Βρίσκομαι μεταξύ τυπογραφων και πελατών. Και μετά..??

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Βρίσκομαι μεταξύ τυπογραφων και πελατών. Και μετά..??

Δημοσίευσηαπό DianaDesign » 24.09.09, 1:46 pm

Καταρχην καλημερα και καλως σας βρηκα.
Ειμαι γραφιστρια και δουλευω μονη μου με καποιους πελατες, κυριως καρτες, κανενα μικρο flyer κλπ.
Το προβλημα που εχω, και νομιζω οτι το εχουν οι περισσοτεροι, ειναι οτι βρισκομαι μεταξυ τυπογραφων και πελατων σαν χαμαλης.. η ακομη καλυτερα μεταφορεας χρηματων.
Τι εννοω?
α) Ο πελάτης δεν ειναι ετοιμος να πληρωσει για το γραφιστικο μερος της δουλειας. Νομιζει οτι εγω θα "παιξω" 2-3 ωρες στον υπολογιστη μου και η μακετα θα βγει μονη της. Πολλες φορές μαλιστα με βλεπει σαν "τι κανεις εδω κοπελα μου? Πανε σπιτι σου να γινεις νοικοκυρά". :x
Δεν εκτιμαται η δουλεια μου κι ετσι αναγκαζομαι να δωσω μια ολοκληρωμενη τιμη πχ για καρτες χωρις να ξεχωριζω μακετα από εκτυπωση. Κι εκει ερχεται το δευτερο προβλημα μου:
β) Οι τυπογραφοι που ετυχε να συνεργαστω με βλεπουν σαν μεταφορεα χρηματων. Θα μου δωσουν μια τιμή (την ιδια περιπου που θα εδιναν απευθειας στον πελατη) χωρις να μου αφηνουν περιθωρια κερδους.. ακομη και χωρις κερδος καμια φορα. :wall :wall

Ετσι λοιπον φτανω στο σημειο να μην κερδιζω χρηματα αλλα να "προσπαθω να κερδισω ΜΕΡΙΚΑ χρηματα". Δυστυχως δεν τα καταφερνω και νομιζω οτι ειναι γενικοτερο προβλημα. :(

Μηπως είναι καλυτερα να ξενητευτω?
DianaDesign
Member

Re: Βρίσκομαι μεταξύ τυπογραφων και πελατών. Και μετά..??

Δημοσίευσηαπό soffia » 24.09.09, 2:03 pm

καλησπέρα DianaDesign
εφόσον αυτό που κάνεις είναι μεταφορά χρημάτων πως θες να σε δουν πελάτες και τυπογράφοι;
O πελάτης μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, δεν μας υποχρεώνει κανείς να το δεχτούμε.
Και ο τυπογράφος γιατί να σου δώσει περιθώριο να κερδίσεις από την δική του εργασία;
Ειδικά αν δεν του κάνεις μεγάλο τσίρο.
Αν θες να σε αντιμετωπίζουν διαφορετικά δούλεψε σαν σχεδιαστής όχι σαν μεσάζοντας
http://gda.gr/content/ενωση-κώδικας-δεοντολογίας-icograda
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 24.09.09, 2:45 pm

Το πως σε βλέπει ο πελάτης μερικές φορές (ίσως και τις περισσότερες) εξαρτάται και από το πως εμφανίζεσαι στον πελάτη. Στην δική μου περίπτωση (αποκλειστικά δεν προτείνω σε κάποιον να το ακολουθήσει) το ύφος βοήθησε για να τους κοπούν πολλά.

Από εκεί και πέρα καλλιέργησε τις σχέσεις σου με τα τυπογραφεία. Πηγαίνεις στο τυπογραφείο σαν γραφίστας και όχι σαν πελάτης. "έρχομαι για δουλειά για πελάτη"! Το να περάσεις να δεις τη χαρτιά θα τυπώσεις και διάφορες λεπτομέρειες βοηθάνε. Μην απλά στέλνεις μία μακέτα και λες "1000 κάρτες, δύο όψεις κτλ" και άντε γεια.

Το να πάω στο τυπογραφείο και να πληρώσω τον τυπογράφω είναι κάτι που το κάνω εγώ. Όπως επίσης το να δίνω τιμή "πακέτο" στον πελάτη. Αυτό από μόνο του δεν είναι κάτι κακό.
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 24.09.09, 4:10 pm

Εισαι γραφιστας. Αν ντρεπεσαι να χρεώσεις για την δουλειά σου αστο και κάνε κάτι άλλο. Απλά και όμορφα.
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 24.09.09, 5:49 pm

Επιπλέον άσχετα αν ο τυπογράφος κάνει καλύτερη τιμή ή όχι, δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα εσένα. Το κέρδος που βγάζεις δεν είναι από το σκόντο που κάνει ο τυπογράφος. Είναι από την τιμή που ζητάς εσύ!

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 24.09.09, 8:42 pm

Μπορει πολλοι να διαφωνησουν με την οπτικη μου. Προσωπικα ποτε δεν παρουσιασα τιμη ''πακετο'' για τους εξης απλους λογους.

α) Ειμαι γραφιστας και επικεντωνομαι σε αυτο. Δεν ειμαι παροχεας γενικοτερων υπηρεσιων.

β) Θελω να πληρωνομαι για την δουλεια μου οσο το δυνατο καλυτερα. Θελω να γνωριζει ακριβως ο πελατης τι πληρωνει και γιατι, οχι να εχει μια σκιωδη αποψη που δημιουργει παρεξηγησεις. Διαχωριζω απολυτα το δημιουργικο απο την παραγωγη ωστε να αντιλαμβανεται ο πελατης οτι αγοραζει και υλη και πνευμα. Αλλο το μελανι και το χαρτι της δουλειας και αλλο το concept της.

γ) Καποιοι το κανουν για εξυπηρετηση του πελατη και σεβαστο, ενα μεγαλο μερος ομως προσπαθει με πλαγιους τροπους να φουσκωσει τον λογαριασμο, ή ακομη χειροτερα να αναπληρωσει το αρχικο ποσο που ηταν πολυ κοτα για να ζητησει. Εκτος της πρωτης περιπτωσης το βρισκω ανεντιμο.

δ) Στους χαλεπους καιρους μας των ασυνεπων συνεργασιων και πετσινων επιταγων, δεν ειναι οτι πιο εξυπνο να παρεις στην πλατη ενα κοστος που μπορει να ειναι απο μερικες εκατονταδες εως πολλες χιλιαδες γιουρα. Αν σε ''βαψει'' ο πελατης θα καταληξεις να πουλας στρατηγικα σημεια του σωματος σου σε κεντρικη λεωφορο μετα τις 12 το βραδυ.

ε) Θα πρεπει να τρεχεις απο την αναληψη της εργασιας και τον σχεδιασμο, μεχρι την παραλαβη και παραδοση της δουλειας. Ευχαριστω δεν θα παρω προτιμω να φτιαξω σε αυτο το χρονο μια μακετα.

Παντα δινω την επιλογη στον πελατη να χρησιμοποιησει καποιον δικο μου συνεργατη ή αν θελει ή ηδη εχει καποιον δικο του. Αν μου γινεται καποια εκπτωση λογω του οτι θα παω καποιες δουλειες, προτιμω να περασει στον πελατη και να μεινει ευχαριστημενος απο τις καλυτερες τιμες. Με αυτον τον τροπο και ο τυπογραφος απολαμβανει οφελη και αντανακλα στην συνεργασια μας. Δινω την επιλογη στον πελατη να αποφασισει αν θελει να επιμεληθω την παραγωγη με εξτρα κοστος. Αν οχι, δινω τα pdf στον τυπογραφο της επιλογης του, ριχνω ενα τελεφωνο να μου πει οτι δεν εχει καποιο θεμα και αντε γεια.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 24.09.09, 11:31 pm

DianaDesign έγραψε: Πολλες φορές μαλιστα με βλεπει σαν "τι κανεις εδω κοπελα μου? Πανε σπιτι σου να γινεις νοικοκυρά". :x

Aν τον έχεις κάνει να σε βλέπει έτσι, τότε όντως πάνε σπίτι σου και γίνε νοικοκυρά.
Βγάλε λοιπόν το φακιόλι από το κεφάλι και απέδειξε στον πελάτη σου πως δεν πουλάς χαρτί και μελάνι, αλλά design, έρευνα και μελετη. Αν όμως ο πελάτης σε ρωτάει «γιατί μου προτείνες αυτό το σχεδιο» και εσύ απαντάς «έτσι μου βγήκε ή έτσι μου αρέσει» τότε όντως θα κάνεις μεγάλο όνομα στα πιάτα. Προσωπικά τους πελάτες που κάνουν διαιρέσεις για να βρουν τιμή μονάδος τους έχω από καιρό διώξει. Ηρθε και ο καιρός για εσένα να σταματήσεις να βλέπεις περιθώρια κέρδους στην παραγωγή και να ψάξεις πόσο πραγματικά αξίζει το design και οι γνώσεις σου.
Ο/η joe μίλησε πολύ σωστά αν και στο γ' σχόλιο του/της διαφωνώ. Η επιμέλεια παραγωγής εντύπου και οι γνώσεις τυπογραφίας/φινιρίσματος/βιβλιοδεσίας είναι ανεκτίμητες. Το κόστος μιας τέτοιας επιμέλειας δεν μπορεί να είναι κάτω του 15% για καθαρά φορολογικούς λόγους. Επιπλέον δεν πιστευω πως ο τυπογράφος μένει ευχαριστημένος όταν πρέπει να κυνηγάει κάθε πελάτη, που του στέλνει ο κάθε γραφίστας, για να πληρωθεί, αλλά όταν παραλαμβάνει τις δουλειές από τον γραφίστα σωστά και όταν οι χρόνοι παραγωγής όπως και η πληρωμή είναι μέσα σε λογικά πλαίσια και ο υπευθυνος για όλα αυτά είναι 1 άτομο και όχι δεκάδες διαφορετικοί. Επίσης υπάρχουν άπειρα παραδείγματα στα οποία η δουλειά δεν έχει βγει σωστά και η ευθυνη του λάθους έχει γίνει μπαλάκι του πινκ πονκ ανάμεσα στο γραφίστα και στον τυπογράφο.
Παρόλα αυτά για έναν νέο γραφίστα που θέλει να μάθει τα βασικά της δουλειάς όπως εσύ και είναι στην διαδικασία του ψαξίματος, προτείνω ανεπιφύλακτα την τακτική του/της Joe. Βρες κάποιους τυπογράφους που να εμπιστευτείς (δόξα τω θεό είμαστε πολύ που μπορούμε να σου προτείνουμε πολλούς) διότι στο δ' σχόλιο βρίσκεται όλη η σημερινλη πραγματικότητα. Η δουλειά ποτέ δεν σταμάτησε. Οι εισπραξεις μόνο.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 25.09.09, 1:30 am

heinrich έγραψε:
DianaDesign έγραψε: Πολλες φορές μαλιστα με βλεπει σαν "τι κανεις εδω κοπελα μου? Πανε σπιτι σου να γινεις νοικοκυρά". :x

Aν τον έχεις κάνει να σε βλέπει έτσι, τότε όντως πάνε σπίτι σου και γίνε νοικοκυρά.
Βγάλε λοιπόν το φακιόλι από το κεφάλι και απέδειξε στον πελάτη σου πως δεν πουλάς χαρτί και μελάνι, αλλά design, έρευνα και μελετη. Αν όμως ο πελάτης σε ρωτάει «γιατί μου προτείνες αυτό το σχεδιο» και εσύ απαντάς «έτσι μου βγήκε ή έτσι μου αρέσει» τότε όντως θα κάνεις μεγάλο όνομα στα πιάτα. Προσωπικά τους πελάτες που κάνουν διαιρέσεις για να βρουν τιμή μονάδος τους έχω από καιρό διώξει. Ηρθε και ο καιρός για εσένα να σταματήσεις να βλέπεις περιθώρια κέρδους στην παραγωγή και να ψάξεις πόσο πραγματικά αξίζει το design και οι γνώσεις σου.
Ο/η joe μίλησε πολύ σωστά αν και στο γ' σχόλιο του/της διαφωνώ. Η επιμέλεια παραγωγής εντύπου και οι γνώσεις τυπογραφίας/φινιρίσματος/βιβλιοδεσίας είναι ανεκτίμητες. Το κόστος μιας τέτοιας επιμέλειας δεν μπορεί να είναι κάτω του 15% για καθαρά φορολογικούς λόγους. Επιπλέον δεν πιστευω πως ο τυπογράφος μένει ευχαριστημένος όταν πρέπει να κυνηγάει κάθε πελάτη, που του στέλνει ο κάθε γραφίστας, για να πληρωθεί, αλλά όταν παραλαμβάνει τις δουλειές από τον γραφίστα σωστά και όταν οι χρόνοι παραγωγής όπως και η πληρωμή είναι μέσα σε λογικά πλαίσια και ο υπευθυνος για όλα αυτά είναι 1 άτομο και όχι δεκάδες διαφορετικοί. Επίσης υπάρχουν άπειρα παραδείγματα στα οποία η δουλειά δεν έχει βγει σωστά και η ευθυνη του λάθους έχει γίνει μπαλάκι του πινκ πονκ ανάμεσα στο γραφίστα και στον τυπογράφο.
Παρόλα αυτά για έναν νέο γραφίστα που θέλει να μάθει τα βασικά της δουλειάς όπως εσύ και είναι στην διαδικασία του ψαξίματος, προτείνω ανεπιφύλακτα την τακτική του/της Joe. Βρες κάποιους τυπογράφους που να εμπιστευτείς (δόξα τω θεό είμαστε πολύ που μπορούμε να σου προτείνουμε πολλούς) διότι στο δ' σχόλιο βρίσκεται όλη η σημερινλη πραγματικότητα. Η δουλειά ποτέ δεν σταμάτησε. Οι εισπραξεις μόνο.

Δοξα τω θεω ειναι ακομα ο Joe (αν και εχω αναφωνησει πολλακις ''α ρε μανα γιατι δεν με εκανες κοριτσι!'') :lol:

Παμε παρακατω. Δεν αμφισβητω καθολου το ποσο σημαντικη ειναι η επιμελεια οταν αυτη πληρωνεται. Στο γ) δεν μιλαω για αυτο αλλα τα κουτοπονηροχωριατικα που κανουν μερικοι βαζοντας καπελο στην τιμη του τυπογραφου (δεν μιλαω απλα να μην αποκαλυπτουν την οποια εκπτωση) και το παρουσιαζουν σαν εκτυπωτικα εξοδα.
Επιμενω πως ειμαι γραφιστας και οχι παροχος πακετου υπηρεσιων. Αν ο τυπογραφος θελει να πληρωθει θα σηκωσει το κωλαρακι του και θα ερθει σε επαφη με τον πελατη για την αποστολη τιμολογιων και παραδοση της δουλειας. Εγω αποτελω απλα τον συνδετικο κρικο και ουδεμια αναμειξη θελω με το οικονομικο κομματι. Εννοειται πως ολη η συνεννοηση γυρω απο τα αρχεια γινεται απο εμενα.
Τυχαινει να ειμαι ενας ανθρωπος που δεν χρωσταει και ουτε θελει να του χρωστανε. Αν ο πελατης με βαψει, δεν θα βαψω κι εγω τον τυπογραφο αλλα θα τον πληρωσω απο την τσεπη μου γιατι δεν ειμαι ρομπα σαν μερικους ''επιχειρηματιες'' που κυκλοφορουν. Λογω του ιδιου σκεπτικου δεν προκειται να ησυχασω αν δεν παρω τα χρηματα απο τον πελατη για να πληρωσω τον τυπογραφο. Οποτε προτιμω να ειμαι γραφιστας και οχι διεκπεραιωτης και εισπρακτικη εταιρεια.
Οι τυπογραφοι μεχρι στιγμης μενουν ευχαριστημενοι απο την αποψη οτι φαινεται η δουλεια και επιχειρηση τους. Εχω δει να αλλαζουν τις κουτες που φερουν την επωνυμια του τυπογραφειου με αλλες για την παραδοση, ωστε ο πελατης να μην μπορει να ξερει που τυπωσε και διασταυρωσει τιμες. Αυτα ειναι τραγικα πραγματα κατα την γνωμη μου.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό ModeZero » 25.09.09, 9:54 am

Μεταξύ μας δεν είναι τραγικό το να μην θες να φαίνεται ο τυπογράφος γιατί μην γελιόμαστε, και ο τυπογράφος έχει ένα γραφίστα αλυσοδεμένο στο τυπογραφείο για να κάνει μακέτες του κώλου και να τις πουλάει πάμφθηνα με την εκτύπωση. Έτσι λοιπόν να χάνουμε εμείς δουλειά. Εγώ ευτυχώς δεν το έχω πάθει άλλα έχω φίλο που το έχει πάθει.

Η τυπογράφος μου, μου έχει θέση το έξης.

"Στην τιμή που σου δίνω εγώ βαράς ένα 10% με 20% καπέλο. Εκτός και αν τον έχεις σόι σου. Αλλιώς μην κάνεις το λάθος να τα δίνεις έτσι."

Εγώ τους λέω τους πελάτες μου ότι άμα τα κάνω εγώ εκτύπωση είναι τόσο. Άμα θέλουν ας πάνε να τα κάνουν αλλού. Κανένα πρόβλημα. Αλλά άμα δεν πληρωθώ εγώ ούτε ο τυπογράφος θα πάρει λεφτά, ούτε ο πελάτης υλικό, ούτε κανείς τίποτα. Σε όποιον αρέσει. Εγώ να έχω την ψυχική ηρεμία μου.
Σέβομαι το ότι μπορείς να στραφείς στην θρησκεία για τα προβλήματα σου και για απαντήσεις... Απλά εγώ για τέτοια θέματα χρησιμοποιώ το Google

Τώρα και σε νέα έκδοση με iPhone 3G! Spam από όπου και αν είμαι!
Άβαταρ μέλους
ModeZero
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 25.09.09, 10:28 am

ModeZero έγραψε:Μεταξύ μας δεν είναι τραγικό το να μην θες να φαίνεται ο τυπογράφος γιατί μην γελιόμαστε, και ο τυπογράφος έχει ένα γραφίστα αλυσοδεμένο στο τυπογραφείο για να κάνει μακέτες του κώλου και να τις πουλάει πάμφθηνα με την εκτύπωση. Έτσι λοιπόν να χάνουμε εμείς δουλειά. Εγώ ευτυχώς δεν το έχω πάθει άλλα έχω φίλο που το έχει πάθει.

Η τυπογράφος μου, μου έχει θέση το έξης.

"Στην τιμή που σου δίνω εγώ βαράς ένα 10% με 20% καπέλο. Εκτός και αν τον έχεις σόι σου. Αλλιώς μην κάνεις το λάθος να τα δίνεις έτσι."

Εγώ τους λέω τους πελάτες μου ότι άμα τα κάνω εγώ εκτύπωση είναι τόσο. Άμα θέλουν ας πάνε να τα κάνουν αλλού. Κανένα πρόβλημα. Αλλά άμα δεν πληρωθώ εγώ ούτε ο τυπογράφος θα πάρει λεφτά, ούτε ο πελάτης υλικό, ούτε κανείς τίποτα. Σε όποιον αρέσει. Εγώ να έχω την ψυχική ηρεμία μου.

Ναι αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι. Ο τυπογραφος δουλεψε και ξοδεψε αναλωσιμα. Εφοσον εσυ στην ουσια κανεις συμφωνια και οχι ο πελατης, θεωρω αδυνατον να μην τον πληρωσεις. Αν εσυ ή οποιος αλλος δεν μπορει να χειριστει εναν κακοπληρωτη ή του τυχαινουν συχνα τετοιοι, ο τυπογραφος δεν θα πληρωθει ποτε?
Επισης δεν αισθανομαι κανενα φοβο για την περιπτωση που μου φαει πελατη. Αφενος να τον χαιρεται γιατι αν ειναι τοσο τσιπης ο αλλος εγω βαριεμαι να μιλησω και στο τηλεφωνο, αφετερου δεν θα ξαναδει δουλεια απο εμενα που σε τελικη ξηγιεμαι σπαθι.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό DianaDesign » 25.09.09, 11:44 am

Εχω την εντυπωση πως δεν καταλαβατε τι εννοω.
Οπως ισως καταλαβατε είμαι νέα στον Ελληνικο χώρο ( ο οποιος εχει τεραστιες διαφορες με το εξωτερικό)
Για να μπορεσω να φτασω στο επιπεδο να μπορω να "πουλησω" τις ιδέες μου θέλει χρόνο.
Ο πελάτης που θα πληρώσει μακέτα για ένα σοβαρό έντυπο είναι στόχος μου αλλά για να φτάσω σε αυτό το σημείο πρέπει περάσει κάποιο διάστημα, ώστε να αποκτήσω ένα Α πελατολόγιο. Μεχρι τότε όμως κάπως πρέπει να ζήσω και να βγάλω κατι τις.
Ετσι πρέπει να ξεκινήσω με τον "κάθε-μέρα" πελάτη
Δεν εχω την δυνατοτητα ακομη να "πουλησω" τη μακετα μου.

Δειτε ενα τεστ που εκανα.
α) Σε πελατη εδωσα τιμολογιο με χωρια τη μακετα και χωρια την εκτυπωση. Εδειξε δυσφορία για την τιμή μακετας.
β) Σε άλλο πελατη έδωσα ολοκληρωμενη τιμή (ιδιο προϊόν με τον άλλο πελάτη).
Καμία αντίδραση. Ολα καλα.

Πάντως σε γενικές γραμμές οι τυπογράφοι στην Ελλάδα είναι ακριβότεροι από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.
DianaDesign
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 25.09.09, 11:54 am

ωραία εφόσον δίνεις "μικτή" τιμή και δεν γκρινιάζουν (για τον ίδιο λόγο δίνω και γο μικτή τιμή) συνέχεισε να κάνεις αυτό. Κόστος τυπογραφείου Α. Τιμή μακέτας δικής σου Β. Ο πελάτης θα λάβει τιμή Α+Β. Η τιμή Β της μακέτας θα είναι ίδια με την τιμή που θα την έδινες και σκέτη χωρίς το κόστος του τυπογραφείου. Αν του αρέσει...αν δε του αρέσει να φύγει να πάει αλλού!

Αν το πρόβλημα σου είναι θέμα χρόνου, για το πήγαινε - έλα στο τυπογραφείο, μπορείς να το κανονίσεις λίγο το πρόγραμμα σου ώστε να τα προλαβαίνεις όλα.

εκτώς αν δε καταλαβαίνω εγώ τι θες να πεις :think

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 25.09.09, 1:21 pm

Καλημέρα Diana και καλώς ήλθες.
Αλήθεια από που ήρθες;
Κάνε λίγη υπομονή, "τρίψου" με τον χώρο και γρήγορα θα τα βρεις όλα. Συνεργάτες τιμές χονδρικής κ.τ.λ.
Άκου τον Joe και τα υπόλοιπα παιδιά και κράτα όσα σε βολεύουν.
Εγώ πάντως από όλη τη συζήτηση κρατάω αυτό:
DianaDesign έγραψε:...Πάντως σε γενικές γραμμές οι τυπογράφοι στην Ελλάδα είναι ακριβότεροι από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.

Βλέπω τους Ευρωπαίους συνάδελφους (Ολλανδούς, Γερμανούς, Γάλλους, Άγγλους κ.τ.λ.) να δουλεύουν τζάμπα, ίσως και κάτω από το κόστος, μιας και 'μεις δουλεύουμε στο κόστος πια, και χαίρομαι απίστευτα. Ετοιμάζομαι να τους στείλω δουλειές. :P
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 26.09.09, 2:42 am

DianaDesign έγραψε:Εχω την εντυπωση πως δεν καταλαβατε τι εννοω.
Οπως ισως καταλαβατε είμαι νέα στον Ελληνικο χώρο ( ο οποιος εχει τεραστιες διαφορες με το εξωτερικό)
Για να μπορεσω να φτασω στο επιπεδο να μπορω να "πουλησω" τις ιδέες μου θέλει χρόνο.
Ο πελάτης που θα πληρώσει μακέτα για ένα σοβαρό έντυπο είναι στόχος μου αλλά για να φτάσω σε αυτό το σημείο πρέπει περάσει κάποιο διάστημα, ώστε να αποκτήσω ένα Α πελατολόγιο. Μεχρι τότε όμως κάπως πρέπει να ζήσω και να βγάλω κατι τις.
Ετσι πρέπει να ξεκινήσω με τον "κάθε-μέρα" πελάτη

α) Σε πελατη εδωσα τιμολογιο με χωρια τη μακετα και χωρια την εκτυπωση. Εδειξε δυσφορία για την τιμή μακετας.

Πάντως σε γενικές γραμμές οι τυπογράφοι στην Ελλάδα είναι ακριβότεροι από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.

Mα το θεο δεν σε καταλαβαινω

Τι παει να πει αυτο? Πως τοσοι και τοσοι συμπεριλαμβανομενου εμου πουλανε την μακετα και ο πελατης ψωνιζει? Ο ''καθε μερα πελατης'' τι ακριβως ειναι? Φανταζομαι οτι μιλας για μικροτερες δουλειες και οχι σχεδιασμο για πολυεθνικες. Ε λοιπον ξερεις η Ελλαδα σαν μικρη χωρα με μικρες αγορες και τις περισσοτερες τεραστιες δουλειες πιασμενες απο δημοσχεσιτες λαμογια, τετοιους πελατες μπορει να δωσει. Απο αυτους θα ξεκινησεις και θα πουλας κανονικα την δουλεια σου οπως και στους μεγαλους. Το μονο που αλλαζει ειναι η κλιμακα.
Το πειραμα σου δεν ειναι και πολυ αντιπροσωπευτικο εφοσον εγινε σε διαφορετικους πελατες. Ολα ειναι θεμα χειρισμων. Προσωπικα εχει τυχει να χασω καποιους πελατες επειδη δεν ξεφτιλιζω τις τιμες, αλλα εχει τυχει και καποιοι απο αυτους να επιστρεφουν γιατι με θεωρουν σοβαροτερο απο καποιον που κανει κωλοτουμπες. Εχει να κανει με την ψυχολογια της ελληνικης αγορας φανταζομαι.

Αν δινεις μεικτη τιμη γιατι δεν μπορεις να πουλησεις και δικαιολογησεις την δουλεια σου εχεις μεγαλο θεμα και πρεπει να το δουλεψεις. Ο freelancer πρεπει εκτος απο σχεδιαστης να μπορει να πλασαρει και ωραια την δουλεια του. Εχω δει ατομα που δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μετριοι σχεδιαστες να ''πουλανε'' φυκια για μεταξωτες κορδελες. Επισης αφου τωρα ξεκινας και υποθετω πως τα οικονομικα σου ειναι περιορισμενα, προσεξε πολυ με ποιους και πως συναλλασεσαι. Μια δουλεια μπορει να εχει 400 ευρω δημιουργικο κοστος και λογω υψηλου τιραζ 3000 εκτυπωτικα. Αν σε βαψει ο πελατακος, που θα τα βρεις τα 3000 να τα σταξεις στον τυπογραφο που δουλεψε?

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό N » 26.09.09, 10:30 am

DianaDesign έγραψε:.

εεεεεε δημιουργικό και εκτύπωση στο ίδιο τιμολόγιο δεν γίνεται ρε παιδιά. το ένα είναι παροχή υπηρεσιών και το άλλο πώληση αγαθών. Πώς γίνεται να δίνετε μία τιμή μόνο; Αναγκαστικά υπάρχουν δύο τιμολόγια και ένα δελτίο αποστολής. Οπότε στο τέλος ο άνθρωπος θα δει 2 τιμές άσχετα αν στην προσφορά σας τις είχατε προσθέσει και του δώσατε τιμή πακέτου. Για κοιτάχτε το με το λογιστή σας....
Nίκος

Design? I try...
Άβαταρ μέλους
N
Junior Member

Δημοσίευσηαπό swvem » 27.09.09, 1:21 pm

Παιδιά, η αλήθεια είναι ότι οι τυπογράφοι το έχουν χαλάσει λίγο το θέμα ειδικά στην επαρχία...
Μου έλεγε φίλος ότι ένας πχ. σε freelancer γραφίστα (= αυτοδίδακτο, φοιτητη ΙΕΚ εννοείται, το παιδί που ξέρει Photoshop και ολα αυτα....)
δίνει 30 ευρώ!!! για σχεδιασμό κουτιού delivery. Αυτός φυσικά χαρτί πουλάει - και άντε να πουλήσεις μετά εσύ σχεδιασμο όσο αξίζει - και να έχεις και κανα δυο πτυχία στη πλάτη σου.

Πολλοί δε πελάτες απευθύνονται κατευθείαν σε τυπογραφία όπου ακόμη και για λογότυπο, βολεύονται με ότι τους δείξουν - "ναι, καλό είναι, πόσο θες για τα φάκελα...? κτλ"

Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι που μπορούν να εκτιμήσουν αλλά και απλά να καταλάβουν τον σχεδιασμό ή την σημασία της γραφιστικής.

Για να σας πω και τη δική μου εμπειρία - πελάτης μου έδειχνε με καμάρι τη κάρτα του :wall - η οποία ήταν όοοοοτι να 'ναι (3 διαφορετικές παροχές υπηρεσιών να στριμώχνονται σε κάρτα 1 όψης) λέγοντας μου ότι του κόστισε 70 ευρώ λιγότερα από τη προσφορά μου.

Τι να του πεις.... :roll:
Άβαταρ μέλους
swvem
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 28.09.09, 1:52 am

swvem έγραψε:Μου έλεγε φίλος ότι ένας πχ. σε freelancer γραφίστα (= αυτοδίδακτο, φοιτητη ΙΕΚ εννοείται, το παιδί που ξέρει Photoshop και ολα αυτα....)
δίνει 30 ευρώ!!! για σχεδιασμό κουτιού delivery. Αυτός φυσικά χαρτί πουλάει - και άντε να πουλήσεις μετά εσύ σχεδιασμο όσο αξίζει - και να έχεις και κανα δυο πτυχία στη πλάτη σου.

o_O Ούτε εγώ δεν χρεώνω τόσα, εγώ θα χρέωνα 400 ευρώ με τις εξεφτελιστικές τιμές μου (ναι ξέρω η κανονική θα έπρεπε να είναι 3500-4000 ευρώ) απλά εδώ μιλάμε για πενιχρό κέρδος! Καταρχάς μόνο τα περιθώρια να φτιάξεις θες πάνω από 2 ώρες, δεν είναι μόνο το σχέδιο αλλά και το σχήμα, πως θα κοπεί κλπ.

Offtopic Πολύ μάρεσε το κουτί της verona που έχει ένα σκουτεράκι πάνω αντί για το κλασσικό pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza pizza :roll:

:P
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό swvem » 28.09.09, 10:07 am

Nαι, αλλά εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που χαλάνε τη πιάτσα....
Θα μας εξαφανίσουν.... :think

Ρε παιδί μου, ακυρώνουν την ιδότητά σου τελείως. Και για πνευματικά δικαιώματα ούτε λόγος! Έχει δημοσιευτεί σε παλαιότερο επαγγελματικό κατάλογο της πόλης καταχώρηση κομμωτηρίου όπου φωτογραφία είχε το προστατευτικό του site της τράπεζας φωτογραφιών!!! :wall
Δηλ. σα να λεμε φαντάσου να μπει θολή φωτο σε κατάλογο που να γράφει πχ. "gettyimages" στο κάτω μέρος!!

Ότι να ναι!! :clap
Άβαταρ μέλους
swvem
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 28.09.09, 10:28 am

swvem έγραψε:Έχει δημοσιευτεί σε παλαιότερο επαγγελματικό κατάλογο της πόλης καταχώρηση κομμωτηρίου όπου φωτογραφία είχε το προστατευτικό του site της τράπεζας φωτογραφιών!!! :wall

Σιγά το πράγμα!! Έχω δει φυλάδιο για delivery που όλες οι photo (και το "λογότυπο") είχαν από πάνω το Χ και istockphoto watermark!!!! Τι να λέμε τώρα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 28.09.09, 12:49 pm

Οι τυπογράφοι στην επαρχεία δυστυχώς έχουν μια ιδιαιτερότητα στο τρόπο που χρεώνουν και φτιάχνουν μακέτες.

Πρόσφατα πήρα μια προσφορά για εκτύπωση εντύπων από έναν τυπογράφο που έχω συνεργαστεί αρκετές φορές και ήταν 2πλάσια από ότι θα έδινε κατευθείαν στο πελάτη.
(Δυστυχώς έκανα διασταύρωση στοιχείων και το διαπίστωσα)
φυσικά και σταμάτησα τη συνεργασία και αναζήτησα συνεργάτες που με συμφέρουν. Το να μη μου κάνει καλύτερη τιμή μόνο και μόνο επειδή είμαι μεσάζοντας ... το καταλαβαίνω, αλλά να με χρεώνει περισσότερα επειδή είμαι γραφίστας μου κάνει περίεργο!
Ίσως να νομίζουν ότι βγάζω πάρα πολλά λεφτά από το σχεδιασμό και είπε να το εκμεταλλευτεί!

Εγώ είμαι της γνώμης να βρείς τους συνεργάτες που σε συμφέρουν, αλλά μη ξεπουλάς τη δουλειά σου γιατί αργότερα θα έχεις πρόβλημα να χρεώσεις κανονικά!
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων