Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 13.02.09, 3:12 pm

adworks έγραψε:
αφού λένε ότι αν τον διασύρουμε θα έχει πρόβλημα στο να βρει δουλειά και τα λοιπά μετά, τότε θα αποκοπεί από τον κλάδο της οπτικής επικοινωνίας.

Οπως διαγράφονται ας πούμε οι δικηγόροι απ το δικηγορικό σύλλογο,
οι γιατροι απ τον ιατρικο σύλλογο, να διαγραφουν και γραφιστες απ τον οπτικοεπικοινωνιακό σύλλογο - κλάδο?

Εγώ προτείνω κάτι καλύτερο

10 βουρδουλιές στην πλατεία
ξεπουπούλιασμα
κρέμασμα γυμνός και ανάποδα
Αποτρίχωση στην περιοχή μπικίνι (μή σου πώ και βραζιλιάνικο)
για παραδειγματισμό και αποκατάστασιν της ταξεως...

ε ωραία λοιπόν ας το αφήσουμε όπως είναι...

και μετά θα πάνε άλλοι 10 και θα αντιγράψουν, βέβαια αφού δεν θα πάθουν και τίποτα, γιατί να κουράζονται?

Αν όμως έπεφτε κράξιμο, διασύρονταν οι υπαίτιοι, πόσοι θα κάνανε αντιγραφές μετά; Πολλοί λιγότεροι φυσικά, αφού θα ξέρουν ότι δε θα περάσει έτσι τότε θα το σκεφτούν διπλά και τριπλά το θέμα.

Αλλά είπαμε εδώ είναι Ελλάδα, γιατί να πολεμήσουμε τις αντιγραφές αφού είμαστε με το σκεπτικό ότι κάποια μέρα θα βαριόμαστε και θα θέλαμε να καταφύγουμε και εμείς εκεί σαν εύκολη λύση;

Συγνώμη αν ακούγεται σαν έμμεση κατηγορία αυτό, αλλά αυτό μου βγαίνει όταν βλέπω τέτοια υπόθαλψη.
Εκτός αν ο αντιγραφέας είναι κάποιος φίλος γνωστός και γίνεται μια προσπάθεια να πέσει στα μαλακά γιατί οκ καταλαβαίνω να προσπαθεί κάποιος να ξελασπώσει έναν φίλο (άσχετα με το που είναι το δίκιο).

Δεν πρόκειται να πάμε μπροστά ποτέ έτσι.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 13.02.09, 3:14 pm

Α, και μια είδηση που μόλις τώρα μου ήρθε που αποδεικνύει ακόμα καλύτερα τα όσα λέω, είναι ότι οι δικηγόροι των 2 πλευρών κάνουν "έρωτα"...

άντε καλα γ@..σια...!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό til01 » 13.02.09, 3:14 pm

Sorry gia ta greek english
Egw lew oti exete katadikasei ton anthropo xwris na 3erete ti exei ginei. sou eipa apla 3 endexwmena. pote den 3erei ti akribos exei ginei opote kalitera na krazete tin DIAFIMISTIKI kai oxi ton creative , art
I diafimistiki fteei kai o tropos leitourgeias tis.
love is the desire for life
life is the desire for love
desire is the love for life

SATISFACTION IS THE DEATH OF DESIRE
Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 13.02.09, 3:16 pm

Νιτρο και τιλ01 διαβάστε σελιδα 4 κατω κατω
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό til01 » 13.02.09, 3:19 pm

ελπίζω και φαντάζομαι να μην απευθύνεσαι σε μένα.

Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 13.02.09, 3:21 pm

αυτό που λες til01 είναι σαν το "δεν ήθελα να σκοτώσω γυναικόπαιδα στον πόλεμο, απλά εκτελούσα διαταγές", συγνώμη αλλά...

Ας τον αφήσουμε λοιπόν να κρυφτεί πίσω από την εταιρία του, να παίρνει δόξα και φράγκα, και όταν έρθει η ώρα της κρίσης "εγώ; η εταιρία μου τα φταίει όλα!". Ναι; Δεν πάει έτσι.

Dark3go το διάβασα , ε αφού έγινε και κλοπή και το ξέραν όλοι, ακόμα πιο χάλια η κατάσταση.

Δεν έχω κάτι άλλο να πω, όποιος σκέφτεται μπορεί να καταλάβει, χωρίς να πει κανείς τίποτα.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.02.09, 3:23 pm

til01 έγραψε:ελπίζω και φαντάζομαι να μην απευθύνεσαι σε μένα.

Ελπίζω να πέσουν οι τόνοι, να αποφεύγουμε βωμολοχείες κλπ απρεπή για να μην διαγραφούν οι τελυταίες δύο σελίδες. Οτιδήποτε προσωπικό, υπάρχουν και τα PMs. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Cgko » 13.02.09, 3:24 pm

Και ξαναλέω λοιπών….ο creative director δεν είναι ένας απλός γραφιστάκος- εικονογραφούληςς- κειμενογραφούλης. Είναι η δουλειά του να είναι δημιουργικός και να έχει τα @@ από ατσάλι να αποφεύγει τέτοιες κακοτοπιές. Δεν είπα να τον κρεμάσουμε τον άνθρωπο αλλά κάποιος –ιοι έκαναν μεγάλη βλακεία. Τα προβλήματα είναι για εμένα το εξής.
Αντί να υπάρξει σαφής καταδίκη από όποιον ποστάρει εδώ μέσα, καθόμαστε και συζητάμε αν είναι σωστό και υπάρχουν επιχειρήματα όπως «όλοι το έχουμε κάνει κάποια στιγμή(well….no)» αποφθέγματα του Picasso που δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό til01 » 13.02.09, 3:26 pm

Nitro egw apla eipa na kratate mia epifila3i den sou eipa oti einai athoos ama pei kapoios tin diadikasia kai tous emplekomenous se ena project se mia diafimistiki tha katalabete oti ftene poloi.

Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό irish » 13.02.09, 3:42 pm

Dark3go έγραψε:Συμφωνω με derek και Nitro και χαίρομαι, που κάποιοι εδώ καταδικάζουν τους αντιγραφείς και δεν είμαι μόνος τελικά στο πλανήτη...

όσο γιατι τη φάση να πώ ότι με ένα τηλεφώνημα στη Μcann, έμαθα τα πάντα συν ότι όλα είναι εκ προμελέτης και με γνώση του τί ακριβώς κάνουν, οι συνάδελφοι...αν και έκλασαν πόμολα όταν τους είπα ότι ήδη είναι γνωστή η κλοπή που διέπραξαν σε δίαφορους γραφιστικούς κύκλους και ότι η ρόμπα συνεχίζεται...παρόλα αυτά θα συμμορφωθώ με τη κοινή θέληση σας να μη γνωστοποιήσω τους συνάδελφους εδώ, εφόσον ίσως χαρακτηριστώ καταδότης των Γερμανών, Μάτσας και Γερολαδάς.

θα παρακαλούσα όμως κάποιους εδώ που υποστηρίζουν τις κλοπές ή είναι ελαστικοί μ αυτές, να μου κλάσουν μια μάντρα γκιώνηδες.

Ανοησίες, παλικαρισμοί και αηδίες. βγάλτε τις παρωπίδες και δείτε την ζωή όπως είναι.
irish
Member

Δημοσίευσηαπό derek » 13.02.09, 3:48 pm

Βλεποντας το διαφημιστικό της Παρουσιασης και μη γνωριζοντας τη δουλεια το Fernadez ειπα ότι μου άρεσε πολύ η δουλεία που έγινε κι ότι την βρήκα πολύ φρεσκια και διαφορετικη και την συζητησαμε με 2 φίλους του χώρου. Φαίνεται κατα τη γνωμη μου ότι έπεσε αρκετη δουλειά (αν και αντιγραφη) και εδώ είναι που με προβλημάτισε η άποψη του Staff.
Γιατί ρε γαμώτο δεν καθονται κάτω κι αν όχι να κανουν κατι καινουριο, να εξελιξουν αυτο που είδαν και που τους άρεσε, να παρουν καποια στοιχεια τεχνικης ή στυλ καποιου άλλου και να κανουν κατι δικό τους.

Λάθη (εσκεμμενα και μή) κανουμε ολοι.Το θεμα είναι πως τα αντιμετωπιζουμε και τι κανουμε μετα!

Irish, πως είναι η ζωή (σου) ?
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 13.02.09, 3:55 pm

Λυπάμε για όλα αυτά,

ας καταλάβουμε επιτέλους πως οι μεγάλες πολυεθνικές διαφημιστικές δεν κάνουν design και τρελλές εικονογραφήσεις. Media κάνουν ρε παιδία και όχι design! Εκεί είναι τα χρήματα. Όχι στις ιδέες αλλά στα κονέ.

Στα "αυτά τους" εαν και πως κάνουν τις δουλείες, αφόυ τα επόμενα project θα τα πάρουν έτσι και αλλίως, βλέπε μίζα-γνωριμία.

Πάντως το μόνο θέμα που βλέπω είναι πραγματικά επαγγελματικό.
Όποιος το έκανε δεν ξέρει την δουλεία του. Τέλος.
¶σχετα με το ποιος του το είπε, εαν τον πιέσε ο πελάτης και άλλες αηδίες.
Εαν ειναι κάτι εκτός δεοντολογίας δεν το κάνεις, εάν το κάνεις δεν είσαι ακριβώς σχεδιαστής, μάλλον άσχετος θα έλεγα το καλύτερο.

Δηλαδή εάν σας έλεγαν να πλαστογραφήσετε ένα διαβατήριο, ένα τιμολόγιο, μια υπογραφή θα τό κάνατε;

Ας καταλάβουμε επίσης πως η δουλεία που κάνουμε είναι σοβαρή και μια τέτοια μ*λ*κ*** επηρεάζει όλους μας.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 13.02.09, 4:02 pm

Σε αυτό το σημείο, νομίζω πως είναι περιττό αλλά θα το αναφέρω, οφείλω να διευκρινίσω πως ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ουδέποτε υποστήριξα την αντιγραφή ή περιέθαλψα τον αντιγραφέα. Ούτε γνωρίζω αλλά ούτε καν υποψιάζομαι ποιός μπορεί να εμπλέκεται.
Αλλά θα υποστηρίξω εως εσχάτων το δικαίωμα του καθενός σε μια δίκαιη κρίση και όχι στην καταδίκη "δια βοής" του όχλου.

Υ.Γ.
Αυτά τα περί νυκτόβιων πτηνών είναι για κλάματα.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό til01 » 13.02.09, 4:04 pm

Dimitri θα συμφωνήσω μαζί σου
Αλλα ζούμε σε μια χωρα που η εργασία είναι πολυτέλεια οποτε θα έχουμε συνεχεια τέτοια φαινόμενα, εκβιαστική εργασία.

Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό irish » 13.02.09, 4:10 pm

Σε περίπτωση που είσαι freelancer, ΝΑΙ, μπορείς να πεις όχι και μπορείς να απορρίψεις δουλειά και πελάτη, αλλά σαν υπάλληλος διαφημιστικής δεν μπορείς ίσως μια η δυο να το κάνεις αλλά όχι παραπάνω. Αυτό λέω από την αρχή, και δεν ρίχνω δίκιο σε κανέναν για κανενός είδους αντιγραφή. Αλλά όλοι εδώ κατηγορούν τον γραφίστα και όχι την εταιρία, για εμένα την ολική ευθύνη φέρει η εταιρία αρχίζοντας από τον χρόνο που έχει δώσει το direction και τους creative super τύπους που καθοδήγησαν το γραφίστα.
irish
Member

Δημοσίευσηαπό jamaican » 13.02.09, 4:20 pm

αραγε σε τι κολασμένο καζάνι να βράζει αυτη την στιγμή ο τύπος?Φαντάζομαι οτι υπάρχει και μεγαλύτερη τιμωρία απο την απόλυση.... είναι η κατεβασμένη ματιά της απέναντι συναδέλφου που μέχρι χθές κάνανε πλακίτσα και τωρα αποφεύγει να τον κοιτάξει στα ίσια...
!!!!!!!what a day for a daydream!!!!!
jamaican
Member

Δημοσίευσηαπό Cgko » 13.02.09, 4:27 pm

irish έγραψε:Σε περίπτωση που είσαι freelancer, ΝΑΙ, μπορείς να πεις όχι και μπορείς να απορρίψεις δουλειά και πελάτη, αλλά σαν υπάλληλος διαφημιστικής δεν μπορείς ίσως μια η δυο να το κάνεις αλλά όχι παραπάνω. Αυτό λέω από την αρχή, και δεν ρίχνω δίκιο σε κανέναν για κανενός είδους αντιγραφή. Αλλά όλοι εδώ κατηγορούν τον γραφίστα και όχι την εταιρία, για εμένα την ολική ευθύνη φέρει η εταιρία αρχίζοντας από τον χρόνο που έχει δώσει το direction και τους creative super τύπους που καθοδήγησαν το γραφίστα.

Μα αυτό λέμε, δεν φταίει ο γραφίστας αλλά ο creative director και ο τρόπος που λειτουργούν οι διαφημιστικές. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα να την πληρώσει αυτός που φταίει. Αλλα βλέπεις έτρεξαν όλοι να ταυτιστούν με τον γραφίστα που μπορεί να χάσει την δουλειά του.
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό irish » 13.02.09, 4:28 pm

jamaican έγραψε:αραγε σε τι κολασμένο καζάνι να βράζει αυτη την στιγμή ο τύπος?Φαντάζομαι οτι υπάρχει και μεγαλύτερη τιμωρία απο την απόλυση.... είναι η κατεβασμένη ματιά της απέναντι συναδέλφου που μέχρι χθές κάνανε πλακίτσα και τωρα αποφεύγει να τον κοιτάξει στα ίσια...

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν βράζω σε κανένα καζάνι, έχω δική μου δουλειά και είμαι αρκετά χρόνια στη δουλειά κοντεύω τα 20, αλλά τα παιδιά που ιδρώνουν για να πάρουν μια δουλειά που αγαπάνε και να την κρατήσουν ίσως να χρειάζεται να κάνουν και παραχωρήσεις. είμαστε ΟΚ? σου έλυσα καμία απορία.
irish
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 13.02.09, 4:35 pm

til01 έγραψε:Dimitri θα συμφωνήσω μαζί σου
Αλλα ζούμε σε μια χωρα που η εργασία είναι πολυτέλεια οποτε θα έχουμε συνεχεια τέτοια φαινόμενα, εκβιαστική εργασία.

Στάυρο, την αγορά, την κατάσταση, την χώρα την δημιουργούμε εμέις. Εμείς δίνουμε δικαιώματα για αυτή την κατάσταση.

Ας δουλεύαμε όλοι μας σωστά να δείς πως λύνονται πολλά από τα προβλήματα του κλάδου. Αλλά βλέπεις οι πιο πολλοί από εμάς (και εγώ) δεν έχουμε ιδέα για το πώς πραγματικά γίνεται η δουλεία, και ξαμολόμε οπτικά σκουπίδια σε 10 λεπτά και αυτό είναι μέρος της "ελληνικής γραφίστικής". Παπάρια μάντολές...
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό jamaican » 13.02.09, 5:11 pm

irish έγραψε:
jamaican έγραψε:αραγε σε τι κολασμένο καζάνι να βράζει αυτη την στιγμή ο τύπος?Φαντάζομαι οτι υπάρχει και μεγαλύτερη τιμωρία απο την απόλυση.... είναι η κατεβασμένη ματιά της απέναντι συναδέλφου που μέχρι χθές κάνανε πλακίτσα και τωρα αποφεύγει να τον κοιτάξει στα ίσια...

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν βράζω σε κανένα καζάνι, έχω δική μου δουλειά και είμαι αρκετά χρόνια στη δουλειά κοντεύω τα 20, αλλά τα παιδιά που ιδρώνουν για να πάρουν μια δουλειά που αγαπάνε και να την κρατήσουν ίσως να χρειάζεται να κάνουν και παραχωρήσεις. είμαστε ΟΚ? σου έλυσα καμία απορία.

οχι irish, δεν αναφέρομαι σε σένα... αλλά αφου το ανέφερες να σου πω το εξης... έχω τα ίδια χρόνια στην πλάτη με σένα και μάλιστα τα περισότερα απο αυτά στην βρωμοκαρέκλα του μεγαλοcreative( ναι ναι ναι αυτήν που βρίζουν εδω μέσα όλοι). Παραχωρήσεις έχω κάνει και με το παραπάνω όπως όλοι μας. Αντιγραφή δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ μα ποτέ. Ο μόνος τρόπος που χρειάζεται για να αποκτήσεις και να κρατήσεις την δουλειά που αγαπάς, για μένα, είναι ένας.... να πατήσεις στα πόδια σου!Με την λογική αυτή θεωρώ οτι έχω και το δικαίωμα να κριτικάρω καταστάσεις και ανθρώπους που προτιμάνε να πατάνε στα πόδια άλλων. Στο γραφείο μου αυτός ή αυτή θα είχε φύγει πετώντας και ας μην ήταν και Παρασκευή.γκε γκε? τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς!!!!
!!!!!!!what a day for a daydream!!!!!
jamaican
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων