Ψυχραιμία

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Ψυχραιμία

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 18.04.10, 2:40 pm

Αν κάποιος επαναστατει καί έχει τίς ίδιες ιδέες μέ εμάς είναι αγωνιστής.
Αν όχι ,είναι τρομοκράτης.
Μέχρι νά ξεκαθαρίσει τό τοπίο είναι αντάρτης.
Βοηθείστε με νά κατατάξω :1 Αγανακτισμένοι πολίτες
2 κουκουλοφόροι
3 νομοταγείς οικογενειάρχες
4 χριστεπώνυμον πλήθος
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.04.10, 9:57 am

Δε χρειαζεται καμια καταταξη. Δεν ειναι δημοσκόπηση.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 19.04.10, 11:11 am

απο το newsit.gr

Ναι ήρθε το ΔΝΤ. Ερωτήματα ; Πολλά !
Σκέψεις, συνδυασμοί σενάρια, ενδεχόμενα ατομικά, οικογενειακά , εθνικά; Άπειρα!
Το πραγματικό βασανιστήριο είναι η έλλειψη στέρεων απαντήσεων, ώστε να σιγάσουν οι ανησυχίες που γεννούν τα ερωτήματα. Η έλλειψη τους οδηγεί στο γνωστό σπιράλ του φόβου.
Η ανησυχία γεννά ερωτήματα η έλλειψη απαντήσεων κάνει την ανησυχία πιο έντονη τις ερωτήσεις πιο πιεστικές τις απαντήσεις που δεν υπάρχουν πιο οδυνηρές και ο φαύλος κύκλος συνεχίζει με το φόβο να γιγαντώνει και να ψάχνει απελπιστικά διέξοδο, είτε σε ενεργητικές μορφές πανικού, οργής είτε στην καθήλωση της απομόνωσης, της παραίτησης και της κατάθλιψης.
Ελάτε να παλέψουμε! Όχι μεγάλα λόγια. Απλά, για να αντιμετωπίσουμε το σήμερα με τρόπους που να κάνουν νόημα και για αύριο.

Πρώτη μεγάλη παραδοχή. Ναι φοβάμαι, φοβόμαστε. Δεν ξέρω τι να κάνω με τις αποταμιεύσεις μου, δεν ξέρω αν θα έχω δουλειά αύριο, με πόσα λεφτά, για πόσο καιρό, δεν ξέρω ποιοι νόμοι και κανόνες θα αλλάξουν, δεν ξέρω αν σε 5 χρόνια θα υπάρχει Ευρώπη και Ευρώ. Για τίποτε δεν μπορώ να σχεδιάσω , να εγγυηθώ. Έχω παιδιά, δάνεια, υποχρεώσεις.

Πολύ καλά. Στην αγωνία σου απαντώ με ερώτηση. Ποιος σου ζητά τώρα, σήμερα να τον προστατέψεις; Αυτό τον ρόλο τον έχεις φορέσει κορσέ στενό πάνω σου, σαν πολιτικάντης. Που νομίζει πως μόνο καλά νέα πρέπει να λέει και 30 χρόνια τώρα μας τάζει «ακόμη καλύτερες μέρες» με δανεικά. Και συ με πιστωτικές κάρτες και υπόλοιπα προχωράς. Μην στενοχωριέσαι. Όλοι το ίδιο κάνουν. Από το μέλλον δανείζονται, την πρόοδο προεξοφλούν με πρώτη την Αμερική και το δολάριο.
Και προχωρώ. Νομίζεις πως άμα δεν είσαι προστάτης με το χρήμα δεν είσαι άντρας, πατέρας, σύζυγος, χάνεις αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση, νόημα στη ζωή;
Σε ρωτάω. Τώρα που κλέβεις την εφορία, που κυνηγάς με ηθικές εκπτώσεις το χρήμα για να προσφέρεις life style στη γυναίκα, στα παιδιά, σε σένα, πόσο αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση θυσιάζεις; Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια αισθάνθηκες λίγο σκουπίδι και το ξεπέρασες γιατί είπες πως το κάνεις για τα παιδιά σου; Και ανακουφίστηκες γιατί όλοι γύρω και παντού η τηλεόραση σου έλεγαν πως δεν πειράζει γιατί όλοι το ίδιο κάνουν; Και πες μου ειλικρινά δεν φοβάσαι που τώρα πια φοβάσαι τόσο πολύ γιατί και εσύ καλόμαθες και δεν θες να χάσεις τη βολή σου; Πολύ γενναία αντρίκια στάση!
Και πόσες φορές σε έπιασαν ξαφνικές κρίσεις με τα υπόλοιπα της/των πιστωτικής κάρτας και τα έριξες στη γυναίκα σου πως είναι σπάταλη, κακομαθαίνει τα παιδιά και δεν πάει άλλο; Και έμεινες μ*λ*κας γιατί πήγε και πήγε και πάει ακόμη;
Άντρας λοιπόν δεν είσαι ή γίνεσαι από το χρήμα. Ούτε εραστής ούτε γκόμενος. Γιατί σου θυμίζω πως από το άγχος, την κούραση και τα ποτάκια, ούτε χρόνο έχεις και πως σε ανδρολόγους για στυτικές δυσλειτουργίες σκέφτεσαι ή έχεις ήδη πάει και πως ίσως έχεις και τα θεματάκια σου με το που κοιτά η γυναίκα σου!
Τι παιδιά μεγαλώνεις, χωρίς αντισώματα στη δυσκολία, χωρίς στοιχειώδη εκγύμναση στην αλληλεγγύη, στην ενσυναίσθηση στο μοίρασμα; Πόσα ιδιαίτερα, χαρτζιλίκια και επισκέψεις στα mall χρειάζονται για να χαρούν; Αυτά τα τεράστια εγώ που στο πολύ θέλουν περισσότερο τα καμαρώνεις, τα σιχαίνεσαι ή τρομάζεις που τα βλέπεις; Δικά σου είναι και εσύ τα έκανες να ξεφύγουν.
Πατέρας λοιπόν δεν είσαι ούτε γίνεσαι από το χρήμα. Και τώρα που είναι και της μόδας, τα στέλνεις ή πάτε μαζί στον ψυχολόγο για να δείτε τι συμβαίνει, γιατί άραγε δεν υπάρχει στη ζωή νόημα και στις σχέσεις συναίσθημα!
Τελικά τι προστατεύεις καημένε; Ήδη σου είπα πως πατέρας, εραστής, σύζυγος, άντρας είσαι ή δεν είσαι έξω από το χρήμα. Εσύ το κατάφερες κι έκανες το μέσο σκοπό! Άκου το φόβο σου και ξεκόλλα.

Ομολόγησε όπως λέγαμε παλιά, την αμαρτία σου, είπα ξείπα φώναξε και ξεκίνα. Ζήτα συγνώμη από σένα όχι γιατί δεν πρόβλεψες όσα γίνονται αλλά γιατί μαστίγωνες τον εαυτό σου κάθε φορά που η επιτυχία σου δεν μετριόταν με το αντίστοιχο χρήμα και παροχές. Ζήτα συγνώμη από τους γύρω και την οικογένεια που τους έβαλες σε αυτό το λούκι και μετά τους έβριζες που τάχα δεν σου έλεγαν το ευχαριστώ, δεν σε θαύμαζαν όσο ήθελες ή το παράκαναν «σταις ηδονές και απολαύσεις».
Δηλαδή δείξε «αδυναμία», πάρε την ευθύνη που σου αναλογεί, γίνε άντρας. Γιατί ναι ήσουν και είσαι οδηγός. Προσφέρεις και συνεχίζεις να προσφέρεις. Μοναχικέ λύκε τώρα η προσφορά σε ψυχραιμία, ερμηνεία, νοηματοδότηση, οριοθέτηση, δράση είναι
πιο πολύτιμη από κάθε καλοπέραση. Μπορείς να βάλεις γέλιο στο φόβο; Μοίρασμα στην απομόνωση; Ενσυναίσθηση στο shopping therapy; Αλληλεγγύη στο play station και το Ιντερνετικό παιχνίδι ; Αρκεί να πιστέψεις πως είσαι ακόμη ζωντανός, πως είσαι ακόμη αυτός που η νιότη έλεγε πως θα γινόσουν. Δες το έτσι πως έχεις ακόμη μια ευκαιρία ζωής εκεί που στο βάθος αισθανόσουν τελειωμένος και άχρηστος.

Να σου πω μερικά απλά από την Ιστορία. Στην προηγούμενη παγκοσμιοποίηση που απέτυχε στο τέλος του 19ου αιώνα, το 1898 η Ελλάδα που με τον Τρικούπη και τα τότε μεγάλα έργα (αρδευτικά, σιδηρόδρομοι) είχε για 10 χρόνια «μεγαλουργήσει» χρεοκόπησε. Και ήρθε η ΔΟΕ. Πρόσεξε όχι ΣΔΟΕ, ΔΟΕ. Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος. Μας ανέλαβαν μέχρι το 1910, εισέπρατταν αυτοί φορολογικά έσοδα και τα έδιναν για την αποπληρωμή του δανείου που μας χορήγησαν. Φυσικά κέρδισαν πολλά, δουλειά τους ήταν. Αλλά το 1910 όχι μόνο ανακάμψαμε αλλά και φτιάξαμε τη σύγχρονη Ελλάδα. Η ΔΟΕ σου θυμίζει τίποτα;
Στο λέω για να μάθεις και να πεις και οριοθετήσεις έτσι το άγνωστο και το φόβο του , τα έχουμε λοιπόν ξαναπεράσει, με παρόμοια αν όχι ίδια ονόματα και μεθόδους, πως από εμάς εξαρτάται το πώς θα τα χρησιμοποιήσουμε όλα αυτά τα δάνεια και εργαλεία.
Να σου πω και κάτι άλλο από την πρόσφατη ιστορία του ΔΝΤ. Στη χειρότερη εκδοχή του, της Αργεντινής, που λόγω Ευρώ, Ευρώπης και λοιπών γεωπολιτικών συγκυριών δεν πρόκειται να μας συμβεί, ακόμη και στην Αργεντινή λοιπόν αλλαγή του πολιτικού συστήματος και κοινωνικές ριζικές αλλαγές δεν έγιναν. Άρα και εδώ ξέρεις τα όρια.. Ο κόσμος θα αλλάξει όσο εσύ μπορείς, όχι όσο θέλεις να τον αλλάξεις. Το δημοκρατικό πολίτευμα δεν κινδυνεύει, τα κόμματα ίσως μετασχηματισθούν σε πιο χαλαρές, παραταξιακές δομές, οι πολιτικές ταυτότητες θα ανασυνταχθούν γύρω από πρόσωπα και λιγότερο γύρω από κοσμοθεωρητικές προσεγγίσεις ή νοοτροπίες. Αλλά μέχρις εκεί.
Και κάτι τελευταίο. Η Ελλάδα σαν μικρή χώρα ,και το 1910 που λέγαμε και το 1930 και το 1950 και το 1990 επηρεάζεται πολύ από τη διεθνή συγκυρία. Η οποία , οικονομικά τουλάχιστον έχει αφήσει την ύφεση πίσω της και άρα θα μας βοηθήσει να ξεμπλέξουμε γρηγορότερα.
Παίξε με τους αριθμούς. Βοηθά σε μια πυκνή, θυμοσοφική κατανόηση των μεγάλων κύκλων της ζωής και της ιστορίας.
Ο πόλεμος και ο εμφύλιος τέλειωσαν πολιτικά το 1974. Η μεταπολίτευση το 2010. Δυο ίσα διαστήματα, 35ετίες σαν τον ηλικιακά εργάσιμο χρόνο για σύνταξη που τώρα αναθεωρείται. Κλείσαμε λοιπόν 35ετία και ανοίγουμε νέα σελίδα.
Πάμε να ζήσουμε.
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 19.04.10, 11:32 am

:clap :clap :clap :clap :clap :clap
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό anime_t » 19.04.10, 12:06 pm

τα' παιξα... :clap :clap :clap
Άβαταρ μέλους
anime_t
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.04.10, 12:20 pm

adworks έγραψε:απο το newsit.gr

[...]
Πάμε να ζήσουμε.

Aκομα ενα κειμενο που πικαρει μια γενική αντιληψη της σημερινης καταστασης χωρις να αγγιζει καμια ευαισθητη χορδη. Φυσικα και σε ολα αυτα συμφωνουμε. Σαν σταση ζωης και γενικοτερη φιλοσοφια ειναι σωστα. Το κειμενο ομως αναφερεται σε μια ομαδα πολιτων που (υπερ)ευημερουν. Δε μας λεει ομως τιποτα γι' αλλες κοινωνικες ομαδες.

Αναμφισβητητα, ο "πατερας" του παραπανω παραδειγματος ζει πανω απο τις δυνατοτητες του. Και τωρα καλειται να ζησει συμφωνα μ' αυτες. Μια χαρα μ' αυτο. Δεν νομιζω ομως οτι ζει πανω απο τις δυναντοτητες του ο υπαλληλος του βασικου μισθου, ουτε ο συνταξιουχος ωτν 500 ευρω.

Τελος, ο Ελληνας μεσα στα εξοδα του συμπεριλαμβανει φροντιστηρια, υγεια, φακελακια, διοδια κλπ. Υπηρεσιες που στον Ευρωπαιο παρεχονται δωρεαν. Ας καταργηθουν λοιπον αυτα για να μιλαμε επι ισοις οροις.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 19.04.10, 12:47 pm

μπράβο aDworks.. :clap
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 19.04.10, 12:57 pm

Ένα χαρακτηριστικό του Έλληνα όσο αφορά τον τρόπο διαχείρισης των οικονομικών του είναι το εξής:
Έχω 700 ευρώ? - ζω με τα 650 και τρώω τα 50 (λέμε τώρα)
Έχω 2000 ευρώ? - ζω με τα 650 και τρώω τα 1350 και όχι τίποτα άλλο, γκρινιάζω ότι δεν έχω λεφτά.

(όλα τα παραπάνω είναι εικονικά νούμερα)

Η ουσιώδης διαφορά?
Στο παράδειγμα, ο των 700 ευρώ επιβιώνει απλά και στον άλλο δεν τίθεται θέμα επιβίωσης.
Αλλά και οι δύο νιώθουν αδικημένοι. Αυτή είναι η μεγάλη ειρωνεία.

Τα μέτρα και τα σταθμά είναι τόσο υποκειμενικά, αλλά και τόσο μοναδικά όσο και το ηχόχρωμα της φωνής σου.
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 19.04.10, 1:04 pm

Πολύ καλά όλα τα παραπάνω.

Πιστεύω πως αν ΔΕΝ αλλάξουμε νοοτροπια, όσες επιτροπές απο ΔΝΤ κ να ερθουν, εμείς μπάχαλο θα παραμείνουμε. Το κακό της κατάντιας μας, προερχεται απο όλους μας, σε ατομικό κ μετά σε συλλογικό επίπεδο.

Αν δεν "στρώσω" εγω κ εσυ, δεν θα στρώσει ούτε η χωρα. Εγω κ εσυ ειμαστε το κράτος. Εγω κ εσυ αφήσαμε τους "κακους πολιτικούς" να αλλωνίζουν για να μας "βολέψουν" παράλληλα σε κάποια θεση στο δημόσιο. Να τώρα που ο "τροχός γύρισε" κ η θεση θα καταργηθει, διοτι πρεπει να σταματησει η ρεμούλα κ το βόλεμα.

Κ ρωταω, τωρα που θα δουλέψουν όλοι αυτοι που ξαφνικα θα αρχίσουν να κλαινε επειδη θα καταργηθεί αυτό το οποίο δεν θα έπρεπε να υπάρχει;
Αυτη είναι η νοοτροπία μας. Ολοι οι πολίτες λενε "την κρίση να την πληρώσουν αυτοί που τα κλέψανε".
Εγω θα πω, ελα να μου δείξεις ποιοι τα κλέψανε, κ να το αποδείξεις κιολας...Δυσκολο.
Με μαφιόζους μη πας να τα βάλεις.. ΤΟ κακό είναι ότι εγω κ εσύ "ταϊζουμε" αυτη τη μαφία. Κ η μαφία κοιτα το συμφερον της.

Πρεπει να ΠΑΨΕΙ ο ελληνας να "αραζει κ να σκεφτεται το ευκολο χρήμα", βλεπε δημόσιο πχ..

Ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας σε ΟΛΑ τα επιπεδα της ζωης μας. Απο το να μη πεταμε σκουπιδια οπου να'ναι, απο το πως οδηγάμε αυτοκίνητα, μέχρι το πως θα κινούμαστε πολιτικα κ πως θα αντιδράμε χωρις να καταπατάμε τις ελευθερίες του υπόλοιπου συνόλου. Κ αν αρχισουμε εστω κ λιγο να ζυμώνουμε τετοιες σκέψεις μέσα μας, ισως εμεις η γενια των 30αρηδων, λίγο πριν τα τινάξουμε, καταφέρουμε να δούμε μια αλλαγή στο τοπίο..

PS. Tα μέτρα κ τα σταθμά είναι υποκειμενικά όντως. Η αξία ενος νομίσματος όμως δεν είναι καθόλου υποκειμενικη, αλλα εντελως αντικειμενικη.. Εκτος κ αν πληρωνεσαι σε ευρω κ τα αγοράζεις σε Τουρικες λιρες, οποτε εισαι ανετος..
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 19.04.10, 1:06 pm

panevan έγραψε:

[...]
Πάμε να ζήσουμε.

Aκομα ενα κειμενο που πικαρει μια γενική αντιληψη της σημερινης καταστασης χωρις να αγγιζει καμια ευαισθητη χορδη. Φυσικα και σε ολα αυτα συμφωνουμε. Σαν σταση ζωης και γενικοτερη φιλοσοφια ειναι σωστα. Το κειμενο ομως αναφερεται σε μια ομαδα πολιτων που (υπερ)ευημερουν.

panevan νομιζω πως το κειμενο δεν απευθυνεται ουτε στους οικονομικα ευκαταστατους ουτε στους μη. Απευθύνεται σε όλους εμας που ζουμε με την αναγκη του "εχω" και όχι με την αναγκη του "ειμαι". Και μη μου πεις οτι δεν συμφωνεις πως όλοι πασχουμε απο την ίδια νόσο. Τη νόσο του "θελω παραπάνω απ όσα έχω"...Ειτε παιρνουμε 700 ευρώ είτε 10.000 ευρώ
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 19.04.10, 1:26 pm

adworks έγραψε:
panevan έγραψε:

[...]
Πάμε να ζήσουμε.

Aκομα ενα κειμενο που πικαρει μια γενική αντιληψη της σημερινης καταστασης χωρις να αγγιζει καμια ευαισθητη χορδη. Φυσικα και σε ολα αυτα συμφωνουμε. Σαν σταση ζωης και γενικοτερη φιλοσοφια ειναι σωστα. Το κειμενο ομως αναφερεται σε μια ομαδα πολιτων που (υπερ)ευημερουν.

panevan νομιζω πως το κειμενο δεν απευθυνεται ουτε στους οικονομικα ευκαταστατους ουτε στους μη. Απευθύνεται σε όλους εμας που ζουμε με την αναγκη του "εχω" και όχι με την αναγκη του "ειμαι". Και μη μου πεις οτι δεν συμφωνεις πως όλοι πασχουμε απο την ίδια νόσο. Τη νόσο του "θελω παραπάνω απ όσα έχω"...Ειτε παιρνουμε 700 ευρώ είτε 10.000 ευρώ

Adworks,

αυτο που περιγράφεις είναι η χαρακτηριστική "απληστία" κ νεοπλουτιστική συμπεριφορα ανθρώπων. Δυστυχώς υπάρχουν απειροι αναμεσα μας. Μαλλον, ελάχιστοι απο εμας δεν είναι ετσι.. Οι περισσότεροι είναι για να τους "βλέπουν" οι αλλοι. Λες κ ειναι μαγκια..

Μαγκας για εμενα ειναι αυτός που δεν χρωσταει. Ειδικα σημερα!!!
Εδω πληρωνομαστε κ το μονο που κανουμε ειναι να μεταφερουμε τα λεφτα απο το λογαριασμο μισθοδωσιας στην ΔΕΗ / ΟΤΕ / VISES/ τηλεπικοινωνιες κλπ..

Που να χρωστας κιολας..
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 19.04.10, 1:35 pm

Και ναι λοιπόν έχει ανοίξει η ταξική "ψαλίδα"

Και μέσα στις δύο οικονομικές ταχύτητες που δημιουργήσαμε υπάρχει και μία τρίτη:
Ο αδιάφορος-δείχνω-ότι-έχω-αλλά-στην-πραγματικότητα-χρωστάω-σε-10-τράπεζες-και-σε-όποιον-λέω-καλημέρα.

Μπράβο μας
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 19.04.10, 1:51 pm

Παιδια, ο καθένας ας βγάλει τα δικα του συμπεράσματα.
Εγω προσωπικα ακομα και πριν διαβασω αυτο το κειμενο, εχω αναλάβει τις ευθύνες μου.
Τις εχω αναλάβει γιατι δεν έβρισα τον δημόσιο υπάλληλο που μου πρότεινε να γίνω "φιλη" του κόμματος για να πάρω δουλίτσες
Τις έχω αναλάβει γιατι ενω δεν εχω πάει ποτε στη ζωή μου να ψηφίσω, δεν το φώναξα κι όλας
Τις έχω αναλάβει γιατι πληρώνω την ΕΡΤ μεσω του λογαριασμου της ΔΕΗ αδιαμαρτύρητα
Τις έχω αναλάβει γιατι ενω ειχα σαν αρχη μου να μην βγαλω ποτε πιστωτικη καρτα, εβγαλα για να αγορασω κατι που χρειαζομουν
Τις εχω αναλάβει γιατι ενω δεν ζητησα ποτε την παρουσια της πολιτειας με επιδοτησεις, θεματα υγειας, και παροχες, την πληρωνω κι απο πανω....
Τις έχω αναλάβει γιατι την πολιτικη ευθύνη δεν πρέπει να την αναλαμβανουν μόνο οι πολιτικοι, αλλα και οι πολίτες, με τους δανεισμους τους, την ταση του νεοπλουτισμου τους, τα βολεματα τους, και τον εγωισμο τους...
Ουτοπικα θα μου πεις ολα αυτα...Ισως!!!...Αλλα αυτες οι σκεψεις με κανουν να επιβιωνω, και να πιστευω πως η μοιρα μου ειναι εστω και λιγο αμυδρα στα χέρια μου...Ειναι στη φυση μου να θελω να βλέπω το ποτηρι μισογεμάτο...Επιτρέψτε μου!!!
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 19.04.10, 2:18 pm

Οκ το κειμενακι, ωραιο και αρκετα γενικο ωστε να φαινεται πως λεει πολλα στην ουσια ομως να μην λεει τιποτα. Γιατι το προβλημα του ''ανδρισμου'' ειναι πολυ βαθυτερα ριζωμενο και πολυ στενοτερα συνδεδεμενο με την ικανοτητα του ''παρεχειν''. Για την ακριβεια ειναι τοσο παλιο οσο η αντικατασταση του σκοτωμενου βισωνα στο κυνηγι, απο τα νομισματα για την αποκτηση αγαθων.

Επισης ειναι αδοκιμο 100% να λεμε ''τα ξαναπερασαμε και ζησαμε''. Οι προπαπουδες μας οι οποιοι ουτως ή αλλως ετρωγαν ψωμι κρεμμυδι και ντοματα στα χωραφια, με 6-7 κουτσουβελα αμορφωτα και χεσμενα να τρεχουν τριγυρω, δεν ειχαν τις ιδιες αναγκες με εμας. Και η αναγκη ειναι περιεργο πραγμα. Αμα το μαθεις κατι δυσκολα το απαρνιεσαι. Ακομα και οταν αναγκαστικα το καταφερεις σε τρωει σαν σαρακι η αναμνηση του και σου φταινε ολοι.

Εχουμε να δουμε πολυ διαζυγιο, πολυ εκμεταλευση, πολυ απογοητευση και πολυ ηθικη καταπτωση στο μελλον.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 19.04.10, 2:34 pm

panevan έγραψε:Joe ειναι η πρώτη φορα που θα διαφωνησουμε μου φαινεται :-)

θεωρω απαραδεκτο το να εισβαλλει η αστυνομια στον ιδιωτικο χωρο καποιου και να τον συλλαμβάνει με τη αιτιολογια οτι ειχε μπουκαλια μεσα προορισμενα για μολοτωφ.

Οι "ατρανταχτες" αποδειξεις ηταν απλώς τα δεκαδες μπουκαλια... Αν ειναι δυνατον! Αυτη η αποδειξη δεν δικαιολογει την ανθρωπινη διαπομπευση και τον εξευτελισμο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει σπιτι του οσα μπουκαλια και οσαο στουπια γουσταρει. Δε μιλαμε για ναρκωτικα, για μπουκαλια μιλαμε!

Ακομα και ετσι να ταν ομως, επρεπε πρωτα να επιχειρησουν να τις ριξουν και τοτε να τους πιασουν.

Η προληπτικη καταστολη ειναι η βσικη αρχη του φασισμου.

Οσο για τους ηρωες, σαφως και δεν εχουν καμια σχεση αυτοι οι ανθρωποι. Αλλωστε δεν ειναι ηρωϊκο το να βαζεις γκαζακια σε εισοδους. Επαναστατικο ναι, τολμηρο σιγουρα.

Ομως, κι απ' την αλλη, σιγουρα τετοιες πραξεις δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με μαζικη τρομοκρατια ή οπως αλλιώς την ονομαζουν τα κωλοκαναλα.

Ειμαι υπερ της ελευθεριας εκφρασης, αλλα μεχρι το σημειο που σεβεται τις ελευθεριες των αλλων. Μπορει αυτα τα παιδακια να νομιζουν πως κανουν κατι, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως ριχνουν νερο στον μυλο της επιβολης περισσοτερων ελεγχων, με τις πραξεις τους. Οι οποιες τις περισσοτερες φορες στρεφονται κατα φτωχων πολιτων σαν αποτελεσμα γιατι δεν θυμαμαι να εκαψαν ποτε το αυτοκινητο καποιου μεγιστανα, ουτε να εκλεισαν τον δρομο του.

Σιγουρα δεν ειναι τιποτα τρομοκρατες. Ουτε καν αναρχικοι δεν ειναι. Καθοδηγουνται συνηθως απο κατι ρεμαλια 40+ (αληθεια εφοσον αυτοι δεν εργαζονται συνηθως, ποιος τους συντηρει?) και περνανε 1-2 εντονα χρονια εφηβειας μεχρι να θεωρησουν οτι το εκαναν και αυτο και να κουστουμαριστουν για να πανε σε μπουρναζομπουζουκομαγαζο.

Οσο για τα μπουκαλια... Σιγουρα ανακυκλωση δεν εκαναν και οποιο δικιο ειχαν χαρη στους νομους που περιφρονουν, το εχασαν κανωντας γυαλια καρφια το δημαρχειο. Ως γνωστον ο δημαρχος ελεγχει την αστυνομια :shifty και επρεπε να του κανουν αντιποινα :whistle
Ε ρε κατι μαγκες....
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.04.10, 2:47 pm

panevan έγραψε:Τελος, ο Ελληνας μεσα στα εξοδα του συμπεριλαμβανει φροντιστηρια, υγεια, φακελακια, διοδια κλπ. Υπηρεσιες που στον Ευρωπαιο παρεχονται δωρεαν. Ας καταργηθουν λοιπον αυτα για να μιλαμε επι ισοις οροις.

αγαπητέ αυτή η παράγραφος δεν ισχύει. στον Ευρωπαίο όχι απλά παρέχονται όλα τα παραπάνω + ένα μπερήδρομο άλλα επί χρήμαση, αλλά και το χρήμαση είναι εποιικώς το δηπλάσιο και βάλε.
τζάμπα διόδια οι Ευρωπαίοι που από Παρίσι σε ντιζνειλάντ πληρώσαμε 15Ε το 2003,
υγεία που αν δεν έχεις δύο ασφάλειες χρυσοπληρωμένες ψωφάς κάτω από την γέφυρα του Τάμεση ή του κάτσε Βάσω (σήκω Άννα)
τα φροντιστήρια είναι επίσημα και τα παίρνουν μέσα στις σχολές + πόσα χιλιάρικα το χρόνο δίδακτρα
ενοίκιο για χαμοκέλα σε περιοχή γκέτο από 600Ε και πάνεβαν

Υ.Γ. αυτό είναι το βασικότερο πρόβλημα φίλε, οι ευρώ (πέοι) θέλουν να μας κάνουν σαν τα μούτρα τους, ζηλεύουν!!!!
γιατί αυτοί πληρώνουν τα πάντα σε ιδιώτες ακόμα και τον αέρα που αναπνέουν,
κουφάλες Έλληνες πάρτε μια κρίση στην μάπα ξεπουλήστε τα πάντα σε ιδιώτες για να σας τα πουλάνε σε ότι τιμή γουστάρουν.
η κερά μέρκελ όπλα φτιάνει (από τα καλύτερα και ακριβότερα δίκαννα λένε οι κυνηγοί που ξέρουν), γιατί να υπάρχει στο κράτος η ΕΒΟ να της πηγαίνει κόντρα, φάτε ένα μπατίρημα να τη πάρω σε τιμή ευκαιρίας π.χ.
κλπ κλπ κλπ κλπ
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 19.04.10, 3:07 pm

Sadi,
διαφωνω. Ετσι οπως τα λες, βγάζεις όλο τον δυτικό κόσμο "ακυρο κ βαθια νυχτωμένο" κ εμας εξυπνάκηδες. Η πραγματικότητα όμως άλλα δείχνει : Οτι εμεις ειμαστε κανα 2 χιλιαδες χρόνια πισω..

Μπορει όπως λες στην ευρωπη να πληρώνουν για το καθε τι. Οκ. Δεκτο. Το ζητουμενο όμως είναι ότι πληρώνουν κ λαμβάνουν υπηρερίες αντάξιες των χρημάτων που δίνουν. Στη κολοχώρα που ζούμε δεν συμβαίνει αυτο. Εμενα το ΙΚΑ μου κραταει 450 ευρω το μηνα. Γιατι; Για να περιμενω σε ουρες; ή οταν θελω να εγχειριστω να πρεπει να λαδωσω;
Αν ειχα ιδιωτικη ασφάλεια με 450 τον μηνα, θα εκοβα τα νύχια μου κ θα επερνα αποζημίωση.

Ας μη κρυβόμαστε : Δεν ζουμε στην ωραιοτερη χωρα του κοσμου (απο πλευρας υποδομών τουλαχιστον, γιατι και τουριστικά θα είχαμε προκόψει αν ειμασταν δραστήριοι κ οχι αρπακολατζήδες)
Δεν μας μισει κανεις. Εμεις ειμαστε καραγκιοζηδες που κλεβομαστε μεταξυ μας.
Δεν φταει η Μερκελ αν το ελληνικο δημόσιο πληρωνει οργανισμους/θεσεις/ υπηρεσιες που δεν εχουν λόγο ύπαρξης. Ειχαν λόγο στην ψηφοθηρια των κομμάτων όμως.

Κ εσυ αν εκανες κουμάντο στην 2η σε δύναμη οικονομία στον κόσμο, ετσι ψυχρά θα τα έβλεπες. Οχι δεν είμαι με την μερια της Μερκελ. ΑΛλα δεν μπορω να είμαι κ στους "καημένους ελληνες" που τους φταίνει οι κακοι ευρωπαίοι.

Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι πρέπει να σοβαρευτούμε, να πάψουμε να ζουμε στην κοσμαρα μας, να αλλαξουμε παιδεία κ νοοτροπια, να μην εκφυλιζόμαστε στο βωμο του image making, να δουλεψουμε αντι να κλέψουμε, να τον βουλώσουμε κ να σεβαστουμε κ τον διπλανο μας κ να μη κοιταμε τον πισινο μας ( ο καθε φορεας αντιδραει χωρις να νοιαζετε για το κοινωνικο σύνολο, βλεπε πχ αγροτες στους δρομους, καθηγητες εν μεσω εξεταστικών κ άλλες τετοιες μικροπρέπειες που ονομάζονται επαναστασεις απο τους Εργατοπατερες - κομματοσκυλα) κ. α. τετοια.

Με λίγα λόγια, συμφωνω με την φωνη που ακουμε όλοι μεσα μας, αλλα λιγοι τολμανε να την βγαλουν παραέξω.
Δεν χρειαζεται να αυτομαστιγωνόμαστε, χρειαζεται να μη φοβομαστε την αληθεια.

Κ η αληθεια εχει πολλες πλευρες, δεν έχει μόνο αυτη που βλέπουμε εμεις.
Αυτη που βλεπουμε εμεις ομως , δεν μας βοηθαει να προχωρησουμε, αλλα να μενουμε στασιμοι εδω και 40 χρονια.
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.04.10, 3:39 pm

joe έγραψε:
panevan έγραψε:Joe ειναι η πρώτη φορα που θα διαφωνησουμε μου φαινεται :-)

θεωρω απαραδεκτο το να εισβαλλει η αστυνομια στον ιδιωτικο χωρο καποιου και να τον συλλαμβάνει με τη αιτιολογια οτι ειχε μπουκαλια μεσα προορισμενα για μολοτωφ.

Οι "ατρανταχτες" αποδειξεις ηταν απλώς τα δεκαδες μπουκαλια... Αν ειναι δυνατον! Αυτη η αποδειξη δεν δικαιολογει την ανθρωπινη διαπομπευση και τον εξευτελισμο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει σπιτι του οσα μπουκαλια και οσαο στουπια γουσταρει. Δε μιλαμε για ναρκωτικα, για μπουκαλια μιλαμε!

Ακομα και ετσι να ταν ομως, επρεπε πρωτα να επιχειρησουν να τις ριξουν και τοτε να τους πιασουν.

Η προληπτικη καταστολη ειναι η βσικη αρχη του φασισμου.

Οσο για τους ηρωες, σαφως και δεν εχουν καμια σχεση αυτοι οι ανθρωποι. Αλλωστε δεν ειναι ηρωϊκο το να βαζεις γκαζακια σε εισοδους. Επαναστατικο ναι, τολμηρο σιγουρα.

Ομως, κι απ' την αλλη, σιγουρα τετοιες πραξεις δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με μαζικη τρομοκρατια ή οπως αλλιώς την ονομαζουν τα κωλοκαναλα.

Ειμαι υπερ της ελευθεριας εκφρασης, αλλα μεχρι το σημειο που σεβεται τις ελευθεριες των αλλων. Μπορει αυτα τα παιδακια να νομιζουν πως κανουν κατι, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως ριχνουν νερο στον μυλο της επιβολης περισσοτερων ελεγχων, με τις πραξεις τους. Οι οποιες τις περισσοτερες φορες στρεφονται κατα φτωχων πολιτων σαν αποτελεσμα γιατι δεν θυμαμαι να εκαψαν ποτε το αυτοκινητο καποιου μεγιστανα, ουτε να εκλεισαν τον δρομο του.

Σιγουρα δεν ειναι τιποτα τρομοκρατες. Ουτε καν αναρχικοι δεν ειναι. Καθοδηγουνται συνηθως απο κατι ρεμαλια 40+ (αληθεια εφοσον αυτοι δεν εργαζονται συνηθως, ποιος τους συντηρει?) και περνανε 1-2 εντονα χρονια εφηβειας μεχρι να θεωρησουν οτι το εκαναν και αυτο και να κουστουμαριστουν για να πανε σε μπουρναζομπουζουκομαγαζο.

Οσο για τα μπουκαλια... Σιγουρα ανακυκλωση δεν εκαναν και οποιο δικιο ειχαν χαρη στους νομους που περιφρονουν, το εχασαν κανωντας γυαλια καρφια το δημαρχειο. Ως γνωστον ο δημαρχος ελεγχει την αστυνομια :shifty και επρεπε να του κανουν αντιποινα :whistle
Ε ρε κατι μαγκες....

Εγω συμφωνω μαζί σου στα παραπάνω. Δεν αποτελει μαγκια το να τραυματιζεις αστυνομικους εργαζομενους, ουτε να βαζεις βομβες στις εισοδους ΔΕΚΟ. Δεν καταφερνεις κατι μ' αυτες τις πράξεις.
Το γραφω ετσι ξεκαθαρα γιατι δεν θελω να παρεξηγηθω.

Ειμαι κατα αυτου του ειδους της αντιδρασης. OMΩΣ μπορω και βλεπω πισω απο αυτες τις πραξεις ενα ιδεολογικο κινητρο και μια αναρχικη νοοτροπια την οποια και σεβομαι.

Αν αποσπασουμε την πράξη απο την ιδεολογια τοτε, αυτοματως, καταλαβαινουμε οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν απεχουν ιδεολογικα και πολυ απο τους υπολοιπους.

Οσο για τα κυκλωματα που λες οτι υποκινουν αυτες τις οργανωσεις, δεν μπορω να σου πω κατι. Ειναι μια πιθανοτητα, αλλα δεν ξερω τι ισχυει και αν ισχυει..

Γενικα ισχυει η αισθηση που μερες τωρα υποστηριζει ο liagas: AΛΛΑΓΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ και συμφωνω απολυτα. Για να παψουμε να ζηλευουμε τους ξενους καποια στιγμη...

Θα μπορουσαμε να παμε πολυ καλα σαν χωρα. Δυστυχως ομως τα εξυπνα ελληνικα μυαλα φευγουν για εξωτερικο. Κι οσα μενουν πισω τα τρωει το συστημα.

Θα μπορουσαμε να εκμεταλευτουμε ηλιο, αερα & θαλασσα, που στην Ελλαδα υπαρχουν οσο σε καμια αλλη χωρα. Ενεργεια με λιγα λογια. Ενεργεια του 21ου αιωνα.

Θα μπορουσε η Ελλαδα να γινει κεντρο Κλασσικων σπουδων ολου του κοσμου. Tι σημαινει αυτο? Oποιος απορριπτεται απο τα μεγαλα πανπιστημια του κοσμου, εμεις τον δεχομαστε εδω! Λετε να μας κακοπεσει. Ποιος δεν θα θελε να σπουδασει αρχαιολογια στην Ελλαδα;;

Δεν μπορω, λοιπον, να καταλαβω γιατι πρεπει να αρχισουμε απο τα λεφτα. Υπαρχουν 10αδες αλλοι τομεις αναπτυξης για να αρχισει να κινειται το γραναζι..
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 19.04.10, 3:40 pm

Συγνώμη liagasg εκ των προτέρων, αλλά διαφωνώ μαζί σου σε μερικά σημεία.

liagasg έγραψε:πρέπει να σοβαρευτούμε, να πάψουμε να ζουμε στην κοσμαρα μας, να αλλαξουμε παιδεία κ νοοτροπια, να μην εκφυλιζόμαστε στο βωμο του image making, να δουλεψουμε αντι να κλέψουμε, να τον βουλώσουμε κ να σεβαστουμε κ τον διπλανο μας κ να μη κοιταμε τον πισινο μας

Οκ το δέχομαι ότι έχουμε εκφυλιστεί σαν λαός. Παρ' όλα αυτά όμως, και ΟΛΑ τα μέλη του forum που είναι γραμμένα αυτή τη στιγμή "κλέψουν" (μέσα στα πλαίσια της φοροδιαφυγής και του απαρατήρητου - που υποθέτω ότι εννοείς), θα είναι παρά μόνο το 0,1% της ληστείας που έχει γίνει εις βάρος των πολιτών αυτής της χώρας τα τελευταία 30 χρόνια. Όλο αυτό το λέω στα πλαίσια του ότι δεν δέχομαι, ότι δεν έχουμε δουλέψει εμείς και οι γονείς μας τα τελευταία 30 χρόνια.

Οκ δεν σου λέω να καθίσω και να κατηγορώ άλλους για ότι έχω πάθει.
Αλλά πίστεψέ με αν αγωνιστείς, και δεν πιστέψεις ότι ακούς την φωνή μέσα σου για περισσότερη σοβαρότητα και περισσότερη δουλειά, και αντιθέτως σταματήσεις να προσφέρεις απλόχερα αυτά που σου ζητάνε, τότε να δείς πόσο πιο κόντά στην αλλαγή θα είσαι.
Προσωπικά έχω πολύ θυμό και πολύ αγανάκτηση, και δεν μπορώ να δεχτώ το ότι ξαφνικά φταίω εγώ, για όλα αυτά που έχουν γίνει.
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 19.04.10, 5:06 pm

1.Δέν φταίμε εμείς,οι άλλοι τά κάνανε .
2.Ειτε ένα ψωμι κλέψεις, είτε 1000000 ευρώ είναι τό ίδιο (χά)
3.Αν ήμουν πρωθυπουργός νά δείτε τι θά εκανα.
Δέν έχετε βαρεθεί να ακούτε τά παραπάνω?
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων