ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...(πρώην: Κατάργηση δημοσίευσης κόστους εργασίας)

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Κατάργηση δημοσιευσης κόστους εργασίας κ.α.

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.11.09, 3:09 pm

Και πολυ χαριτωμενη αν θυμάμαι. :wink: :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 23.11.09, 3:10 pm

penlix έγραψε:
panevan έγραψε:Pen δεν νομιζω να το ειπε για κακο ο adworks.

Η adworks, it's a She :)

Οοοοps! Μπερδευτηκα γιατι εχει σκυλακι στο avatar... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 23.11.09, 3:11 pm

zoridesign έγραψε:Και πολυ χαριτωμενη αν θυμάμαι. :wink: :superman:

Εσυ δεν ησουν παντρεμενος με 3 παιδια στο αλλο topic? :think
:P
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 3:22 pm

Δεν ειμαι υπερ της απαγορευσης αλλα σιγουρα υπερ της αποδοκιμασιας και κριτικης. Σε αναγκη και κραξιμο, για περιπτωσεις που κραυγαλεα σπανε την αγορα ηθελημενα και σε τελικη μας προσβαλουν. Ειναι καιρος να μην κραζουμε μονο οποιον θιγει τα συμφεροντα της Adobe αλλα και τα δικα μας. Αυτα οσον αφορα διαφορα κρουσματα του τελευταιου διαστηματος που πιτσιρικια αντι να παιζουν τιποτα αλλο, παιζουν με το επαγγελμα μας και μας το ανακοινωνουν κιολας (γιατι εκει ειναι το θεμα, στο θρασσος).

Θα ηθελα να εστιασω παντως στο σημαντικοτερο μερος του προβληματος. Περαν αυτων που πιστολιαζουνε τιμες ηθελημενα και βασικα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιαυτο (ενα χερι ξυλο θα βοηθουσε βεβαια), υπαρχει μια σημαντικη μεριδα συναδελφων που κοστολογουν λαθος απο ΑΓΝΟΙΑ. Και αυτο ειναι το τραγικοτερο. Ανθρωποι που δεν εχουν καμια προθεση να ριξουν τις τιμες, δεν εχουν που να στραφουν ωστε να εχουν ενα βασικο μπουσουλα.
Η συνηθης απαντηση ειναι πως παιζουν ρολο πολλες παραμετροι, εμπειρια, εξειδικευση μπλα μπλα μπλα. Ναι σωστα ολα αυτα. Αλλα απο καπου δεν υπαρχει μια βαση? Μια καρτα απο γραφιστα με την αναλογη φροντιδα μπορει να κοστιζει 10 ευρω? Φανταζομαι και ελπιζω ολοι να λεμε οχι. Μπορει να φτασει και 500 ευρω, αλλα απο που αρχιζει?

Οταν βγηκα απο την σχολη, εγω και ο συμφοιτητες μου ειχαμε αυτην ακριβως την απορια. Απο ποσα ξεκιναμε?
Ενας τιμοκαταλογος αναφορας λοιπον για τις κατωτερες τιμες θα βοηθουσε παρα πολυ. Μην νομιζετε, ποσο τζαμπα θα πουλησει πια ο αλλος οταν μπαινει μεσα?(γιατι αυτο παιζει). Θα αρχισει και αυτος και θα εναρμονιζεται με την γενικοτερη ταση.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.11.09, 3:22 pm

Ανεφερα πουθενα ότι ειμαι τυφλός σε κάποιο topic?? :clap :dance :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 3:23 pm

panevan έγραψε:
zoridesign έγραψε:Και πολυ χαριτωμενη αν θυμάμαι. :wink: :superman:

Εσυ δεν ησουν παντρεμενος με 3 παιδια στο αλλο topic? :think
:P

παντρεμενος ειναι, δεν ειναι τυφλος :P :P

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 23.11.09, 3:35 pm

penlix έγραψε:
panevan έγραψε:Pen δεν νομιζω να το ειπε για κακο ο adworks.

Η adworks, it's a She :)

Δεν πειράζει, ...θα το πιστέψω κι εγώ σε λίγο.... :P
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 3:51 pm

Προσωπικα συμφωνω 10000000% με την αναρτηση του Heinrich.

O ανθρωπος εχει 100 φορες δικιο σε ολα οσα λεει.
Οσο για αυτα που κρατουσε μεσα του κ τα ειπε στο τελος, εξ αιτιας "αυτων" λοιπον εγω δεν ημουν ενεργο μελος.

Δηλαδη θεωρω "περιεργο" ενας γραφιστας να μην ξερει σε τι αναλυση να τυπωσει, ή αλλα εντελως βασικα θεματα υποδομης. Για τα κοστολογικα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνος μαζι του.

Θα συμφωνησω οτι ειναι υπεροχο να ανταλλασουμε εμπειριες κ αποψεις, αλλα απο την αλλη, ειναι σωστοτερο να μορφωνομαστε. Ο καθενας για τον εαυτο του, κ ετσι ολοι συνολικα να ανεβασουμε το επιπεδο της δουλειας.

Ειναι κουραστικο να διαβαζουμε posts για εντελως βασικα πραγματα που οι περισσοτεροι βαριουνται να ψαξουν/διαβασουν/πειραματιστουν.

Υπαρχουν ερωτησεις του στυλ "πως κανω Export απο το ταδε προγραμμα"..
Ελεος δηλαδη..Βαρα στο Help του προγραμματος να το δεις..
Το να βρισκουμε τα παντα ετοιμα, δεν βοηθαει. Μας κανει περισσοτερο τεμπεληδες. (αποψη μου).

Υπαρχουν βιβλια για το αντικειμενο μας εκει εξω, οχι αδικα, ουτε ασκοπα. Καλο ειναι να διαβαζουμε κ καποιο απο αυτα. Καλυτεροι θα γινουμε. (αν δεν θελουμε να τα αγορασουμε, υπαρχουν τροποι να τα βρουμε Online) AN δεν θελουμε να διαβασουμε, τοτε εχουμε προβλημα.

Εχω την αισθηση οτι λειπουν "βασικες υποδομες".Και δεν βγαζω απεξω τον εαυτο μου. Εξαλλου, οσο πιο πολλα μαθαινεις, τοσο περισσοτερες ανασφαλειες εχεις! :superman:
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 23.11.09, 3:55 pm

καλημέρα και από μένα!!
έχω φτάσει ΠΟΛΛΛΛΕΕΕΕΣΣΣΣ φορές στο σημείο που έχει φτάσει ο "heinrich" με τις "χαζές" και αυτονόητες ερωτήσεις... έιναι όμως χαζές??? μερικές ναι!!! και έχω βαρεθεί όσον αφορά τις τιμές να κάνω paste το [http://gda.gr/node/189]... αλλά όσον αφορά και κάποια άλλα σημεία να παρατηρώ ότι πολλοί, πολλές φορές δεν κάνουν και μια αναζήτηση πριν αρχίσουν να ρωτούν πράγματα!!! ναι έχω έρθει και εγώ στα όριά μου!!!
από την άλλη... ενώ είναι στιγμές που νομίζω ότι ζω σε ένα πλανήτη ηλιθίων... (σιγά καλή μου! ποιά είσαι??) ξέρω ότι μερικά πράγματα καλύτερα να επιτρέπονται στο μυαλό και τη συνέιδηση του καθενός παρά να αρχίσουμε ζούμε με απαγορεύσεις!.. οπότε ναι καλή η δημοκρατία αλλά μην παίρνουμε από τα μούτρα αυτόν που ξέσπασε... είναι ανθρώπινο και κάποια στιμγή... χάνεις απλά την υπομονή σου!!! εγώ το παραδέχομαι ότι την έχω χάσει πολλές φορές...
και παλι καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!!

PS> Μήπως να μαζευτούμε σήμερα μετά την Μυλλέρου να τα πούμε??? μήπως να γίνουμε όλοι μέλη της ΕΓΕ???? μπας και αλλάξουν κάπως τα πράγματα??? γιατί μπορούμε (σαν πολιτική διαφήμιση ακούγομαι)...ούφ!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 23.11.09, 3:59 pm

συγχωρήστε με για το μακροσκελές σχόλιό μου.

Στην πρότασή μου επέμενα πολύ στον όρο μεθοδολογία κοστολόγησης της ΕΓΕ. Δεν αναφέρθηκα ποτέ στις τιμές που προτείνει. Αν με ρωτούσατε προσωπικά θα σας έλεγα πως τις θεωρώ ακριβές για να τις πληρώσει ένας πελάτης. Δεν τις θεωρώ ομως ακριβές για αυτά που έχω σπουδάσει ή που έχω μελετήσει.

Θεωρώ το επάγγελμά της γραφιστικής που υπηρετώ εγώ περισσότερο ως παροχή υπηρεσίας και λιγότερο σαν πώληση προιόντος. Στην πραγματικότητα δεν πουλάω χαρτί και μελάνι. Δεν πουλάω ψαροκολληματα, δεν πουλώ πικμάνσεις και καρφίτσες. Εχω τσακωθεί με τον καλύτερο πελάτη μου γι αυτό ακριβώς τον λόγο. Πουλώ τις γνώσεις μου.
O Zorisdesign ανέφερε για παράδειγμα πως οι ώρες για να φτιάξεις ένα λογότυπο είναι πολύ λιγότερες από εκείνες που αναγράφει η Ενωση άρα και η τιμή που αναφέρει στην μεθοδολογία της είναι εκτός πραγματικότητας. Συμφωνώ!!! Απο την στιγμή που θα πιάσω το ποντίκι/μολύβι για να το σχεδιάσω έως τη στιγμή που θα το παραδώσω στον πελάτη οι ώρες είναι ελάχιστες. Ποιος όμως θα μου πληρώσει τις ώρες που σπαταλήθηκαν για να αποκτήσω αυτές τις συγκεκριμένες γνώσεις ώστε να μπορώ εγώ να δημιουργήσω αυτό το λογοτυπο? Λογότυπο με αισθητική και χρωματική τεκμηρίωση? Που να εξηγώ το λόγο ύπαρξής του? Προσωπικά δεν επιτρέπω να βάζω τον εαυτό μου στην ίδια θέση με κάποιον απλό χρήστη DTP. Αυτές γνώσεις μου αποκτήθηκαν και συνεχίζουν να αποκτούνται με κόπο, χρόνο και επιμονή και από την στιγμη που τις χρησιμοποιώ στην δουλειά μου τότε απαιτώ και τις πρέπουσες απολαβές. Εχετε πάει ποτέ στο γιατρό και μετά από 5 λεπτά εξέτασης δεν σας βρήκε τίποτα? Και πληρώσατε 80 ευρώ? Σκεφτήκατε τότε για ποιό λόγο τα πληρώσατε? Με αυτό το σκεπτικό, θεωρώ πως η μεθοδολογία της Ενωσης είναι κατά ένα μεγάλο μέρος - και έως το σημείο που με αφορά - σωστή.

θα μου πείτε πως δεν είναι δυνατόν, ρε Hein, να έχουμε όλοι τις ίδες γνώσεις ή την ίδια εμπειρία. Συμφωνώ! Γι αυτό και δικαιολογώ έως κάποιο σημείο τις χαμηλότερες τιμές από τους νεαρούς και τους άσχετους. Οταν όμως έρθει η μέρα που θα με καλέσει στο γραφείο του ο πελάτη τους για να κρίνω τη δουλειά τους και να κουβεντιάσουμε μια νέα συνεργασία, τότε θα τους ξετινάξω αλύπητα! Και το τραγικό γι αυτούς θα είναι πως θα έχω δίκιο! Γιατί έχω τις γνώσεις να το κάνω και η δουλειά τους θα με δικαιολογεί. Οπως το ίδιο θα κάνει αργότερα πάνω στη δικιά μου δουλειά ένας καλύτερος από μένα.
Επιπλέον η τραγική κατάλαξη ενός σχεδιαστή ο οποίος σκέφτεται ως «50 ευρώ χ 5 project την εβδομάδα = 250 = μια χαρά τα βρίσκω» είναι να δουλεύει περισσότερο, να απαξιώνει τις γνώσεις και την εμπειρία που αποκτά , και στο τέλος, όταν οι ανάγκες του αυξηθούν, να χάσει τους πελάτες γιατί ακριβώς τους έχει συνηθίσει σε τέτοια κόστη.
Η πρότασή μου λοιπόν δεν έγινε με γνώμονα το αν θα χάσω ή όχι πελάτες. Ετσι και αλλιώς οι πελάτες πάνε και έρχονται. Εγινε με το σκεπτικό πως μπορούμε να αποκτήσουμε ένα κοινό νου. Και ο κοινός νους δεν είναι «είπα 100 ευρώ για 100 κομμάτια, καλά είναι?» «ναι αγορίνα μου, σούπερ!». Κοινός νους είναι η κριτική και δημιουργική σκέψη

Penlix.
Από αυτά που διαβάζω στο φορουμ εισπράττω, πως στην πλειοψηφία τους, στο vcdc δεν μπαίνουν άνθρωποι του χώρου αλλά άτομα που θέλουν να μπουν στο χώρο.Εχουν δικαιολογημένες αγωνίες και ερωτήσεις. Μου απαντάς πως στην αγορά που κινουμαστε υπάρχουν ορθώς πολλές μεταβλητές. Γιατί λοιπον θα πρέπει να επιτρέψουμε τον εν δυνάμει τιμοκατάλογο? Ο άλλος είπε πως κάνει αφίσες για 50 ευρώ. Νέτο-σκέτο. Ολοι πέσαμε να τον φάμε. Δίκαια? Αδικα? Εγώ σου λέω πως πάνω στον παρορμητισμό μας δεν σκεφτήκαμε πως αν η αφίσα είναι σαν και αυτές της Μπεζεντάκου που το μόνο που αλλάζει είναι η κίτρινη φάσα που γράφει με κόκκινα γράμματα «λαική πανύγηρις 15 αυγούστου», τότε θα πρέπει να μιλάμε για υπερτιμολόγιση και μας κάνει να υποψιαζόμαστε πως υπάρχει και υπεργολαβία στη μέση. Και το μείζων πρόβλημα δεν είναι αυτό.
Το πρόβλημα, για μένα, είναι πως τα γραπτά μένουν. Είναι ένα διαστρεβλωμένο γραπτό που περιέχει μέσα του ένα σωρό μεταβλητές οι οποίες δεν έχουν βγει στην επιφάνεια. Και αυτό θα μείνει εσαεί μέσα στο φόρουμ να περιμένει τον επόμενο που θα το διαβάσει και θα του επιβεβαιώσει την δική του οικονομική προφορά των 50 ευρώ /project. Τι κάνουμε λοιπόν σε αυτή την περίπτωση? Τους εκπαιδεύεις ώστε να γράφουν αρτιότερα posts? Μα, γίνεται αυτό?

Οι εξωτερικοί επισκέπτες, κατά τη γνώμη μου, γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια, την ηθική των μελών. Ζητούν το «δια ταύτα». Μπαίνουν για να δουν γραμμένο κάτι που εχουν ή δεν έχουν στο κεφάλι τους. Επιβεβαίωση ζητάνε. Η ηθική και η δεοντολογία έρχεται μόνο όταν την επιβάλει η διαχειριστική ομάδα.

Και κάτι οφ τόπικ σχετικά με το φόρουμ και τη δημοκρατία.
Εγραψες πως «Η ουσία του φόρουμ για εμένα είναι να υπάρχει ένα δημοκρατικό βήμα για όλο το δημιουργικό κόσμο να επικοινωνεί. Το πως το χειρίζεται ο καθένας το βήμα αυτό, είναι δικό του θέμα, αλλά σίγουρα δεν μπορούμε εμείς να μπαίνουμε συνεχώς στην μέση.».
Ναι! να υπάρχει δημοκρατικό βήμα! Αλλα το βήμα το χειρίζεσαι εσύ, ο διαχειριστής! Εσύ το παραχωρείς. Εσύ το παραχώρησες σε εμένα. Δεν το πήρα με το έτσι θέλω. Και πρέπει να σεβαστώ τους κανόνες που μου θέτεις εάν θέλω να συνεχίσω να έχω αυτό το βήμα. Την ηθική την κανονίζεις εσύ. Οχι οι χρήστες. Από την άλλη μεριά κατανοώ πως είναι πράγματι δύσκολο να κρατάς τις ισορροπίες, ιδίως όταν γνωρίζεσαι προσωπικά με κάποιους από τους χρήστες.
Ομως οι πυλώνες της δημοκρατίας είναι οι κανόνες. Και για να είναι σεβαστοί οι κανόνες, εμπεριέχουν και την απαγόρευση. Εάν πιστευετε πως η απαγόρευση είναι ισοδύναμη με το φασισμό τότε τι να πω? Αλλάξτε την λέξη «απαγόρευση» με το «FAQ» ή την λέξη «προτείνεται».Στείλτε και ένα ραβασάκι που να εξηγεί πως αυτό που κάνει ο χρήστης αποτελεί έμμεση διαφήμιση η οποία δεν επιτρέπεται στο site (ή επιτρέπεται και δεν το ξέρω?). Το ίδιο θα εισακουστεί, θα είστε πιο γλυκούληδες και κανείς δεν θα σας πει φασιστάκια.

Οταν κάποιος έχει φάει χρόνο και κόπο να γράψει πέντε «πιοτικές» (αλά Σημίτη) αράδες, γιατί να τις καρπωθεί ένα φόρουμ το οποίο υποψιάζεται πως μεταμορφώνεται σε παρακμιακό και το λειτουργούν admin μερικοί από τους οποίους φέρονται ειρωνικά προς τα μέλη και μάλιστα χωρίς να υπάρχει προηγούμενο (αλλά ακόμα και αν υπήρξε, πάλι απαράδεκτο θα ήταν)? Μήπως αυτή η πολλή δημοκρατία και ο σεβασμός που δεν απαιτήσατε έχει γίνει οδηγός για να ξεκατινιάζονται μέλη σε διάφορα τόπικς? Αυτή είναι η επιτυχία στην οποία αναφέρεσαι? Ολοι έχουμε δύσκολες ημέρες. Ολοι δικαιούμαστε να έχουμε μερικά άτυχα ποστς. Αλλά εδω βλέπω ειρωνεία και προσπάθεια επιβολής της γνώμης. Και δεν βλέπω ούτε καν μια δημόσια συγνώμη στο δημόσιο ξεκατίνιασμα.

Κλείνοντας θέλω να υπενθυμίσω πως «πρότεινα» την παραπάνω λύση. Την πέταξα στο τραπέζι. Συζητάμε....αρκεί να μην το ξεσκίσουμε πάλι.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.11.09, 4:06 pm

"O Zorisdesign ανέφερε για παράδειγμα πως οι ώρες για να φτιάξεις ένα λογότυπο είναι πολύ λιγότερες από εκείνες που αναγράφει η Ενωση άρα και η τιμή που αναφέρει στην μεθοδολογία της είναι εκτός πραγματικότητας. "

Oxι φιλε. Αναφέρθηκα σε σχεδιασμό κάρτας και ειπα πως η τιμή της ένωσης είναι εξωφρενική. Απλα έχω την αίσθηση, μετα απο 20 χρόνια στον χώρο, πως ή οι χρέωσεις είναι στον πάτο, ή στον θεό. Και αυτό με πειράζει. Και δεν θελω να διαφωνλησω με εσένα, που άλλωστε εκανες την αρχή. Και με μενα τα έχω, που ώρες ώρες λόγω ανάγκης έχω δουλέψει για ανθρώπους που πουλάνε κάρτες με δημουργικό 70 ευρω.. :wall :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 4:11 pm

Aρχισαμε με τους αγανακτισμενους για την ποιοτητα του φορουμ και λοιπες γκρινιες που εχουν εκφραστει 100 φορες εδω και παλιοτερα με ασχημη καταληξη και παρεξηγησεις.

Ελεος ρε λεβεντοπαιδα. Αν θεωρειτε μια απαντηση χαζη μην ασχολειστε με το θεμα. Δεν ειναι υποχρεωτικο. Ναι καποιος δεν ξερει την αναλυση που τυπωνουμε. Του την λεμε (την αναλυση) και τελειωνει ή αγνοουμε. Μας θιχτηκε το υψηλο αισθητηριο.... Κατι τετοια με τρελαινουν. Ολοι ειδικα στο ξεκινημα ειχαμε χαζες αποριες και προσωπικα εμαθα πολλα ''αυτονοητα'' μεσα απο το φορουμ του Γραφιστα.

Που ειναι τα αρθρα που γραψατε? Τι? Δεν γραψατε? Δεν εχετε χρονο? Και εγω και αρκετοι αλλοι, αλλα δεν παραπονιομαστε που δεν το εκανε καποιος ΑΛΛΟΣ.

Μας αρεσει δεν μας αρεσει, αυτοι ειμαστε η γραφιστικη κοινοτητα. Αυτο ειναι το επιπεδο. Θελετε να κανουμε κατι να ανεβει? Πολυ ωραια, οι προτασεις παντα βοηθουν, αλλα μην μου κανετε τους εκπληκτους....

Οσον αφορα την ΕΓΕ εχει καταστησει σαφες οτι δεν θελει γινει κλαδικο οργανο. Ουσιαστικα ειναι οτι το VCDC αλλα με το 1/20 των μελων. Ενα κλαμπ ατομων που κινουνται στον ιδιο χωρο. Αυτο θελουν να ειναι, αυτο ειναι και ετσι αντιμετωπιζονται. Και αυτα τα λεω ως διαπιστωση οχι ως μομφη για να μην παρεξηγηθω.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 4:13 pm

Heinrich,
εγω μετα χαρας "υπογραφω" αυτα που λες.

Η τοποθετηση σου με βρισκει απολυτα σύμφωνο.

:clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 23.11.09, 4:19 pm

joe έγραψε:Οσον αφορα την ΕΓΕ εχει καταστησει σαφες οτι δεν θελει γινει κλαδικο οργανο. Ουσιαστικα ειναι οτι το VCDC αλλα με το 1/20 των μελων. Ενα κλαμπ ατομων που κινουνται στον ιδιο χωρο. Αυτο θελουν να ειναι, αυτο ειναι και ετσι αντιμετωπιζονται. Και αυτα τα λεω ως διαπιστωση οχι ως μομφη για να μην παρεξηγηθω.

εκέι που σε συμπαθούσα και συμφωνούσα μου τα χάλασες!!! γιατί ρε καλέ μου τόσο απαξιοτικά λόγια για την ΕΓΕ? με χάλασες.. θεωρώ (ίσως γιατί ακόμη ζω στο στρουμφοχωριό) ότι "η ισχυς εν τη ενώση" και πιστεύω ότι αν βάλουμε όλοι το ληθαράκι μας τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν και μπορούν να γίνουν καλύτερα!!!
και παλί θα γίνουμε κουβάρι....
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.11.09, 4:21 pm

joe έγραψε:Οσον αφορα την ΕΓΕ εχει καταστησει σαφες οτι δεν θελει γινει κλαδικο οργανο. Ουσιαστικα ειναι οτι το VCDC αλλα με το 1/20 των μελων. Ενα κλαμπ ατομων που κινουνται στον ιδιο χωρο.

ναι, αλλα με αυτη τη λογικη που λες, οπως δεν αλλαζει και δε θα αλλαξει κατι στη δουλεια μας (πχ καλυτερες συθηκες εργασιας, πιο σωστη κοστολογηση και λοιπα) στη ζωη μας και στο επαγγελμα μας με την υπαρξη αυτου του φορουμ, ετσι δεν θα αλλαξει κατι και με την υπαρξη της εγε, αφου ειναι το ιδιο πραγμα. Μονο που στο ενα ειμαστε παρα πολλοι και βρισκομαστε πισω απο ενα νικνειμ 24 ωρες τη μερα και ανταλαζουμε αποψεις, ενω στην εγε γνωριζονται ολοι φατσικα και με το ονοματεπωνυμο τους, και βρισκονται μια στο τοσο.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 4:27 pm

Joe,

Διαφωνω μαζι σου σε κανα 2 πραγματακια.
Αν οι ερωτησεις ειναι χαζες (οπως ειπες) κ τις αγνοουμε, τοτε ή θα γεμισει ο τοπος με χαζες ερωτησεις, ή κανεις δεν θα μιλαει με κανεναν. Το ποιος οριζει το χαζο ή οχι ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.

Το να δωσουμε μια απαντηση σε καποιον για να "τελειωνει" το θεμα χωρις τεκμηριωση, οδηγα τον "νεο" να κραταει ενα νουμερο, χωρις να ξερει το γιατι. Κ απο εκει κ μετα ο Θεος βοηθος. Ετσι καποιοι εχουν θεσεις σε δουλειες, χωρις να ξερουν τι κανουν, κ τελικα την πληρωνει "το συναφι μας" που ειναι "κακο".

Τα αρθρα οπως σωστα λες, ποιος θα τα γραψει; Στα βιβλια, ο συγγραφεας παραθετει ενα βιογραφικο, εχει κ 10 κριτικες απο καποιους, κ ξερεις πανω κατω τι "σοι" τυπος ειναι ο συγγραφεας. Εδω μεσα πως μπορει να υλοποιηθει κατι τετοιο; Ο liagasg πχ φαινεται οτι κατεχει καλα εκεινο το θεμα, οποτε ας τον "παρουμε στα σοβαρα";

Στο μας αρεσει δεν μας αρεσει, θα σου πω οτι "ΔΕΝ μ αρεσει" που ειναι ετσι η γραφιστικη κοινοτητα. Θα μου αρεσε να ηταν αλλιως. Κ το αλλιως ερχεται απο την παιδεια/επιμορφωση/καταρτηση κ οχι απο ετοιμες απαντησεις.

Εγω/εσυ δεν ειμαστε "οι %*&(κες" της υποθεσης που διαβαζουμε πχ βιβλια για να μαθουμε το κατι παραπανω που θα μας κανει να ξεχωρισουμε απο τον ανταγωνισμο.
Ολα θελουν κοπο.

Ο heinrich τοποθετηθηκε αριστα επ αυτου. Αλλο σκεφτομαι/δημιουργω υλοποιω την ιδεα μου, κ αλλο κανω poster για την Μπεζεντακου.

Φιλικα παντα :wink:
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 4:33 pm

VaLKyRiE έγραψε:
joe έγραψε:Οσον αφορα την ΕΓΕ εχει καταστησει σαφες οτι δεν θελει γινει κλαδικο οργανο. Ουσιαστικα ειναι οτι το VCDC αλλα με το 1/20 των μελων. Ενα κλαμπ ατομων που κινουνται στον ιδιο χωρο.

ναι, αλλα με αυτη τη λογικη που λες, οπως δεν αλλαζει και δε θα αλλαξει κατι στη δουλεια μας (πχ καλυτερες συθηκες εργασιας, πιο σωστη κοστολογηση και λοιπα) στη ζωη μας και στο επαγγελμα μας με την υπαρξη αυτου του φορουμ, ετσι δεν θα αλλαξει κατι και με την υπαρξη της εγε, αφου ειναι το ιδιο πραγμα. Μονο που στο ενα ειμαστε παρα πολλοι και βρισκομαστε πισω απο ενα νικνειμ 24 ωρες τη μερα και ανταλαζουμε αποψεις, ενω στην εγε γνωριζονται ολοι φατσικα και με το ονοματεπωνυμο τους, και βρισκονται μια στο τοσο.

Συγκινηθηκα τωρα. Αντι για Joe στο ιντερνετ θα με λες Joe live, θα πινουμε και ποτο σε καποια χοροεσπεριδα και θα αλλαξει ο κοσμος της ελληνικης γραφιστικης.

Πιστευω παρα πολυ στο ισχυς εν τη ενωση αλλα αμα δεν θελει ο αλλος ρε παιδι μου με το ζορι δεν γινεται. Πριν 4 χρονια πηγα στο Bios σε μια αναλογη εκδηλωση αυτης στα τωρινα γραφεια της ενωσης. Οσοι ηταν εκει ισως θυμουνται καποιον που εθεσε μερικα απλα συγκεκριμενα ερωτηματα στον τοτε προεδρο, τις απαντησεις που πηρε και τι επακολουθησε απο το ''κοινο'' :lol: προς το προεδριο. Πραγματικα πηγα με την προθεση οχι μονο να γραφτω αλλα και να τρεξω για αυτην την ιστορια. Η λεξη απογοητευση ειναι λιγη.
Ξερω πως εχουν αλλαξει καποια μελη και καποια που συμμετεχουν και εδω τα εκτιμω ιδιαιτερα μπορω να πω, μεσω των αποψεων τους. Δεν μπορω ομως να μπω σε μια ενωση αποδεχομενος το καταστατικο με μοναδικο σκοπο να κανουμε ''πραξικοπημα'' και να την αλλαξουμε σε κατι που δεν θελει να ειναι.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.11.09, 4:45 pm

joe έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε:

Συγκινηθηκα τωρα. Αντι για Joe στο ιντερνετ θα με λες Joe live, θα πινουμε και ποτο σε καποια χοροεσπεριδα και θα αλλαξει ο κοσμος της ελληνικης γραφιστικης.

μαλλον λαθος το πηρες...δεν ειπα ποιο απ τα 2 ειναι καλυτερο η χειροτερο αλλα βαση του ποστ σου εθεσα τις 2 καταστασεις. αλλωστε αν πιστευα πως με τη συμμετοχη στην εγε θα αλλαζα κατι η γενικως θα αλλαζε κατι, θα μουν μελος :?
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 4:49 pm

liagasg έγραψε:Joe,

Διαφωνω μαζι σου σε κανα 2 πραγματακια.
Αν οι ερωτησεις ειναι χαζες (οπως ειπες) κ τις αγνοουμε, τοτε ή θα γεμισει ο τοπος με χαζες ερωτησεις, ή κανεις δεν θα μιλαει με κανεναν. Το ποιος οριζει το χαζο ή οχι ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.

Το να δωσουμε μια απαντηση σε καποιον για να "τελειωνει" το θεμα χωρις τεκμηριωση, οδηγα τον "νεο" να κραταει ενα νουμερο, χωρις να ξερει το γιατι. Κ απο εκει κ μετα ο Θεος βοηθος. Ετσι καποιοι εχουν θεσεις σε δουλειες, χωρις να ξερουν τι κανουν, κ τελικα την πληρωνει "το συναφι μας" που ειναι "κακο".

Τα αρθρα οπως σωστα λες, ποιος θα τα γραψει; Στα βιβλια, ο συγγραφεας παραθετει ενα βιογραφικο, εχει κ 10 κριτικες απο καποιους, κ ξερεις πανω κατω τι "σοι" τυπος ειναι ο συγγραφεας. Εδω μεσα πως μπορει να υλοποιηθει κατι τετοιο; Ο liagasg πχ φαινεται οτι κατεχει καλα εκεινο το θεμα, οποτε ας τον "παρουμε στα σοβαρα";

Στο μας αρεσει δεν μας αρεσει, θα σου πω οτι "ΔΕΝ μ αρεσει" που ειναι ετσι η γραφιστικη κοινοτητα. Θα μου αρεσε να ηταν αλλιως. Κ το αλλιως ερχεται απο την παιδεια/επιμορφωση/καταρτηση κ οχι απο ετοιμες απαντησεις.

Εγω/εσυ δεν ειμαστε "οι %*&(κες" της υποθεσης που διαβαζουμε πχ βιβλια για να μαθουμε το κατι παραπανω που θα μας κανει να ξεχωρισουμε απο τον ανταγωνισμο.
Ολα θελουν κοπο.

Ο heinrich τοποθετηθηκε αριστα επ αυτου. Αλλο σκεφτομαι/δημιουργω υλοποιω την ιδεα μου, κ αλλο κανω poster για την Μπεζεντακου.

Φιλικα παντα :wink:

Φιλε μου οταν ο Θεμιστοκλης εγραφε δεν χρειαζομουν κριτικες για να καταλαβω οτι ξερει τι λεει. Oποτε συμφωνα με την λογικη σου δεν πρεπει να δινονται καθολου tips γιατι α) δεν ξερουμε ποιος ειναι αυτος που τα δινει, β) δεν θα αγοραζουμε βιβλια και θα στραβωνομαστε εμεις για να κονομανε ευκολη γνωση οι αλλοι.
Ναι τελικα διαφωνουμε.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 23.11.09, 5:19 pm

joe έγραψε:Δεν μπορω ομως να μπω σε μια ενωση αποδεχομενος το καταστατικο με μοναδικο σκοπο να κανουμε ''πραξικοπημα'' και να την αλλαξουμε σε κατι που δεν θελει να ειναι.

Εγώ πάλι είμαι στην ακριβώς αντίθετη λογική. Το τι είναι και το τι δεν είναι ένας φορέας, το αποφασίζουν τα μέλη του (και δεν εννοώ τα μέλη που υπάρχουν απλά σε ένα μητρώο και έχουν μια κάρτα μέλους, αλλά τα μέλη που συμμετέχουν ενεργά). Το σίγουρο είναι ότι έχουν γίνει κάποια βήματα προς την κατεύθυνση του κλαδικού οργάνου (όσο επιτρέπει το ισχύον καταστατικό), είτε με τον κώδικα δεοντολογίας, είτε με την παρέμβαση στο θέμα της Ολυμπιακής... Όπως φαίνεται από αυτά, υπάρχει μια κίνηση μετεξέλιξης της Ένωσης σε κλαδικό φορέα και απ' όσο ξέρω, συζητιέται τροποποίηση του καταστατικού της Ένωσης. Σ' αυτήν όμως, μόνο τα ενεργά μέλη της Ένωσης μπορούν να έχουν λόγο, όχι οι απ' έξω, ούτε αυτοί που γράφτηκαν μια φορά στο μητρώο και από τότε δεν έχουν ξανασχοληθεί. Όποιος είναι απ' έξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει, λέει η παροιμία. Αφού λοιπόν ξέρεις να τραγουδάς, μπες στο χορό και πες μας τα τραγούδια σου, να σε ακούσουμε!
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων