Ψυχραιμία

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Ψυχραιμία

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 2:07 pm

joe έγραψε:Δεν θα κανουμε τιποτα. Θα παρακολουθουμε τις εξελιξεις οπως οι αγελαδες το τραινο, θα προσπαθουμε να κρατηθουμε στην δουλεια μας με καθε τροπο και θα μισουμε οποιον εχει κατι παραπανω ειδικα οταν ξερουμε οτι για τον αλφα ή βητα λογο καπως βολευτηκε καπου.

Ενα σεναριο οπου θα τιναχτουν ολα στον αερα για να ξαναστηθουν θα το καλωσοριζα αλλα η ιστορια δειχνει αλλα. Οι ατιμοι και οι διατεθημενοι να κανουν τα παντα θα επιβιωσουν σε βαρος των υπολοιπων. Διαλεξτε μια ιστορικη δυσκολη περιοδο που δεν εγινε αυτο. Παραμονες της Ρωμαικης κατακτησης, παραμονες πτωσης της Πολης, Τουρκοκρατια, Μικρασιατικο, Κατοχη, Εμφυλιος, Χουντα. Διαλεξτε και παρτε. Παντα καποιοι οχι μονο δεν κακοπερνουσαν αλλα πλουτιζαν κιολας.

Ειχα καταλαβει που βαδιζουμε εδω και χρονια. Ξαφνιαστηκα ομως στο ποσο γρηγορα ηρθε το τελος. Ομολογω πιστευα πως ηταν κατι που θα με εβρισκε στα 40+ οχι τωρα. Ειναι κριμα να ειμαστε οι σημερινοι 30ρηδες η πρωτη και τελευταια γεννια που μεγαλωσε με σχετικη ανεση. Αλλα για την απωλεια αυτου εκτος των διεφθαρμενων πολιτικων, φταιμε και οι ιδιοι. Οχι για το προφανες οτι καποιοι τους ψηφησαν, αλλα γιατι αλλοτριωσαμε τον τροπο ζωης μας λογω των εμφυτων κομπλεξ μεγαλομανιας μας.
''Ο Λαλακης παει πολυ καλα στην δουλεια του! Πηρε μερτσεντε διθεσια!'', ''Ο Μπουμπουκος παντρευεται την κοπελλα του πηραν και σπιτι 150 τετραγωνικα!'', ''Ο Μπουμπης μου με πηγε ταξιδι στις Μαλδιβες! Το αποφασισαμε το βραδι που ειμασταν πρωτο τραπεζι στην Τσουλια'', ''Πηρα ενα ωραιο δερματινο 2000, το εβαλα στην καρτα, μια ζωη την εχουμε μωρε!'', ''Ο Μπεμπεκος μας πηρε δανειο και ανοιξε επιχειρηση που πεταλωνει ψιλους, ειναι αφεντικο με υπαλληλους!''.
Παρτε τα τωρα μ*λακ*ς! Χρεωθηκατε σαν τα ζωα και χρεωνοσασταν καθημερινα μη σκεπτομενοι μια στιγμη τι θα γινοταν στην ζωη σας αν δεν μπορουσατε να εχετε δανεικα. Σταθηκε κανεις να υπολογισει ποια ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αγοραστικη του δυναμη, με τα δικα του @@@ οχι της τραπεζας! Οι πατεραδες μας χτιζανε σπιτια χωρις δανεια, αλλα πως? Οχι με το κλειδι στο χερι. Επεφτε προσωπικη εργασια, ψειρισμα στο παραμικρο οχι βαρα ενα δανειο και το κλειδι στο χερι με 300 χρονια δοσεις. Και οι μαναδες των περισσοτερων ηταν στο σπιτι και φροντιζαν την οικογενεια. Φροντιδα δεν ειναι μονο η μαγειρικη και τα συγυρισματα. Ειναι η στηριξη ολης της οικογενειας. να πας σπιτι και να υπαρχει ενας ανθρωπος να σε ακουσει, να σου πει μπραβο, να σε συμβουλευσει, να σε αγκαλιασει. Οχι ενα ματσο τρελλοι που τρεχουν απο δουλεια σε δουλεια και σε μπουκωνουν σουβλακια.
Ζητω η προκομενη Ελλας. Η μαλ***α ειναι πως οι συνετοι θα την φανε μαζι με τους ηλιθιους. Αλλα τουλαχιστον αυτοι εχουν 5 φραγκακια στην ακρη και ενα κεραμυδι, δεν θα τους επικυρηξουν οι τραπεζες.

Joe, άλλη μια φορά, καταφερνεις και με εκφραζεις απόλυτα!

Ετσι ειναι ακριβως τα πραγματα. Τοσα χρονια πεφταμε. Τωρα ακουστηκε το μπαμ!
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 18.03.10, 2:56 pm

όπως λέει μια φίλη μου... θανάτωση

μια λέξη - μια λύση

γιατί να μην έχουμε και εμείς μιά θρησκεία που υπόσχεται 40 παρθένες μετά θάνατον? ζωσμένοι με εκρηκτικά στη βουλή 10 άτομα τη μέρα θα πηγαίνανε! :lol:
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 18.03.10, 3:28 pm

'Ετσι ακριβώς φίλε Joe.

Χρόνια τώρα σπαταλούσαμε λεφτά που δεν είχαμε, κράτος και πολίτες.
Σε πανάκριβους Ολυμπιακούς αγώνες, υπερτιμημένα έργα, πανηγύρια eurovision και καταστροφικές "επενδύσεις" το κράτος, σε τζιπάκια, μεζονέτες, μπουζούκια, ταξίδια και γούστα οι πολίτες. Με τα λεφτά των άλλων και με την αφέλεια πως δε θα έρθει η ώρα να τα διπλο πληρώσουμε. Αυτή η ώρα ήρθε και δυστυχώς εκτός από εμάς που φέρουμε την ευθύνη θα το πληρώσουν και τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας που δε φταίνε σε τίποτα.
Μπορεί να ακουστεί άσχετο αλλά πιστεύω πως ακριβώς με τον ίδιο τρόπο διαχειριζόμαστε και τους φυσικούς πόρους, όπως τους οικονομικούς και κάποια στιγμή θα έρθει και εκεί ο λογαριασμός, όχι σε εμάς, στους απογόνους μας.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 3:52 pm

Staff έγραψε:Μπορεί να ακουστεί άσχετο αλλά πιστεύω πως ακριβώς με τον ίδιο τρόπο διαχειριζόμαστε και τους φυσικούς πόρους, όπως τους οικονομικούς και κάποια στιγμή θα έρθει και εκεί ο λογαριασμός, όχι σε εμάς, στους απογόνους μας.

Σχετικότατο.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 18.03.10, 4:07 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Η Ελλάδα είναι επιχείρηση που δεν παράγει τίποτα και χρωστάει σε όλο τον κόσμο, εάν δεν αλλάξει κάτι σε αυτό η κατάληξη είναι μία.

Λουκέτο.

Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα, μόνο που τόσα χρόνια αρνούμαστε πεισματικά να τη δούμε!

Κάθε χρόνο το Ελλ.Δημ. μπαίνει μέσα: ξοδεύει σηλαδή περισσότερα από όσα εισπράττει. Και αυτό γίνεται μόνο με ένα τρόπο: Δανείζεται. Και δανείζεται τεράστια ποσά. Ακούμε για τα δισ. ευρώ που είναι οι δανειακές ανάγκες του Ελλ.Δημ. λες και είναι ταμπελάκι τιμής στο ΙΚΕΑ (τυχαίο το όνομα): 54 δισ. ευρώ, 65 δισ. ευρώ, 28 δισ. ευρώ και πάει λέγοντας.

Και τι κάνουν οι κοπρίτες που ψηφίζουμε κάθε 4 (λέμε τώρα) χρόνια; Τίποτε! Αντί να δουν τι συμβαίνει και οι δαπάνες του μαγαζιού αυξάνονται αλματωδώς χωρίς αντίστοιχα να βελτιώνονται και οι αντίστοιχες υπηρεσίες που παρέχει το μαγαζί, κοιτάνε πώς θα κάνουν καλό PR του μαγαζιού με περισσότερα δανεικά, ελπίζοντας ότι έτσι θα υπάρχει μια πιθανότητα να βγάλει το μαγαζί κανένα ευρώ παραπάνω. Ε, σε πόσα μαγαζιά έχετε ακούσει να συμβαίνει αυτό; Κάθε σοβαρή επιχείρηση, πρώτα κοιτάει να μαζέψει τα ΠΕΡΙΤΤΑ (όχι τα αναγκαία) έξοδά της, και μετά κοιτάει να βρει τρόπους για να αυξήσει τα έσοδά της, με τα χρήματα που εξοικονόμησε από την περικοπή των περιττών εξόδων.

Τα χαϊβάνια μας τόσα χρόνια έκαναν ακριβώς το ανάποδο. Και υποψιάζομαι ότι δεν το έκαναν από απύθμενη βλακεία... είχαν άλλους πιο $$$ λόγους. Και εμείς τους ψηφίζαμε και τους ξαναψηφίζαμε (εσείς δηλαδή, αλλά τέλος πάντων) για να μη χάσουμε τέτοια παιδιά-τζιμάνια.

Τώρα, ήρθε η ώρα του λογαριασμού. "Ο παραγγέλνων και πλερώνων" που έλεγε και ο Τσιφόρος. Με τις υγείες μας!
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 18.03.10, 5:15 pm

Aυτα συμβαινουν σε μια κρατικοδιαιτη αγορα. Γιατι σοβαρους επιχειρηματιες δεν εχουμε κι αν υπαρχουν καποιοι αυτοι ειναι η εξαιρεση. Αρπακολατζηδες, κομπιναδορους εχουμε ως επι το πλειστον, εξου και τα περισσοτερα προβληματα που αντιμετωπιζουμε. Αν αυτη η αναπτυξη ''επιχειρηματικοτητας'' ηταν αληθινη τοτε θα κυκλοφορουσαμε ολοι με Πορσε και πληρωμενη ντουκου. Αλλα εχουμε μπλεξει με τους τσικιρικιτζηδες που κανουν μπιζνες δε γκρικ γουει.

Τα χειροτερα ερχονται. Ηδη δεν υπαρχει σοβαρη δουλεια ουτε για πλακα εδω και μηνες. Οι αγγελιες εχουν εξαφανιστει. Παρτε μια εφημεριδα, δειτε στα αναλογα site. Οταν κοπουν και οι κρατικες διαφημισεις και πουλευουν το ενα εντυπο μετα το αλλο και ακολουθουν οσες διαφημιστικες ειναι στο οριο, εκει να δειτε γελια και κλαμματα. Θα ανακοινωνουν συνεντευξη και θα παλευουμε μεταξυ μας σε τουρνουα πρωτα. Οι τρεις νικητες θα περνανε για να δουν τ αφεντικο :lol: :lol: :lol:
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 5:19 pm

joe έγραψε: Θα ανακοινωνουν συνεντευξη και θα παλευουμε μεταξυ μας σε τουρνουα πρωτα. Οι τρεις νικητες θα περνανε για να δουν τ αφεντικο :lol: :lol: :lol:

Σας εχω ανετα. Εχω γραφτει γυμναστηριο...

:superman:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 18.03.10, 5:48 pm

Το θλιβερό πιστεύω,δεν είναι πλέον οι λιγοστές θέσεις που υπάρχουν, αλλά τι κάνουν κάποιοι πλέον για να πιάσουν δουλειά. Απο υποχωρήσεις σε απίστευτα ωράρια, απίστευτα μισθολόγια, μέχρι το θεϊκό που άκουσα τις προάλλες απο φίλη μου. Συνέντευξη τελειώνει με ατάκα του wannabe αφεντικού: "Ε που και που έρχονται κάτι φίλοι και πίνουμε κάνα ουζάκι, θα κάνεις κάνα μεζεδάκι έτσι;! " ΑΓΓΕΛΙΑ : Ζητείται γραμματεία διεύθυνσης.... :whistle
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 6:12 pm

Παιδες, ποτε δεν ειχα προλημα με την (πολύ) δουλειά. Με την κοροϊδία εχω.

Μπορω να δουλευω απ' το πρωϊ ισα με το βραδυ, σχεδον καθε μερα. Δεν ανεχομαι ομως να με κοροϊδευουν.

- Και οταν σκιζεσαι, αλλα δεν πληρωνεσαι ειναι κοροϊδια.

- Οταν εχεις σπουδασει και δεν μπορεις να βρεις καν δουλεια, ειναι κοροϊδια.

- Οταν δουλευεις και εισαι σωστος και λογω 1002 προβληματων (που μπορει να ειναι και λαθος κινησεις του αφεντικου), σου λενε απολυεσαι και δεν δικαιουσαι δεκαρα, ειναι κοροϊδια.

- Οταν σου λενε "κατσε παραπανω σημερα", "να το χω χτες", "να ξερεις ολακερη τη σουίτα της Adobe (με το web μεσα)" και θ' αρχισουμε απο βασικο μισθο 720 ευρω οταν δεν βρισκεις σπιτι να νοικιασεις με κατω απο 450, ειναι κοροϊδια.

- Οταν σου λενε "εχεις 2 ωρες να φτιαξεις ενα logo" (ναι, μου χει τυχει και αυτο), το κανεις, το δειχνεις και ακους "μωρε δεν ειναι και πολυ δημιουργικο" αλλα εσυ το νιωθεις οτι αν σ' αφηναν καμια βδομαδα, θα κανες παπαδες, ειναι κοροϊδια.

- Καποτε το να δουλευεις πολυ, ηταν ιδανικο. Ηξερες οτι θα προκοψεις. Σημερα ειναι ΚΟΡΟΪΔΙΑ!

Oλη αυτην την κοροϊδια, αντιμετωπιζουμε και καλουμαστε να αντιμετωπισουμε και στο μελλον. Σε ακομη χειτοτερη μορφη, πιο ευθεια, πιο απροκαλυπτη, πιο προκλητικη, πιο νομιμη.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό nmaryelen » 18.03.10, 6:20 pm

g25akis έγραψε:Το θλιβερό πιστεύω,δεν είναι πλέον οι λιγοστές θέσεις που υπάρχουν, αλλά τι κάνουν κάποιοι πλέον για να πιάσουν δουλειά. Απο υποχωρήσεις σε απίστευτα ωράρια, απίστευτα μισθολόγια, μέχρι το θεϊκό που άκουσα τις προάλλες απο φίλη μου. Συνέντευξη τελειώνει με ατάκα του wannabe αφεντικού: "Ε που και που έρχονται κάτι φίλοι και πίνουμε κάνα ουζάκι, θα κάνεις κάνα μεζεδάκι έτσι;! " ΑΓΓΕΛΙΑ : Ζητείται γραμματεία διεύθυνσης.... :whistle

"Ζητείται γραμματεία διεύθυνσης... με γνώσεις σερβιρίσματος και μαγειρικής για μεζεδάκια.." από προγράμματα?...θα τα βρούμε μωρέ...
Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε...
Πάντως και μένα αυτός είναι ο μεγάλος φόβος μου..οι τρελές υποχωρήσεις που θα αναγκαζόμαστε να κάνουμε στο βωμό της εύρεσης εργασίας... :think
nmaryelen
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.03.10, 6:25 pm

nmaryelen έγραψε:"Ζητείται γραμματεία διεύθυνσης... με γνώσεις σερβιρίσματος και μαγειρικής για μεζεδάκια.." από προγράμματα?...θα τα βρούμε μωρέ...
Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε...
Πάντως και μένα αυτός είναι ο μεγάλος φόβος μου..οι τρελές υποχωρήσεις που θα αναγκαζόμαστε να κάνουμε στο βωμό της εύρεσης εργασίας... :think

Ναι, αλλα οταν φτασουμε στον πατο, και δεν θα χει παρακατω, τοτε θα τρεχουν να κρυφτουν.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 18.03.10, 6:38 pm

panevan έγραψε:Παιδες, ποτε δεν ειχα προλημα με την (πολύ) δουλειά. Με την κοροϊδία εχω.

Μπορω να δουλευω απ' το πρωϊ ισα με το βραδυ, σχεδον καθε μερα. Δεν ανεχομαι ομως να με κοροϊδευουν.

1. Και οταν σκιζεσαι, αλλα δεν πληρωνεσαι ειναι κοροϊδια.

2. Οταν εχεις σπουδασει και δεν μπορεις να βρεις καν δουλεια, ειναι κοροϊδια.

3. Οταν δουλευεις και εισαι σωστος και λογω 1002 προβληματων (που μπορει να ειναι και λαθος κινησεις του αφεντικου), σου λενε απολυεσαι και δεν δικαιουσαι δεκαρα, ειναι κοροϊδια.

4. Οταν σου λενε "κατσε παραπανω σημερα", "να το χω χτες", "να ξερεις ολακερη τη σουίτα της Adobe (με το web μεσα)" και θ' αρχισουμε απο βασικο μισθο 720 ευρω οταν δεν βρισκεις σπιτι να νοικιασεις με κατω απο 450, ειναι κοροϊδια.

5. Οταν σου λενε "εχεις 2 ωρες να φτιαξεις ενα logo" (ναι, μου χει τυχει και αυτο), το κανεις, το δειχνεις και ακους "μωρε δεν ειναι και πολυ δημιουργικο" αλλα εσυ το νιωθεις οτι αν σ' αφηναν καμια βδομαδα, θα κανες παπαδες, ειναι κοροϊδια.

6. Καποτε το να δουλευεις πολυ, ηταν ιδανικο. Ηξερες οτι θα προκοψεις. Σημερα ειναι ΚΟΡΟΪΔΙΑ!

Oλη αυτην την κοροϊδια, αντιμετωπιζουμε και καλουμαστε να αντιμετωπισουμε και στο μελλον. Σε ακομη χειτοτερη μορφη, πιο ευθεια, πιο απροκαλυπτη, πιο προκλητικη, πιο νομιμη.

* Έβαλα αρίθμιση στα points σου, για να μπορώ να κάνω αντιστοιχία.

1. Όταν σκίζεσαι και νομίζεις ότι πληρώνεσαι, ενώ στην πραγματικότητα παίρνεις το τρίτο το μακρύτερο (γιατί π.χ. η επιταγή ήταν ακάλυπτη), εκεί να δεις κοροϊδία

2. Όταν ο πελάτης δεν σε κρίνει από το τι προσφέρεις, αλλά από το πόσο φτηνά του προσφέρεις αυτό που προσφέρεις, κι αυτό είναι κοροϊδία. Και ακόμα μεγαλύτερη κοροϊδία είναι ότι ενώ εσύ μπορεί να έχεις φάει τα μάτια σου 15 χρόνια και με το ζόρι βρίσκεις δουλειά, και ο άσχετος λαμογιο-μαθητής λυκείου με το σπασμένο Photoshop που δουλεύει για να βγει το Σάββατο, σου τρώει τους πελάτες.

3. Πού να δεις πόσο κοροϊδία είναι να σου λένε: "μου αρέσει πολύ η δουλειά σου, αλλά βρήκα αλλού φθηνότερα"

4. Θέλεις κοροϊδία; Άκου κι αυτό: "θέλω τα χρώματα να είναι ίδια με αυτά που βλέπω στην (ακαλιμπράριστη) οθόνη μου". Όλες τις σουίτες του κόσμου να ξέρεις, αυτό δεν το κάνει καμία.

5. Και δεν είναι κοροϊδία, να έρχεται πελάτης να του φτιάξεις λογότυπο και κάρτες (και να του τυπώσεις και τις κάρτες) Πέμπτη απόγευμα σε 30', επειδή "αυρίο το πρωί πετάει για Ιταλία";

6. Κάποτε το να έχεις συναδέλφους με υπαλληλική σχέση ήταν δυνατόν, αν είχες δουλειά να τους δώσεις. Σήμερα αν καταφέρνεις να βγάζεις τα έξοδά σου ακόμα και χωρίς να απασχολείς υπαλλήλους, για την πλειοψηφία των δημιουργικών γραφείων είναι κατόρθωμα.
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.03.10, 9:33 pm

Απο πότε δηλ. το να καταναλώνεις είναι αμάρτημα? Επειδή πτώχευσε το κράτος φταίω εγώ που θέλω να γευτώ τις χαρές της ζωής, όποιες κι αν είναι, μικρές ή μεγάλες. Γι αυτό δουλεύω άλλωστε. Δεν είμαι μυρμήγκι ΑΝΘΡΩΠΟΣ είμαι.

Οι Λύπες της ζωής είναι πολύ περισσότερες απ τις χαρές. Οι μεγάλες ή οι πιο "φωτογραφιζόμενες" χαρές ας πούμε είναι να πάρεις ένα πτυχίο, να παντρευτείς, να κάνεις παιδιά, και να πετύχεις 1-2 στόχους επαγγελματικά. Και μετά ψοφάς. Εν συντομια όλα αυτά, ας μη το αναλύσουμε, τώρα. Οι Λύπες αν αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, σε κάθε τομεά, ακόμα και για να γευτεί αυτές τις λίγες χαρές που προείπα, είναι αμέτρητες. Γι αυτό δε μ ενδιέφερε ποτέ το αύριο σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου.

Δηλαδή αγαπητέ joe αν βγεί κάνας προφήτης αύριο και πεί, ότι θα βρέχει 6 μήνες συνδετήρες με βατράχια, θα πάς στην πίσω αυλή του σπιτιού σου, να φτιάσεις καμιά κιβωτό? Οκ, καλή η πλάκα, αλλά άλλο ΧΡΗΣΗ, άλλο ΜΗ ΧΡΗΣΗ, κι άλλο ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ.

Εγώ όπως πιστεύω και συ και οι υπόλοιποι εδώ είμαστε της χρήσης. Αλλά το καλύτερο είναι όταν αποκλίνεις, κι αυτό με μέτρο. Αυτή είναι η γλύκα της ζωης. Όταν αποκλείνεις. Όταν είσαι στην άσφαλτο με τη μηχανή και ξαφνικά στρίψεις στο χωματόδρομο. Θα κινδυνεύσεις, θα λερωθείς, μπορεί να πέσεις, αλλά θα το φχαριστηθείς. Δηλ., θα σωθώ αν δε πάρω ζαμπονοτυρόπιτα, και πάρω τυρόπιτα?

Κ ιας μη γελιόμαστε, όποιος έχει δικό του σπίτι χωρίς να το χρωστάει, το χει απο γονική παροχή, ή απο κληρονομιές. Ειδικά όταν είναι 30 χρονών. Όπως το είπες, οι γέροι χτίζανε να δώσουν στα παιδιά τους. Αλλες εποχές όμως τότε. Άλλα μεγέθη, άλλες αξίες χρηματικές και μή και άλλες ιδέες. Εφόσον στη σημερινή εποχή καλείσε να έχεις 2 τηλεοράσεις κι όχι μία ασπρόμαυρη, γιατί η γυναίκα σου βλέπει κάτι άλλο απο τσαμπιονς λιγκ, δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Τώρα αν παίρνεις 3+60 κα πας να πάρεις καταναλωτικό 50.000, έ, τότε οκ, τι να πέι κανείς...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 18.03.10, 10:07 pm

Dark3go έγραψε:Απο πότε δηλ. το να καταναλώνεις είναι αμάρτημα? Επειδή πτώχευσε το κράτος φταίω εγώ που θέλω να γευτώ τις χαρές της ζωής, όποιες κι αν είναι, μικρές ή μεγάλες. Γι αυτό δουλεύω άλλωστε. Δεν είμαι μυρμήγκι ΑΝΘΡΩΠΟΣ είμαι.

Οι Λύπες της ζωής είναι πολύ περισσότερες απ τις χαρές. Οι μεγάλες ή οι πιο "φωτογραφιζόμενες" χαρές ας πούμε είναι να πάρεις ένα πτυχίο, να παντρευτείς, να κάνεις παιδιά, και να πετύχεις 1-2 στόχους επαγγελματικά. Και μετά ψοφάς. Εν συντομια όλα αυτά, ας μη το αναλύσουμε, τώρα. Οι Λύπες αν αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, σε κάθε τομεά, ακόμα και για να γευτεί αυτές τις λίγες χαρές που προείπα, είναι αμέτρητες. Γι αυτό δε μ ενδιέφερε ποτέ το αύριο σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου.

Δηλαδή αγαπητέ joe αν βγεί κάνας προφήτης αύριο και πεί, ότι θα βρέχει 6 μήνες συνδετήρες με βατράχια, θα πάς στην πίσω αυλή του σπιτιού σου, να φτιάσεις καμιά κιβωτό? Οκ, καλή η πλάκα, αλλά άλλο ΧΡΗΣΗ, άλλο ΜΗ ΧΡΗΣΗ, κι άλλο ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ.

Εγώ όπως πιστεύω και συ και οι υπόλοιποι εδώ είμαστε της χρήσης. Αλλά το καλύτερο είναι όταν αποκλίνεις, κι αυτό με μέτρο. Αυτή είναι η γλύκα της ζωης. Όταν αποκλείνεις. Όταν είσαι στην άσφαλτο με τη μηχανή και ξαφνικά στρίψεις στο χωματόδρομο. Θα κινδυνεύσεις, θα λερωθείς, μπορεί να πέσεις, αλλά θα το φχαριστηθείς. Δηλ., θα σωθώ αν δε πάρω ζαμπονοτυρόπιτα, και πάρω τυρόπιτα?

Κ ιας μη γελιόμαστε, όποιος έχει δικό του σπίτι χωρίς να το χρωστάει, το χει απο γονική παροχή, ή απο κληρονομιές. Ειδικά όταν είναι 30 χρονών. Όπως το είπες, οι γέροι χτίζανε να δώσουν στα παιδιά τους. Αλλες εποχές όμως τότε. Άλλα μεγέθη, άλλες αξίες χρηματικές και μή και άλλες ιδέες. Εφόσον στη σημερινή εποχή καλείσε να έχεις 2 τηλεοράσεις κι όχι μία ασπρόμαυρη, γιατί η γυναίκα σου βλέπει κάτι άλλο απο τσαμπιονς λιγκ, δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Τώρα αν παίρνεις 3+60 κα πας να πάρεις καταναλωτικό 50.000, έ, τότε οκ, τι να πέι κανείς...

εσύ μωρή κολόγρια τι σκούζεις αφού πρόλαβες και πήρες σύνταξη αλιά από εμάς τους νέους, τότε που θα είναι η ώρα μας δεν θα έχετε αφήσει φράγκο.
προσφορά για σένα μία μακέτα εσύ όσα αγγούρια καλυβιώτικα (στραβά) εγώ για να τα σάζεις. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.03.10, 10:34 am

SADINISTAS έγραψε:
Dark3go έγραψε:[...]
Οι Λύπες της ζωής είναι πολύ περισσότερες απ τις χαρές. Οι μεγάλες ή οι πιο "φωτογραφιζόμενες" χαρές ας πούμε είναι να πάρεις ένα πτυχίο, να παντρευτείς, να κάνεις παιδιά, και να πετύχεις 1-2 στόχους επαγγελματικά. Και μετά ψοφάς. Εν συντομια όλα αυτά, ας μη το αναλύσουμε, τώρα. Οι Λύπες αν αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, σε κάθε τομεά, ακόμα και για να γευτεί αυτές τις λίγες χαρές που προείπα...[....]

εσύ μωρή κολόγρια τι σκούζεις αφού πρόλαβες και πήρες σύνταξη αλιά από εμάς τους νέους, τότε που θα είναι η ώρα μας δεν θα έχετε αφήσει φράγκο.
προσφορά για σένα μία μακέτα εσύ όσα αγγούρια καλυβιώτικα (στραβά) εγώ για να τα σάζεις. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σε ταπωσε. Πρεπει ν' απαντησεις. :P
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 19.03.10, 12:25 pm

Δεν κυβερνάν τα κόμματα παίδες, οι τράπεζες κυβερνούν αυτό τον τόπο και οι τράπεζες θέλουν να χρωστάμε, αυτή είναι η δουλεία τους. Και το ΔΝΤ τράπεζα είναι και θέλει να χρωστάμε.

Μην πούμε τα χρήματα που χάσαμε όλοι μας την προηγούμενη εβδόμαδα. (όταν όλα ανεβαίνουν και εσύ δεν αυξάνεις το εισόδημα σου, είσαι απλά πιο φτωχός)
και ξέρω όλοι μας ανεβάσαμε τα τιμολόγια μας +10% γιατι είναι απλά λογικό; Αλλα η αντίδραση μας είναι απόλυτα ψύχραιμη, γιατι δεν γίνετε αλλίως...

Το λογικό είναι να δουλέψουμε περισσότερο με λιγότερα χρήματα και να μην φωνάζουμε γιατι δεν είναι πατριωτικό!

Postmodern σκλαβία.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 19.03.10, 12:34 pm

βασικά οι εργατοπατέρες κυβερνούν αλλά τι να λέμε τώρα....
Προσωπικά δεν έκανα καμμιά άυξηση τιμολογίων.
Αντιθέτως προσπαθώ να βρω λυσεις ώστε να μειώσω τα έξοδά μου άρα και τις τιμές μου ώστε να μπορώ να απαιτώ και πληρωμή μετρητοίς
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 19.03.10, 4:20 pm

Οι τράπεζες δανείζονται από μεγαλύτερες τράπεζες και αυτές από ακόμη μεγαλύτερες κεντρικές τράπεζες. Ολοι αυτοί και ολόκληρα κράτη δανείζονται από αυτό που σήμερα αποκαλείτε "αγορές".
Τι είναι όμως αυτές οι "αγορές" και από ποιους ελέγχονται?

Δείτε το Zeitgeist (όσοι δεν το έχετε δει) και ίσως σας λυθούν αρκετές απορίες για το ποιοι και πως κυβερνούν τον πλανήτη μας.

http://video.google.com/videoplay?docid=-594683847743189197#

Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 19.03.10, 6:34 pm

Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 19.03.10, 6:40 pm

panevan έγραψε:
SADINISTAS έγραψε:
Dark3go έγραψε:[...]
Οι Λύπες της ζωής είναι πολύ περισσότερες απ τις χαρές. Οι μεγάλες ή οι πιο "φωτογραφιζόμενες" χαρές ας πούμε είναι να πάρεις ένα πτυχίο, να παντρευτείς, να κάνεις παιδιά, και να πετύχεις 1-2 στόχους επαγγελματικά. Και μετά ψοφάς. Εν συντομια όλα αυτά, ας μη το αναλύσουμε, τώρα. Οι Λύπες αν αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, σε κάθε τομεά, ακόμα και για να γευτεί αυτές τις λίγες χαρές που προείπα...[....]

Σε ταπωσε. Πρεπει ν' απαντησεις. :P

:P ναι ναι. Τη μακέτα πως την θές? CD ή Bernulli? Και πριν στείλεις τ αγγούρια πλύνε τα πρώτα, μη κολλήσουμε και τίποτα............... :mrgreen: :mrgreen: :dance :dance
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων