Αναλυση σχεδιου για εκτυπωση και pdf view για δουλεια

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Αναλυση σχεδιου για εκτυπωση και pdf view για δουλεια

Δημοσίευσηαπό agg99 » 21.04.16, 9:49 pm

Καλησπερα σας.

Μου ζητηθηκε να κανω ενα σχεδιο 20χ20 cm (photoshop) για εκτυπωση σε περιοδικο στα 600dpi.O λογος που θελουν το σχεδιο της εκτυπωσης στα 600 dpi και οχι στα 300 πχ ειναι γιατι θελουν το σχεδιο αυτο να ειναι και σε pdf και να ζουμαρεις οσο θες χωρις να χανει η αναλυση.Τωρα με βαση τις λιγες δικες μου γνωσεις τα dpi αφορουν αποκλειστικα και μονο την εκτυπωση,και για ηλεκτρονικη μορφη ειμαστε στα 72 ppi(?) και πολλα πολλα pixels.σωστα?Καπου πηρε το ματι μου οτι για PDF συγκεκριμενα παιζουν αλλες αναλυσεις για να φαινεται καλο το σχεδιο καθως ειναι προγραμμα εξαρχης φτιαγμενο για εκτυπωση?
Σε καθε περιπτωση, εχω μπλεχτει με τα dpi και ta pixels και ολα αυτα τα καλα οποτε ρωταω.

Σε τι αναλυση/pix dimensions ,σε photoshop θα πρεπει να κανω το σχεδιο ωστε να φαινεται ποιοτικα αψογο,και σε εκτυπωση 20x20 cm αλλα ταυτοχρονα και σε pdf μορφη που θα το ζουμαρεις στην οθονη??? :shock:

Ευχαριστω!
agg99
Member

Re: Αναλυση σχεδιου για εκτυπωση και pdf view για δουλεια

Δημοσίευσηαπό kinq1 » 22.04.16, 1:17 pm

Προφανώς στα 600 dpi, όπως σου ζητήθηκε. Τα 72 ppi για την οθόνη, θα ήταν αρκετά μόνο αν το pdf θα απεικονιζόταν στο 100%, αν το βάλεις στο 300% θα θέλει 3x72=216 ppi. Υπολόγισε όμως ότι υπάρχουν οθόνες με 4k ή ακόμα και 5k ανάλυση, στα οποία η ανάλυση είναι ακόμα υψηλότερη, πχ σε οθόνη 27'' και ανάλυση 4k, τα ppi είναι 164, άρα το 300% θέλει 492 ppi.

edit: https://www.noteloop.com/kit/display/pixel-density/
Άβαταρ μέλους
kinq1
Member

Re: Αναλυση σχεδιου για εκτυπωση και pdf view για δουλεια

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 24.04.16, 4:04 pm

όταν λένε πως θέλουν να ζουμάρουν σε αρχείο που είναι για εκτύπωση τι ακριβώς εννοούν;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων