Superleague

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό Staff » 21.07.06, 7:46 am

Superμπούρδα το λογότυπο (αν μπορείς να το πεις λογότυπο αυτό το πράμα) :shock:

Είμαι σίγουρος πως άν κάναμε μια battle arena με το θέμα δεν θα υπήρχε καμιά τόσο άσχημη προσέγγιση... :roll:

fArt director my ass...
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.07.06, 8:37 am

Παιδια, η αποψη μου ειναι οτι ειναι τουλαχιστον αντισυναδελφικο
να βαζουμε ενα λογοτυπο/δημιουργια ενος ανθρωπου στον τοιχο
και να το λιθοβολουμε.
Επισης ειναι αδικο να λεμε τετοια λογια, ειδικα εμεις που
ξερουμε ποσο ποναει και μαλιστα χωρις να εχουμε στα χερια μας
το brief που δοθηκε στον συγκεκριμενο σχεδιαστη.
Σε ολα αυτα τα posts διαβαζω βαρυς χαρακτηρισμους χωρις
ενας να δωσει μια τεκμηριωμενη αποψη για το πως φανταζονταν
το logo. Ο Πανουτσος εδωσε την πιο εμπεριστατωμενη ενω οι επαγ-
γελματιες του χωρου, χλευαζαν. Μετα μας φταινε οι πελατες.
Να κλεισω λέγοντας οτι τον συγκεκριμενο creative ουδεποτε εχω
γνωρισει.
Απλα τσαντιζομαι και στεναχωριεμαι οταν βλέπω αυτην
την αντιμετωπιση απο συναδέλφους προς συναδελφο. Δεν ειπα
να μην γινει κριτικη. Αλιμονο. Αλλα να γινει κοσμια και με
επιχειρηματα. Ακομα και με χιούμορ. Αλλά οχι ετσι.

Καλημερα σε ολους
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 21.07.06, 10:49 am

Δεν θα μπορούσα να τα είχα πει καλύτερα Panevan! Totally agree with you
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΩ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ!!!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 21.07.06, 10:56 am

Εικόνα
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό lara » 21.07.06, 1:14 pm

συγνώμη πάνεβαν αλλά νομίζω ότι ο καθ΄ ένας είναι ελεύθερος να κάνει και να λέει ό,τι θέλει αρκεί να είναι κύριος των λεγόμενών του.
εξάλλου δε λέει πουθενά στους κανόνες του vcdc μην θαύετε τη δουλειά των άλλων, λέει;
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό crs » 21.07.06, 1:22 pm

O Παναγιώτης νόμίζω ότι δεν λέει να μην "θάψουμε" κάτι που στο μάτι μας είναι κακό, αλλά να αντιπαραθέσουμε και επιχειρήματα. Να εντοπίσουμε τα λάθη, να τα επισημάνουμε και στο τέλος να προτείνουμε διορθώσεις. Αυτό είναι πραγματική γνώμη και αιτιολόγησή της. Το να λέμε "α, είναι χάλια" το λέει και η κυρ-Μήτσος στο καφενείο όταν θα το δει στην εφημερίδα. Αν βάζουμε τις γνώσεις μας στο design στο ίδιο επίπεδο με τον κυρ-Μήτσο (τυχαίο το όνομα) τότε, ας συνεχίσουμε την κριτική.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.07.06, 1:42 pm

lara έγραψε:συγνώμη πάνεβαν αλλά νομίζω ότι ο καθ΄ ένας είναι ελεύθερος να κάνει και να λέει ό,τι θέλει αρκεί να είναι κύριος των λεγόμενών του.
εξάλλου δε λέει πουθενά στους κανόνες του vcdc μην θαύετε τη δουλειά των άλλων, λέει;

Oχι Λάρα μου δεν το λεει πουθενα. Οπως επισης πουθενα δεν λεει να ειμαστε
ευγενικοι με τους συνανθρωπους μας και δη με τους συναδέλφους μας, όπως
πουθενα δεν λέει να σηκωνόμαστε απο την θεση μας στο λεωφορείο για να κάτσει
μια έγγυος γυναικα και οχι να κοιταμε δηθεν απο την αλλη (νομιζω αυτο κατι σου θυμιζει).
Αυτα είναι στις αρχες του καθενός. Ή τα κατεχεις ή τα μαθαίνεις. Εστω και αργα...
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 21.07.06, 1:52 pm

Δεν θέλω να υποστηρίξω την συγκεκριμένη δουλεία, αλλά νομίζω πως ξεφύγαμε. Κράζουμε τους συναδέλφους πολύ άνετα, χωρίς να ξέρουμε την ιστορία πίσω απο το project. Δεν ξέρουμε έαν έγιναν και άλλες προτάσεις και γιατί ο πελάτης επέλεξε αυτή.

Πάντως εάν είχα τόσο ισχυρά επιχηρήματα θα τους τα έλεγα, να τους στείλουμε ένα ε-μαιλ να δούν το πόστ? Μπορεί και να προβληματιστούν περισσότερο την επόμενη φορά.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 21.07.06, 1:53 pm

OK panevan...

Το λογότυπο έιναι άχρωμο, χωρίς άισθηση κίνησης, χωρίς ίχνος αισθητικής και δημιουργικότητας, είναι σχεδόν όλο με γωνίες και αυτό το καθιστά αποκρουστικό στον θεατή, έχει έλλειψη πρωτοτυπίας, δεν έχει προσωπικότητα και το style του παραπέμπει σε δημιουργίες ίσως και πριν την 10ετία του 60... Η γραμματοσειρά superleague δεν δένει με την γραμματοσειρά του ΕΛΛΑΔΑ και έχω την εντύπωση πως είναι η locoesna που έδινε δωρεάν το grafistas.gr.

Μπράβο σε όποιον το προσπάθησε, ίσως να ήθελε να κάνει κάτι retro ή minimal. Ίσως να είμαι και εγώ λάθος όμως...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.07.06, 1:57 pm

amfx έγραψε:OK panevan...

Το λογότυπο έιναι άχρωμο, χωρίς άισθηση κίνησης, χωρίς ίχνος αισθητικής και δημιουργικότητας, είναι σχεδόν όλο με γωνίες και αυτό το καθιστά αποκρουστικό στον θεατή, έχει έλλειψη πρωτοτυπίας, δεν έχει προσωπικότητα και το style του παραπέμπει σε δημιουργίες ίσως και πριν την 10ετία του 60... Η γραμματοσειρά superleague δεν δένει με την γραμματοσειρά του ΕΛΛΑΔΑ και έχω την εντύπωση πως είναι η locoesna που έδινε δωρεάν το grafistas.gr.

Μπράβο σε όποιον το προσπάθησε, ίσως να ήθελε να κάνει κάτι retro ή minimal. Ίσως να είμαι και εγώ λάθος όμως...

Εύκολο δεν ήταν;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό crs » 21.07.06, 2:01 pm

panevan έγραψε:

Εύκολο δεν ήταν;

Απλά πρέπει να γινόμαστε κακοί για να υπενθημίζουμε τα αυτονόητα. Εκτός και αν δεν είναι. :roll:
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lara » 21.07.06, 2:02 pm

panevan έγραψε:

Εύκολο δεν ήταν;
τόσο εύκολο που δεν χρειαζόταν καν να γραφεί, πάνε, γι αυτό κανείς μέχρι τώρα δεν μπήκε στον κόπο να κάνει ανάλυση.
όμως τέτοια θέματα θα ήταν καλό να ήταν στην ενότητα "κριτική feedpack porfolio"
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 21.07.06, 2:06 pm

Μάλλον ειρωνικό...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crs » 21.07.06, 2:07 pm

lara έγραψε:τόσο εύκολο που δεν χρειαζόταν καν να γραφεί, πάνε, γι αυτό κανείς μέχρι τώρα δεν μπήκε στον κόπο να κάνει ανάλυση.

Οκ, αφού είναι όλα τόσο αυτονόητα εδώ μέσα που δεν χρειάζεται να γράφονται διορθώσεις και προβληματισμοί ώστε να μαθαίνουμε όλοι μας, ας το κλείσουμε το ριμάδι το φόρουμ. Άχρηστο είναι. Μόνο για πλακίτσα με μπλουζάκια και βρακιά; Τι να πω; :roll:
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.07.06, 2:10 pm

lara έγραψε: τόσο εύκολο που δεν χρειαζόταν καν να γραφεί, πάνε, γι αυτό κανείς μέχρι τώρα δεν μπήκε στον κόπο να κάνει ανάλυση.
όμως τέτοια θέματα θα ήταν καλό να ήταν στην ενότητα "κριτική feedpack porfolio"

Lara πραγματικα είμαι σιγουρος οτι ουτε εσυ πιστευεις αυτα που λες.
Απλα είσαι λιγακι εγωϊστρια και θες να εχεις την τελευταια κουβεντα.
Ας ειναι. Μπορεις να εχεις αλλο ενα post κατω απο το δικο μου και εγω
υστερα δεν θα απαντησω.
Μπας κι ετσι καταφερουμε και το κλεισουμε και γυρισουμε στις δουλειες
μας, γιατι οπως σωστα ειπε ο Χρηστος, αυτη τη στιγμη εξηγουμε
τα αυτονοητα.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 21.07.06, 2:10 pm

panevan έγραψε:Παιδια, η αποψη μου ειναι οτι ειναι τουλαχιστον αντισυναδελφικο
να βαζουμε ενα λογοτυπο/δημιουργια ενος ανθρωπου στον τοιχο
και να το λιθοβολουμε.
Επισης ειναι αδικο να λεμε τετοια λογια, ειδικα εμεις που
ξερουμε ποσο ποναει και μαλιστα χωρις να εχουμε στα χερια μας
το brief που δοθηκε στον συγκεκριμενο σχεδιαστη.
Σε ολα αυτα τα posts διαβαζω βαρυς χαρακτηρισμους χωρις
ενας να δωσει μια τεκμηριωμενη αποψη για το πως φανταζονταν
το logo. Ο Πανουτσος εδωσε την πιο εμπεριστατωμενη ενω οι επαγ-
γελματιες του χωρου, χλευαζαν. Μετα μας φταινε οι πελατες.
Να κλεισω λέγοντας οτι τον συγκεκριμενο creative ουδεποτε εχω
γνωρισει.
Απλα τσαντιζομαι και στεναχωριεμαι οταν βλέπω αυτην
την αντιμετωπιση απο συναδέλφους προς συναδελφο. Δεν ειπα
να μην γινει κριτικη. Αλιμονο. Αλλα να γινει κοσμια και με
επιχειρηματα. Ακομα και με χιούμορ. Αλλά οχι ετσι.

Καλημερα σε ολους

Φίλε panevan έχεις δίκιο, αλλά μόνο ως προς το "άκομψο" και το σύντομο της βιαστικής τοποθέτησης μου.
Απο εκεί και πέρα όμως το λογότυπο παραμένει για μένα ως είναι, ένα άσχημο και βιαστικά κακοφτιαγμένο λογότυπο δηλαδή.
Τώρα αν φταίει το brief, o σχεδιαστής ή ο πελάτης δεν με νοιάζει γιατί εγώ κρίνω το αποτέλεσμα.
Επίσης νομίζω πως μια άσχημη κριτική (εμπεριστατωμένη όχι σαν την δική μου) βοηθάει περισσότερο στο να γίνουμε καλύτεροι.

Συνήθως αποφεύγω να μπαίνω στην διαδικασία της κριτικής παρα μόνο όταν δω κάτι πολύ super ή πολύ Superleague...
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 21.07.06, 2:55 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

Επαναλαμβάνω την άποψή μου: είναι αισχρό. Τελεία και παύλα.
Και δεν το αιτιολογώ ούτε το επεξηγώ γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΤΥΠΟ.
Είναι ένα άθλιο σχέδιο-αρπαχτή (πόσα πήρανε άραγε;...)
και, αν μιλάμε επαγγελματικά μεταξύ μας, δεν χρειάζεται καμμία εξήγηση.
Εξηγήσεις χρειάζονται, ενδεχομένως, σε ΜΗ γραφίστες.

Και συνεχίζω, απευθυνόμενος στους τελευταίους:

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Θλίβομαι όταν βλέπω τόσο κρίσιμα και σοβαρά δημιουργικά project
να αντιμετωπίζονται με τόση επιπολαιότητα και σχεδιαστική ελαφρότητα.
Χωρίς έμπνευση, χωρίς πρωτοτυπία, χωρίς προσωπικότητα, χωρίς αναγνωρισιμότητα,
χωρίς τεχνική επάρκεια, χωρίς γραφίστικες προδιαγραφές, χωρίς κανόνες εφαρμογής.
Όποιος κι αν φταίει, όποιος κι αν σχεδίασε, όποιος κι αν αποφάσισε και διάλεξε,
το αποτέλεσμα είναι ένα: ένα αισχρό σχεδιάκι για μια φιλόδοξη διοργάνωση.

Τέλος, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας έπιασε έτσι ξαφνικά τέτοια συναδελφική ευαισθησία.
Υπάρχουν στο φόρουμ άπειρα ανάλογα thread που έχουμε "θάψει" στην κυριολεξία
ένα σωρό σήματα και καμπάνιες. Και καλά κάναμε. Όπως λέμε με γενναιοδωρία "μπράβο",
έτσι πρέπει να λέμε με παρρησία και αυστηρότητα "αίσχος". Αν έχουμε το θάρρος της γνώμης μας...
Εκείνα δεν τα έφτιαξαν συνάδελφοι; Εκεί δεν υπήρξαμε σκληροί και απαξιωτικοί;
Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό; Γιατί σας ενόχλησε τώρα για πρώτη φορά η κριτική;
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό crs » 21.07.06, 3:04 pm

kassavetis έγραψε:Τέλος, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας έπιασε έτσι ξαφνικά τέτοια συναδελφική ευαισθησία.
Υπάρχουν στο φόρουμ άπειρα ανάλογα thread που έχουμε "θάψει" στην κυριολεξία
ένα σωρό σήματα και καμπάνιες.
Και καλά κάναμε. Όπως λέμε με γενναιοδωρία "μπράβο",
έτσι πρέπει να λέμε με παρρησία και αυστηρότητα "αίσχος". Αν έχουμε το θάρρος της γνώμης μας...
Εκείνα δεν τα έφτιαξαν συνάδελφοι; Εκεί δεν υπήρξαμε σκληροί και απαξιωτικοί;
Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό; Γιατί σας ενόχλησε τώρα για πρώτη φορά η κριτική;

Και οι δρόμοι είναι γεμάτοι σκουπίδια, οπότε γιατί να μην πετάξουμε και εμείς ένα σκουπίδι παραπάνω;
Συγγνώμη Βαγγέλη, σε σέβομαι κατα τ'άλλα, αλλά αυτήν την λογική δεν μπορώ να την δεχτώ. Παρακαλώ θεωρείστε τα posts μου ως μη γενόμενα και συνεχίστε την κριτική.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 21.07.06, 3:10 pm

Να σας κάνω μια πολύ απλή ερώτηση? Αν ο art του εν λόγω logo ζητούσε ο ίδιος τη γνωμη μας μέσα από ένα thread, όπως έχουνε κάνει οι περισσοτεροι από εμας για κάποιες δουλείες τους, οι απαντήσεις και οι κριτικές θα ήταν άραγε οι ίδιες?....
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΩ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ!!!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 21.07.06, 3:15 pm

Θα ήταν πιο light γιατί από την στιγμή που θα ζήταγε κριτική δεν θα ήταν 100% σίγουρος για το έργο του και θα ζητούσε γνώμες για να το βελτιώσει και ο ίδιος... Sorry αλλά εγώ πάλι τα ίδια θα έλεγα...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων