η δύναμη των λέξεων....

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: η δύναμη των λέξεων....

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 18.06.10, 3:48 pm

Dark3go έγραψε:Οι παραδόσεις που στηρίζονται σε θρησκευτικές γιορτές θα πρεπε να γιορτάζονται απ τους άθεους, ενώ ταυτόχρονα να δικαιούνται αδείας και μάλιστα επι πληρωμή?

Αν δεν έχει καμία εξάρτηση η εκκλησία με το κράτος δε με πειράζει καθόλου να μη γιορτάζω τις χριστιανικές αργίες.
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.06.10, 4:38 pm

Τότε μάλλον δε θα υπήρχε και η ερωτησή μου. Γιατί δε θα χαμε άδεια για Χριστούγεννα κτλ.,.,
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 18.06.10, 5:17 pm

Dark3go έγραψε:Τότε μάλλον δε θα υπήρχε και η ερωτησή μου. Γιατί δε θα χαμε άδεια για Χριστούγεννα κτλ.,.,

Ακριβώς γι'αυτό θεωρώ ότι είναι λίγο άκυρη η ερώτηση :)
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.06.10, 5:39 pm

Mα όχι ρε μαν, αντιθέτως η κατάσταση ισχύει. Δε είναι άκυρη. Μη μπερδεύεσαι και μη μπερδεύεις και τους άλλους.

Αντε, έχετε ενα ολοκληρο ΣΚ για να απαντησετε... :P
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 18.06.10, 6:19 pm

οχι θα επρεπε να εχουν τις δικες τους
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 18.06.10, 6:34 pm

Οταν επιτελους "απογαλακτιστει" η ελληνικη κοινωνια απο την εκκλησια, θα δεις τι καλα θα πάψουν να υπάρχουν αργιες κλπ.

Μέχρι τοτε, πιστεύουμε δεν πιστεύουμε, θα καθόμαστε τα Χριστούγεννα :)

(σε πολυ σοβάρα σημεία εντοπίζετε τα προβλήματα της θρησκείας ρε παιδια.. :P )
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.06.10, 6:36 pm

ατάκες για τον πάγο...

"Πάγε ο μόνος λόγος που δεν μπορείς να βρείς τον Θεό είναι ο ίδιος που ο κλέφτης δεν μπορεί να βρεί έναν αστυνόμο..." :P

"Η χειρότερη στιγμή για τον Πάγο είναι όταν νιώθει πραγματικά ευγνωμοσύνη και δεν βρίσκει κανέναν να ευχαριστήσει"... :P

"Η επιστήμη μπορεί να μας εξηγήσει πώς γίνονται τα πράγματα αλλα δέν μπορεί να μας εξηγήση πώς θα έπρεπε να γίνονται τα πράγματα" :P

"Όταν ο πάγος συνειδητοποιήσει οτι δεν είναι Θεός τότε ίσως πιστέψει σε αυτόν" :P

¨Ο πάγος επίσης πιστεύει οτι άν βάλεις ένα δισεκατομμύριο μαϊμούδες να πληκτρογραφήσουν σε μια γραφομηχανη επι ενα δισεκατομμύριο φορές η κάθε μία, τότε μία απο αυτες θα γράψει τον Άμλετ" χαχαχαχα, αυτο ήταν γαμάτο!!! :P :P :P

Πάγε αν ο Θεός ήταν τόσο μικρός για να τον καταλάβεις τότε δεν θα ήταν μεγάλος αρκετά για να τον λάτρεύεις"

Πάγε κάνω πλάκα μαζί σου ελπίζω να με συγχωρέσεις φίλε... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 18.06.10, 7:02 pm

ενδιαφερων. δεν εδωσες ουτε μια απαντηση, ενω εκανες πολλες υποθεσεις.
Η σταση σου διαιωνιζει τον σκοταδισμο και δεν προσφερει τιποτα στην συζητηση.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 18.06.10, 9:21 pm

isikol έγραψε:ελπίζω να αντισταθώ στον πειρασμό να απαντήσω ξανά... :)

:lol:

Στην πυρά αν υποκυπτεις τοσο ευκολα στους πειρασμους! :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό isikol » 19.06.10, 9:16 am

pagou έγραψε:ενδιαφερων. δεν εδωσες ουτε μια απαντηση, ενω εκανες πολλες υποθεσεις.
Η σταση σου διαιωνιζει τον σκοταδισμο και δεν προσφερει τιποτα στην συζητηση.

ενω η δικιά σου η στάση μας έδειξε το "φώς το αληθινό" :lol:

τι να κάνω ρε Νότη...έχει πλάκα ο Πάγος...δεν μπορώ να αντισταθώ... :lol: :lol: :lol:
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 19.06.10, 9:29 am

η δικια μου η σταση ηταν να απανταω στις ερωτησεις σου με λογικα επιχειρηματα και αποδειξεις.

βεβαια: κατα το μεζε και το πηρουνι
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 19.06.10, 9:39 am

P.S.

ιδου ενα παραδειγμα λογικης αποδειξης του ισιδωρου:

εγω λεω:
δεν υπαρχει θεος. (οποιος θελει να αποδειξει το αντιθετο, εδω ειμαι )

Ισιδωρος:
Ποία θα ήταν η ΑΞΙΑ, ΤΟΥ ΘΕΟΥ ή και της ΦΥΣΗΣ, αν δεν ήσαν άνθρωπέ
μου ΣΥ για να τα ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙΣ
------------------------------------------------------------------------------------
Για όσους θέλουν να υπάρχει θεός....υπάρχει, για όσους δεν θέλουν δεν υπάρχει...

Συμπερασμα:
-σε συγκεκριμενη ερωτηση, η απαντηση ηταν:
ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ
-Η τελικη απαντηση στις ερωτησεις μου ηταν: χαζες προσβολες

Κατα συνεπεια:
κοιτα παιδι μου, οι ενηλικοι αντρες δεν φοβουνται να απαντησουν σε μια ερωτηση και πανω απο ολα ειναι αρκετα γεναιοι για να παραδεχθουν το λαθος τους.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 19.06.10, 8:29 pm

pagou έγραψε:P.S.

ιδου ενα παραδειγμα λογικης αποδειξης του ισιδωρου:

εγω λεω:
δεν υπαρχει θεος. (οποιος θελει να αποδειξει το αντιθετο, εδω ειμαι )

Ισιδωρος:
Ποία θα ήταν η ΑΞΙΑ, ΤΟΥ ΘΕΟΥ ή και της ΦΥΣΗΣ, αν δεν ήσαν άνθρωπέ
μου ΣΥ για να τα ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙΣ
------------------------------------------------------------------------------------
Για όσους θέλουν να υπάρχει θεός....υπάρχει, για όσους δεν θέλουν δεν υπάρχει...

Συμπερασμα:
-σε συγκεκριμενη ερωτηση, η απαντηση ηταν:
ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ
-Η τελικη απαντηση στις ερωτησεις μου ηταν: χαζες προσβολες

Κατα συνεπεια:
κοιτα παιδι μου, οι ενηλικοι αντρες δεν φοβουνται να απαντησουν σε μια ερωτηση και πανω απο ολα ειναι αρκετα γεναιοι για να παραδεχθουν το λαθος τους.

Παναγιώτη, εχεις δικιο. Η κατάσταση στα περι Θεού (τουλάχιστον στην Ελλαδα) είναι σε απολυτα σκοτάδια..Ο καθένας εχει ένα δικό του μοντέλο κ οπως σωστα ειπες "σε συγκεκριμένες ερωτήσεις απαντάνε με γενικότητες".

Ισίδωρε, τα παραπάνω που λέω δεν είναι "μπηχτή για εσένα". :mrgreen:

Αυτό που έχω να πω όμως ειναι πως απο τη στιγμή που κάποιος δεν αποδέχεται το γεγονός πως η γη είναι επιπεδη , στερεωμένη σε 4 πασάλους, ο ουρανός εχει 7 επίπεδα, τον θάνατο τον έφερε το πρωπατορικό αμαρτημα κλπ, τότε μάλλον δεν είναι γνήσιος ορθόδοξος.

για όσους έχουν τέτοιες ανυσηχίες : http://arsme.blogspot.com/
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 19.06.10, 8:31 pm

Πάγε χαλάρωσε φίλε μου....

άκου ...όπως έχεις καταλάβει την κουβέντα την έχω πάρει λίγο στην πλάκα γιατι δεν εχει νόημα να την πάρω στα σοβαρά...

όλοι εχουν καταλάβει, και εγώ και εσύ οτι δεν πρόκειται να πείσει ο ένας τον άλλο σε τίποτα...

πιστευω αυτα που πιστεύω το ίδιο φανατικά με τα δικά σου πιστεύω....

Και σε πληροφορώ οτι δέν μου αρέσουν τέτοιου είδους συζητήσεις με τον θεατρικό τρόπο ενος φόρουμ...εμεις να δίνουμε παράσταση και όσοι διαβάζουν να χειροκροτάνε ή να βρίζουν...

εμένα ο Κυριος με εχει βοηθήσει...αλλα δεν εχει νόημα να τα λέω... σε όσους το έχω πεί δεν με πιστεύουν...βαριέμαι να λέω συνέχει και συνέχεια τις ίδιες ιστορίες...
μου εχουν συμβεί πράγματα που δεν είναι τυχαία ή συμπτώσεις...κάποια στιγμή ελπίζω να τα πούμε να σου διηγηθώ απο κοντά...

---------------------------------------------------------------------------------
αφου είσαι λογικό παλικάρι (αν έχω καταλάβει καλά) τί λές να χαλαρώσουμε λίγο την κόντρα μας και να απολαύσουμε την μπυρίτσα μας? :D
---------------------------------------------------------------------------------
άντε γειά μας. :lol:

υ.γ. πώς απο τον τυφλό που τον βοήθησε ο διαφημιστης καταλήξαμε σε συζητηση περι ύπαρξης Θεού ή μή δεν μπορώ να το καταλάβω... :clap
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 20.06.10, 1:04 am

λεγεται δημιουργικοτητα
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 06.07.10, 4:18 pm

προσπαθώ πολύ καιρό να θυμηθώ εκείνη την παραβολή για το πώς "σκέφτεται" ο Θεός...ή αλλιώς για το "πώς δέν είναι τα πράγματα όπως τα φανταζόμαστε" πολλές φορές...

Απο μία παραβολή του Γέροντα Παίσιου....

¨Σε μία βρύση κρύβεται ένας μοναχός και παρακολουθεί .......σταματάει ένας πλούσιος με το άλογο του να πιεί νερό..φεύγοντας του πέφτει ένα πουγκι με 100 λίρες.Λίγο αργότερα περνάει ακόμα ένας να πιεί νερό βρίσκει και το πουγκί και φεύγει...πιο μετά περνάει ένας φτωχός να πιει νερό,την ώρα που έπινε έρχεται ο πλούσιος για να ψάξει το πούγκί που έχασε..ο φτωχός του έλεγε ότι δεν το πήρε αυτός, άλλα ο πλούσιος τον έδειρε μέχρι που τον σκότωσε...

Τότε ο μοναχός ρωτάει τον Θεό γιατί τόσο αδικία ??
Και ο Θεός τον απανταέι...ο πλούσιος ήθελε να αγοράσει το οικόπεδο του δεύτερου ατόμου που βρήκε το πουγκί αλλά με απειλές το πήρε πολύ φθηνά.Ο φτωχός που σκοτώθηκε είχε διαπράξει φόνο και προσευχότανε στο Θεό να πεθάνει με τον ίδιο τρόπο.Ο πλούσιος , απο τις τύψεις του που σκότωσε πίστεψε στο Θεό και έγινε μοναχός..

:)
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 06.07.10, 7:45 pm

ετσι, εστι, η εκκλησια διαπλεκομενη μεχρι κοκκαλο.

http://www.pare-dose.net/?p=3712
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων