η δύναμη των λέξεων....

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: η δύναμη των λέξεων....

Δημοσίευσηαπό pagou » 10.06.10, 11:06 am

Ποία θα ήταν η ΑΞΙΑ, ΤΟΥ ΘΕΟΥ ή και της ΦΥΣΗΣ, αν δεν ήσαν άνθρωπέ
μου ΣΥ για να τα ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙΣ
@
φιλικα σου λεω οτι οι αξιες δεν ειναι υποκειμενικες αλλα αντικειμενικες. ειτε υπαρχει ειτε οχι ενας εγωκεντρικος να νομιζει οτι δινει αξια στον πλανητη στο συμπαν στην φυση, παλι εκει θα ηταν αυτα

σε ευχαριστω για το κλασσικο παραδειγμα:
η εκκλησια κεντρο του συμπαντος, αδιαφορει για την αξια του αλλου και δεχεται μονο οτι της κατεβει στην τσεπη εεεε σορυ στο κεφαλι ηθελα να πω
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 10.06.10, 11:09 am

επι την ευκαιρια και μιλωντας αντικειμενικα ολα αυτα τα περιεργα ανθρωπακια που κανεις ειναι προσβλητικα για την εκκλησια και το θεο/χριστο, διοτι ο ανθρωπος εγινε κατ εικονα και καθιομιωση και καθε παρεκλιση ειναι αιρεση.

λεγε που θεσ να σε καψουν οι παπαδες; :whistle
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.06.10, 11:16 am

δεν πιστεύω όλους τους παπάδες...
δέν πιστεύω στην "offerta" έκδοση της εκκλησίας...

βασικά αυτα που πιστεύω εγω πιθανότατα να μην ενδιαφέρουν εσένα και γενικά τον κόσμο...

αλλα αυτη ειναι η επιλογή μου....

δέν εχει σημασία άν είναι λογική...

οσο για την έννοια "επιστήμονας" επέτρεψε μου να σου πώ φιλικά οτι είναι μια έννοια εντελώς υποκειμενική. :D
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 10.06.10, 11:30 am

.

η εννοια επιστήμονας ειναι υποκειμενική οταν μιλας με αστρολογους οχι με μενα.

αν δεν πιστευεις αυτα ακριβως που λεει ο κανονας τοτε εισαι αιρετικος, γιατι ο κανονας δεν ειναι χμμμμ .... λαστιχο να το τραβας. οποτε μην νοωθεις και πολυ σιγουρος διοτι στο τελος θα βγεις αθεος αναρχικος με σαφεις τασεις λογικης και αξιοπρεπιας. προσεχε ετσι δεν πας μπροστα. ουτε στις μερες μας ουτε ποτε
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.06.10, 11:41 am

pagou έγραψε:.

αν δεν πιστευεις αυτα ακριβως που λεει ο κανονας τοτε εισαι αιρετικος, γιατι ο κανονας δεν ειναι χμμμμ .... λαστιχο να το τραβας. οποτε μην νοωθεις και πολυ σιγουρος διοτι στο τελος θα βγεις αθεος αναρχικος με σαφεις τασεις λογικης και αξιοπρεπιας. προσεχε ετσι δεν πας μπροστα. ουτε στις μερες μας ουτε ποτε

παγου με συγχωρείς φίλε αλλα δεν σε παρακολουθώ...

τι εννοείς όταν λές...

επίσης τί εννοείς οτι δεν πάω μπροστά...μια χαρά μπροστά πάω... :D

εκτός και άν δεν πιάνω κάτι...(είμαι και λίγο κουρασμένος) :)
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 11:57 am

isikol έγραψε:
SADINISTAS έγραψε:
pagou έγραψε:κροποτκιν & φρουντ δηλαδη.

----------------

κατσε να βρω και εκεινο το βιντεο που εξηγει το πως γινονται οι τραπεζες ( οι μπραβοι που ειχαν αρκετα λεφτα, ωστε να δανειζουν, αρχισαν -και συνεχιζουν- κοβουν λεφτα στον εαυτο τους. τοσο απλα.

οι τράπεζες είπες???
την πρώτη τράπεζα την έφτιαξαν οι χριστιανοί καλόγεροι - σταυροφόροι (οπλισμένοι σαν αστακοί) για να φυλάνε (με το αζημίωτο) τα λεφτά των προσκυνητών.
ευλόγησον
και νην και αϊ
ευλογητός (τα φράγκα)

sadi φίλε μου....υπάρχουν "χριστιανοί" και Χριστιανοί...όταν αναφέρεσαι στους πρώτους τα... " ...είναι Must.... :wink:

αγαπημένε μου Ισίδωρε ξέρεις ότι δεν αναφέρομαι στους απλούς πιστούς όλων των θρησκειών που το μόνο που κάνουν είναι να πιστεύουν, να προσεύχονται κλπ και ουδεμία σχέση έχουν ακόμα και με τον τελευταίο αμειβόμενο (νεωκόρος πχ) από λεφτά οποιασδήποτε θρησκείας.
πιστεύετε πραγματικά (όχι μεγαλόσταυρους) σε κάτι καλά κάνετε μαγκιά σας.
μην απολογήσαι όμως για τα δεινά που έκαναν, κάνουν και θα κάνουν οι όλες οι θρησκείες στο όνομα του θεού τους με προεξάρχουσα την χριστιανική (μαζί με την πρώιμη έκδοσή τους εβραϊσμός).
καλά κάνεις και πιστεύεις βέβαια αλλά τη πιστεύεις?
ότι πρεσβέβεις κάπου τα διδάχθηκες
κάποιος τα έγραψε
ποιος?? (ρητορικό ερώτημα)
οι διοικούντες της θρησκείας δίναν πάντα τις κατευθύνσεις
άρα θρησκεία = χειραγώγηση και εξουσίαση των μαζών.

Υ.Γ. αν οι πλειοψηφία σε κόσμο έχει πάντα δίκιο τότε θα πρέπει η αληθινή θρησκεία είναι οι μουσουλμάνοι που είναι η ποιο πολυπληθής.

καιρός να αλλαξοπιστήσεις :P :wink: :P :wink:
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 10.06.10, 12:00 pm

οπως ειπε ο ποππερ αστρολογια θρησκεια μαρξισμος φρουδισμος δεν ειναι επιστημη. καθοτι δεν ειμαι κατι απο τα παραπανω και μια και το γνωσιακο μου αντικειμενο καθως και το γνωσιακο μου επιπεδο ειναι στο αποδεκτο ορισμο της επιστημης, ειμαι επιστημονας
http://www.youtube.com/watch?v=kCG0NtM80mc

επίσης τί εννοείς οτι δεν πάω μπροστά...μια χαρά μπροστά πάω... \
τωρα με φερνεις σε δυσκολη θεση. κλειστο και ξαναδιαβασετο αυριο οπως θα κανω και εγω. εξαλου κουβεντα κανουμε οποτε και εγω νομιζω οτι τα λεω σωστα και καθαρα, αλλα προφανως δεν ειναι ετσι. εις αυριο τα σπουδαια λοιπον
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.06.10, 12:02 pm

MA sadi φίλε μου και οι Μουσουλμάνοι και οι Βουδιστές και οι περισσότεροι πιστεύουν σε κάτι...άλλοι το λένε Θεο άλλοι Αλλάχ...δέν παίζει ρόλο...

το πρόβλημα ξεκινάει όταν πιστεύεις οτι μετα Θάνατον δέν υπάρχει δικαιοσυνη...

αν κάποιος το πιστέυει αυτο γιατι δεν τα γ*μ*ει όλα αυριο το πρωϊ?

να πάει να κλέψει, να δολοφονήσει, να βιάσει?

αν δεν φοβάται τίποτα τότε πού κολλάει?
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 10.06.10, 12:18 pm

isikol έγραψε:MA sadi φίλε μου και οι Μουσουλμάνοι και οι Βουδιστές και οι περισσότεροι πιστεύουν σε κάτι...άλλοι το λένε Θεο άλλοι Αλλάχ...δέν παίζει ρόλο...

δωσε ξεπροστασιε το συστημα καθυποταγης. κατω οι αξιοπρεπεια η μορφωση η δικαιωσυνη η αληλοσεβασμος. θρησκεια + φοβος + τρομοκρατια . νομιζα οτι παραπανω που το ελεγα δεν το ειδες αλλα εκανα λαθος.

εφυγα παω και σε κανα πελατη γιατι το χεσαμε σημερα. περιμενω την συγνωμη σου διοτι μολις με εβρισες. ξαναδιαβασε τη εγραψες και θα καταλαβεις
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 10.06.10, 12:28 pm

Ωραία, μου αρέσει που μπήκε και η θρησκεία στη συζήτηση διότι δεν είναι καθόλου άσχετη με το θέμα μας που είναι η προπαγάνδα-διαφήμιση και η δύναμη τους είτε εκφράζεται με λέξεις είτε με εικόνες είτε με πράξεις η και με συνδυασμούς αυτών.
Αν μπορούσαμε να χωρίσουμε την προπαγάνδα σε κατηγορίες με κριτήριο τους τομείς δράσης θά είχαμε τρεις βασικές κατηγορίες, την εμπορική προπαγάνδα, την πολιτική προπαγάνδα και την θρησκευτική προπαγάνδα με τις δύο τελευταίες να προϋπάρχουν της πρώτης και να έχουν εφαρμοστεί από τα αρχαία χρόνια.

Αν δούμε την έννοια "Θεός" όχι από θρησκευτική σκοπιά αλλά από εμπορική θα διαπιστώσουμε πως είναι το αρχαιότερο και πλέον εμπορικό "προϊόν" που επινόησε ο άνθρωπος, πουλάει από την αρχή της εμφάνισης του ανθρώπου έως και σήμερα.
Βέβαια επειδή ποτέ δεν υπήρχε-υπάρχει μονοπώλιο και πάντα υπήρχε-υπάρχει έντονος ανταγωνισμός οι εκάστοτε "αντιπρόσωποι" δηλαδή οι ιερείς προσπαθούσαν με οποιοδήποτε τρόπο (από κατήχηση, προσηλυτισμό κλπ έως χρήση βίας με διώξεις αντιπάλων και πολέμους) να πείσουν-επιβάλουν πως η δική τους "αλήθεια" προϊόν είναι καλύτερο από αυτό των άλλων.

Η άγνοια, η εσωτερική ανάγκη των ανθρώπων να πιστέψουν σε κάτι που αυτόματα εξηγούσε τα ανεξήγητα και φόβος του θανάτου σε συνδυασμό με υποσχέσεις για μεταθανάτια αιωνιότητα ήταν και είναι αυτό που εκμεταλλεύονται οι αντιπρόσωποι των Θεών για να χειραγωγούν και να εκμεταλλεύονται τις μάζες.

Προσωπικά σέβομαι τα πιστεύω του καθενός, ότι και αν πιστεύει, από μέσα μου όμως ονειρεύομαι την εποχή που οι άνθρωποι θα συνειδητοποιήσουν το απειροελάχιστο μέγεθος της γνώσης τους και του μεγέθους τους στο τεράστιο σύμπαν που ζούμε και θα πάψουν να πιστεύουν τουλάχιστον πως τα ξέρουν όλα...

Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 12:40 pm

isikol έγραψε:MA sadi φίλε μου και οι Μουσουλμάνοι και οι Βουδιστές και οι περισσότεροι πιστεύουν σε κάτι...άλλοι το λένε Θεο άλλοι Αλλάχ...δέν παίζει ρόλο...

αχ μωρέ Ισίδωρε, σε περίμενα ποιο φιλοσοφημένο χριστιανό και όχι με χαζά παραδείγματα αγράμματων χριστιανών ή σαν της μάνας μου 80χρονών.
αγάπη την επίγεια (σάπια) δικαιοσύνη (κορυδαλλός) φοβούνται όλο και λιγότεροι άνθρωποι ως προς την κλοπή.
για τα υπόλοιπα ακόμα και στην ζούγκλα τα ζώα έχουν κάποιους κανόνες για να ζουν όσο αρμονικά μπορούν.
φίλε πάρε ένα παράδειγμα σωστό να το λες
καλόγερος στο Άγιο όρος (ναι έχω πάει και μου άρεσε το όλο σκηνικό)
μου είπε το εξής

δεν ξέρω αν υπάρχει θεός (δεν έχω χειροπιαστές αποδείξεις)
ούτως ή άλλος ακόμα και το υπέρτατο ρητό μας το πιστεύω δεν λέει πουθενά ότι υπάρχει θεός.
αλλά λέει
ΠΙΣΤΕΥΩ σε έναν θεό ..... κλπ κλπ (που θα είναι έτσι & έτσι & έτσι κλπ)
μέχρι στιγμής (λέει ο καλόγερος) δεν με έχει πείσει κάποιος ή κάτι ότι είναι κάπως αλλιώς τα πράγματα (έχω διαβάσει και Μαρξ και άλλους)
αν κάποιος ή κάτι με πείσει για κάτι άλλο δεν θα απογοητευτώ (για τα μέχρι τώρα πιστεύω μου) αλλά θα νιώσω ποιο ολοκληρωμένος κλπ κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 1:08 pm

pagou έγραψε:

δωσε ξεπροστασιε το συστημα καθυποταγης. κατω οι αξιοπρεπεια η μορφωση η δικαιωσυνη η αληλοσεβασμος. θρησκεια + φοβος + τρομοκρατια . νομιζα οτι παραπανω που το ελεγα δεν το ειδες αλλα εκανα λαθος.

εφυγα παω και σε κανα πελατη γιατι το χεσαμε σημερα. περιμενω την συγνωμη σου διοτι μολις με εβρισες. ξαναδιαβασε τη εγραψες και θα καταλαβεις

αρχίζω να τον συμπαθώ τούτονε τον κοψομήτη :love_it :love_it :love_it :love_it
(ίδια φάτσα με τον Δοξιάδη (αφεντικό Ricoh) λες και τρακάρανε σε κλειστή πόρτα)

οφ τοπικ καλά ότι το χέσαμε σήμερα ούτε λόγος
η πλάκα υποσχέθηκα ότι μέχρι το βράδυ θα έχω τελειώσει ένα 20σελιδο φυλλάδιο γιατί λέτε????
για ένα μπακάλικο απόρων μητρόπολης - δήμου :lol: :lol: :lol:
αλλά μετά από ΣΚΟΡΠΙΟΝΣ (εχθές το βράδυ) (δυο ώρες ον στέιτζ) ποιος έχει όρεξη για χριστιανοφυλλάδιο.

Υ.Γ. πάει ξεφτιλίστηκαν και οι συναυλίες
γιατί????
δεν είχε ούτε μια κλούβα ματ απέξω
ούτε ένα σύνθημα
ούτε ένα ντού
ούτε ένα κιάλο κιάλο στο τέλος μόνοι τους ξαναβγήκαν
ιδεολογικός πάντως τίμησα τον εαυτό μου, μπήκα με μαϊμού εισιτήριο.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.06.10, 1:17 pm

pagou έγραψε:

Ναι...εχεις δίκιο....δέν ακούστηκε όπως ήθελα να το πώ..μάλλον χρησιμοποίησα λάθος λέξεις...με συγχωρείς...

Βασικά θέλω να πώ και δεν διαφωνούμε σε αυτο, οτι:

Πραγματικά η "εκκλησία" όχι η πραγματική, αυτη που δημιούργησε ο άνθρωπος, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την "πίστη" και τον "φοβο" θεού για να υποτάξει την ανθρωπότητα...δεν διαφωνώ σε αυτο καθόλου...

διαφωνώ όμως στο να αποκληρώνουμε την ύπαρξη του Θεού εξαιτίας τους!!!

αυτο ακούγεται ποιο κοντά σε αυτο που σκεφτόμουν...

sadi εχεις επίσης δίκιο...λάθος παράδειγμα έδωσα...

Σταθη αυτό που λές...

Προσωπικά σέβομαι τα πιστεύω του καθενός, ότι και αν πιστεύει, από μέσα μου όμως ονειρεύομαι την εποχή που οι άνθρωποι θα συνειδητοποιήσουν το απειροελάχιστο μέγεθος της γνώσης τους και του μεγέθους τους στο τεράστιο σύμπαν που ζούμε και θα πάψουν να πιστεύουν τουλάχιστον πως τα ξέρουν όλα...

είναι πάρα πολύ σωστό...αρκεί να ισχύει για όλους μας...

επειδή εγω έχω γνώση του απειροελάχιστου της γνώσης μου δέν μπορώ να διανοηθώ οτι έχω απαντήσεις για όλα...

γι αυτο εχω κάνει μια επιλογή....

αν είναι σωστη η όχι κανείς δεν μπορεί να ξέρει...

έχω κάποιο καιρό μπροστα μου ακόμα και μετά θα μάθω ή και πάλι, όχι.... :)
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 1:17 pm

Staff έγραψε:Ωραία, μου αρέσει που μπήκε και η θρησκεία στη συζήτηση διότι δεν είναι καθόλου άσχετη με το θέμα μας που είναι η προπαγάνδα-διαφήμιση και η δύναμη τους είτε εκφράζεται με λέξεις είτε με εικόνες είτε με πράξεις η και με συνδυασμούς αυτών.
Αν μπορούσαμε να χωρίσουμε την προπαγάνδα σε κατηγορίες με κριτήριο τους τομείς δράσης θά είχαμε τρεις βασικές κατηγορίες, την εμπορική προπαγάνδα, την πολιτική προπαγάνδα και την θρησκευτική προπαγάνδα με τις δύο τελευταίες να προϋπάρχουν της πρώτης και να έχουν εφαρμοστεί από τα αρχαία χρόνια.

Αν δούμε την έννοια "Θεός" όχι από θρησκευτική σκοπιά αλλά από εμπορική θα διαπιστώσουμε πως είναι το αρχαιότερο και πλέον εμπορικό "προϊόν" που επινόησε ο άνθρωπος, πουλάει από την αρχή της εμφάνισης του ανθρώπου έως και σήμερα.
Βέβαια επειδή ποτέ δεν υπήρχε-υπάρχει μονοπώλιο και πάντα υπήρχε-υπάρχει έντονος ανταγωνισμός οι εκάστοτε "αντιπρόσωποι" δηλαδή οι ιερείς προσπαθούσαν με οποιοδήποτε τρόπο (από κατήχηση, προσηλυτισμό κλπ έως χρήση βίας με διώξεις αντιπάλων και πολέμους) να πείσουν-επιβάλουν πως η δική τους "αλήθεια" προϊόν είναι καλύτερο από αυτό των άλλων.

Η άγνοια, η εσωτερική ανάγκη των ανθρώπων να πιστέψουν σε κάτι που αυτόματα εξηγούσε τα ανεξήγητα και φόβος του θανάτου σε συνδυασμό με υποσχέσεις για μεταθανάτια αιωνιότητα ήταν και είναι αυτό που εκμεταλλεύονται οι αντιπρόσωποι των Θεών για να χειραγωγούν και να εκμεταλλεύονται τις μάζες.

Καλή συνέχεια!

δεν θα πάψω να λέω ότι τον λατρεύω (όχι ερωτικά ή θρησκευτικά) αυτόν τον βορειοελλαδίτη.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 2:10 pm

isikol έγραψε:επειδή εγω έχω γνώση του απειροελάχιστου της γνώσης μου δέν μπορώ να διανοηθώ οτι έχω απαντήσεις για όλα...

γι αυτο εχω κάνει μια επιλογή....

αν είναι σωστη η όχι κανείς δεν μπορεί να ξέρει...

έχω κάποιο καιρό μπροστα μου ακόμα και μετά θα μάθω ή και πάλι, όχι.... :)

τώρα είσαι ημίθεος (πλάκα κάνω)
αφού ρε φίλε καλά τα πας έως εδώ μετά γιατί λαθεύεις????
κανένας ποτέ δεν είχε, έχει αλλά δεν ξέρουμε αν θα έχει στο μέλλον όλες τις απαντήσεις, γιατί τα αναπάντητα πρέπει να τους προσδώσεις ανώτερες δυνάμεις ή θειικές.
το ίδιο κάνανε και οι Νεάντερταλ με τα λιοντάρια που τους έτρωγαν
τα θεοποίησαν
οι Αιγύπτιοι με τον ήλιο και τον Νείλο
γιατί δεν μπορούσαν να τα εξηγήσουν κλπ
ήρθε η ώρα όμως και εξηγήθηκαν.
δεν έχω όλες τις απαντήσεις, αλλά δεν θεοποιώ ότι δεν γνωρίζω.
κάνω εικασίες, μπορεί και λάθος
κάποτε θα εξηγηθούν.
πότε???
δεν ξέρω.
η ιστορία μας δείχνει ότι σιγά σιγά όλα εξηγούνται
δεν δείχνει ότι όλα θεοποιούνται.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.06.10, 2:35 pm

SADINISTAS έγραψε: η ιστορία μας δείχνει ότι σιγά σιγά όλα εξηγούνται

Ρε sadi....ρε φίλε....δηλαδή θεωρείς οτι ο άνθρωπος και όλα στη φύση υπάρχουν εξαιτίας κάποιου επιστημονικού φαινομένου ε? κάποιου τυχαίου γεγονότος ε?

και οτι κάποια μέρα θα μάθουμε τα πάντα ε?

μακάρι ρε φίλε να έχεις δίκιο...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 10.06.10, 3:04 pm

Η Γη έχει ηλικία 4.600.000.000 ετών
Αν συμπυκνώσουμε το ασύλληπτο αυτό χρονικό διάστημα σε μια κατανοητή έννοια, μπορούμε να παρομοιάσουμε τη Γη με έναν άνθρωπο ηλικίας 46 ετών.
Τίποτα δεν είναι γνωστό για τα πρώτα 7 χρόνια της ζωής αυτού του ατόμου και για τα επόμενα 35 χρόνια υπάρχουν μόνο σκόρπιες πληροφορίες.
Η ζωή, όπως την ξέρουμε, εμφανίστηκε στη Γη στην ηλικία των 42 ετών.
Οι δεινόσαυροι και τα μεγάλα ερπετά εμφανίστηκαν μόλις πριν ένα χρόνο, όταν ο πλανήτης ήταν 45 ετών.
Τα θηλαστικά μόλις πριν από 8 μήνες.
Στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας, οι ανθρωποειδείς πίθηκοι εξελίχθηκαν σε πιθηκοειδείς ανθρώπους, και μέσα στο Σαββατοκύριακο η τελευταία περίοδος παγετώνων τύλιξε την Γη.
Εμείς οι άνθρωποι, με τη σημερινή μας μορφή, υπάρχουμε εδώ και 4 ώρες μόνο.
Πριν δέκα λεπτά ανακαλύψαμε τους Θεούς.
Πριν 3 λεπτά οι αποφασίσαμε ότι υπάρχει μόνο ένας και παρόλο που και οι περισσότεροι άλλοι πιστεύουν το ίδιο και συμφωνούν σε αυτό, διαφωνούμε σε κάποιες λεπτομέρειες αλλά ήμαστε σίγουροι ότι η δική μας εκδοχή είναι η σωστή, μάλιστα ήμαστε τόσο σίγουροι που την ονομάσαμε ορθοδοξία...

Προσωπικά θα μπορούσα ευκολότερα να πιστέψω στο "Ιερό δέντρο" της Πανδώρας του avatar παρά στην διασκευασμένη εβραϊκή μυθολογία με τον μνησίκακο θεό της που αρέσκεται να "τιμωρεί" τους καλούς σε αυτή τη ζωή και τους κακούς στην άλλη...

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 3:07 pm

isikol έγραψε:
SADINISTAS έγραψε: η ιστορία μας δείχνει ότι σιγά σιγά όλα εξηγούνται

Ρε sadi....ρε φίλε....δηλαδή θεωρείς οτι ο άνθρωπος και όλα στη φύση υπάρχουν εξαιτίας κάποιου επιστημονικού φαινομένου ε? κάποιου τυχαίου γεγονότος ε?

και οτι κάποια μέρα θα μάθουμε τα πάντα ε?

μακάρι ρε φίλε να έχεις δίκιο...

γιατί πάλι βάζεις το μυστήριο στην μέση (κάποιου επιστημονικού φαινομένου ε? κάποιου τυχαίου γεγονότος ε?)
κάποιοι τα λένε και αυτά για τους δικούς τους λόγους
σημασία έχει εσύ τη αποφαίνεσε μετά από φιλτράρισμα όλων όσων ακούς.
άλλο παράδειγμα πριν από κάνα μήνα σκοτείνιασε όλη η Ευρώπη από το ηφαίστειο της Ιρλανδίας νομίζω ή Ισλανδίας.
επειδή ζούμε στο 2010 και επικοινωνούμε παγκόσμια ξέρουμε τη ακριβώς έγινε.
το 1200μ.χ. ή το 500π.χ. (αυθαίρετα νούμερα) που ξανά είχε εκρηχθεί τη έλεγε ο κόσμος που δεν είχε επικοινωνία (ο ορίζοντάς του ήταν ούτε η μισή χώρα του)????
ο θεός μα τιμωρεί έλεγε φίλε.
όταν έπαθε καθίζηση ο Βόσπορος και πλημμύρισε η μαύρη θάλασσα που ήταν λιμνούλα, αυτοί που η ζωή τους ήταν ακτίνας ελάχιστων χιλιομέτρων από τα σπίτια τους είπαν ότι έγινε κατακλυσμός και όλη η γη σκεπάστηκε από νερό.
αν γινόταν σήμερα τη θα λέγαμε????
η ζωή μας σε σχέση με τα χρόνια που υπάρχει το σύμπαν είναι ένας κόκκος άμμου,
έχουμε εξηγήσει σχεδόν τα πάντα μην βιάζεσαι να εξηγήσεις τα υπόλοιπα, σίγουρα δεν θα τα προλάβουμε.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 10.06.10, 3:11 pm

Staff έγραψε:Η Γη έχει ηλικία 4.600.000.000 ετών.......
μην το ξανά βάλω όλο

επαναλαμβάνω
δεν θα πάψω να λέω ότι τον λατρεύω (όχι ερωτικά ή θρησκευτικά) αυτόν τον βορειοελλαδίτη.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 10.06.10, 5:33 pm

SADINISTAS έγραψε:
Staff έγραψε:Η Γη έχει ηλικία 4.600.000.000 ετών.......
μην το ξανά βάλω όλο

επαναλαμβάνω

me 2! :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων