ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΜΑΚΕΤΑΣ

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΜΑΚΕΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 19.10.15, 5:43 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΤΟΙΜΗ ΜΑΚΕΤΑ
ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΥΠΩΘΗΚΕ ΑΛΛΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΤΑΣ

ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ ΑΛΛΑ ΤΥΠΩΘΗΚΕ ΚΑΦΕ
ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΥΠΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ
ΤΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ

ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΓΚΡΙ.....

ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΕΓΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ
ΠΟΣΟΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ: C:45 M:46 Y:47 K:8

TI ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ?

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΈΦΤΟΜΑΙ ΕΓ ΩΩ ΕΙΑΝ Ι ΟΤΙ Ο ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ...ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ....
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΜΑΚΕΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό topaz » 21.10.15, 5:03 pm

τα χρώματα που δίνεις σε μένα βγαίνουν *γκρι* που *κοκκινίζει* όμως. Καφέ δεν μου βγαίνει...

πάντως με αυτές τις αναλογίες, γκρι δεν βγαίνει με τίποτε... είτε θα κοκκινίζει, είτε θα μπλεδίζει, είτε θα κιτρινίζει! Δηλαδή καθαρό "γκρι" με τίποτε! Ανάλογα με την μηχανή εκτύπωσης και τις ρυθμίσεις της.

Την έχω πατήσει και γω ετσι με έτοιμη μακέτα, η οποία την τύπωσα και βγήκε σωστή χρωματικά, έλα όμως που ο πελάτης είχε τυπώσει παλιά την ίδια μακέτα σε εκτυπωτή που τα έβγαζε όλα... magenta! Διαφορετικό αποτέλεσμα όπως καταλαβαίνεις, γκρίνιες... Του το εξήγησα, του έφερα ως παράδειγμα και ταμπέλα που είχε που ήταν ίδια χρωματικά με αυτό που τύπωσα, και ότι ο προηγούμενος που τα είχε τυπώσει όλα... ροζ ήταν λάθος.

περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΑΛΜΠΟΥΜ

Δημοσίευσηαπό DepsonaCola » 29.09.17, 12:19 pm

Καλημέρα σας και συγνώμη για την ενόχληση αλλά δεν ξέρω που αλλού να στραφώ για βοήθεια. Εγώ σχεδιάζω άλμπουμ για έναν φωτογράφο . Και πρόσφατα έβαλα ένα φίλτρο σε μερικές φωτογραφίες, είναι sharpen filter. Το τελικό αρχείο το έβλεπε ο πελάτης πριν πάει για εκτύπωση και του άρεσε. Στην εταιρία που τα εκτυπώνει ο φωτογράφος με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι εχουν εκτυπώσει 10 άλμπουμ και τα 10 φαίνονται καμμένες οι φωτογραφίες και είναι για τα σκουπίδια. Εννοείται φέρω ευθύνη και δεν έπρεπε στην τελική να το βάλω το φίλτρο αλλά δεν φέρουν ευθύνη και αυτοί από την εκτυπωτική εταιρία? Δεν έπρεπε στο πρώτο, βαριά δεύτερο άλμπουμ αφού είδαν ότι υπάρχει θέμα να σταματήσουν την εκτύπωση και να επικοινωνήσουν μαζί μου να το αφαιρέσω ? Φέρω ευθύνη όπως είπα αλλά εγώ σε εκτυπώτήριο δεν εχω δουλέψει, δεν έχω κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα. Αυτοί που έχουν 15 χρόνια στη δουλειά δεν έπρεπε να με πάρουν να με ενημερώσουν? Εγω τελευταία στιγμή ενημερώθηκα και αφού είχε παραγίνει το κακό. Σας παρακαλώ βοηθήστε με, πείτε μου πως μπορώ να αποδείξω ότι η ευθύνη είναι συλλογική και όχι μεμονομένα δική μου :(
DepsonaCola
Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων