ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...(πρώην: Κατάργηση δημοσίευσης κόστους εργασίας)

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Κατάργηση δημοσιευσης κόστους εργασίας κ.α.

Δημοσίευσηαπό citylop » 22.11.09, 4:26 pm

El Panos έγραψε:Αναρωτιέμαι, όταν ο πελάτης ψάχνει για δικηγόρο, ψάχνει για το φθηνότερο δικηγόρο, ή για το δικηγόρο που θα του κερδίσει την υποθεση; Προτείνω να το αναρωτηθείς κι εσύ. Επίσης καλό είναι να ρωτήσεις το ίδιο και τους πελάτες σου...

Κατ' αρχήν συμφωνώ...
αλλά επειδή είμαι και πατέρας 2 παιδιών (όπως και η Valkyrie) και βλέπω πως κινείται η αγορά οφείλω να πω οτι το τελευταίο διάστημα έχει παραγίνει η κατάσταση από τη μια με τα παζάρια, τις επιχειρήσεις που δεν σε πληρώνουν ή έστω στην ώρα σου, τα λαμόγια που εξαφανίζονται, τις ακάλυπτες, τους "φίλους" κ.λ.π. άρα αναγκαστικά και ανάλογα με τις αντοχές που έχει ο καθένας θα μπει νερό στο κρασί για να επιβιώσεις, διαφορετικά όπως είπε και ο Joe... γκαρσόνι

Πρέπει πρώτα να γίνουμε καλύτεροι εμείς (σε όλα τα επίπεδα) και αυτό θα συμπαρασύρει και τους πελάτες, απλά για να γίνει αυτό χρειάζεται τουλάχιστον 10 χρονάκια ακόμα (είμαι αισιόδοξος :D )

Πάντως δε θα ήταν άσχημη ιδέα να γίνει μια προσπάθεια και να καταρτίζαμε και εμείς έναν ενδεικτικό κατάλογο, χωρίς να απαξιώνουμε τον κατάλογο της ΕΓΕ, ο οποίος θα μπορούσε να είναι εμφανής σε κάποιο δημόσιο τμήμα του site. Έτσι και τα νέα παιδιά θα μπορούν να τον συμβουλευθούν χωρίς να φορτώνουν το site με αλλεπάλληλες ερωτήσεις και ταυτόχρονα οι καλοθελητές πελάτες να ξέρουν οτι εκεί κινείται η αγορά.
Βέβαια έχει και πολλά μειονεκτήματα μια τέτοια πρόταση αλλά για αυτό είναι τα φόρα για να συζητάμε εποικοδομητικά, να βελτιώνουμε ιδέες ή και να τις απορρίπτουμε.
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.11.09, 6:18 pm

δε διαφωνω μαζι σας...
αλλα δυστυχως εχω μια συγκεκριμενη περιπτωση που περιεγραψα πιο πανω ( μητερα με παιδι και στο νοικι) που δεν εχει τη δυνατοτητα να τα μουτζωσει και να κανει αλλη δουλεια οταν εχει μεγαλωσει σε αυτη και ξερει μονο αυτη. Τα ψαχνει τα εξτρα. Και για αυτο θα τα παρει τα 50...

Τελοσπαντων μακαρι να ειναι η συγκεκριμενη μεμονομενο περιστατικο, και ελπιζω να μην ερθω ποτε στη θεση να ειμαι χωρις δουλεια καν να αναγκαστω να παρω 50 ευρω!!!!!!

Πάντως δε θα ήταν άσχημη ιδέα να γίνει μια προσπάθεια και να καταρτίζαμε και εμείς έναν ενδεικτικό κατάλογο, χωρίς να απαξιώνουμε τον κατάλογο της ΕΓΕ, ο οποίος θα μπορούσε να είναι εμφανής σε κάποιο δημόσιο τμήμα του site. Έτσι και τα νέα παιδιά θα μπορούν να τον συμβουλευθούν χωρίς να φορτώνουν το site με αλλεπάλληλες ερωτήσεις και ταυτόχρονα οι καλοθελητές πελάτες να ξέρουν οτι εκεί κινείται η αγορά.

ΘΑ μπορουσε ισως να γινει ενα θεμα οπου θα αναγραφεται ο ενδεικτικος τιμοκαταλογος πχ και με υποσημειωση πριν κανει καποιος ερωτηση κοστολογησης να συμβουλευεται αυτον. ετσι, τουλαχιστον θα αποφευχθουν οι επανηλλειμενες ερωτησεις για το ιδιο θεμα που τελικα βαριουνται ολοι να απαντησουν. αφου το χουν κανει ηδη απειρες φορες~!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.11.09, 7:01 pm

citylop έγραψε:
El Panos έγραψε:Αναρωτιέμαι, όταν ο πελάτης ψάχνει για δικηγόρο, ψάχνει για το φθηνότερο δικηγόρο, ή για το δικηγόρο που θα του κερδίσει την υποθεση; Προτείνω να το αναρωτηθείς κι εσύ. Επίσης καλό είναι να ρωτήσεις το ίδιο και τους πελάτες σου...

Κατ' αρχήν συμφωνώ...
αλλά επειδή είμαι και πατέρας 2 παιδιών (όπως και η Valkyrie) και βλέπω πως κινείται η αγορά οφείλω να πω οτι το τελευταίο διάστημα έχει παραγίνει η κατάσταση από τη μια με τα παζάρια, τις επιχειρήσεις που δεν σε πληρώνουν ή έστω στην ώρα σου, τα λαμόγια που εξαφανίζονται, τις ακάλυπτες, τους "φίλους" κ.λ.π. άρα αναγκαστικά και ανάλογα με τις αντοχές που έχει ο καθένας θα μπει νερό στο κρασί για να επιβιώσεις, διαφορετικά όπως είπε και ο Joe... γκαρσόνι

Κατανοώ την κατάσταση φίλε citylop... Και όλοι έχουμε υποχρεώσεις. Άλλο όμως το να βάζεις νερό στο κρασί σου και αντί για 250 να χρεώνεις 200, και άλλο αντί να χρεώνεις 250, να χρεώνεις 50... Επίσης, λάβε υπ' όψη σου ότι αν πεις 250 και με τα παζάρια πέσεις στα 200, είναι μια χαμηλή μεν, όχι εξευτελιστική τιμή δε, αν πεις 50, ή θα πρέπει να πεις ότι δε μπορείς να κατέβεις (και πού να πας;) ή θα πρέπει να πέσεις ακόμα πιο κάτω (40, 30... ανάλογα πόσο ανάγκη και κόψιμο έχεις..). Ο πελάτης πάντα θα θέλει να του κόψεις κάτι, ακόμα και στο δωρεάν!

Τώρα για τις πληρωμές, καλό θα είναι να κοιτάξει κανένας πώς μπορεί να συνεργαστεί με την τράπεζά του. Πολλές τράπεζες έχουν βάλει επίσης νερό στο κρασί τους και αναλαμβάνουν και μικρότερες επιχειρήσεις (είτε χρηματοδότηση με ενεχυρίαση τα τιμολόγια, είτε διαχείριση απαιτήσεων). Πραγματικά, το κόστος που έχει μια τέτοια υπηρεσία, είναι αμελητέο σε σχέση με το πόσα μπορεί να χάσει κανένας.

Όπως βλέπετε, λύσεις υπάρχουν, αρκεί να ξέρουμε να τις αναζητήσουμε!
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.11.09, 7:17 pm

VaLKyRiE έγραψε:δε διαφωνω μαζι σας...
αλλα δυστυχως εχω μια συγκεκριμενη περιπτωση που περιεγραψα πιο πανω ( μητερα με παιδι και στο νοικι) που δεν εχει τη δυνατοτητα να τα μουτζωσει και να κανει αλλη δουλεια οταν εχει μεγαλωσει σε αυτη και ξερει μονο αυτη. Τα ψαχνει τα εξτρα. Και για αυτο θα τα παρει τα 50...

Τελοσπαντων μακαρι να ειναι η συγκεκριμενη μεμονομενο περιστατικο, και ελπιζω να μην ερθω ποτε στη θεση να ειμαι χωρις δουλεια καν να αναγκαστω να παρω 50 ευρω!!!!

Μα, Val μου... τι θα προτιμούσες για έξτρα: μια δουλειά των 250, ή 5 δουλειές των 50;

Ακόμα, οι περισσότεροι από εμάς ενοίκιο πληρώνουμε για τα σπίτια μας και γενικότερα και τα έξοδα διαβίωσης είναι λίγο-πολύ σταθερά με τάση αύξησης (το ξέρεις φαντάζομαι πολύ καλά), για όλους. Εσύ τουλάχιστον έχεις μόνο αυτά. Ο κάθε επαγγελματίας, έχει επίσης ενοίκιο, ΔΕΗ, τηλέφωνο, ΤΕΒΕ, κλέβε, εφορία πέρα από τα έξοδα διαβίωσης. Αν λοιπόν, ο κάθε επαγγελματίας, χρειάζεται 2,5 και 3 χιλιάρικα το μήνα minimum για έξοδα διαβίωσης και έξοδα γραφείου, τι να μας πεις κι εσύ; Εσύ με 1 ή 2 δουλειές έξτρα του 50άρικου, συμπληρώνεις τα έσοδά σου και ζεις πιο άνετα. Ο επαγγελματίας τι έξτρα μπορεί να κάνει; Να βγει στη Συγγρού;
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.11.09, 7:56 pm

El Panos έγραψε:Μα, Val μου... τι θα προτιμούσες για έξτρα: μια δουλειά των 250, ή 5 δουλειές των 50;

ε καλα τωρα, σοβαρα ρωτας??? :wink:
El Panos έγραψε:Εσύ με 1 ή 2 δουλειές έξτρα του 50άρικου, συμπληρώνεις τα έσοδά σου και ζεις πιο άνετα. Ο επαγγελματίας τι έξτρα μπορεί να κάνει; Να βγει στη Συγγρού;

κατσε μωρε για να μη μπερδευομαστε...

1. Δε μιλαω για μενα μιας κ δε κανω του 50αρικου...(δεν εχω προβλημα τοσο μεγαλο ακομα ωστε να αναγκαστω να κανω δουλειες του 50αρικου γιατι δε βρισκω εναν να δωσει το 250αρικο).
Μια φορα ειχα κανει τη μ@λακια παλια και ειχα πει οκ σε μια αφισα που μου εδιναν 50 ευρω εμενα και 30 στον ενδιαμεσο ( ο πελατης δεν ηξερε ποσα παιρνω εγω και ποσα ο αλλος απλα ηξερε πως πληρωνει 80). "τιμη γνωριμιας" για να δουν αν κανουμε καλη δουλεια. Μετα ηθελαν λεει καλυτερη τιμη γιατι θα μας εδιναν ολες τις αφισες του μαγαζιου, ειπα οχι πως δε δουλευω ετσι με τετοια ξεφτιλα τιμη και πως ακομα και τα 50 ηταν λιγα , μου θυμωσε κ ο ενδιαμεσος ο οποιος θα εχανε τα 30 ευρω του ανα αφισα χωρις να σηκωνει το δαχτυλακι του καν, και ετσι δε ξανασυνεργαστηκα απο κει κ περα με κανεναν τους.
Ετσι εμαθα το μαθημα μου πως θελουν να σε εκμεταλευτουν ολοι ασχετα αν κανεις καλη δουλεια αν εχει ποιοτητα η οχι... και ειδικα οι μαγαζατορες μπαρ κλπ που περνανε κριση ( βγαζουν λιγοτερα χιλιαρικα απο πριν και τους κακοφαινεται) προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.

2. 1 χρονο περιπου πριν ειχα ποσταρει εδω μια ερωτηση για κοστολογηση δουλειας και ολοι μου ειπαν πως για αφισα (ηταν λιγο πολυ συγκεκριμενα οσα ηθελαν κ δε μου πηρε πολυ χρονο) και χρεωθηκε γυρω στα 200 ευρω και ηταν για σχολικη παρασταση οτι τους πηρα πολλα!
Οποτε φτασαμε στο σημειο να μιλαμε για το αν χρεωνουμε με την ωρα η με τη δουλεια. κι επειδη δε βγηκε ακρη επειδη δεν υπαρχει σωστος τροπος να ορισεις πως πρεπει να πληρωνεσαι, απλα το αφησαμε και παλι να αιωρειται. ισως να τη θυμασαι κι εσυ τη κουβεντα.
Αν δεν υπαρχει ενας μπουσουλας οπως ειπε ο Citylop πιο πανω δεν ξερει κανεις ποιες ειναι οι "σωστες τιμες" για να δει κ αυτος τι θα κανει. ( γιατι προσωπικα της εγε το τιμοκαταλογο αν τον πω πουθενα θα γελανε.) Ξερω εταιρια που τον χρησιμοποιει απλα για να ξερει ενα γενικο πλαισιο και απο αυτον μειωνει τις τιμες μεχρι κ 40%(!!!!) γιατι αλλιως δε θα δει πελατη ουτε απεξω να περναει.

3. Εμενα δε με σωζουν τα 50. αμα μου λειψουν 50 θα τα ζητησω απο τη μανα μου :oops: :oops: :oops: Για την κοπελα που μιλουσα πιο πανω ισως τη σωζουν και αυτα.
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.11.09, 8:06 pm

Θα το γράψω με μεγάλα γράμματα:

(Εργατοώρες x Αξία εργατοώρας) + (Πνευματικά δικαιώματα)

Αυτός είναι ο τρόπος χρέωσης παντού στον κόσμο. Το ότι κάποιοες δουλειές προτείνεται να χρεώνονται ως μια ορισμένη τιμή, είναι επειδή είτε δεν εμπίπτουν στην περίπτωση χρέωσης πνευματικών δικαιωμάτων (όπως η αφίσα για τη σχολική παράσταση), είτε οι εργατοώρες τους είναι λίγο-πολύ συγκεκριμένες.

Αυτά...
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.11.09, 8:09 pm

El Panos έγραψε:Θα το γράψω με μεγάλα γράμματα:

(Εργατοώρες x Αξία εργατοώρας) + (Πνευματικά δικαιώματα)

καλα τα λες εσυ αλλα ας το δουν και οι αλλοι!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό crystallyn » 22.11.09, 8:58 pm

Ας το πάμε λίγο προς τα πίσω, γιατί αν και ακόμη δεν μπορώ να με αποκαλώ γραφίστρια (με βούλα κλπ) τουλάχιστον εχω τελειώσει δίκτυα και θεωρω οτι ειμαι πληροφορικάριος

Δηλαδή ας ενημέρωσω τι ακριβως σημαίνει φόρουμ

Φόρουμ λοιπόν σημαίνει ένα ανοιχτού τύπου σύστημα όπου βάση δημοκρατίας (γιατί αυτό ισχύει για το ιντερνετ) ο καθε ενας μπορεί να πει την γνώμη του.

Τα FAQ και οι κανόνες δεν ακολουθούνται πάντα φυσικά (για αυτό γίνανε οι νόμοι. για να τους σπάμε)

Οσο για τα παραπάνω...
Μπορεί η ένωση να έβγαλε εναν τιμοκατάλογο ΝΕΤ αλλά δεν είναι λογικό εν έτη 2009 να ακολουθείτε αυτός ο κατάλογος, είτε απο διαφημιστική, είτε γραφιστικό γραφείο, είτε από κανα πιτσιρικά που παίρνει μαύρα.

Οπως και σε άλλα επαγγέλματα, ο κάθε επαγγελματίας γραφίστας κρίνει την δουλειά του και την κοστολογεί με τον καλύτερο δυνατό (μεν) αλλά ανταγωνιστικό ελληνικό τρόπο (δε).Για να επιβιώσει κάνει οτι μπορεί φυσικά αλλιώς δεν θα αντέξει κανείς στην αγορά.

Το οτι κάποιοι χαλάμε την δουλειά (εγώ είμαι εσωτερική γραφίστρια στην εταιρία μου και έτσι δεν δίνονται οι δουλειές μας εξω), είναι κι αυτό εν μέρη άδικο ως προς τους υπόλοιπους γραφίστες που παλεύουν εκεί εξω.

Το φορουμ πάντως, δεν κρίνεται και δεν χρεώνεται κανένα σφάλμα για το αν ο καθε ενας μας εδω μεσα λεει το μακρύ του και το κοντό του.

Διαφωνώ φυσικά για τα χοντρά tips /tutorials προς τα 15χρονα που λέγαμε παραπάνω.

Οσο για το αν το επίπεδο είναι καλό ή οχι.. Ε καλά.. δεν χύθηκε το γάλα. Ακόμη και τα παιδά γεννημένα 10 χρονια μετά από μένα αλλου επιπέδου είναι. Το φόρουμ τι φταίει σε αυτό

Τελος παντων.. αυτά είχα να πω. Κουράγιο στους ελ. επαγγελματίες και να φροντίσουμε να φάμε όλοι στους δύσκολους καιρούς, γιατί οχι τιποτα, δεν εχει ο γείτονας μου κατσίκα.

:superman: :superman: :superman:
crystallyn
Member

Δημοσίευσηαπό jimpap » 22.11.09, 11:03 pm

Συγνώμη επειδή βλέπω πολλές δημοσιεύσεις ασχολούνται με την κοστολόγηση και την εργατοώρα θα ήθελα να πω την γνώμη μου (η οποία δεν είναι φυσικά και η σωστή!).
Προσωπικά ΠΟΤΕ δεν χρεώνω με την ώρα και αυτό το κάνω γιατί απλά δεν δέχομαι κάποιος από οποιοδήποτε επάγγελμα να μου χρεώσει με την ώρα (εκτός αν είναι γρήγορος!!!). Για να μην δώσω παραδείγματα από άλλους "μαστόρους" που προσωπικά τους ζητάω όλους να μου πουν πόσο θα "βγεί" μια δουλειά, να σας πω για το γραφείο μου που δουλεύει και η γυναίκα μου σαν γραφίστας. Αν την πληρώνανε με την ώρα σε σχέση με μένα κάνοντας εξίσου καλή δουλειά θα το ΜΕΤΑΝΙΩΝΑΝΕ! Φυσικά οι τιμές ετσι κι αλλιώς δεν πρέπει να ξεφτιλίζονται παρόλο που ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιος που θα τις κάνει φθηνότερα. Αυτά τα λίγα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
changing the bulb...this is the whole idea!
Άβαταρ μέλους
jimpap
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 11:13 am

H χρεωση μεσω εργατοωρων ειναι στην ουσια μια ''συμβαση'' απλα για να μπορουμε να συνενοηθουμε. Εκτος στανταρ διαδικασιων (δουλεια prepress, σελιδοποιηση βιβλιων, καταλογων εξαιρετικα ομοιομορφων κτλ) σε δημιουργικη διαδικασια ειναι πολυ δυσκολο ακομα και για εμπειρους επαγγελματιες να γινει εκ προοιμιου κοστολογηση, με βαση ωρες που ακομη δεν εχουν δαπανηθει.

Η μεθοδος με τις ωρες ηταν ενα τεχνασμα, ωστε να προτεινει η ΕΓΕ τιμες χωρις να παρανομησει. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω. Οι χρονοι για καποια πραγματα ειναι αρκετα τραβηγμενοι και οι περισσοτεροι πεφτουν στην παγιδα '' σε 30 ωρες εγω σου κανω παπαδες οχι μια αφισσα''. Οι ανθρωποι απλα εγραψαν ποσα μεσω συμβολισμου για ξεκαρφωμα δεν υπαγορευσαν ποση ωρα παιρνει στον καθενα η δημιουργια μιας μακετας.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 23.11.09, 11:25 am

Η μεθοδος με τις ωρες ηταν ενα τεχνασμα, ωστε να προτεινει η ΕΓΕ τιμες χωρις να παρανομησει. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω. Οι χρονοι για καποια πραγματα ειναι αρκετα τραβηγμενοι και οι περισσοτεροι πεφτουν στην παγιδα '' σε 30 ωρες εγω σου κανω παπαδες οχι μια αφισσα''. Οι ανθρωποι απλα εγραψαν ποσα μεσω συμβολισμου για ξεκαρφωμα δεν υπαγορευσαν ποση ωρα παιρνει στον καθενα η δημιουργια μιας μακετας.

ναι
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 11:33 am

soffia έγραψε:

ναι

Χαιρομαι που επιβεβαιωνομαι.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 23.11.09, 1:18 pm

Εγω προσωπικά δεν διατίθεμαι να συμμετασχω σ ένα φόρουμ που απαγορεύονται θέματα και δημοσιεύσεις, και όπως βλέπω εδώ όλα τα μέλη είναι σε επίπεδο να φιλτράρουν τι θέλουν να ακούσουν και τι όχι.
Οσο για τη μεθοδο κοστολόγησης εχει συζητηθεί άπειρες φορές, και θα ξανασυζητηθει όσο υπάρχουν νέοι άνθρωποι στο χώρο!
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.11.09, 1:39 pm

adworks έγραψε:Εγω προσωπικά δεν διατίθεμαι να συμμετασχω σ ένα φόρουμ που απαγορεύονται θέματα και δημοσιεύσεις, και όπως βλέπω εδώ όλα τα μέλη είναι σε επίπεδο να φιλτράρουν τι θέλουν να ακούσουν και τι όχι.

Δεν καταλαβαίνω ποιά είναι τα "ολα τα μέλη" που απευθύνεσαι adworks. Προσπαθώ να παρακολουθήσω τη κουβέντα, εγώ έχω δει απλά μερικές λίγες περιτώσεις.

Οπως και να έχει η στάση της διαχείρισης ήταν ξεκάθαρη.

Επίσης, το φιλτράρισμα, ο καθένας πρέπει να το κάνει μόνος του και για τον εαυτό του.

Καλημέρα σε όλους.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό panevan » 23.11.09, 1:54 pm

Pen δεν νομιζω να το ειπε για κακο ο adworks.

Mάλλον ηθελε να τονισει οτι δεν χρειαζονται απαγορευσεις, γιατι τα μελη δεν ειναι ηλιθια και ξερουν τι πρεπει να κρατησουν απο τα μηνυματα και τι οχι...

Νομιζω δηλαδη... :shifty
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 23.11.09, 2:09 pm

Μάλλον δεν βγήκε το σωστό νόημα των λεγομένων μου.
Το φόρουμ που συμμετέχω, θεωρω οτι αποτελείται από μέλη που έχουν τα μυαλά στο κεφάλι τους, και μπορούν να εππιλέξουν τι θα διαβάσουν και τι όχι.
Αν στο φόρουμ αναρτηθούν απαγορεύσεις, και διαμορφωθει όπως πρότεινε ο heinrich, τοτε δεν θα ήθελα να συμμετεχω...
Συμπέρασμα: Εδω μεσα ισχύει η δημοκρατία, και έτσι θέλω να παραμείνει
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 23.11.09, 2:10 pm

panevan έγραψε:Pen δεν νομιζω να το ειπε για κακο ο adworks.

Mάλλον ηθελε να τονισει οτι δεν χρειαζονται απαγορευσεις, γιατι τα μελη δεν ειναι ηλιθια και ξερουν τι πρεπει να κρατησουν απο τα μηνυματα και τι οχι...

Νομιζω δηλαδη... :shifty

...Αυτό είπα . Thanks!
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 23.11.09, 2:26 pm

adworks έγραψε:Συμπέρασμα: Εδω μεσα ισχύει η δημοκρατία, και έτσι θέλω να παραμείνει

Χαιρομαι ιδιαιτερα για αυτο :)
Να ξεκαθαρισω πως με την αποψη που εξεφρασα, δεν τασομαι υπερ της λογικης καποιων "ακυρων" κοστολογησεων που ακουγονται. Απλα οι απαγορευσεις οποιουδηποτε ειδους, θα εχουν παρενεργειες που πολυ φοβαμαι θα ειναι σοβαροτερες απο τις ξεκαρφωτες τιμες που ακουγονται κατα καιρους. Οπως πρεπει να εκπαιδευσουμε τους πελατες μας, πρεπει να εκπαιδευσουμε και τους νεους συναδελφους μας!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.11.09, 2:30 pm

Οχι φίλε, πρεπει να εκπαιδευσουμε και του εργοδότες μας. Αυτοι είναι τρεις φορες πιό επικίνδυνοι. :wall :wall :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.11.09, 2:42 pm

panevan έγραψε:Pen δεν νομιζω να το ειπε για κακο ο adworks.

Η adworks, it's a She :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων