Βοηθεια με λογοτυπο

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Βοηθεια με λογοτυπο

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 23.11.10, 12:41 pm

Sorry man, με τις φωτογραφίες αυτές υποστηρίζεις ότι το logo του isikol δεν σου κάνει?

Ε, λοιπόν έχεις δίκιο.

Ταμπέλα θες σ αυτό το στάδιο, όχι logo και γραφίστα. Πάρε ένα μαυροπίνακα με χρωματιστές κιμωλίες και καθάρισες...!

Χώμα έχεις κάτω φίλε, και η στέγη σου μπάζει νερά (μπορεί), δε χρειάζεσαι λογότυπο και τα φρούτα σου που μπορεί να είναι πολύ καλά, τα χεις μέσα σε κούτες, ούτε καν σε πάγκους. Είσαι σε πολύ αρχικό στάδιο για να ζητάς λογότυπο. Δοκίμασε και "The Greek Way" με Datsun και ντουντούκα, μπορεί στην Αμερική να φανεί πρωτότυπο!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 23.11.10, 12:43 pm

καθολου οφ τοπικ

το jeep το παιρνεις μεταχειρισμενο τοσο φθηνα, γιατι καει 20 λιτρα, δεν στριβει, ειναι χειροτερο απο lada σε βουνο και δεν εχει ακριβως τα ιδια παγια-γενικα εξοδα & ανταλακτικα με ενα οτιδηποτε των 10.000

αρα οτι πληρωνεις παιρνει ( πουτανα ζωη)
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Φυτα ή Portfollio.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 23.11.10, 1:26 pm

hellaslover έγραψε:isiol εχω μια απορια. Με 50ευρο παιρνω ενα λογοτυπο σαν αυτο που εχω, για να παρω κατι καλυτερο πρεπει να πληρωσω 1000; Δηλαδη δεν υπαρχει γραφιστας που να μου κανει μια καλη δουλεια σε προσιτη τιμη; Και επειδη με κανεις και φενομαι σαν αγυριστο κεφαλι, που ακριβος ειμαι απαιτητικος;. Που ζηταω ενα απλο αλλα καλο λογο; Ενας εστο και μετριος γραφιστας δε θα πρεπε να του ειναι ευκολο να σχεδιασει κατι απλο και καλο που ζηταω; Ολα τα καλα λογοτυπα πανε απο 1000 και πανω; και δε μιλαω για μεγαλες εταιριες αλλα μικρομεσαιους. Δεν ειρωνευομαι γιατι δε ξερω αλλα ρωταω.

καλη ερωτηση

λοιπον φιλε τα πραγματα εχουν ως εξης:

τα καλα λογοτυπα ειναι ακριβα, μπορεις να παρεις ενα καλο ομως και με 500, αλλα θα ειναι καλο για τα 500. οχι εαν το συγκρινεις με ενα των 25.000 ή μερικων εκ. οπως της apple.
απλα βρες καποιον που σου αρεσει η δουλεια του και πες του την αληθεια:
σε διαλεξα γιατι μου αρεσουν οι προηγουμενες δουλειες που εχεις κανει. εχω 500 θελω ενα λογοτυπο των 500.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Φυτα ή Portfollio.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 23.11.10, 1:39 pm

Ρε παιδιά δεν παει ετσι.. Δεν μιλαμε για.. ρολογια - οσο πιο ακριβο τοσο πιο καλο.
Και με 150 ευρω μπορει να παρεις ενα ομορφο και -προπαντων- σωστο λογοτυπο.

Eχει να κανει με πολλους παραγοντες το "καλό" logo. Ισως τα λεφτα να ειναι και ο τελευταιος απ' αυτους.

Κυριως εχει να κανει με το ταλεντο του σχεδιαστη. Αν το χει καταλαβει οτι εχει ταλεντο, και εχει καταλαβει επισης οτι πηγες σ' εκεινον για το ταλεντο του, μπορει να στο κοστολογησει οσο θελει. Απο 1000 μεχρι 10.000 ευρω.

Αν τον πετυχες σε φαση που ξεκινα και δεν ξερει ακομα τι ψαρια πιανει μπορει να σου κανει super logo για 150 ευρω...
Αναλογα λοιπον.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 23.11.10, 1:47 pm

Εικόνα

επτά σελιδες για το λογότυπο ενός μανάβικου...

Τα λογότυπα δεν είναι φρούτα, βάλε μου μισό κιλό να βγεί γύρω στα 500 ευρώ ούτε και η τιμή που πληρώθηκαν είναι πάντα ανάλογη με την αξία τους.

hellaslover βάλε παλικάρι μου μια ωραία παραδοσιακή πινακίδα ζωγραφισμένη στο χέρι και ασε το branding για επιχειρήσεις που πραγματικά το χρειάζονται.
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 23.11.10, 3:34 pm

Καλησπέρα,

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και, όπως συνηθίζεται στο forum μας, πήγε αλλού γι' αλλού.

Αυτό που ζήτησες με την αρχική σου δημοσίευση είναι αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε να διορθώσεις λίγο τη πρώτη έκδοση - (θα το κανω μονος μου κουτσα στραβα με τις λιγες γνωσης photoshop/illustrator που εχω) είχες πει.

Αυτό είναι αδύνατο να γίνει όπως αντιλαμβάνεσαι για λόγους πρακτικούς και όχι μόνο.

Αν αυτό που δε σε βοηθά είναι το αισθητικό σου κριτήριο θα πρέπει να απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία του οποίου η δουλειά σου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Αν, πάλι, αυτό που σε εμποδίζει είναι η μη καλή γνώση του σχετικού λογισμικού θα πρέπει να μελετήσεις και να αχοληθείς ακόμα περισσότερο μέχρι να αισθανθείς ότι πατάς γερά για να κάνεις μια τέτοια δουλειά.

Καλή συνέχεια

P.S. > Ξέχνα το Photoshop! Είναι καθαρά πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας και τίποτε άλλο. Δε χρησιμοποιούμε καρπούζια για να παίξουμε basket, γυαλόχαρτο για να σκουπίσουμε τη μύτη μας, ούτε πένσα για να βγάλουμε τα μπουλόνια από τροχό αυτοκινήτου. Το κάθε εργαλείο για τη δουλειά του.
P.S.2 > Αν ποτέ χρειαστείς επαγγελματία μπορείς κάλλιστα να βάλεις μια αγγελία εδώ και οι ενδιαφερόμενοι θα επικοινωνήσουν μαζί σου, θα δεις τα portfolios τους, and you take it from there...
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 23.11.10, 3:50 pm

δεν ξερω εαν προσεξατε τι γραφω και το πως

αναφερω το ποσο κοστιζουν τα καλα λογοτυπα, δειχνω πως να επιλεξη, πως να μην μας πρηξει, δειχνω λυση για το μικρομαγαζο με λιγα χρηματα, λυση για το δημιουργικο τωρα που οι μεγαλοι πελατες δινουν μεγαλες ακαλυπτες και στην τελικη, αυτη ειναι η λογικη της κοστολογησης με την ωρα ή ειμαι καπου λαθος;
Φυτα ή Portfollio.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 23.11.10, 4:30 pm

Νομίζω πως πέρασα τις 100 φορές που μιλάω για την λογική κοστολόγησης με την ώρα.

Για να κάνεις μια κάρτα πρέπει να: Πάς να βρείς ή να μιλήσεις στο τήλ. Να πάρεις κάποιο "brief". Θα στείλεις προσφορά, θα την δεί/δεχτεί, θα προχωρήσεις. Πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις, να ρίξεις μια ματιά εδώ και εκεί, να διαβάσεις, να δείς, να πάς κάπου, ανάλογα το θέμα σου. (αυτό λέγετε και έρευνα αλλιώς) Εαν θες να κάνεις κάτι δημιουργικό (και όχι ξεπέτα) θα σπαταλήσεις και μία μέρα ώστε να βγεί κάτι όμορφο και αυθεντικό. Θα πας στο σχεδιαστήριο (), θα έχεις και 3-4 ιδέες θα κρατήσεις τις 1-2. Θα βρείς χαρτία. Θα πάς πάλι στον πελάτη (ή email) θα την παρουσιάσεις. Θα τις δεί. Θα σου πεί αλλαγές. Θα τις κάνεις, θα κάνεις κάρτες και για τους άλλους συνεργάτες, θα τις ξαναστείλεις, θα πάρεις τελικό οκ. Θα κάνεις προδιαγραφές εκτύπωσης, θα πάρεις τιμή από τον τυπογράφο, ξανα πελάτης - οκ. θα πάρεις τον τυπογράφο, θα κλέισεις αρχεία, θα πας στον τυπογράφο (εαν έχεις κάτι που θέλει προσοχή) θα τις πάρει ο πελάτης και θα έχεις τελέιωσει με το "μικρό" σου project.

Τα ίδια x30 ισχύουν για μια εταιρική ταυτότητα. Μιλάω για σωστή δουλειά πάντα.
Πως θα κοστολογήσεις όλα αυτά;

Η κοστολόγηση με την ώρα είναι ένας τρόπος. Η μέθοδος (που επικρατεί σήμερα) "κόβω το project/πελάτη με το μάτι" και λέω μια τιμή δεν θα μας οδηγήσεις πουθενά. Όταν ανοίξουμε τα μάτια μας, μπας και να δούμε τι κάνουν όλοι οι συνάδελφοι μας στο εξωτερικό, θα είμαστε καλύτερα.

Αλλά ας αποφασίσουμε να είμαστε επαγγελματίες σχεδιαστές πρώτα και όχι "χειριστές προγραμμάτων".
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.11.10, 5:17 pm

Εικόνα
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 23.11.10, 5:25 pm

νομίζω ο Μάριος τα είπε όλα... :lol: :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.11.10, 5:34 pm

Το φανταστικό είναι οτι αμα κανεις search στο google: logo για μαναβικο
η πρώτη φωτογραφία που του έφτιαξαν είναι στην 9 σελίδα και αμα δώσεις search: ταμπέλα για μαναβικο βγαίνει στην πρώτη σελίδα αποτελεσμάτων.
Άμα του είχαν βάλει και ενα τηλέφωνο στο logo θα είχε χτυπήσει jackpot. Δωρεάν διαφήμιση. Τι σου κάνει το vcdc :) :) :)
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό hellaslover » 23.11.10, 10:55 pm

pagou έγραψε:
hellaslover έγραψε:isiol εχω μια απορια. Με 50ευρο παιρνω ενα λογοτυπο σαν αυτο που εχω, για να παρω κατι καλυτερο πρεπει να πληρωσω 1000; Δηλαδη δεν υπαρχει γραφιστας που να μου κανει μια καλη δουλεια σε προσιτη τιμη; Και επειδη με κανεις και φενομαι σαν αγυριστο κεφαλι, που ακριβος ειμαι απαιτητικος;. Που ζηταω ενα απλο αλλα καλο λογο; Ενας εστο και μετριος γραφιστας δε θα πρεπε να του ειναι ευκολο να σχεδιασει κατι απλο και καλο που ζηταω; Ολα τα καλα λογοτυπα πανε απο 1000 και πανω; και δε μιλαω για μεγαλες εταιριες αλλα μικρομεσαιους. Δεν ειρωνευομαι γιατι δε ξερω αλλα ρωταω.

καλη ερωτηση

λοιπον φιλε τα πραγματα εχουν ως εξης:

τα καλα λογοτυπα ειναι ακριβα, μπορεις να παρεις ενα καλο ομως και με 500, αλλα θα ειναι καλο για τα 500. οχι εαν το συγκρινεις με ενα των 25.000 ή μερικων εκ. οπως της apple.
απλα βρες καποιον που σου αρεσει η δουλεια του και πες του την αληθεια:
σε διαλεξα γιατι μου αρεσουν οι προηγουμενες δουλειες που εχεις κανει. εχω 500 θελω ενα λογοτυπο των 500.

πολυ σωστα και δεν εχω προβλημα να ειναι των 500 αν ειναι αυτο που χρειαζομαι. Αλλα να ζηταω ενα αμαξι σχετικα καλο και εμφανισημο και να μου δινει ο ενας lada με 50 και να μου λεει αν δε σου αρεσει το lada τοτε η επομενη επιλογη σου βαση των αναγκων σου ειναι mercedes δε στεκει.
Με αυτη τη λογικοι ολοι με mercedes θα κυκλοφορουσαν και οι γραφιστες θα ειχαν χεστει στο χρημα να χρεωνουν 1000+ για ενα σχετικα καλο λογοτυπο
hellaslover
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 23.11.10, 11:54 pm

αυτο που χρειαζεσαι δεν κανει 500, αλλα αυτο των 500 θα σου φερει χρημα για κατι καλυτερο

μια φιλικη συμβουλη:
δεν θα αγοραζα ΦΡΟΥΤΑ απο μαγαζι-αποθηκη. απλα δεν μου παει. οποτε δεν θελεις μονο λογοτυπο, χρειαζεσαι πολλα ακομα.

Dark3go έγραψε:Sorry man, με τις φωτογραφίες αυτές υποστηρίζεις ότι το logo του isikol δεν σου κάνει?

Ε, λοιπόν έχεις δίκιο.

Ταμπέλα θες σ αυτό το στάδιο, όχι logo και γραφίστα. Πάρε ένα μαυροπίνακα με χρωματιστές κιμωλίες και καθάρισες...!

Χώμα έχεις κάτω φίλε, και η στέγη σου μπάζει νερά (μπορεί), δε χρειάζεσαι λογότυπο και τα φρούτα σου που μπορεί να είναι πολύ καλά, τα χεις μέσα σε κούτες, ούτε καν σε πάγκους. Είσαι σε πολύ αρχικό στάδιο για να ζητάς λογότυπο. Δοκίμασε και "The Greek Way" με Datsun και ντουντούκα, μπορεί στην Αμερική να φανεί πρωτότυπο!

http://www.youtube.com/watch?v=7BYawTpZznM
Φυτα ή Portfollio.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό hellaslover » 24.11.10, 1:59 am

ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση χωρις να γνωριζεται το μαρκετ να μου λετε για μαρκετινγ. Ο αμερικανος που εχει βαρεθει τα κυριλε μαγαζια και τα artificial/ανοσταμε/με φυτοφαρμακα προιοντα τον τραβαει να ψωνισει απο ενα "χωριατικο" μαγαζι για φρουτα και λαχανικα που ξερει οτι ειναι ντοπια καλιεργημενα. Και μεγαλα συπερμαρκετς που εχουν produce department εχουν ξυλινο πατωμα και πολλα λαχανικα μεσα σε ψαθινα καλαθια για να δωσουν αυτη την αισθηση. Υπαρχουν μαλιστα φαρμες που αφηνουν απλο κοσμο να μαζεψει φρουτα και λαχανικα απο μονος του, υπαρχει και ιστοσελιδα pickyourown.org, με μεγαλη επιτυχια. Αν το εκανε καποιος αυτο στην ελλαδα θα τον παιρνανε με τις τοματες οι ελληνες τις οποιες θα ειχαν μαζεψει απο το μπαχτσε της γιαγιας.
Και τα ογκοδοι φρουτα καρπουζια κτλ μενουν στους καδους γιατι 1) ειναι γαμ*σι να τα βγαζεις ενα ενα 2) δεν χωρανε πολλα πανω στους παγκους και 3) δινουν την εντυπωση οτι ειναι στραιγητ straight from the farm. Ετσι τα πουλανε ολοι ακομα και μεγαλα συπερ μαρκετς.
Ειμαστε fruit stand, οχι συπερ μαρκετ ουτε ακριβος μαγαζι. Μια απλη ξυλινη ταμπελα θα ηταν ιδανικη για καποιον που εχει φρουταρια με μεγεθος περιπτερου. Στη δικη μου περιπτωση χρειαζομαι ενα απλο λογοτυπο που ευκολα ο οδηγος θα καταλαβει απο τη ταμπελα τι μαγαζι ειμασε και θα φενεται καλο πανω στις καρτες, σακουλες και οτι αλλο κανουμε customize με το λογοτυπο.
hellaslover
Member

Δημοσίευσηαπό hellaslover » 24.11.10, 2:13 am

panevan έγραψε:Ρε παιδιά δεν παει ετσι.. Δεν μιλαμε για.. ρολογια - οσο πιο ακριβο τοσο πιο καλο.
Και με 150 ευρω μπορει να παρεις ενα ομορφο και -προπαντων- σωστο λογοτυπο.

Eχει να κανει με πολλους παραγοντες το "καλό" logo. Ισως τα λεφτα να ειναι και ο τελευταιος απ' αυτους.

Κυριως εχει να κανει με το ταλεντο του σχεδιαστη. Αν το χει καταλαβει οτι εχει ταλεντο, και εχει καταλαβει επισης οτι πηγες σ' εκεινον για το ταλεντο του, μπορει να στο κοστολογησει οσο θελει. Απο 1000 μεχρι 10.000 ευρω.

Αν τον πετυχες σε φαση που ξεκινα και δεν ξερει ακομα τι ψαρια πιανει μπορει να σου κανει super logo για 150 ευρω...
Αναλογα λοιπον.

σωστα αλλα δε μπορω εγω να ψαχνω για νεο ταλαντουχο γραφιστα που να μου κανει λογοτυπο σε προσφορα, γιατι ο ιδιος δε ξερει την αξια του, και ουτε ειμαι διατεθημενος να τον αφησω να δοκιμασει τις γνωσεις του και να μαθει πανω μου, και να πληρωνεται με την ωρα. Αυτα να τα κανει στο σχολειο η σε spec δουλειες. Προτιμω εναν επαγγελματια που ξερει τι κανει και να ξερω και εγω αυτο που θα μου κανει θα ειναι καλο. Αλλα απο τη στιγμη που ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι απλο και δε μπορει να κοστολογηθει 1000+euro πρεπει να βρω εναν τιμιο επαγγελματια.
hellaslover
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 24.11.10, 4:00 am

hellaslover έγραψε:σωστα αλλα δε μπορω εγω να ψαχνω για νεο ταλαντουχο γραφιστα που να μου κανει λογοτυπο σε προσφορα, γιατι ο ιδιος δε ξερει την αξια του, και ουτε ειμαι διατεθημενος να τον αφησω να δοκιμασει τις γνωσεις του και να μαθει πανω μου, και να πληρωνεται με την ωρα. Αυτα να τα κανει στο σχολειο η σε spec δουλειες. Προτιμω εναν επαγγελματια που ξερει τι κανει και να ξερω και εγω αυτο που θα μου κανει θα ειναι καλο. Αλλα απο τη στιγμη που ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι απλο και δε μπορει να κοστολογηθει 1000+euro πρεπει να βρω εναν τιμιο επαγγελματια.

1. Βάλε αγγελία
2. Ο ζητών 1000+ είναι άτιμος?
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 24.11.10, 10:51 am

[quote="hellaslover
σωστα αλλα δε μπορω εγω να ψαχνω για νεο ταλαντουχο γραφιστα που να μου κανει λογοτυπο σε προσφορα, γιατι ο ιδιος δε ξερει την αξια του, και ουτε ειμαι διατεθημενος να τον αφησω να δοκιμασει τις γνωσεις του και να μαθει πανω μου, και να πληρωνεται με την ωρα. Αυτα να τα κανει στο σχολειο η σε spec δουλειες. Προτιμω εναν επαγγελματια που ξερει τι κανει και να ξερω και εγω αυτο που θα μου κανει θα ειναι καλο. Αλλα απο τη στιγμη που ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι απλο και δε μπορει να κοστολογηθει 1000+euro πρεπει να βρω εναν τιμιο επαγγελματια.[/quote]

Κάνω λάθος ή αληθεύει ότι ξεκινώντας αυτό το ποστ δεν έψαχνες για επαγγελματία αλλά για κάποια βοήθεια (από επαγγελματίες) ώστε να το φτιάξεις μόνος σου;

Προσωπικά πλέον θεωρώ ότι και 50 ευρώ να σου ζήταγαν πάλι θα έλεγες τα ίδια.

Τελικά τίμιος επαγγελματίας είναι αυτός που τα δίνει τσάμπα;

Έχεις δει τι τιμές κυκλοφορούν στο εξωτερικό; Αν το ψάξεις λίγο είμαι σίγουρη ότι θα βρεις από 50 ώς 2500 ευρώ για να κάνεις τη δουλειά σου. Τσάμπα δε νομίζω.

Και για να ξεφύγουμε λίγο από το 1000ρικο που ανάφερε ο Ισι και να το λήξουμε το θεματάκι.

Αυτός που ζητά λίγα δεν είναι απαραίτητο να είναι άχρηστος (ίσως απλά κορόιδο ή σε μεγάλη ανάγκη). Αυτός που ζητά πολλά δεν είναι άτιμος. Απλά ή είναι τρομερά καλός ή υπερτιμάει την αξία του. Σε κάθε περίπτωση μέσες λύσεις υπάρχουν.

Κατέληξε λοιπόν στο τι ακριβώς θες (κάτι καλό, φτηνό ως τσάμπα και γρήγορα, με καλλιτεχνική άποψη 8) ) και μετά αναζήτησε γραφίστα. Η αγορά τεράστια και για όλους έχει ο μπαξές.

Την καλημέρα μου.
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 24.11.10, 11:27 am

καλά το χουμε πλατιάσει τι θέμα οσο δεν παει... Βαρεθηκα/
Αν ημουν διαχειριστης του site θα αφηνα μονο 2 posts: το αρχικο και το 1ο του v.papadopoulos.

Αντε καλη συνεχεια.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 24.11.10, 12:18 pm

Επειδή όπως σωστά επισημαίνει ο panevan πλάτιασε πολύ το θέμα, και επειδή σιχάθηκα να διαβάζω καραμπινάτες μ*λ*κ**ς σ' αυτό το topic, θα αναφερθώ μόνο σε δύο σημεία:

1. Αγαπητέ κ. Κανελλόπουλε, όταν αφήσετε τις πιάτσες του Ψυχικού, του κέντρου της Αθήνας, του Αμαρουσίου κλπ, και έρθετε να πουλήσετε στην επαρχία (σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις που είναι και το target group της πλειψηφίας των γραφιστών) στις τιμές που αναφέρετε και θεωρείτε και ...λογικές, τότε θα σας βγάλω και το καπέλο. Μέχρι τότε, επιτρέψτε μου να χαρακτηρίσω ουτοπική την τοποθέτησή σας!
Επίσης, ξέρω και εγώ να "τραβήξω" στον γραπτό λόγο την διαδικασία δημιουργίας ενός ιστότοπου, καταλήγοντας πως δεν πρέπει να πωλείται κανένα site κάτω από 10.000 ευρώ!

2. Επειδή αναφέρθηκε πως υπάρχει και ...αντικειμενικό κριτήριο για να χαρακτηρίσουμε ένα λογότυπο αξίας 50, 100, 500, 1000, 10000, 25000, 25000000 ευρώ, θα παραθέσω υποθετικό παράδειγμα που αποδεικνύει πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει!
Ας υποθέσουμε λοιπόν, ταλαντούχο γραφίστα ο οποίος προσλαμβάνεται σε μεγάλη διαφημιστική. Μετά από 2-3 χρόνια προϋπηρεσίας, είναι σε θέση να δημιουργεί (ή να κατευθύνει άλλους να δημιουργούν) πολύ καλά λογότυπα για τράπεζες, πολυεθνικές εταιρίες κλπ! Τα λογότυπα αυτά συχνά κοστολογούνται 25000 ευρώ!
Ξαφνικά δημιουργείται μια διένεξη και ο συγκεκριμένος παραιτείται, με σκοπό να δημιουργήσει ένα δικό του δημιουργικό γραφείο. Πλέον δεν είναι σε θέση να έχει τόσο μεγάλους πελάτες, και φυσικά δεν μπορεί να πουλήσει λογότυπο 25000 ευρώ!
Ερώτηση, αν τα υπέροχα λογότυπα που δημιουργεί τα κοστολογεί με 700 ευρώ, με ποια λογική αυτά τα λογότυπα θα είναι αξίας 700 ευρώ? (σύμφωνα πάντα με την λογική σας του ότι πληρώνεις , παίρνεις!)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό b-positive » 24.11.10, 1:00 pm

notis έγραψε:Επειδή όπως σωστά επισημαίνει ο panevan πλάτιασε πολύ το θέμα, και επειδή σιχάθηκα να διαβάζω καραμπινάτες μ*λ*κ**ς σ' αυτό το topic, θα αναφερθώ μόνο σε δύο σημεία:

1. Αγαπητέ κ. Κανελλόπουλε, όταν αφήσετε τις πιάτσες του Ψυχικού, του κέντρου της Αθήνας, του Αμαρουσίου κλπ, και έρθετε να πουλήσετε στην επαρχία (σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις που είναι και το target group της πλειψηφίας των γραφιστών) στις τιμές που αναφέρετε και θεωρείτε και ...λογικές, τότε θα σας βγάλω και το καπέλο. Μέχρι τότε, επιτρέψτε μου να χαρακτηρίσω ουτοπική την τοποθέτησή σας!
Επίσης, ξέρω και εγώ να "τραβήξω" στον γραπτό λόγο την διαδικασία δημιουργίας ενός ιστότοπου, καταλήγοντας πως δεν πρέπει να πωλείται κανένα site κάτω από 10.000 ευρώ!

Αγαπητέ Νότη,

πιο πάνω περιγράφω μια σωστή διαδικασία για να ξεκινήσες και να ολοκληρώσεις ένα "έργο". Αυτό που λέω εγώ και λέει και η ΕΓΕ (από το 2004) είναι πως όταν λέμε 16 ώρες για μια κάρτα δεν μιλάμε μόνο για τον σχεδιασμό!

Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που σου "τρώνε" χρόνο και πρέπει να χρεωθούν. Υπάρχει τρόπος να μάθεις το κόστος της ώρας/ημέρας σου.

Τώρα τα περι προσωπικού, να πω, πως για 3 χρόνια δεν είχα φράγκο όσο καλή διάθεση και καλή (ή κακή) δουλεία κι αν έκανα. Και αυτό γιατι δεν είχα "κοστολογήσει" σωστά και σίγουρα δεν έκανα κάτι σωστά. Μετά είδα την κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο μας. Είπα, πως σίγουρα μπορεί να βελτωθεί και αποφάσισα να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βελτιώσω τα πράγματα. Για αυτό ασχολήθηκα εθελοντικά με την ΕΓΕ, με αποτέλεσμα σήμερα να δουλεύω μέχρι τα μεσάνυχτα και το πρωϊ να διαβάζω τα όμορφα σχόλιακια σας. Φυσικά είναι προφανές πως δεν έχουμε καταφέρει κάτι εξαιρετικό αλλά δεν είναι εποχές να απογοητεύεσαι εύκολα...

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την επίθεση σας, αν και δεν μπορώ να την κατανοήσω απόλυτα. Η αλήθεια είναι δεν ανέφερα ποτέ τιμές, απλά τρόπο κοστολόγησης.

Με εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων