ζητούνται συγκεκριμένα πράγματα οφείλεις να τα παραδίδεις εφόσον δέχεσαι και τα χρήματα τους.

Βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας και μην βιάζεστε να καταδικάσετε κάποιον δικό σας έτσι για την πλάκα. Δεν είστε και όλοι τόσο δημιουργικοί,… αλίμονο.

Δεν δέχομαι και εγώ τον ονοματισμό, το θεωρώ περιττό. Αλλά να μην φτάνουμε στο αντίθετο άκρο και να υπερασπιζόμαστε τέτοιες πρακτικές, εφόσον δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για συνέχεια του έργου του δημιουργού, αλλά για καραμπινάτη αντιγραφή. Είναι επίσης ανήθικο, να πληρωνόμαστε εμείς για ώρες μελέτης και εργασίας άλλου σχεδιαστή. Αλίμονο, ας πλήρωνε η εταιρία τον σχεδιαστή για την δική του συνεισφορά..

Η σκάφη και τα σύκα να ονομάζονται, ειδικά μεταξύ μας, οπου κανέναν δεν μπορούμε να κοροιδέψουμε.

Με κάθε καλή διάθεση.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό irish » 12.02.09, 6:59 pm

Δεκτό διορθώνω το «συνέχεια στο έργο» και βάζω «βασισμένος στο έργο» αλλά χωρίς να ξέρεις το παρασκήνιο δεν μπορείς να καταδικάζεις κάποιον. Anyway δεν έχει σημασία την γνώμη μου εξέφρασα, ο καθένας πράττει όπως καταλαβαίνει.
irish
Member

Δημοσίευσηαπό irish » 12.02.09, 7:27 pm

Επίσης ήθελα να προσθέσω πως ουδεμία σχέση έχω με το γραφίστα που έκανε την δουλεία ούτε θέλω να υπερασπιστώ κανέναν, μπορεί όντος να τον οδήγησε εκεί η ανικανότητα του μπορεί να είναι ένα ακόμα λαμόγιο, ας βγει ο ίδιος να δώσει μια απάντηση.
irish
Member

Δημοσίευσηαπό derek » 12.02.09, 7:59 pm

Σιγά ρε παιδία, η δουλεία που έγινε είναι σαφέστατα επηρεασμένη από τον Fernandez, ε και??? τι έγινε?

...η δουλεια ειναι σαφεστατα επηρεασμένη? :lol:

Με το αρχίσουμε να στιγματίσουμε τον γραφίστα που το έπραξε δεν κάνουμε τίποτα παραπάνω από τον οδηγήσουμε σε απόλυση από την θέση του γιατί μια πολυεθνική δεν θα δεχθεί να πάρει πότε το βάρος επάνω της άσχετα με τις οδηγίες που ενδεχομένως να είχε δώσει στον δημιουργό η εταιρία ή ο πελάτης.

Κόιτα Irish, δεν ξέρουμε αν ο ανθρωπος που σχεδιασε την συγκεκριμενη καμπανια αν είναι υπάλληλος της διαφημιστικής ή εξωτερικός συνεργάτης. Δεν ξέρουμε αν ήταν δική του ιδέα να ''επηρεαστει'' :) απο τον Fernandez ή του το ζήτησαν. Γενικως δεν ξέρουμε πολλά πράγματα για την υπόθεση εκτός του ότι υπηρξε αντιγραφη του εργου καποιου χωρίς την άδεια του.
Ειναι κανενα παιδάκι που τωρα ξεκινα στο χωρο και ''δεν ηξερε'' ? Αντεγραψε και εκανε καμμια αφισουλα για το γκρουπακι του που θα παιξει στην γειτονια και θα την κολλησει σε 10 τοιχους? (οχι οτι στις παραπανω περιπτωσεις δικαιολογειται αλλα λέμε τωρα... )
Ημαρτον!
Επαγελματιας είναι, για την McCann Erickson και για την Παρουσιαση το έκανε.

Εμεις θα τον οδηγησουμε στην απόλυση, όχι οι πράξεις του? :?

Και ο πελάτης, ναι, έχει πάντα δίκιο, θέλουμε δεν θέλουμε υπηρετούμε τον πελάτη όσοι είμαστε στον χώρο για βιοποριστικούς λόγους.

Ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο. Μην σου πω ότι σπανια ξέρει και τι του γινεται.
Δική μας δουλεια είναι να του εξηγησουμε τι ποιο είναι το δικιο του, να του προτεινουνε και να τον πεισουμε γι' αυτο και να του εξηγησουμε γιατι δεν κανει να αντιγραψουμε όταν έρχεται και σου λεει ''θελω αυτο'' .
Το να δεχεσαι οτι ο πελατης εχει παντα δικιο είναι η ευκολη διακιολογια!

Φιλικα!
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 12.02.09, 8:03 pm

αν κάποιος πελάτης επιμένει να του φτιάξεις κάτι που είναι αντιγραφή (και όχι απλά επηρεασμένο) από κάτι άλλο, δε μπορείς να αποποιηθείς την ευθύνη με κάποιον τρόπο; να βάλεις τον πελάτη να υπογράψει τίποτα και έτσι;
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 12.02.09, 8:32 pm

nitro912gr έγραψε:αν κάποιος πελάτης επιμένει να του φτιάξεις κάτι που είναι αντιγραφή (και όχι απλά επηρεασμένο) από κάτι άλλο, δε μπορείς να αποποιηθείς την ευθύνη με κάποιον τρόπο; να βάλεις τον πελάτη να υπογράψει τίποτα και έτσι;

Απλά του εξηγείς ευγενικά οτι είναι αντιγραφή, οτι μαζί μ εσενα μπορει να μπλέξει κι αυτός κι άν δεν καταλαβαίνει Χριστο απ οσα του λές, την κάνεις με ελαφρα πηδηματάκια, γιατί αν δε μασάει απο τρεξίματα, θα τρέξει κι εσένα στο μέλλον.
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 13.02.09, 12:27 am

Μπορεί, κάποιος, να δώσει τον ορισμό της "αντιγραφής" παρακαλώ;
Πότε είναι; Από ποιά στιγμή ξεκινάει; και πώς μετριέται;
Πότε σταματάει να λέγεται αντιγραφή και γίνεται τι; Τάση; Σχολή; Ρεύμα;

Ας μας βοηθήσει κάποιος.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό irish » 13.02.09, 11:02 am

christosvcdc έγραψε:Μπορεί, κάποιος, να δώσει τον ορισμό της "αντιγραφής" παρακαλώ;
Πότε είναι; Από ποιά στιγμή ξεκινάει; και πώς μετριέται;
Πότε σταματάει να λέγεται αντιγραφή και γίνεται τι; Τάση; Σχολή; Ρεύμα;

Ας μας βοηθήσει κάποιος.

Κατά την γνώμη μου αντιγραφή είναι να πάρεις κάτι και να το χρησιμοποιήσεις αυτούσιο όπως το βρήκες αλλάζοντας την υπογραφή, τώρα για το συγκεκριμένο σίγουρα δεν είναι αντιγραφή, είναι κακή, αν θες μια λαϊκίστικη προσαρμογή της ιδέας τάσης του Fernandez (που σιγά ρε παιδιά την πρωτοτυπία) για επαρχιώτικο μαγαζί, βλέπε άπειρα καρά-κιτς έργα style Warhol σε φωτογραφεία και πανηγύρια (ουδεμία σχέση φυσικά ο Fernandez με τον Warhol).
irish
Member

Δημοσίευσηαπό irish » 13.02.09, 11:05 am

adworks έγραψε:
nitro912gr έγραψε:αν κάποιος πελάτης επιμένει να του φτιάξεις κάτι που είναι αντιγραφή (και όχι απλά επηρεασμένο) από κάτι άλλο, δε μπορείς να αποποιηθείς την ευθύνη με κάποιον τρόπο; να βάλεις τον πελάτη να υπογράψει τίποτα και έτσι;

Απλά του εξηγείς ευγενικά οτι είναι αντιγραφή, οτι μαζί μ εσενα μπορει να μπλέξει κι αυτός κι άν δεν καταλαβαίνει Χριστο απ οσα του λές, την κάνεις με ελαφρα πηδηματάκια, γιατί αν δε μασάει απο τρεξίματα, θα τρέξει κι εσένα στο μέλλον.

Να εξηγήσεις σε πελάτη και να τον πείσεις όταν έχει παγιωμένη άποψη??.... καλά, σιτ χαϊ αντ γουότς. :)
irish
Member

Δημοσίευσηαπό Berry » 13.02.09, 11:07 am

Καλημέρα κι' από εμένα...
Πλεόν υπάρχει η συγκεκριμένη καμπάνια και σαν παρουσίαση στο τελευταίο τεύχος του "Marketing Week"... Και παρουσιάζεται σαν φρέσκια και πρωτότυπη ιδέα... :evil:
ambition makes you look pretty ugly
kicking squelling gucci little piggy...
Berry
Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 13.02.09, 11:17 am

irish έγραψε: τώρα για το συγκεκριμένο σίγουρα δεν είναι αντιγραφή, είναι κακή,

πως είπατε?
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 13.02.09, 11:20 am

ναι φρέσκια σαν το ψωμί για τους κεφτέδες :P

εγώ είμαι υπέρ του διασυρμού του αντιγραφέα, γιατί όπως είπε και κάποιος άλλως πιο πάνω, δεν είναι μια αντιγραφή για την αφίσα της μπάντας ενός πιτσιρικά, είναι τεράστια καμπάνια και βγήκε άρχισε να παίρνει και επαίνους. Το "ένα λάθος έκανε ο άνθρωπος γιατί να τον φάμε" δεν στέκει, δεν είναι λάθος που έγινε γιατί δεν ήξερε κάτι και έκανε κάτι που μοιάζει με κάτι άλλο, έκανε καρά αντιγραφή, ούτε καν που επηρεάστηκε, απλά πήρε της μορφές των πρωτότυπων έργων και τις άλλαξε λίγο και τσουπ, της οικειοποιήθηκε.

Δεν υπάρχει παρθενογένεση στον τομέα μας, αλλά αυτό δεν ήταν επιρροή, και είναι ξεκάθαρο.

Όχι δεν έκανε λάθος, έκανε μ*λ*κ***! Και αυτά διαφέρουν. Αν δεν κράξεις σήμερα στην Ελλάδα μας δε μαθαίνει κανείς, και τίποτα δε διορθώνεται, για αυτό δεν πάμε μπροστά σαν έθνος, λέμε "ντάξ μωρέ και σε εμάς θα μπορούσε να συμβεί γιατί η κακιά στιγμή κτλ κτλ" όχι δεν ήταν κακιά στιγμή! Ήταν ωχαδερφισμός και κλοπή!

Ναι να διασυρθεί και να γίνει ρόμπα ο υπαίτιος, να αποκοπεί από τον κλάδο, γιατί όχι; Όλοι οι άσχετοι εδώ θα μαζεύονται; Προτιμώ να βλέπω μέτριες αλλά πρωτότυπες και με προσπάθεια καμπάνιες, παρά τέτοιες παπαριές.

Μπορεί να μην έχω κάνει τίποτα τρομερό τόσο καιρό που έχω μπλεχτεί στον κλάδο, μπορεί να μην είμαι ούτε στο ελάχιστο τόσο καλός όσο άλλοι αλλά ποτέ δεν προσπάθησα να αντιγράψω την δουλειά άλλου και να την περάσω για δική μου και να καρποθώ τους κόπους του!

Ή είμαστε σοβαροί ή δεν είμαστε, διαλέξτε την μεριά σας γιατί γκρίζες ζώνες δεν υπάρχουν.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : MSN [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων