Ψυχραιμία

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Ψυχραιμία

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 20.04.10, 5:11 pm

panevan έγραψε:Ρε πρεμουρα που χει ο Ελληνας για το δημοσιο....

Πρεπει να ειμαι απο τους ελαχιστους Ελληνες που ειχαν ετοιμη μια θεση στο δημοσιο και την αγνοησα για να γινω σχεδιαστης (μη βρισει κανενας).

Συγκεκριμενα, το 1997 στις Πανελληνιες, περασα σχολη Χωροφυλακης στην Κομοτηνη στην οποια φυσικα ουδεποτε πηγα ουτε απ' εξω...

Τωρα θα μουν μπατσουλης :P

Γι' αυτο οταν μιλαω γω θα στεκεστε ολοι προσοχη, ψαρουκλες! :superman: :wall

τώρα κατάλαβα γιατί είμαστε στα μαχαίρια στην αρχή
φιλομπάτος και προστάτης του κράτους εσύ, ακροαριστερός εγώ και υπέρ όλων των μπάχαλων, πες ότι γουστάρεις και τον Καρατζαφέρη να ξαναμαλιοτραβιχτούμε.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 20.04.10, 5:17 pm

Ποιος ειναι φιλομπατσος;;;!! Tα πρωτα στην αρχη για την ιδεολογια περι αναρχικων τα διαβασες; θα μας εκουζουλανεις τελειώς;;;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 20.04.10, 5:29 pm

liagasg έγραψε:Sadi,
διαφωνω. Ετσι οπως τα λες, βγάζεις όλο τον δυτικό κόσμο "ακυρο κ βαθια νυχτωμένο" κ εμας εξυπνάκηδες. Η πραγματικότητα όμως άλλα δείχνει : Οτι εμεις ειμαστε κανα 2 χιλιαδες χρόνια πισω..

Μπορει όπως λες στην ευρωπη να πληρώνουν για το καθε τι. Οκ. Δεκτο. Το ζητουμενο όμως είναι ότι πληρώνουν κ λαμβάνουν υπηρερίες αντάξιες των χρημάτων που δίνουν. Στη κολοχώρα που ζούμε δεν συμβαίνει αυτο. Εμενα το ΙΚΑ μου κραταει 450 ευρω το μηνα. Γιατι; Για να περιμενω σε ουρες; ή οταν θελω να εγχειριστω να πρεπει να λαδωσω;
Αν ειχα ιδιωτικη ασφάλεια με 450 τον μηνα, θα εκοβα τα νύχια μου κ θα επερνα αποζημίωση.

Ας μη κρυβόμαστε : Δεν ζουμε στην ωραιοτερη χωρα του κοσμου (απο πλευρας υποδομών τουλαχιστον, γιατι και τουριστικά θα είχαμε προκόψει αν ειμασταν δραστήριοι κ οχι αρπακολατζήδες)
Δεν μας μισει κανεις. Εμεις ειμαστε καραγκιοζηδες που κλεβομαστε μεταξυ μας.
Δεν φταει η Μερκελ αν το ελληνικο δημόσιο πληρωνει οργανισμους/θεσεις/ υπηρεσιες που δεν εχουν λόγο ύπαρξης. Ειχαν λόγο στην ψηφοθηρια των κομμάτων όμως.

Κ εσυ αν εκανες κουμάντο στην 2η σε δύναμη οικονομία στον κόσμο, ετσι ψυχρά θα τα έβλεπες. Οχι δεν είμαι με την μερια της Μερκελ. ΑΛλα δεν μπορω να είμαι κ στους "καημένους ελληνες" που τους φταίνει οι κακοι ευρωπαίοι.

Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι πρέπει να σοβαρευτούμε, να πάψουμε να ζουμε στην κοσμαρα μας, να αλλαξουμε παιδεία κ νοοτροπια, να μην εκφυλιζόμαστε στο βωμο του image making, να δουλεψουμε αντι να κλέψουμε, να τον βουλώσουμε κ να σεβαστουμε κ τον διπλανο μας κ να μη κοιταμε τον πισινο μας ( ο καθε φορεας αντιδραει χωρις να νοιαζετε για το κοινωνικο σύνολο, βλεπε πχ αγροτες στους δρομους, καθηγητες εν μεσω εξεταστικών κ άλλες τετοιες μικροπρέπειες που ονομάζονται επαναστασεις απο τους Εργατοπατερες - κομματοσκυλα) κ. α. τετοια.

Με λίγα λόγια, συμφωνω με την φωνη που ακουμε όλοι μεσα μας, αλλα λιγοι τολμανε να την βγαλουν παραέξω.
Δεν χρειαζεται να αυτομαστιγωνόμαστε, χρειαζεται να μη φοβομαστε την αληθεια.

Κ η αληθεια εχει πολλες πλευρες, δεν έχει μόνο αυτη που βλέπουμε εμεις.
Αυτη που βλεπουμε εμεις ομως , δεν μας βοηθαει να προχωρησουμε, αλλα να μενουμε στασιμοι εδω και 40 χρονια.

Γιώργο
Α) δεν διαφωνώ με αυτά που λες εσύ και σχεδόν όλοι σας σε γενικές γραμμές.
εγώ το μόνο που είπα είναι για τις δωρεάν παροχές των Ευρωπαίων ότι δεν είναι καθόλου δωρεάν.
Β) για τα υπόλοιπα μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, δεν είναι όλοι οι λαοί το ίδιο ακόμα και στην Ευρώπη έχουμε τεράστιες διαφορές αν και θέλουν να είμαστε όλοι ίδιοι.
έχουμε καμία σχέση με τους Γερμανούς ή τη σχέση έχουν οι Γάλλοι με τους Ισπανούς?
ακόμα και οι καλύτεροι να είμαστε στα οικονομικά μας κλπ προβλήματα θα είχαμε καμία σχέση με τους Άγγλους?
έχουμε κάνει σαν χώρα και άνθρωποι λάθη, ας πάρουμε κάποια σωστά παραδείγματα από π.χ. τους Άγγλους, τους Κινέζους κλπ για να γίνουμε εμείς καλύτεροι όχι αγγλάκια, αμερικανάκια, κινεζάκια κλπ
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 20.04.10, 5:39 pm

panevan έγραψε:Ποιος ειναι φιλομπατσος;;;!! Tα πρωτα στην αρχη για την ιδεολογια περι αναρχικων τα διαβασες; θα μας εκουζουλανεις τελειώς;;;

πες το ρε σύντροφε
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 20.04.10, 5:42 pm

SADINISTAS έγραψε:
panevan έγραψε:Ποιος ειναι φιλομπατσος;;;!! Tα πρωτα στην αρχη για την ιδεολογια περι αναρχικων τα διαβασες; θα μας εκουζουλανεις τελειώς;;;

πες το ρε σύντροφε

το νου σου φωτοτυπά
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 20.04.10, 5:52 pm

panevan έγραψε:
SADINISTAS έγραψε:

πες το ρε σύντροφε

το νου σου φωτοτυπά

σχήμα λόγου ήταν να ξέρουμε ότι έχουμε και συντρόφια ευνοούσα.
κάνε λέει να είναι ακροαριστερός και το ψοφίμι ο Dark3go να αυτοκτονήσω.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 20.04.10, 6:16 pm

psaRoui έγραψε:παιίδες δεν είναι η ώρα να μετράμε τα αστέρια μας! (και εγώ)
έχουμε μια κρίση να λύσουμε!!!!

2 αστερια εγω :superman:

SADINISTAS έγραψε:Γιώργο
Α) δεν διαφωνώ με αυτά που λες εσύ και σχεδόν όλοι σας σε γενικές γραμμές.
εγώ το μόνο που είπα είναι για τις δωρεάν παροχές των Ευρωπαίων ότι δεν είναι καθόλου δωρεάν.
Β) για τα υπόλοιπα μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, δεν είναι όλοι οι λαοί το ίδιο ακόμα και στην Ευρώπη έχουμε τεράστιες διαφορές αν και θέλουν να είμαστε όλοι ίδιοι.
έχουμε καμία σχέση με τους Γερμανούς ή τη σχέση έχουν οι Γάλλοι με τους Ισπανούς?
ακόμα και οι καλύτεροι να είμαστε στα οικονομικά μας κλπ προβλήματα θα είχαμε καμία σχέση με τους Άγγλους?
έχουμε κάνει σαν χώρα και άνθρωποι λάθη, ας πάρουμε κάποια σωστά παραδείγματα από π.χ. τους Άγγλους, τους Κινέζους κλπ για να γίνουμε εμείς καλύτεροι όχι αγγλάκια, αμερικανάκια, κινεζάκια κλπ

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
Ποτε δεν πιστεψα οτι μπορουμε να "ενωθουμε" ουσιαστικα με τους υπολοιπους λαους της ευρώπης, αλλα ούτε και αυτοι μεταξυ τους. Κ ο λόγος είναι πως ο κάθε λαός εχει ιστορία κ πολιτισμό. Δεν μπορούμε να γίνουμε ουτε σαν τις ΗΠΑ, εκτος κ αν σηκωθούμε όλοι να μεταναστεύσουμε για καναν αλλο πλανήτη, οποτε θα έχουμε κοινο σημείο αναφορας, κοινη αρχή και κοινα συμφέροντα.
Ετσι όπως είμαστε, χλωμό είναι..

Κ πλέον δεν πιστεύω σε ιδεολογίες, αριστερές-δεξιές κλπ. Το ζητούμενο είναι να υπάρξει ένα συστημα/κράτος κλπ το οποίο να λειτουργεί/παραγει/προσφέρει/προστατεύει κλπ. Το αν είναι αριστερο/δεξιο/βόρειο/νότιο, δεν εχει σημασία. Ετσι κ αλλιως ολοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί ειναι πλεόν ουτοπικοι..
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 20.04.10, 7:08 pm

Βασικά καμιά δεκαριά Βγενόπουλους να χαμε καλά θα τανε...επιτέλους ένας άνθρωπος με ιδέες και πάνω απ όλα ΟΡΓΗ.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό im@ginary » 20.04.10, 10:18 pm

dld an den tous diname tipota... :think
pali tha to mazevan to hreos!
apla tora theloun ke na to mazepsoun ke na min tous lipsei i masa...
Άβαταρ μέλους
im@ginary
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.04.10, 9:21 am

im@ginary έγραψε:dld an den tous diname tipota... :think
pali tha to mazevan to hreos!
apla tora theloun ke na to mazepsoun ke na min tous lipsei i masa...

Aυτο που λες ειναι απαξιωτικο και δε βοηθα και πολυ στο προβλημα του να καταλαβουμε τι γινεται με την κατασταση...

Επισης, σε παρακαλω, μην βιάζεις τη γλώσσα σου -και τα ματια μας- και γραφε με Ελληνικα οπως ολοι.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 21.04.10, 10:30 am

Dark3go έγραψε:Βασικά καμιά δεκαριά Βγενόπουλους να χαμε καλά θα τανε...επιτέλους ένας άνθρωπος με ιδέες και πάνω απ όλα ΟΡΓΗ.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν είχε προτείνει κάποια στιγμή ο Βγενόπουλος εξαγορά του ελληνικού χρέους, αλλά με πλήρη διαχείριση των κρατικών πόρων και πλήρη εξουσιοδότηση στο θέμα εργατικού δυναμικού;

Δηλαδή είμαστε τόσο μ@λ@κες που προτιμάμε τους τεχνοκράτες του ΔΝΤ και όχι του Βγενόπουλου ή του Κόκκαλη; (έχει άλλη γεύση ε; - once you go black you never go back - σαν να λέμε ενα πράγμα!) .... ΟΥΣΤ!

ΥΓ: Συγνώμη αλλα αυτά τα μέλη του ΔΝΤ πως πετάξανε; Μήπως είναι MIB; :dance :dance :think
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 21.04.10, 1:51 pm

Βασικά καμιά δεκαριά Βγενόπουλους να χαμε καλά θα τανε...επιτέλους ένας άνθρωπος με ιδέες και πάνω απ όλα ΟΡΓΗ.

Ναι, για να μας παπαριάζουν περισσότερο, σιγά σιγά θα μας προκύψει και εθνοσωτήρας...
Αν θυμάμαι καλά του Βγενόπουλου η Ολυμπιακή ήταν που έκανε εκείνο τον περίφημο διαφανή διαγωνισμό για το λογότυπο της ε?
Επίσης φαντάζομαι πως με σκληρή δουλειά και μόνο μέσα σε μια δεκαετία αναδείχτηκε από το πουθενά σε έναν από τους πλέον οικονομικά ισχυρούς άντρες της Ελλάδας...
Όχι ρε φίλε δε θα πάρουμε, δες τι γίνεται στην Ιταλία του Μπερλουσκόνι, αυτό μας έλειπε να αντικαταστήσουμε τους ερασιτέχνες λύκους που φυλάνε τα πρόβατα με επαγγελματίες...

*Joe φίλε μου + 1000

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 21.04.10, 2:01 pm

Staff έγραψε:Όχι ρε φίλε δε θα πάρουμε, δες τι γίνεται στην Ιταλία του Μπερλουσκόνι, αυτό μας έλειπε να αντικαταστήσουμε τους ερασιτέχνες λύκους που φυλάνε τα πρόβατα με επαγγελματίες...

Συμφωνώ μαζί σου. Πάραυτα δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το ότι ένας επιχειρηματίας θα χειριζόταν καλύτερα την κατάσταση από ένα πολιτικό, ή έστω συμβούλια πολιτικών.

Στο παρελθόν θεοποιήσαμε των ευεργέτη της ολυμπιακής... αλλά παράλληλα θαλασόπνηγε κόσμο για να εισπράττει ασφαλιστικές. Πόσο καλό τελικά έκανε αν τα βάλεις κάτω;
Όπως και να το δεις από κάπου μπάζει.

Όλα τα αφεντικά την ίδια μούρη έχουν.
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 21.04.10, 2:33 pm

Staff έγραψε:
Ναι, για να μας παπαριάζουν περισσότερο, σιγά σιγά θα μας προκύψει και εθνοσωτήρας...
Αν θυμάμαι καλά του Βγενόπουλου η Ολυμπιακή ήταν που έκανε εκείνο τον περίφημο διαφανή διαγωνισμό για το λογότυπο της ε?
Επίσης φαντάζομαι πως με σκληρή δουλειά και μόνο μέσα σε μια δεκαετία αναδείχτηκε από το πουθενά σε έναν από τους πλέον οικονομικά ισχυρούς άντρες της Ελλάδας...
Όχι ρε φίλε δε θα πάρουμε, δες τι γίνεται στην Ιταλία του Μπερλουσκόνι, αυτό μας έλειπε να αντικαταστήσουμε τους ερασιτέχνες λύκους που φυλάνε τα πρόβατα με επαγγελματίες...

*Joe φίλε μου + 1000

Α, το λογότυπο σε μάρανε? Αν μπορεί να κάνει πολλά παραπάνω χέστηκα για το λογότυπο, και για τη διαφημιστική που έφαγε άκυρο.

Κι αν είναι να έχω ένα αφεντικό πάνω απ το κεφάλι μου (που πάντα είχα, έχω, και θα έχω) καλύτερα να έχω αυτόν, που χει μυαλό και λεφτά στη τσέπη του, ώστε να μπορεί να κάνει πολιτική όπως θέλει και πρέπει, παρά όλους τους παραπληγικούς γυμνοσάλιαγκες που τους τρώω στη μάπα απο τότε που γεννήθηκα. Έλεος, δηλ. Ας κοιτάξουμε το πραγματικό μας συμφέρον και της χώρας, κι όχι να φυτοζωούμε, για πράσινους κόκκινους και μπλέ ορίζοντες! Η χώρα θέλει λεφτά δικά της και όχι δανεικά. Ο άνθρωπος αυτός ή άνθρωποι σαν αυτόν ξέρουν να τα βγάζουν με τον ένα ή άλλο τρόπο. Οι υπόλοιποι νομίζουν ότι τα βγάζουν με συνέδρια, με ημερίδες, επαφές, ψεύτικα χαμόγελα, υποσχέσεις, σλόγκανς και παπάρια μάντολες. Με δανεικά δε κάνεις πολιτική, κι ως γνωστον τα δανεικά τρώγονται και εύκολα...

βρήκαμε τώρα να λεμε τη καραμελίτσα, "εγώ δε θέλω αφεντικά πάνω απ το κεφάλι μου..." Σιγά ρε, ποιός είσαι...? Μια ζωή αφεντικά πάνω απ το κεφάλι σου θα έχεις θες δε θες. Ας είναι ικανά τουλάχιστον...
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 21.04.10, 2:48 pm

Dark3go έγραψε:βρήκαμε τώρα να λεμε τη καραμελίτσα, "εγώ δε θέλω αφεντικά πάνω απ το κεφάλι μου..." Σιγά ρε, ποιός είσαι...? Μια ζωή αφεντικά πάνω απ το κεφάλι σου θα έχεις θες δε θες. Ας είναι ικανά τουλάχιστον...

+1
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 21.04.10, 5:19 pm

Dark3go έγραψε:
Staff έγραψε:

*Joe φίλε μου + 1000

Α, το λογότυπο σε μάρανε? Αν μπορεί να κάνει πολλά παραπάνω χέστηκα για το λογότυπο, και για τη διαφημιστική που έφαγε άκυρο.

Κι αν είναι να έχω ένα αφεντικό πάνω απ το κεφάλι μου (που πάντα είχα, έχω, και θα έχω) καλύτερα να έχω αυτόν, που χει μυαλό και λεφτά στη τσέπη του, ώστε να μπορεί να κάνει πολιτική όπως θέλει και πρέπει, παρά όλους τους παραπληγικούς γυμνοσάλιαγκες που τους τρώω στη μάπα απο τότε που γεννήθηκα. Έλεος, δηλ. Ας κοιτάξουμε το πραγματικό μας συμφέρον και της χώρας, κι όχι να φυτοζωούμε, για πράσινους κόκκινους και μπλέ ορίζοντες! Η χώρα θέλει λεφτά δικά της και όχι δανεικά. Ο άνθρωπος αυτός ή άνθρωποι σαν αυτόν ξέρουν να τα βγάζουν με τον ένα ή άλλο τρόπο. Οι υπόλοιποι νομίζουν ότι τα βγάζουν με συνέδρια, με ημερίδες, επαφές, ψεύτικα χαμόγελα, υποσχέσεις, σλόγκανς και παπάρια μάντολες. Με δανεικά δε κάνεις πολιτική, κι ως γνωστον τα δανεικά τρώγονται και εύκολα...

βρήκαμε τώρα να λεμε τη καραμελίτσα, "εγώ δε θέλω αφεντικά πάνω απ το κεφάλι μου..." Σιγά ρε, ποιός είσαι...? Μια ζωή αφεντικά πάνω απ το κεφάλι σου θα έχεις θες δε θες. Ας είναι ικανά τουλάχιστον...

Όπως λες και μόνος σου "Ο άνθρωπος αυτός ή άνθρωποι σαν αυτόν ξέρουν να τα βγάζουν με τον ένα ή άλλο τρόπο" και συμφωνώ απόλυτα, απλά σου διαφεύγει το γεγονός ότι τα βγάζουν για την πάρτη τους και συνήθως με τόν άλλο τρόπο.
Δεν βλέπω με εμπάθεια τον Βγενόπουλο η τον όποιο Βγενόπουλο, δε φτάνεις εκεί που έφτασε τυχαία, σίγουρα διαθέτει ικανότητες, αμφιβάλω όμως αν και κατά πόσο θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτές τις ικανότητες για τη χώρα και όχι για ιδιοτελής σκοπούς.
Να αναφέρω επίσης ότι μεγάλο μέρος του χρέους της Ελλάδας κατέχεται από Ελληνικές τράπεζες...

Τα πράσινα -κόκινα μπλε, οι γυμνοσάλιαγκες, τα δανεικά και η καραμελίτσα με τα αφεντικά δε καταλαβαίνω που κολλάνε σε αυτό που είπα.

Το υφάκι σου θα το παραβλέψω αυτή τη φορά, σεβόμενος το φόρουμ και τον τίτλο του θέματος, επέτρεψε μου όμως να αποφασίζω μόνος μου για το αν και ποιός θα είναι πάνω από το κεφάλι μου, στο δικό σου κάνε όπως νομίζεις.

Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 21.04.10, 6:48 pm

Α, ναι ενώ εσύ δεν είχες υφάκι...?!

Πέρα απ το υφάκι μας φίλε Στάφφ, δεν μ ενδιαφέρει το ότι λες εσύ αυτή την άποψη, γιατί όλοι την λένε και έχω βαρεθεί ν ακούω, αλλά αυτό που αντιπροσωπεύει. Αυτό που αντιπροσωπεύει η άποψη αυτή με εξοργίζει, και είναι όλος αυτός ο λαϊκισμός στο περί αφεντικών και περί οποιουδήποτε Βγενόπουλου, που φυσικά δε γίνεται πιστευτός επειδή είναι πλούσιος - καρχαρίας - βιομήχανος - πατάει λαιμούς εργαζομένων κτλ., και βγήκε στην TV λόγω γνωριμιών. Έχουμε να χάσουμε τίποτα αν τον ακούσουμε τουλάχιστον?

Σιγά πια τα μεγάλα αφεντικά που έχει η Ελλάδα, σιγά. Λες και είμαστε καμιά χώρα με βαριά βιομηχανία και τράστ, σιγά, ήμαρτον δηλ., Αυτοί που έχουμε είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού. Και οι υπόλοιποι είναι όοολοι αυτοί οι μικρομεσαίοι με την βιοτεχνιούλα που απασχολούν 5 εργάτες...αυτούς εννοείτε αφεντικά???? Με τα τεράστια κέρδη? έλα τώρα...

Μπορεί να έχει κάνει τα χίλια μύρια, δεν το ξέρω για να πώ αλλά γιατί όμως να μη πιστέψω εξ αρχής ότι ο τύπος αυτός ή και πολλοί άλλοι έχουν καλές προθέσεις, ή έστω ιδέες για να βοηθήσουν αν πραγματικά το θέλουν? Έστω και σε ένα πράγμα. Χάνω τίποτα? Απο "βαμμένους" δε περιμένω τίποτα και ούτε πιστεύω πλέον κανένα απ αυτούς γιατί 40 χρόνια αποδεικνύουν ότι εκτός απο ανίκανοι είναι και κλέφτες. Και σε ρωτάω.
Υπάρχει κανένας καλύτερος και άσπηλος σ αυτή τη χώρα αυτή τη στιγμή που μπορείς να πιστέψεις ότι θα βγάλει τη χώρα απ αυτό το χάλι?

Όχι. Αλλά δηλ., τι να κάνω σε τι να ελπίσω? Οι πολιτικοί πήραν 0 σε όλα τα μαθήματα. Κι άν βρεθεί ένας άνθρωπος που να πέι κάτι διαφορετικό δεν έχω κάτι καλύτερο απ το να τον ακούσω τουλάχιστον. Κι αν κάνει αυτά που λέει, θα είναι κακό? Κι ας έχει συμφέροντα, όλοι έχουν.

Δε διαφωνώ ότι βγάζουν για πάρτη τους αλίμονο πρώτα γι αυτούς δουλεύουν, αλήθεια εσύ για ποιόν δουλεύεις? Εγώ? Για μας. Δε μιλάς σε κάνα χτεσινό φίλε? Ξέρω τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 21.04.10, 6:57 pm

Η χώρα είναι σαν ένα 35χρονο λεωφορείο που πλέον δεν περπατάει με τίποτα.

Για πολύ καιρό πιστεύαμε πως αλλάζοντας οδηγό θα ξανάρχιζε να τρέχει και έτσι κάθε τέσσερα πέντε χρόνια αλλάζαμε και νομίζαμε πως και το δικό μας λεωφορείο θα γινόταν σαν τα άλλα που βλέπαμε.
Επιδιορθώναμε τις συνεχείς βλάβες με ιμιτασιόν ανταλλακτικά πληρωμένα δυό φορές πάνω απο τα γνήσια στον αυτοδίδακτο μάστορα. της γειτονιάς. Αυτό όμως συνεχώς χαλούσε και ο μάστορας έκανε παράπονα πως δεν προλαβαίνει να το φτιάχνει, έτσι προσλάβαμε και άλλους μάστορες, πολλούς, σχεδόν το ένα τρίτο από τους επιβάτες.
Μετα μπήκαμε και στο συνεταιρισμό των ΚΤΕΛ και πιστεύαμε πως η παλιοσακαράκα μας με την βοήθεια του ΚΤΕΛ θα γίνει σα καινούρια.
Μας στέλνανε οι άνθρωποι και ανταλλακτικά και καύσιμα δε λέω όμως ο οδηγός οι μάστορες αλλά και αρκετοί από τους επιβάτες παίρναν λίγα από αυτά έτσι για το έθιμο.
Που και πού κάναμε και καμιά ανακαίνιση μέσα έξω για να ξεγελιόμαστε, βάλαμε και κάτι gps που όμως δε δούλευαν και ένα ερκοντίσιον που ψιλοδούλευε αλλά το καλύτερο ήταν που μας βάλανε τηλεόραση και μα τη παναγία ρε παιδιά αυτή δε χαλούσε ποτέ.
Κάποιες φορές έσπαζε η εξάτμιση και έκανε πολύ θόρυβο αλλά βρήκαμε τη λύση και για αυτό, βουλώναμε τα αυτιά μας με μαϊντανό και δεν ακούγαμε τίποτα η δυναμώναμε την τηλεόραση μέχρι να σκεπάσει το θόρυβο της εξάτμισης.
Ετσι ο χρόνος περνούσε και εμείς σιγά σιγά συνεχίζαμε το ταξίδι μας.
Υπήρχαν βέβαια και στιγμές που το λεωφορείο πετούσε, ένα καλοκαίρι θυμάμαι που πηγαίναμε σφαίρα με ανοιχτά τα παράθυρα, μουσικούλες τραγούδια ποτά και χαρές. Κάποιοι περίεργοι επιβάτες τότε είχαν πει πως η ταχύτητα οφειλόταν στο ότι ήμασταν σε κατηφόρα αλλά δεν τους δώσαμε σημασία.

Σήμερα το λεωφορείο σταμάτησε εντελώς, η μηχανή του που έκαιγε τα διπλάσια καύσιμα, απέδιδε τους μισούς ίππους από τα υπόλοιπα λεωφορεία του ΚΤΕΛ ίσα ίσα που κρατάει το ρελαντί, η εξάτμιση βγάζει περισσότερα ντουμάνια από Ισλανδικό ηφαίστειο, τα καθίσματα έσπασαν, τα τζάμια ράγισαν.
Ο οδηγός παρακάλεσε τους επιβάτες να κατέβουν όλοι να σπρώξουν, αν και ο παλιός οδηγός διαφωνεί και λέει πως θα ήταν καλύτερα εαν το τραβήξουν.
Οι επιβάτες άρχισαν διστακτικά και αδιαμαρτύρητα σιγά σιγά να κατεβαίνουν αλλά μάλλον θα αρχίσουν να φωνάζουν μόλις δουν την παρέα που κρύφτηκε στη γαλαρία.

Ήρθε και οδική βοήθεια για να μας τραβήξει? να μας σπρώξει μέχρι την μεγάλη κατηφόρα δε κατάλαβα ακόμη πάντως προς το παρών κάτι δε δουλεύει στον γερανό του, ο οδηγός είναι Γερμανός και δε μπορούν να συνεννοηθούν, ήρθε και μια άλλη οδική βοήθεια αλλά σε αυτή δεν ήμαστε συνδρομητές και η εγγραφή είναι ακριβή, δε κατάλαβα...

Πάντως το αστείο στην υπόθεση είναι ότι αρκετοί ακόμη πιστεύουν πως φταίει ο οδηγός που δε μάρσαρε πριν την ανηφόρα ενώ άλλοι λένε πως φταίει ο προηγούμενος οδηγός που δε τράβηξε χειρόφρενο πριν την κατηφόρα.
Πραγματικά ώρες ώρες είναι να απορεί κανείς με τους επιβάτες, ακόμη και τώρα που η σακαράκα κόλλησε και αυτοί καλούνται να την σπρώξουν στην ανηφόρα αντί να αρχίσουν να κοιτάνε για ένα καινούριο μοντέλο Λεωφορείου, αυτοί κάθονται και συζητάν για το ποιος θα ήταν ο καλύτερος οδηγός στη σακαράκα.

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.

Καλή συνέχεια συνοδοιπόροι.
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 21.04.10, 7:19 pm

Αν καί ξεφύγαμε λίγο,θέλω νά πώ τά εξής: Οι πολιτικοί δέν είναι μόνοι τους.Εχουν παρατρεχάμενους που τούς υποστηρίζουν,έχουν τά ανάλογα ΜΜΕ καί τούς κατάλληλους καί προπαντός ανεξάρτητους δημοσιογράφους (και δικαστές).Απορώ πώς κρατιούνται καί δέν σκάνε από τά γέλια ,βλέποντας τούς οπαδούς τους όχι μόνο νά χειροκροτάνε αλλά να τούς πιστεύουν κιόλας.
Ας ξεκαθαρίσουμε καί εμείς τί θέλουμε:Ευρρυθμη λειτουργία αυτού τού συστήματος ή κάποιο άλλο σύστημα?

Staff:εξαιρετικό
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 21.04.10, 7:21 pm

:) Ωραίος ο παραλληλισμός, αλλά δεν συμφωνώ απόλυτα. Να σπρώξει θέλει ο άνθρωπας όχι να οδηγήσει...ετσι είπε του λάστιχον...
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων