Superleague

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 21.07.06, 3:19 pm

dandil έγραψε:Να σας κάνω μια πολύ απλή ερώτηση? Αν ο art του εν λόγω logo ζητούσε ο ίδιος τη γνωμη μας μέσα από ένα thread, όπως έχουνε κάνει οι περισσοτεροι από εμας για κάποιες δουλείες τους, οι απαντήσεις και οι κριτικές θα ήταν άραγε οι ίδιες?....

Από εμένα προσωπικά ΝΑΙ.

Βέβαια, δεν θα είχα το ίδιο ύφος αν ήταν κάποιος στο ξεκίνημα της δουλειάς και μάθαινε και πειραματιζόταν.
Εδώ όμως πρόκειται για... clever bank! Άκουσον-άκουσον: clever bank.
Μήπως δίνουνε και χαμηλότοκα δάνεια έμπνευσης να πάρω ένα;
Νιώθω άσχημα που ειρωνεύομαι, αλλά με κάτι τέτοια εξοργίζομαι.

@ Χρήστο, και εγώ σε σέβομαι και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορούμε να διαφωνούμε.
Αλλά δεν μίλησα για τους δρόμους, μίλησα για το vcdc.
Αυτά υπάρχουν μέσα στο φόρουμ. Είναι σα να λες ότι έχουμε γεμίσει το φόρουμ σκουπίδια...

Anyway. Μάλλον πολύ ασχολήθηκα με τη σούπερ-λίγκα...
Και δεν τρελαίνομαι με το ποδόσφαιρο... :wink:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό crs » 21.07.06, 3:23 pm

kassavetis έγραψε:Anyway. Μάλλον πολύ ασχολήθηκα με τη σούπερ-λίγκα...
Και δεν τρελαίνομαι με το ποδόσφαιρο... :wink:

Σε αυτό συμφωνώ 1000% :D

Καλή συνέχεια!
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.07.06, 3:34 pm

kassavetis έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

Επαναλαμβάνω την άποψή μου: είναι αισχρό. Τελεία και παύλα.
Και δεν το αιτιολογώ ούτε το επεξηγώ γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΤΥΠΟ.
Είναι ένα άθλιο σχέδιο-αρπαχτή (πόσα πήρανε άραγε;...)
και, αν μιλάμε επαγγελματικά μεταξύ μας, δεν χρειάζεται καμμία εξήγηση.
Εξηγήσεις χρειάζονται, ενδεχομένως, σε ΜΗ γραφίστες.

Και συνεχίζω, απευθυνόμενος στους τελευταίους:

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Θλίβομαι όταν βλέπω τόσο κρίσιμα και σοβαρά δημιουργικά project
να αντιμετωπίζονται με τόση επιπολαιότητα και σχεδιαστική ελαφρότητα.
Χωρίς έμπνευση, χωρίς πρωτοτυπία, χωρίς προσωπικότητα, χωρίς αναγνωρισιμότητα,
χωρίς τεχνική επάρκεια, χωρίς γραφίστικες προδιαγραφές, χωρίς κανόνες εφαρμογής.
Όποιος κι αν φταίει, όποιος κι αν σχεδίασε, όποιος κι αν αποφάσισε και διάλεξε,
το αποτέλεσμα είναι ένα: ένα αισχρό σχεδιάκι για μια φιλόδοξη διοργάνωση.

Τέλος, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας έπιασε έτσι ξαφνικά τέτοια συναδελφική ευαισθησία.
Υπάρχουν στο φόρουμ άπειρα ανάλογα thread που έχουμε "θάψει" στην κυριολεξία
ένα σωρό σήματα και καμπάνιες. Και καλά κάναμε. Όπως λέμε με γενναιοδωρία "μπράβο",
έτσι πρέπει να λέμε με παρρησία και αυστηρότητα "αίσχος". Αν έχουμε το θάρρος της γνώμης μας...
Εκείνα δεν τα έφτιαξαν συνάδελφοι; Εκεί δεν υπήρξαμε σκληροί και απαξιωτικοί;
Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό; Γιατί σας ενόχλησε τώρα για πρώτη φορά η κριτική;

Bρε Βαγγέλη πώς μπορεις να εισαι τοσο σίγουρος γι' αυτα που γραφεις;
Πώς το ξερεις αν ο σχεδιαστης αυτος δεν παρουσιασε εναν super wow φακελο
με καταπληκτικα προσχεδια και στο τέλος οι πελατες του διάλεξαν το χείριστο.
Αυτο συμβαινει σε ολους καθημερινα και τραβαμε τα μαλλια μας (οσοι εχουν)

Ειναι αδικο να διαβαζουμε τοσο ασχημη -μη τεκμηριωμενη κριτικη- για καποιον που
ΙΣΩΣ αξιζει κατι καλυτερο. Ας μην ξεχναμε οτι ο ανθρωπος ειναι creative σε μια
γνωστη εταιρία. Δεν νομιζω να εγινε επειδη ειχε μπαρμπα στην Κωρωνη.

Αλλα ακομα και ολα αυτα που λες να ισχυουν δεν διαφωνουμε σ' αυτο. Διαφωνουμε
στον τροπο με τον οποιο θίγονται: Ακομψα και αδικαολογήτως επιθετικα και μαλιστα
απο ανθρωπους σεβαστους και σοβαρους στον χωρο μας. Νομιζω οτι δεν τιμα κανεναν
να βγαινει και να "στολίζει" καποιο δημιουργημα καποιου αλλου.
Και μεταξύ μας δεν το εχουμε κανει ποτε. Γιατι το κανουμε σε εναν που δεν ειναι μελος;
Επειδη δεν ειναι εδω να υποστηριξει τον εαυτο του; Μαλλον γι' αυτο.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 21.07.06, 3:37 pm

Παιδιά εγώ ούτε καν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο! Παρ'ολα αυτα εξακολουθώ να υποστηρίζω την επικοδομητική κριτική...κάποιος ανέφερε προηγουμένως ότι μιας και είμαστε οι γραφίστες μεταξύ μας δεν είναι ανάγκη να δικαιολογούμε αυτα που γράφουμε γιατί είναι αυτονόητα!!! Ας δώσουμε λοιπόν το θάρρος και την ευκαίρια -μέσα από αυτες τις ξερές κριτικές - στον κάθε Πανούτσο να κάνει τη γραφιστική υπόθεση πολύ εύκολη, και να ενισχύσουμε την άποψη ότι ο οποιοσδήποτε μ'ενα σχεδιαστικό πρόγραμμα μπορεί να γίνει γραφίστας.
Για να γίνει μια δουλειά άσχημη παιζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, τους οποίους όλοι τους ξέρουμε (άσχημη μέρα, κακό brief, πελάτης με αισχρή αισθητική, 0 χρόνος ...........)
Το ότι η δουλειά έγινε από μια "μεγάλη" εταιρια δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο για μένα. Να θυμιθούμε μόνο τα τελευταία ΕΒΓΕ, και πόσα απ'αυτα απεσπασαν μεγάλες εταιριες.
Δυστυχώς μακρυγορώ και μάλλον επαναλαμβάνομαι, αλλα πιστεύω πως πρέπει να είμαστε όλοι λίγο πιο προσεκτικοί σ'αυτα που λέμε για καταστάσεις που μπορεί στο άμεσο μέλλον να αφορούν και εμάς τους ίδιους. Σαφώς και ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του και το υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου αυτό, αλλά ας μη καταχραζόμαστε την μη άμεση φύση ενός δικτυακού τόπου, που μπορεί να μας καλύπτει και η "ανωνυμία" μας.
Συγγνώμη και πάλι για το μακρύ post αλλά ένιωθα υπεύθυνος μιας και postαρα χτες το απόσπασμα του Daily Fax. Πραγματικά το μετάνιωσα.
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΩ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ!!!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 21.07.06, 5:17 pm

SUPER LEAGUE

Εμπεριστατωμένη κριτική.

Γιατί δεν μου άρεσε :

Στο ορθογώνιο παραλληλόγραμμο σχήμα των γηπέδων ποδοσφαίρου οι εστίες βρίσκονται στις μικρές πλευρές, ενώ στο «λογότυπο» στις μεγάλες με συνέπεια να μην παραπέμπει σε ποδοσφαιρικό γήπεδο αλλά σε κάτι άλλο.

Δεν αντικατοπτρίζεται πουθενά και με κανένα τρόπο, η δυναμική και η ένταση της λέξης super (υπέρ – πρωτάθλημα), αντιθέτως το «λογότυπο» είναι πολύ στατικό και ουδέτερο, παρόλο που αντιπροσωπεύει ένα τόσο κινητικό και δυναμικό άθλημα

Δεν ξέρω κατά πόσο και εάν αποτελούν μέρος του «λογοτύπου», το 2007 και το Ελλάδα , ξέρω απλά πως δεν προσφέρουν τίποτα στην όλη προσπάθεια.

Εάν αυτά τα ντεγκραντέ που διακρίνω είναι ο χρωματισμός του «λογοτύπου» και όχι ένα φωτιστικό εφέ της παρουσίασης, τότε και σε αυτόν τον τομέα η προσπάθεια πατώνει μιας και πέραν της κακής αισθητικής που αποπνέει, αυτοπεριορίζεται και σε μικρότερο φάσμα τυπογραφικών και άλλων εφαρμογών.

Ακόμα, παρόλο που το λογότυπο είναι της φιλοσοφίας «απλά ένα σηματάκι» δεν είναι καθόλου απλό, λιτό και απέριττο , αλλά ασαφές και μπερδεμένο μέσα σε ρίγες που θυμίζουν (σε ποιόν; ) Ελληνική σημαία και κάτι σαν γήπεδο του icevolley...

Το concept.

Όταν και εάν το ανακαλύψω θα σας ενημερώσω...

Η ιδέα.

Aν ήταν λαμπρή...θα την βλέπαμε όλοι.

Μου άρεσε

Η μπάλα της nike με τον δυναμικό δίχρωμο σχεδιασμό της που κλέβει την παράσταση!

ΥΓ.
Ότι γράφω παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, και αφορά το συγκεκριμένο λογότυπο και κατ’επέκταση και αυτόν που το σχεδίασε, πούλησε, αγόρασε...

Οι δημιουργοί πρέπει να κρίνονται με βάση το έργο τους και όχι το μέγεθος της εταιρίας που δουλεύουν.

Κριτική μπορεί να κάνει ο καθένας μας και για οτιδήποτε, (ακόμα και εμείς οι προπονητές της κερκίδας) άλλωστε και οι κρίνοντες, κρίνονται.

Καλό Σαββατοκύριακο

Στάθης Τσανακτσίδης *

*(ο γνωστός)
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό lara » 21.07.06, 8:14 pm

εγώ αυτά που είπα δε νομίζω ότι ήταν αγενή ή προσβλητικά, στην πρώτη και λίγο δεύτερη απορία μου απάντησε ο σταθης, πιστεύω ότι ο πάνεβαν μας κάνει πλάκα, δεν είναι δυνατόν να τα πιστεύει αυτά που γράφει, δεν παίρνω πίσω τίποτα απ΄αυτά που είπα και υπενθιμίζω ότι είπα ότι ίσως να μην το βλέπουμε και πολύ καθαρά. την εκτέλεση δηλαδή, την ιδέα έκρινα δεν έκρινα την εκτέλεση. ξέρω πολύ καλά πώς να είμαι ευγενική και δεν δέχομαι μαθήματα ευγένειας. και ούτε ένιωσα ότι κάποιος από εμάς δεν ήταν ευγενικός ή ήταν προσβλητικός. και ούτε καμία σχέση έχουν νομίζω αυτά με τους ανθρώπους που πετάνε σκουπίδια ή που δεν σέβονται τους συνανθρώπους τους που είναι σε ανάγκη. ο τύπος και η εταιρία του τα πήραν τα λεφτάκια και τη δόξα τους για τη δουλειά τους, σιγά μη στεναχωρηθούν που πέντε γραφιστάκια και ένας δημοσιογράφος τους έκραξαν για τα καλά. εξάλλου, το είπατε κι εσείς, ίσως να είναι αυτό που έχει διαλέξει ο πελάτης και όχι αυτό που άρεσε στον δημιουργό. οπότε why worry τελικά; ας τα δείξει στον πελάτη του, εμείς τι φταίμε;

υγ : δεν είμαι εγωίστρια και ούτε ήθελα να έχω την τελευταία κουβέντα.
δικαίωμά σου όμως να με χαρακτηρίζεις όπως θες αν αυτό είναι που σου βγάζω, το ίδιο μου κάνει.
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 21.07.06, 8:45 pm

panevan έγραψε:...Bρε Βαγγέλη πώς μπορεις να εισαι τοσο σίγουρος γι' αυτα που γραφεις;

Παναγιώτη μου, ακόμη κι αν είναι έτσι,
η ευθύνη και συμμετοχή στο έγκλημα του γραφίστα παραμένει ακέραια.

Τι έκανε για να αποτρέψει την επιλογή και, κυρίως,
γιατί συμπεριέλαβε στις προτάσεις του αυτό το τερατούργημα
με το γήπεδο ...μπάσκετ, όπως λέει σωστά στην πρώτη σελίδα η lara...
Τι θα πει "διάλεξαν το χείριστο"; Το διάλεξαν γιατί κάποιος το σχεδίασε και τους το έδειξε...
Τι με νοιάζει αν είχε και άλλα καλύτερα; Το συγκεκριμένο γιατί το έφτιαξε;
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 21.07.06, 9:44 pm

Δεν μπορώ να πάρω θέση σχετικά με το επίπεδο στο οποίο κινήθηκαν τα σχόλια. Έχει τύχει και σε εμένα στο παρελθόν να με εξοργίσουν πράγματα που δεν μου άφησαν περιθώρια να εκφραστώ πιό πολιτισμένα. Το "είναι αίσχος" πάντως έχει την ίδια ουσία με το "σηκώνει πάρα πολλή βελτίωση" απλά οι τόνοι ποικίλουν. Όπως και οι τρόποι, αλλά και οι στιγμές.

Υπάρχουν 2 σημεία όμως για τα οποία αναρωτιούνται κάποια παιδιά και θα ήθελα να εκφέρω γνώμη.

Οι οριζόντιες παύλες θεωρώ οτι συμβολίζουν τη γαλανόλευκη, που ήρθε στα πάνω της με Ολυμπιακούς και Euro, οπότε και σκέφτηκαν να εξαντλήσουν την χρήση της, ενώ το τετράγωνο σχήμα δεν είναι καθόλου περίεργο, μια και είναι ένα extended-κατά-πλάτος γήπεδο ποδοσφαίρου.

Εικόνα

Μπήκα στο πειρασμό να φτιάξω ένα σχήμα και να το εξηγήσω όλο αυτό :), αλλά σαν και εσάς θα ήθελα να ακούσω μία πιο εμπεριστατομένη άποψη για τον όλο σχεδιασμό, για τη χρήση γραμματοσειράς και τις διάφορες εφαρμογές του λογότυπου σύμφωνα με τους δημιουργούς.
Τελευταία επεξεργασία από penlix και 22.07.06, 12:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό til01 » 21.07.06, 10:18 pm

πέραν όλων αυτόν φιλε PENLIX λείπουν οι μικρές περιοχές και οι βουλες των penalty. επίσης δεν ξέρω τι χρήσεις θα έχει θα είναι όπως στην PREMIERSHIP. paches κτλ.? θα είναι μπάνερ? :? :? :?
love is the desire for life
life is the desire for love
desire is the love for life

SATISFACTION IS THE DEATH OF DESIRE
Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 21.07.06, 10:34 pm

ναι ρε φίλε pen... νομίζω όλοι κατάλαβαν οτι πρόκειται για
πεπλατυσμένο ποδοσφαιρικό γήπεδο

όπως είπα και πριν, σε συνδυασμό με την πεπλατυσμένη, λίγο space
γραμματοσειρά, μου βγάζει ένα hitech-ιλίκι....

μέχρι εκεί φτάνουν τα θετικά του για 'μένα

οι δύο λευκές γραμμές και ο δήθεν παραλληλισμός με την ελληνική σημαία
είναι εντελώς άκυρος κατά τη γνώμη μου!

*ας κάνει ένα invite ρε παιδιά κάποιος στον άνθρωπο που το επιμελήθηκε
(αφού ξέρουμε και το όνομά του) να μπει να μας εξηγήσει -αν ενδιαφέρεται να το κάνει- το όλο σκεπτικό....

*και μετά ξύπνησε....

an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό til01 » 21.07.06, 10:45 pm

δεν θέλεις να σου πούνε ποτε θα πάρει το πρωτάθλημα η αεκ?
love is the desire for life
life is the desire for love
desire is the love for life

SATISFACTION IS THE DEATH OF DESIRE
Άβαταρ μέλους
til01
Junior Member

Δημοσίευσηαπό daigorogr » 21.07.06, 11:13 pm

panevan said

Ενα στοιχείο που διακρίνει επίσης τον καλό γραφίστα απο τον άσχετο ή "κακό" γραφίστα είναι, να ξέρει να πουλάει την δουλειά του...

Ποσο μάλιστα οτάν αντιπροσωπεύει & μια εταιρία (μικρή ή μεγάλη). Η οποιά τον έχει προσλάβει (παντα βάση λογικής) σαν Creative & του "χώνει" & καλά φράγκα...

Το penlix...
Αυτό που περιέγραψες (πολυ ωραία & παραστατικά παραπάνω) είναι αυτό που φαντάστηκα & εγώ για τις παύλες (μετά απο λίγη σκέψη) αλλα μέχρι εκεί πηγε & το μυαλό μου οσο & αν το ζόρισα να μεταφράσει κατι παραπάνω...

Η αποψη μου παραμένει η ίδια (κατόπι & της παρέμβασης του penlix) & προσθέτω:

Αν "πήγε" (ο creative) βάση της σημαίας μας γιατι δεν τοποθέτησε το γήπεδο οριζοντίως (μιας & το bird eye view είναι κάθετο..)
& ας πούμε οτι είναι μάγκας & απέκτησε αυτη την ελευθερία στο έτσι...
γιατί τις παύλες τις έχωσε καθέτως...
Oh come on σπάζομαι & που το συζητάω...

Απο οπου & αν το πιάσεις & οσο διακριτικά & αν θές να τοποθετηθείς, το σίγουρο είναι οτι δεν είναι λογότυπο & οτι & αν είναι, είναι άσχημο

PANEVAN καταλαβαίνω πως λες αυτό που λές, (γιατί & εγώ το σκέφτηκα οταν postαρα αυτά που postαρα...) αλλα μεταξύ γραφιστών πρέπει να υπάρχει ειλικρίνια...
& ο εν λόγω κύριος να ηταν παρών στο forum... έτσι θα του μιλάγαμε (δεν του βρίσαμε την μανα δλδ) ή τουλαχιστο έτσι θα του τα έλεγα εγώ (για να μην παίρνω & τους υπόλοιπους αγκαζέ)
όλοι οι οργανωμένοι "εππαγελματίες" αλληλουποστηρίζονται είναι γεγονός...
Αλλα στο επάγγελμα μας μερικοί "βαφτιζονται" γραφίστες απο μονοι τους (με πολλους γνωστους τρόπους, που δεν χρειάζεται να αναφέρω) πχ τα έχουν με την κόρη του ιδοκτήτη & (εντάξει μωρέ το παιδί) αφου ξέρει κάπως το Corel... ας του δώσουμε την θέση του ART klp klp klp
*** οποιαδήποτε ομοιότητα με αληθινά πρόσωπα είναι εντελώς συμπτωματική
Γι αυτό & μόνο, λίγο κράξιμο δεν κάνει κακό.

Dandil δεν καταλαβαίνω γιατί ένιωσες άσχημα. Δέν θα πάει κανεις έξω απο το σπίτι του να τον τραμπουκήσει γιατί δεν είναι γραφίστας ή οτιδήποτε αλλο...
Θα το μαθαίναμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...
Ισα ίσα καλό του έκανες (& η κακή διαφήμιση δεν παυεί να είναι διαφήμιση)

Sadness

PS: Το 3D gradient πολυ ετοιματζίδικο μου κάνει... (ας μας δώσουν τα φώτα τους οι χρήστες 3D προγραμμάτων)
daigorogr
Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 21.07.06, 11:29 pm

PS: Το 3D gradient πολυ ετοιματζίδικο μου κάνει... (ας μας δώσουν τα φώτα τους οι χρήστες 3D προγραμμάτων)

εμένα μου κάνει clipart
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.07.06, 12:15 am

an1m8or έγραψε:ναι ρε φίλε pen... νομίζω όλοι κατάλαβαν οτι πρόκειται για
πεπλατυσμένο ποδοσφαιρικό γήπεδο

Πόσο σίγουρος είσαι για την κατανόηση βασικών εννοιών και ιδεών από το σύνολο...?

an1m8or έγραψε:οι δύο λευκές γραμμές και ο δήθεν παραλληλισμός με την ελληνική σημαία
είναι εντελώς άκυρος κατά τη γνώμη μου!

Το γαλανό και το λευκό της σημαίας μας συμβολίζει τον ουρανό και τη θάλασσα ενώ οι 5 γαλάζιες και 4 λευκές συμβολίζουν τις συλλαβες Ε ΛΕΥ ΘΕ ΡΙ Α Η ΘΑ ΝΑ ΤΟΣ. Κόψε κάμποσες από αυτές και ορίστε..

Η αλήθεια είναι όμως οτι ο καθένας μας μπορεί να παρουσιάσει μία δουλειά σαν δουλεμένη ή σαν αρπακόλα. Στο τέλος της μέρας όμως αυτό που θα μείνει, κάτσει δεν κάτσει κάποιος να το εξηγήσει, είναι πόσο επικοινωνιακή είναι αυτή η δουλειά. Το αποτέλεσμά της, και το αντίκτυπο που θα αφήσει.

Ας πάρουμε για παράδειγμα την δουλειά του ΟΠΑΠ, ή ΟΝΑΝ ή όπως αλλιώς το δεί κανείς. Είναι άλλη μία δουλειά που ότι και αν είπαμε, στο τέλος το αποτέλεσμα μέτρησε, και μας έδειξε οτι σαν δημιουργία δεν ειχε τίποτα να προσφέρει.

Βούρ για καλύτερα και ομορφότερα πράγματα λέω εγώ...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό panevan » 24.07.06, 9:08 am

an1m8or έγραψε:*ας κάνει ένα invite ρε παιδιά κάποιος στον άνθρωπο που το επιμελήθηκε
(αφού ξέρουμε και το όνομά του) να μπει να μας εξηγήσει -αν ενδιαφέρεται να το κάνει- το όλο σκεπτικό....

Aυτο είναι απο τα πιο σωστα που γραφτηκαν.
"Το vcdc καλει τον δημιουργο του λογότυπου σε μια συνεντευξη
ωστε να εξηγησει το σκεπτικό του."
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 24.07.06, 9:10 am

penlix έγραψε:Το γαλανό και το λευκό της σημαίας μας συμβολίζει τον ουρανό και τη θάλασσα ενώ οι 5 γαλάζιες και 4 λευκές συμβολίζουν τις συλλαβες Ε ΛΕΥ ΘΕ ΡΙ Α Η ΘΑ ΝΑ ΤΟΣ. Κόψε κάμποσες από αυτές και ορίστε..

ΠΑ ΡΑ ΓΚΑ
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 24.07.06, 9:18 am

diarogogr:: Επαναλαμβανω: Ειπα εγω οτι δεν πρεπει να ειμαστε ειλικρινεις;
Φυσικα και να πουμε την γνωμη μας και το μακρυ μας και το κοντο μας ο καθενας,
οπως κανουμε παντα εδω, και πρωτος εγω. Ο τροπος με χαλασε.

Τελος παντων εγω την γνωμη μου την εγραψα και οταν επαναλαμβανεσαι
εκτος απο κουραστικος σημαινει οτι θελεις να πεισεις και τους
υπολοιπους να εχουν την ιδια γνωμη με σενα. Και αυτο δεν το θελω.

Καλημερα σε ολους
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 24.07.06, 10:27 pm

an1m8or έγραψε:

εμένα μου κάνει clipart

Αυτό!!!!

amfx έγραψε:
penlix έγραψε:Το γαλανό και το λευκό της σημαίας μας συμβολίζει τον ουρανό και τη θάλασσα ενώ οι 5 γαλάζιες και 4 λευκές συμβολίζουν τις συλλαβες Ε ΛΕΥ ΘΕ ΡΙ Α Η ΘΑ ΝΑ ΤΟΣ. Κόψε κάμποσες από αυτές και ορίστε..

ΠΑ ΡΑ ΓΚΑ

χαχαχαχαχαχα

(παντως όντως απλά σκεφτειτε ποιοι είναι οι πελάτες!!!! και πάλι καλό είναι!)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό daigorogr » 25.07.06, 11:59 am

[quote="panevan"]diarogogr:: Επαναλαμβανω: Ειπα εγω οτι δεν πρεπει να ειμαστε ειλικρινεις;

Δλδ το nick μου γιατι το έγραψες έτσι...???
Για να με πικάρεις???
Παρεξηγήθηκα σφόδρα...

Just kiddin, relax

Paneς, βρακάκια paneστοvan

:twisted: πόλεμο ήθελες πόλεμο θα έχεις...
daigorogr
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 25.07.06, 12:06 pm

amfx έγραψε:

ΠΑ ΡΑ ΓΚΑ

Χεχε, αυτό είναι.. :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων