ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...(πρώην: Κατάργηση δημοσίευσης κόστους εργασίας)

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Κατάργηση δημοσιευσης κόστους εργασίας κ.α.

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 5:52 pm

El Panos έγραψε:
joe έγραψε:Δεν μπορω ομως να μπω σε μια ενωση αποδεχομενος το καταστατικο με μοναδικο σκοπο να κανουμε ''πραξικοπημα'' και να την αλλαξουμε σε κατι που δεν θελει να ειναι.

Εγώ πάλι είμαι στην ακριβώς αντίθετη λογική. Το τι είναι και το τι δεν είναι ένας φορέας, το αποφασίζουν τα μέλη του (και δεν εννοώ τα μέλη που υπάρχουν απλά σε ένα μητρώο και έχουν μια κάρτα μέλους, αλλά τα μέλη που συμμετέχουν ενεργά). Το σίγουρο είναι ότι έχουν γίνει κάποια βήματα προς την κατεύθυνση του κλαδικού οργάνου (όσο επιτρέπει το ισχύον καταστατικό), είτε με τον κώδικα δεοντολογίας, είτε με την παρέμβαση στο θέμα της Ολυμπιακής... Όπως φαίνεται από αυτά, υπάρχει μια κίνηση μετεξέλιξης της Ένωσης σε κλαδικό φορέα και απ' όσο ξέρω, συζητιέται τροποποίηση του καταστατικού της Ένωσης. Σ' αυτήν όμως, μόνο τα ενεργά μέλη της Ένωσης μπορούν να έχουν λόγο, όχι οι απ' έξω, ούτε αυτοί που γράφτηκαν μια φορά στο μητρώο και από τότε δεν έχουν ξανασχοληθεί. Όποιος είναι απ' έξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει, λέει η παροιμία. Αφού λοιπόν ξέρεις να τραγουδάς, μπες στο χορό και πες μας τα τραγούδια σου, να σε ακούσουμε!

Να σου πω, τραγουδια λεω μονο σε καραοκι παρτυ. Δεν ξερω απο ποιες διεργασιες σκεψης κατεληξες πως η ΕΓΕ μετασχηματιζεται σε κλαδικο φορεα, αλλα εγω δεν αντιλαμβανομαι κατι τετοιο. Και βασικα χεστηκα για την Ολυμπιακη. Εχουμε πιο σοβαρα θεματα.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 23.11.09, 6:07 pm

joe έγραψε:...
Οσον αφορα την ΕΓΕ εχει καταστησει σαφες οτι δεν θελει γινει κλαδικο οργανο. Ουσιαστικα ειναι οτι το VCDC αλλα με το 1/20 των μελων. Ενα κλαμπ ατομων που κινουνται στον ιδιο χωρο. Αυτο θελουν να ειναι, αυτο ειναι και ετσι αντιμετωπιζονται. Και αυτα τα λεω ως διαπιστωση οχι ως μομφη για να μην παρεξηγηθω.

Έχεις δίκιο απόλυτο Joe, έχουμε κρατήσει τον κόσμο μακρία από την ΕΓΕ και πληρώνουμε τα λάθη του παρελθόντος, απογοητεύουμε τον κόσμο.
Βλέπεις αυτή την δουλεία μπορούμε να κάνουμε 9 άτομα του ΔΣ, μόνο σε εθελοντική βάση. Πραγματικά θα ήθελα να μπορούσες να μας προτείνεις κάποιους άλλους τρόπους για να λειτουργήσουμε καλύτερα. Φυσικά αυτό το έχουμε ζητήσει από όλους τους συναδέλφους, αλλά δεν είδαμε και κάποια ιδιαίτερη κίνηση.

Εγώ προσωπικά θεωρώ πως μπορουμε να αρχίσουμε να αλλάζουμε τα πράγματα στον επαγγελματικό μας τοπίο, βήμα βήμα, δεν γίνετε αλλιώς, αρκεί να υπάρχει συμμετοχή και όρεξη.

Με εκτίμηση
Δημήτρης Κανελλόπουλος
Αντιπρόεδρος του ΔΣ της ΕΓΕ, '08-'10
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 23.11.09, 6:08 pm

Παιδες το χανουμε παλι... Και λειπει κι ο Isikol να επεμβει με καμια 50αρια smileys να μας επαναφερει...

Τελος παντων το forum αποτελει πιστο αντιγραφο της καταστασης εκει εξω, αλλά και στον κλαδο μας γενικοτερα: Ασυμφωνια, προσβολές και μπάχαλο!

Ο τελευταιος να κλεισει την πορτα...
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 23.11.09, 6:20 pm

panevan έγραψε: Ασυμφωνια, προσβολές και μπάχαλο!

Ο τελευταιος να κλεισει την πορτα...

είμαστε ενήλικες και μπορούμε να αλλάξαμου τα πράγματα.. φτάνει να το πιστέψουμε και να μπούμε στη διαδικασία...από το να καθόμαστε απ΄έξω και να γκρινιάζουμε! (και εγώ μέσα σε αυτούς.. δεν βγάζω την ουρά μου... αλλά το σωστό το γνωρίζουμε όλοι...)ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ!!! ε??ε????

ΥΓ> τα πα και ξαλάφρωσα

Μήπως όμως είμαστε σε λάθος τόπικ??? μήπως να μεταφερθούμε κάπου αλλού??? τι λέτε??? τα κουβαδάκια μας και σε άλλο τόπικ??
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 23.11.09, 7:17 pm

panevan έγραψε:Παιδες το χανουμε παλι... Και λειπει κι ο Isikol να επεμβει με καμια 50αρια smileys να μας επαναφερει...

αυτη τη γνωμη εχεις για μένα? :(

θα ήθελα να συμμετέχω αλλα εχει πέσει πολύ δουλειά και το θέμα είναι αρκετά σοβαρό για να πώ απλά τη γνώμη μου...

αλλα ακούω... (απο χιλιόμετρα μερικές φορές)...

α..και...

:)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 7:18 pm

Joe,
Διαφωνουμε επιφανειακα, αλλα πιστευω οτι στην ουσία συμφωνούμε.
Αλλο πράγμα ενα tip, και αλλο να σου υποδειξω εναν τροπο για να κανεις κατι. Το tip προϋποθετει βασικες γνώσεις για να το καταλάβεις. Εχει τυχει εδω μεσα να δινονται tips χωρις ο τελικος αποδέκτης να καταλαβαινει!! Αρα, υπαρχει προβλημα καπου.

Ναι, στο 2ο σκέλος ειναι καπως ετσι : δεν θα βγαλω εγω τα ματια μου για να κάνω τον φωστήρα ουτε να δωσω σε ευρυ κύκλο καποια πραγματα/γνώσεις που μου κόστισαν κοπο χρονο χρήμα κλπ. Αν ήθελα να κανω κατι τετοιο θα εγραφα βιβλίο! :mrgreen: :mrgreen: Φυσικά χαίρομαι παρα πολυ να βοηθάω συναδελφους. Πραγματικους συναδέλφους όμως, όχι "περαστικούς" που δεν θα καταλάβουν ούτε τα μισα απο οσα θα τους πεις!

PsaRoui,

ειναι πολυ ευκολο να τα μαζεψουμε κ να πάμε σ αλλη παραλία. Αλλα το δύσκλο είναι να βγάλουμε ακρη. Αν θέλουμε μπορούμε. Εξαλλου χειμώνας είναι, δεν λεει για παραλία :wink: :wink: :wink:
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.11.09, 7:22 pm

b-positive έγραψε:
Οσον αφορα την ΕΓΕ εχει καταστησει σαφες οτι δεν θελει γινει κλαδικο οργανο. Ουσιαστικα ειναι οτι το VCDC αλλα με το 1/20 των μελων. Ενα κλαμπ ατομων που κινουνται στον ιδιο χωρο. Αυτο θελουν να ειναι, αυτο ειναι και ετσι αντιμετωπιζονται. Και αυτα τα λεω ως διαπιστωση οχι ως μομφη για να μην παρεξηγηθω.

Έχεις δίκιο απόλυτο Joe, έχουμε κρατήσει τον κόσμο μακρία από την ΕΓΕ και πληρώνουμε τα λάθη του παρελθόντος, απογοητεύουμε τον κόσμο.
Βλέπεις αυτή την δουλεία μπορούμε να κάνουμε 9 άτομα του ΔΣ, μόνο σε εθελοντική βάση. Πραγματικά θα ήθελα να μπορούσες να μας προτείνεις κάποιους άλλους τρόπους για να λειτουργήσουμε καλύτερα. Φυσικά αυτό το έχουμε ζητήσει από όλους τους συναδέλφους, αλλά δεν είδαμε και κάποια ιδιαίτερη κίνηση.

Εγώ προσωπικά θεωρώ πως μπορουμε να αρχίσουμε να αλλάζουμε τα πράγματα στον επαγγελματικό μας τοπίο, βήμα βήμα, δεν γίνετε αλλιώς, αρκεί να υπάρχει συμμετοχή και όρεξη.

Με εκτίμηση
Δημήτρης Κανελλόπουλος

ΠΡΟΣΟΧΉ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΌΕΔΡΟ ΤΗΣ ΕΓΕ όχι στον βιοπαλαιστή γραφίστα Δημήτρη.
όπα μαστροαντιπρόεδρε καλοσυνταγμένη και δακρύβρεχτη η απάντησή σου με τις συγνώμες και τις ανοιχτές αγκαλιές (θυμίζουν Καραμανλή ΄΄τον μπούλη΄΄) αλλά... καλό το παραμύθι σας αλλά δεν έχει δράκο. αν είσαστε άχρηστοι όπως λες μια είναι η λύση= παραιτηθείτε κάντε εκλογές και αν υπάρχουν κάποιοι καλύτεροι ας κάνουν κάτι αλλιώς κλείστε το το μαγαζι. έχουμε πήξει στην Ελλάδα από συλλόγους κλαμπ παρεών όπως ακριβώς αναφέρει και ο joe για να μην τα ξαναλέω.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.11.09, 7:32 pm

liagasg έγραψε:Joe,
Διαφωνουμε επιφανειακα, αλλα πιστευω οτι στην ουσία συμφωνούμε.
Αλλο πράγμα ενα tip, και αλλο να σου υποδειξω εναν τροπο για να κανεις κατι. Το tip προϋποθετει βασικες γνώσεις για να το καταλάβεις. Εχει τυχει εδω μεσα να δινονται tips χωρις ο τελικος αποδέκτης να καταλαβαινει!! Αρα, υπαρχει προβλημα καπου.

Ναι, στο 2ο σκέλος ειναι καπως ετσι : δεν θα βγαλω εγω τα ματια μου για να κάνω τον φωστήρα ουτε να δωσω σε ευρυ κύκλο καποια πραγματα/γνώσεις που μου κόστισαν κοπο χρονο χρήμα κλπ. Αν ήθελα να κανω κατι τετοιο θα εγραφα βιβλίο! :mrgreen: :mrgreen: Φυσικά χαίρομαι παρα πολυ να βοηθάω συναδελφους. Πραγματικους συναδέλφους όμως, όχι "περαστικούς" που δεν θα καταλάβουν ούτε τα μισα απο οσα θα τους πεις!

PsaRoui,

ειναι πολυ ευκολο να τα μαζεψουμε κ να πάμε σ αλλη παραλία. Αλλα το δύσκλο είναι να βγάλουμε ακρη. Αν θέλουμε μπορούμε. Εξαλλου χειμώνας είναι, δεν λεει για παραλία :wink: :wink: :wink:

φίλε στα 550 ποστ μου τα 400 ήταν για να βοηθήσω κάποιους συναδέλφους όπως ελπίζω να με βοηθήσουν και αυτοί τα 100 για να τα χώσω και κάτι παιδάκια που δεν έπρεπε καν να είναι μέλη του φόρουμ και τα 50 για να τσακωθώ με σας τους μηλοφάγους. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τελικά το όλο το πρόβλημα είναι στο ποιοι έπρεπε να είναι μέλη εδώ μέσα και ποιοι όχι για να τα χώσω και στους admin. θα επανέλθω με επαναστατικό μανιφέστο. :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 7:35 pm

Sadinistas,
τωρα που το λες, θυμηθηκα οτι ειμαι αντιπροεδρος σε καταδυτικό σύλλογο..

ΤΟ ειχα ξεχάσει..
Αλλα ετσι γίνεται :
Οταν θελουν την υπογραφη σου για να σε ορισουν μελος ωστε να πληρωσεις, και να εγκριθει ο συλλογος σε θυμούνται κ εισαι καλος κ σωστος.( κ ολοκληρος αντιπροεδρος!)
Μολις παρουν τα λεφτακια, δεν σου λεει κανεις τιποτε, κ εχεις κ "το κεφαλι σου στον τροβα".κ αντε, τον καταδυτικό τον κανανε για την πλακα, κ τσονταρισα τα παραπανω λεφτα εγω κ με βαλανε αντιπροεδρο. Περασαν 2 χρόνια, κ δεν εχω ακουσει τίποτε απο κανεναν. Το πολυ πολυ να πάω κ καμια φυλακη αμα γίνει καμια στραβη.. :evil:

Η ΕΓΕ, ετσι λες να έγινε; Αν εγινε έτσι, ΚΛΑΦΤΑ Χαράλαμπε..
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 23.11.09, 7:36 pm

SADINISTAS έγραψε:παραιτηθείτε κάντε εκλογές και αν υπάρχουν κάποιοι καλύτεροι ας κάνουν κάτι αλλιώς κλείστε το το μαγαζι. έχουμε πήξει στην Ελλάδα από συλλόγους κλαμπ παρεών όπως ακριβώς αναφέρει και ο joe για να μην τα ξαναλέω.

Φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα.. Κάθε φορά που έχει εκλογές η ένωση.. ψάχνουν με το κουτάλι συμμετοχές για ΔΣ... και αυτό το ΔΣ έχει δουλέψει πολύ... (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΣ αλλά είμαι της ΕΓΕ) οπότε καλή η κριτική αλλά να ξέρουμε και τι κάνουμε και πότε!!!
Κοιτα τώρα που θα με κάνετε να αργήσω στηη Μυλλέρου για να τα πούμε...
τα λέμε αύριο

αααα και Η παραλία είναι παντώς καιρού!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 7:37 pm

Sadinistas,
μαζι σου για το επαναστατικο μανιφεστο. :superman: :superman:
Αν μη τι αλλο εκτιμω την ειλικρίνια που διακρίνω σε εσενα.

Κ κατι ακομη : Ασε το μηλαρακι μου ήσυχο έτσι; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 23.11.09, 7:39 pm

~ sadinistas,

αυτό κατάλαβες; πως κάνω μικροπολιτική.
Τι να σου πώ, είπα, η κάθε άποψη δεκτή.
Εκλογές έχει το Μαίο. Βάλε υποψηφιότητα, και μετά κλείστο το μαγαζί, και εγώ μαζί σου. Αλλωστε εγω ασχολούμε με την ΕΓΕ επειδή δεν μου αρέσει το σκηνικό και επειδή βαρέθηκα την γκρίνια την δικη μου αλλά και την δική σου.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.09, 8:19 pm

b-positive έγραψε:

Με εκτίμηση
Δημήτρης Κανελλόπουλος

Δημητρη εισαι απο τα ατομα εδω, που αν και δεν γνωριζω προσωπικα, ωστοσο εκτιμω πολυ για τις αποψεις τους. Και αυτο που λεω το εννοω.
Καταλαβαινω επισης πως αν 9 ατομα τα οποια σε τελικη δεν σημαινει πως συμπνεουν ή εχουν ιδιες αγωνιες, επωμιστουν ενα ολοκληρο κλαδο, στο τελος δεν γινεται τιποτα.
Αυτη την στιγμη λοιπον η ΕΓΕ εχει διαλεξει μια πορεια, αν θελει να την επαναπροσδιορισει και να παρει και πρακτικα εκτος απο τυπικα το ονομα ΕΝΩΣΗ ΓΡΑΦΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ, θα πρεπει να δηλωσει αυτη την μεταστροφη στα ενδιαφεροντα της. Θα πρεπει να ανοιξει τις πορτες και να καλεσει ολους να πουν την αποψη τους. Παλια αυτο ηταν δυσκολο. Τωρα πια ειμαστε online. Μπορει λοιπον καλλιστα να γινει το φορουμ της ΕΓΕ ενα πεδιο οπου θα διεξαχθουν συζητησεις, για την ατζεντα των φλεγοντων θεματων.
Εργασιακα, κοστολογηση, επιμορφωση της αγορας. Αν φτασουμε να τα λυσουμε αυτα, τοτε ριχνουμε και καμια γυροβολια σε κανα παρτυ ή εκθεση. Ως τοτε πρεπει να γινει σοβαρη δουλεια σε θεματα επιβιωσης.

Αν κανεις μια βολτα εδω στα αναλογα θεματα θα δεις πως μειζονα θεματα ειναι:

1 Η απουσια συλλογικης συμβασης
2 Η ανασφαλιστη ή λαθος ασφαλισμενη εργασια
Και τα δυο προβληματα εδραζονται στον κατακερματισμο του κλαδου αναλογα με το χωρο εργασιας, ενω οι συναδελφοι που δεν εμπιπτουν στις υπαρχουσες κατηγοριες μενουν στον αερα. Καποιος μπορει να εργαζεται σε εμπορικη εταιρεια και να στελεχωνει εσωτερικο τμημα σχεδιασμου. Ειναι γραφιστας. Τελος θα πρεπει να εχει τα αναλογα δικαιωματα. Αν αυτο δεν διεκδικηθει απο εμας κανεις δεν θα το παραχωρησει.

3 Κοστολογηση. Εν απουσια ενος επισημα προβαλομενου κατωτατου οριου χρεωσης, ακομη και ατομα με καλες προθεσεις γινονται προβλημα εν αγνοια. Το απολυτο μπαχαλο.

4 Σε περιπτωση κλοπης πνευματικων δικαιωματων, αθετησης συμφωνιας ή και εργασιακου προβληματος μενουμε γυμνοι γιατι ποιος τρεχει να πληρωνει δικηγορους περισσοτερα απ οτι του χρωστανε. Μια ΕΓΕ που παταει γερα στα ποδια της με αναλογες εισφορες (που θα τις αξιζε) απο τα μελη, θα μπορουσε να συνεργαζεται με νομικους συμβουλους ειδικευμενους στο αντικειμενο μας, πραγμα που θα λειτουργουσε και αποτρεπτικα για τους διαφορους καλοθελητες εκει εξω. Αλλο να ξερεις πως 99% δεν θα γινει τιποτα και αλλο να ξερεις οτι 99% θα σε κυνηγανε οσο τραβηξει.

5 Επιμορφωση του κοινου για το τι κανουμε και γιατι ειμαστε χρησιμοι. Ισως αν εβλεπαν ενα σουπερμαρκετ γεματο λευκα κουτια ορθογωνια με μαυρα γραμματα, καποιοι να αλλαζαν αποψη για το ποσο φρου φρου ειναι το επαγγελμα μας.

Πολλα αλλα υπαρχουν αλλα αυτα ειναι με την μεγαλυτερη συχνοτητα. Αν η ΕΓΕ εδειχνε διαθεση να ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ(οχι αηδιες σαν αυτες που ακουστηκαν στο Bios τοτε) θα ειμαι διπλα και μεσα κιολας.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.11.09, 8:28 pm

Σε μια τετοια τοποθέτηση οπως του Joe το μονο που μπορω να πω ειναι πως "ειμαι κ εγω μεσα" αν οντως προσανατολιστεί προς τα εκει η κατασταση.
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 23.11.09, 8:54 pm

zoridesign έγραψε:Και πολυ χαριτωμενη αν θυμάμαι. :wink: :superman:

Χα Χα σ ευχαριστω zori :) :) :)
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.11.09, 9:30 pm

b-positive έγραψε:~ sadinistas,

αυτό κατάλαβες; πως κάνω μικροπολιτική.
Τι να σου πώ, είπα, η κάθε άποψη δεκτή.
Εκλογές έχει το Μαίο. Βάλε υποψηφιότητα, και μετά κλείστο το μαγαζί, και εγώ μαζί σου. Αλλωστε εγω ασχολούμε με την ΕΓΕ επειδή δεν μου αρέσει το σκηνικό και επειδή βαρέθηκα την γκρίνια την δικη μου αλλά και την δική σου.

Φιλικά.

μήτσο κοίτα πρώτα να κλείνεις σωστά τα πδφια με τις μπλε λουρίδες και τις κόκκινες βούλες και μετά να γκρινιάζεις ότι δεν μπορώ να τα ανοίξω :dance :dance :dance :P :P :P :P
αντιπρόεδρε δεν υπονόησα τίποτα από αυτά που γράφεις παραπάνω. με όλη την καλή και κακή διάθεση για γκρίνια και επαναλαμβάνω όχι προσωπικά στον μήτσο με τον οποίο έχω συμφωνήσει πάμπολλες φορές στο παρελθόν σε ποστ, λέω και νομίζω οτι συμφωνούν και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα (εκτός από το ψαροκόριτσο) ότι η ΕΓΕ δεν υπάρχει πουθενά εκτός από κάνα πάρτι, εσύ αλώστε είπες (Έχεις δίκιο απόλυτο Joe, έχουμε κρατήσει τον κόσμο μακρία από την ΕΓΕ και πληρώνουμε τα λάθη του παρελθόντος, απογοητεύουμε τον κόσμο). και ξαναλέω πήξαμε σε συλλόγους σφραγίδες. έχετε μέχρι το Μάιο όπως λες χρόνο αποδείξτε ότι δεν είσαστε (Σύλλογος προστασίας της κιανομαντζεντοκιτρινομαυρης φτουσκουλικομηρμιγκοτριπας) (κόψτε το δούλεμα ρε αυτά δεν τα διορθώνει) :evil: :evil: και να δούμε πόσοι θα είναι κοντά σας. μου θυμίζετε το κκε (που ήμουνα) (drago αν πεις τίποτα σε έσκισα) είμαστε στο 2009 και αυτοί μιλάνε σαν το 1917 (να έχει όλος ο κόσμος παπούτσια). τα ξέρεις νομίζω, μέχρι και ο κάθε δεκατετράχρονος πουλάει γραφιστική επίσημα. που είναι η ΕΓΕ, τη γίνετε τελικά στη Μολιέρου? ΠΑΡΤΥ. συγνώμη αντιπρόεδρε αν σε στενοχώρησα αλλά ΚΑΠΩΣ έτσι είναι. άντε βρε και πρόεδρος φτου φτου φτου :P :P :P
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.11.09, 9:44 pm

b-positive έγραψε:~ sadinistas,
γκρίνια την δικη μου αλλά και την δική σου.

και κάτι άλλο ειλικρινά εγώ δεν γκρινιάζω για μένα την έχω στρώσει έτσι την δουλειά μου που το μόνο που φοβάμαι είναι μην μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι (αστερίξ). τα παραπεταμένα σας φτιάχνω και από έμενα + 1 υπάλληλο το 1997 τώρα είμαι με 4 υπαλλήλους, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΆΞΩ ΈΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΊΑ. αν την κυνηγήσω έχει για άλλους 5. ώσπου να σου γράψω αυτά τύπωσα 60 αφίσες Α3 χωρίς μακέτα (την έφτιαξε μόνος του ο παπάς στο word) για μια εκκλησία = 120Ε μην σου πω τη έχω κάνει από το πρωί?
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 23.11.09, 11:13 pm

μου θυμίζετε το κκε (που ήμουνα) (drago αν πεις τίποτα σε έσκισα) είμαστε στο 2009 και αυτοί μιλάνε σαν το 1917 (να έχει όλος ο κόσμος παπούτσια).

Τεσπά, λόγω της σοβαρότητας του θέματος τη γλύτωσες είχα κάτι πολυ καλό... :silenced

Άκου drago...σιγά μη με πείς και Stalone...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 24.11.09, 12:28 am

joe έγραψε:Δεν ειμαι υπερ της απαγορευσης αλλα σιγουρα υπερ της αποδοκιμασιας και κριτικης. Σε αναγκη και κραξιμο, για περιπτωσεις που κραυγαλεα σπανε την αγορα ηθελημενα και σε τελικη μας προσβαλουν. Ειναι καιρος να μην κραζουμε μονο οποιον θιγει τα συμφεροντα της Adobe αλλα και τα δικα μας. Αυτα οσον αφορα διαφορα κρουσματα του τελευταιου διαστηματος που πιτσιρικια αντι να παιζουν τιποτα αλλο, παιζουν με το επαγγελμα μας και μας το ανακοινωνουν κιολας (γιατι εκει ειναι το θεμα, στο θρασσος).

Θα ηθελα να εστιασω παντως στο σημαντικοτερο μερος του προβληματος. Περαν αυτων που πιστολιαζουνε τιμες ηθελημενα και βασικα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιαυτο (ενα χερι ξυλο θα βοηθουσε βεβαια), υπαρχει μια σημαντικη μεριδα συναδελφων που κοστολογουν λαθος απο ΑΓΝΟΙΑ. Και αυτο ειναι το τραγικοτερο. Ανθρωποι που δεν εχουν καμια προθεση να ριξουν τις τιμες, δεν εχουν που να στραφουν ωστε να εχουν ενα βασικο μπουσουλα.
Η συνηθης απαντηση ειναι πως παιζουν ρολο πολλες παραμετροι, εμπειρια, εξειδικευση μπλα μπλα μπλα. Ναι σωστα ολα αυτα. Αλλα απο καπου δεν υπαρχει μια βαση? Μια καρτα απο γραφιστα με την αναλογη φροντιδα μπορει να κοστιζει 10 ευρω? Φανταζομαι και ελπιζω ολοι να λεμε οχι. Μπορει να φτασει και 500 ευρω, αλλα απο που αρχιζει?

Οταν βγηκα απο την σχολη, εγω και ο συμφοιτητες μου ειχαμε αυτην ακριβως την απορια. Απο ποσα ξεκιναμε?
Ενας τιμοκαταλογος αναφορας λοιπον για τις κατωτερες τιμες θα βοηθουσε παρα πολυ. Μην νομιζετε, ποσο τζαμπα θα πουλησει πια ο αλλος οταν μπαινει μεσα?(γιατι αυτο παιζει). Θα αρχισει και αυτος και θα εναρμονιζεται με την γενικοτερη ταση.

heinrich
συγχωρήστε με για το μακροσκελές σχόλιό μου.

Στην πρότασή μου επέμενα πολύ στον όρο μεθοδολογία κοστολόγησης της ΕΓΕ. Δεν αναφέρθηκα ποτέ στις τιμές που προτείνει. Αν με ρωτούσατε προσωπικά θα σας έλεγα πως τις θεωρώ ακριβές για να τις πληρώσει ένας πελάτης. Δεν τις θεωρώ ομως ακριβές για αυτά που έχω σπουδάσει ή που έχω μελετήσει.

Θεωρώ το επάγγελμά της γραφιστικής που υπηρετώ εγώ περισσότερο ως παροχή υπηρεσίας και λιγότερο σαν πώληση προιόντος. Στην πραγματικότητα δεν πουλάω χαρτί και μελάνι. Δεν πουλάω ψαροκολληματα, δεν πουλώ πικμάνσεις και καρφίτσες. Εχω τσακωθεί με τον καλύτερο πελάτη μου γι αυτό ακριβώς τον λόγο. Πουλώ τις γνώσεις μου.
O Zorisdesign ανέφερε για παράδειγμα πως οι ώρες για να φτιάξεις ένα λογότυπο είναι πολύ λιγότερες από εκείνες που αναγράφει η Ενωση άρα και η τιμή που αναφέρει στην μεθοδολογία της είναι εκτός πραγματικότητας. Συμφωνώ!!! Απο την στιγμή που θα πιάσω το ποντίκι/μολύβι για να το σχεδιάσω έως τη στιγμή που θα το παραδώσω στον πελάτη οι ώρες είναι ελάχιστες. Ποιος όμως θα μου πληρώσει τις ώρες που σπαταλήθηκαν για να αποκτήσω αυτές τις συγκεκριμένες γνώσεις ώστε να μπορώ εγώ να δημιουργήσω αυτό το λογοτυπο? Λογότυπο με αισθητική και χρωματική τεκμηρίωση? Που να εξηγώ το λόγο ύπαρξής του? Προσωπικά δεν επιτρέπω να βάζω τον εαυτό μου στην ίδια θέση με κάποιον απλό χρήστη DTP. Αυτές γνώσεις μου αποκτήθηκαν και συνεχίζουν να αποκτούνται με κόπο, χρόνο και επιμονή και από την στιγμη που τις χρησιμοποιώ στην δουλειά μου τότε απαιτώ και τις πρέπουσες απολαβές. Εχετε πάει ποτέ στο γιατρό και μετά από 5 λεπτά εξέτασης δεν σας βρήκε τίποτα? Και πληρώσατε 80 ευρώ? Σκεφτήκατε τότε για ποιό λόγο τα πληρώσατε? Με αυτό το σκεπτικό, θεωρώ πως η μεθοδολογία της Ενωσης είναι κατά ένα μεγάλο μέρος - και έως το σημείο που με αφορά - σωστή.

θα μου πείτε πως δεν είναι δυνατόν, ρε Hein, να έχουμε όλοι τις ίδες γνώσεις ή την ίδια εμπειρία. Συμφωνώ! Γι αυτό και δικαιολογώ έως κάποιο σημείο τις χαμηλότερες τιμές από τους νεαρούς και τους άσχετους. Οταν όμως έρθει η μέρα που θα με καλέσει στο γραφείο του ο πελάτη τους για να κρίνω τη δουλειά τους και να κουβεντιάσουμε μια νέα συνεργασία, τότε θα τους ξετινάξω αλύπητα! Και το τραγικό γι αυτούς θα είναι πως θα έχω δίκιο! Γιατί έχω τις γνώσεις να το κάνω και η δουλειά τους θα με δικαιολογεί. Οπως το ίδιο θα κάνει αργότερα πάνω στη δικιά μου δουλειά ένας καλύτερος από μένα.
Επιπλέον η τραγική κατάλαξη ενός σχεδιαστή ο οποίος σκέφτεται ως «50 ευρώ χ 5 project την εβδομάδα = 250 = μια χαρά τα βρίσκω» είναι να δουλεύει περισσότερο, να απαξιώνει τις γνώσεις και την εμπειρία που αποκτά , και στο τέλος, όταν οι ανάγκες του αυξηθούν, να χάσει τους πελάτες γιατί ακριβώς τους έχει συνηθίσει σε τέτοια κόστη.
Η πρότασή μου λοιπόν δεν έγινε με γνώμονα το αν θα χάσω ή όχι πελάτες. Ετσι και αλλιώς οι πελάτες πάνε και έρχονται. Εγινε με το σκεπτικό πως μπορούμε να αποκτήσουμε ένα κοινό νου. Και ο κοινός νους δεν είναι «είπα 100 ευρώ για 100 κομμάτια, καλά είναι?» «ναι αγορίνα μου, σούπερ!». Κοινός νους είναι η κριτική και δημιουργική σκέψη

Penlix.
Από αυτά που διαβάζω στο φορουμ εισπράττω, πως στην πλειοψηφία τους, στο vcdc δεν μπαίνουν άνθρωποι του χώρου αλλά άτομα που θέλουν να μπουν στο χώρο.Εχουν δικαιολογημένες αγωνίες και ερωτήσεις. Μου απαντάς πως στην αγορά που κινουμαστε υπάρχουν ορθώς πολλές μεταβλητές. Γιατί λοιπον θα πρέπει να επιτρέψουμε τον εν δυνάμει τιμοκατάλογο? Ο άλλος είπε πως κάνει αφίσες για 50 ευρώ. Νέτο-σκέτο. Ολοι πέσαμε να τον φάμε. Δίκαια? Αδικα? Εγώ σου λέω πως πάνω στον παρορμητισμό μας δεν σκεφτήκαμε πως αν η αφίσα είναι σαν και αυτές της Μπεζεντάκου που το μόνο που αλλάζει είναι η κίτρινη φάσα που γράφει με κόκκινα γράμματα «λαική πανύγηρις 15 αυγούστου», τότε θα πρέπει να μιλάμε για υπερτιμολόγιση και μας κάνει να υποψιαζόμαστε πως υπάρχει και υπεργολαβία στη μέση. Και το μείζων πρόβλημα δεν είναι αυτό.
Το πρόβλημα, για μένα, είναι πως τα γραπτά μένουν. Είναι ένα διαστρεβλωμένο γραπτό που περιέχει μέσα του ένα σωρό μεταβλητές οι οποίες δεν έχουν βγει στην επιφάνεια. Και αυτό θα μείνει εσαεί μέσα στο φόρουμ να περιμένει τον επόμενο που θα το διαβάσει και θα του επιβεβαιώσει την δική του οικονομική προφορά των 50 ευρώ /project. Τι κάνουμε λοιπόν σε αυτή την περίπτωση? Τους εκπαιδεύεις ώστε να γράφουν αρτιότερα posts? Μα, γίνεται αυτό?

Οι εξωτερικοί επισκέπτες, κατά τη γνώμη μου, γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια, την ηθική των μελών. Ζητούν το «δια ταύτα». Μπαίνουν για να δουν γραμμένο κάτι που εχουν ή δεν έχουν στο κεφάλι τους. Επιβεβαίωση ζητάνε. Η ηθική και η δεοντολογία έρχεται μόνο όταν την επιβάλει η διαχειριστική ομάδα.

Και κάτι οφ τόπικ σχετικά με το φόρουμ και τη δημοκρατία.
Εγραψες πως «Η ουσία του φόρουμ για εμένα είναι να υπάρχει ένα δημοκρατικό βήμα για όλο το δημιουργικό κόσμο να επικοινωνεί. Το πως το χειρίζεται ο καθένας το βήμα αυτό, είναι δικό του θέμα, αλλά σίγουρα δεν μπορούμε εμείς να μπαίνουμε συνεχώς στην μέση.».
Ναι! να υπάρχει δημοκρατικό βήμα! Αλλα το βήμα το χειρίζεσαι εσύ, ο διαχειριστής! Εσύ το παραχωρείς. Εσύ το παραχώρησες σε εμένα. Δεν το πήρα με το έτσι θέλω. Και πρέπει να σεβαστώ τους κανόνες που μου θέτεις εάν θέλω να συνεχίσω να έχω αυτό το βήμα. Την ηθική την κανονίζεις εσύ. Οχι οι χρήστες. Από την άλλη μεριά κατανοώ πως είναι πράγματι δύσκολο να κρατάς τις ισορροπίες, ιδίως όταν γνωρίζεσαι προσωπικά με κάποιους από τους χρήστες.
Ομως οι πυλώνες της δημοκρατίας είναι οι κανόνες. Και για να είναι σεβαστοί οι κανόνες, εμπεριέχουν και την απαγόρευση. Εάν πιστευετε πως η απαγόρευση είναι ισοδύναμη με το φασισμό τότε τι να πω? Αλλάξτε την λέξη «απαγόρευση» με το «FAQ» ή την λέξη «προτείνεται».Στείλτε και ένα ραβασάκι που να εξηγεί πως αυτό που κάνει ο χρήστης αποτελεί έμμεση διαφήμιση η οποία δεν επιτρέπεται στο site (ή επιτρέπεται και δεν το ξέρω?). Το ίδιο θα εισακουστεί, θα είστε πιο γλυκούληδες και κανείς δεν θα σας πει φασιστάκια.

Οταν κάποιος έχει φάει χρόνο και κόπο να γράψει πέντε «πιοτικές» (αλά Σημίτη) αράδες, γιατί να τις καρπωθεί ένα φόρουμ το οποίο υποψιάζεται πως μεταμορφώνεται σε παρακμιακό και το λειτουργούν admin μερικοί από τους οποίους φέρονται ειρωνικά προς τα μέλη και μάλιστα χωρίς να υπάρχει προηγούμενο (αλλά ακόμα και αν υπήρξε, πάλι απαράδεκτο θα ήταν)? Μήπως αυτή η πολλή δημοκρατία και ο σεβασμός που δεν απαιτήσατε έχει γίνει οδηγός για να ξεκατινιάζονται μέλη σε διάφορα τόπικς? Αυτή είναι η επιτυχία στην οποία αναφέρεσαι? Ολοι έχουμε δύσκολες ημέρες. Ολοι δικαιούμαστε να έχουμε μερικά άτυχα ποστς. Αλλά εδω βλέπω ειρωνεία και προσπάθεια επιβολής της γνώμης. Και δεν βλέπω ούτε καν μια δημόσια συγνώμη στο δημόσιο ξεκατίνιασμα.

Κλείνοντας θέλω να υπενθυμίσω πως «πρότεινα» την παραπάνω λύση. Την πέταξα στο τραπέζι. Συζητάμε....αρκεί να μην το ξεσκίσουμε πάλι.

ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ 23/11/2009
προσυπογράφοντας τα παραπάνω, χρησημοποιόνταστα ως πρόλογο και έχοντας σχεδόν δυο χρόνια συμμετοχής σε αυτό το φόρουμ το οποίο δεν θα μπορούσε να υπάρχει χωρίς τα μελή (άρα έχουν λόγο και ρόλο στην λειτουργία του) δηλώνω:
Α) την πραγματοποίηση μιας συνέλευσης - συνεδρίου των μελών του φόρουμ εφ όλης της ύλης για την πορεία του φόρουμ. (χωρίς αυτό να θεωρείται προσβολή ή ανικανότητα των admin).
B) όπως αναφέρεται (Το Visual Communication Designers Club, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων) τελικά αυτων είναι ή οποίων μπατε σκύλοι αλέστε κλπ.
Γ) ναι δημοκρατία κανένας έξω και λογοκρισία άλλα ΠΟΙΟΙ ΜΕΣΑ? ΟΠΟΙΟΣ ΝΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΓΧΟ? κάθε τρις και λίγο έχουμε τον κάθε εξυπνάκια πελάτη, δεκατετράχρονο, δασκαλίτσα κλπ με τα γνωστά επακόλουθα. πήγα να γραφτώ σε ένα φόρουμ ποικίλης ύλης που έχει περίπου 2000 μελή και μου λέει (πρέπει να σε προτείνει μέλος) και εμείς που είμαστε επαγγελματίες του συγκεκριμένου χώρου μπατε σκύλοι κλπ
Δ) βαριέμαι να γράψω και να διορθώνω άλλο, τελείωσε και η εκτύπωση που έκανα (μετά τον παπά), πήγε και 11:30 η ώρα, πεινάω κιόλας, τα περισσότερα και άλλα πολλά τα ξέρετε και τα έχετε ξανά πει. άμα δεν βαριέμαι αύριο μπορεί να συνεχίσω. ρε που σας βρήκα!!! καλά δεν έπαιζα τραινάκι (Sid Meier's Railroads!) στον ελεύθερο χρόνο μου (από τότε που έμπλεξα με σας 2 χρόνια έχω να παίξω). από το μεσημέρι στις 2:30 ασχολούμαι με το vcdc. τι διάολο σκέτο vcdc(πρε)ζόνι έχω καταντήσει!!!
ΕΜΠΡΟΣ TOY VCDC ΟΙ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΙ
ΕΜΠΡΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ VCDC ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ (ΜΟΝΟ)
ΚΑΤΩ ΟΙ ΣΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ
ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ
ΑΛΛΑΓΗ ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΟ VCDC (λεμε τωρα)
VCDC ΚΑΙ ΞΕΡΟ PC :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 24.11.09, 1:40 am

joe έγραψε:......

Joe,

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και για τις προτάσεις σου.
Φυσικά θα σου πώ, πως σε βρίσκω λίγο αδίαβαστο αλλά οκ.
1. Στο site της ΕΓΕ μπορείς να βρείς όλες τις συλλογικές συμβάσεις για τους εργαζόμενους "σχεδιαστές".

2. Μέγα πρόβλημα Συμφωνώ αλλά βλέπεις όταν δεν έχεις "δύναμη" και εννοώ μέλη δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα σε αυτό το "πολιτικό τοπίο".
Τι να διεκδικήσουμε όταν 71 άτομα ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές; Όταν εννοώ συμμετοχή αυτό εννοώ. Άλλο να είμαστε 100 άτομα και άλλο 5000.
Ξέρω πως με μεγάλη συμμετοχή θα μπορούσαμε να κάνουμε πραγματικά ουσιαστικά πράγματα.

3. Όπως είπα και παραπάνω, πρέπει να βρεθεί ο τρόπος και όχι η τιμή. Τιμοκατάλογος δεν μπορεί να γίνει, υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που το απαγορεύει. Μπορεί να είναι ένας τρόπος ένα point system, ανάλογα την δυσκολία της εργασίας. (το εφάρμοσε η Κροατική Ένωση πρόσφατα).

4. Πολύ σημαντικό. Οι πιο πολλοί από εμάς δεν ξέρουμε τι πάει να πεί. Το να καταλάβουμε το τι και πως το πουλάμε είναι μεγάλο θέμα.
Δεν θα σου πώ πως υπάρχουν δικηγόροι που θα παρέχουν νομικές υπηρεσίες στα μέλη της ΕΓΕ. Υπήρχαν και υπάρχουν συζητήσεις αλλά δεν υπάρχουν χρήματα. Θα δίναμε όλοι μας 50ευρώ τον χρόνο για να έχουμε όποτε θέλουμε νομική υποστήριξη;

5. Σωστά και εδώ. Μαζί σου. Έχουμε σκεφτεί καμπάνιες, έχουμε ιδέες. Χρόνο και χρήμα δεν έχουμε, απλά.

Μην ξεχνάς πως η ΕΓΕ δεν είμαι εγώ, αλλά είμαστε όλοι μας, και δεν είναι πολιτικάντικη παπαρία αυτό. Δεν με ενδιαφέρει το τώρα τώρα, να αλλάξουν τα πράγματα, μπορούμε σε 10 χρόνια αυτή η εργασία να είναι πιο αξιοπρεπής ή να το παρατήσουμε;
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων