Ψυχραιμία

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Ψυχραιμία

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 19.03.10, 7:30 pm

Dark3go έγραψε:
:P ναι ναι. Τη μακέτα πως την θές? CD ή Bernulli? Και πριν στείλεις τ αγγούρια πλύνε τα πρώτα, μη κολλήσουμε και τίποτα............... :mrgreen: :mrgreen: :dance :dance

για τα αγγούρια και τα λαχανικά μην φοβάσαι δεν θα κολλήσεις τίποτα είναι βιολογικά δεν τους ρίχνω ούτε λίπασμα μόνο φουσκί από τις γίδες και νερό,
για τις μακέτες και με μαίηλ να τις στέλνεις δεν με πειράζει, δεν τις ζητάω τζάμπα,
ανταλλαγή προϊόντων εγώ λαχανικά, γιαούρτι και τυρί από τις γίδες και εσύ καμιά μακέτα. δίκαια πράγματα.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 22.03.10, 1:29 pm

Πάντως το θεμα μου φαινεται ειναι ΤΙ συμφέρει τον καθενα.

Οτι ακουγεται και μαθαινουμε ολον αυτον τον καιρο εχει μια δοση αληθειας:
Kαι δημοσιονομικο προβλημα υπαρχει
Και πολλους δημοσιους υπαλληλους εχουμε
Και ψεμματα στην ΕΕ τοσα χρονια λεγαμε
Και Ολυμπιακους με δανεικα, καναμε
Και τις εργασιακες συμβασεις θελουν να καταργησουνε
Και ιδιωτικοποιησεις να κανουν θελουνε
Και οι πολιτικοι ευθυνονται περισσοτερο απ' ολους, αλλα κανεις δεν παει μεσα

Ο καθενας ομως αναδυκνυει το μερος της αληθειας που τον συμφερει και τον διευκολυνει να πραγματοποιησει τους στοχους του. To ιδιο και οι εργαζομενοι, το ιδιο και η κυβερνηση, το ιδιο οι εργοδοτες, το ιδιο και η Ε.Ε, κοκ. Συμφεροντα ειναι ολα. Δεν υπάρχει μια αληθεια μονο. Δεν μπορει κανεις ας πουμε να ισχυριστει οτι δεν υπαρχει ελλειμα επομ. ολα ειναι στημενα κλπ κλπ.

Επομένως, αντε να δουμε ποιος θα κερδισει
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό nmaryelen » 22.03.10, 3:30 pm

panevan έγραψε:Πάντως το θεμα μου φαινεται ειναι ΤΙ συμφέρει τον καθενα.

Οτι ακουγεται και μαθαινουμε ολον αυτον τον καιρο εχει μια δοση αληθειας:
Kαι δημοσιονομικο προβλημα υπαρχει
Και πολλους δημοσιους υπαλληλους εχουμε
Και ψεμματα στην ΕΕ τοσα χρονια λεγαμε
Και Ολυμπιακους με δανεικα, καναμε
Και τις εργασιακες συμβασεις θελουν να καταργησουνε
Και ιδιωτικοποιησεις να κανουν θελουνε
Και οι πολιτικοι ευθυνονται περισσοτερο απ' ολους, αλλα κανεις δεν παει μεσα

Ο καθενας ομως αναδυκνυει το μερος της αληθειας που τον συμφερει και τον διευκολυνει να πραγματοποιησει τους στοχους του. To ιδιο και οι εργαζομενοι, το ιδιο και η κυβερνηση, το ιδιο οι εργοδοτες, το ιδιο και η Ε.Ε, κοκ. Συμφεροντα ειναι ολα. Δεν υπάρχει μια αληθεια μονο. Δεν μπορει κανεις ας πουμε να ισχυριστει οτι δεν υπαρχει ελλειμα επομ. ολα ειναι στημενα κλπ κλπ.

Επομένως, αντε να δουμε ποιος θα κερδισει

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εμείς (ο λαός) θα την πληρώσουμε, όποιος και να κερδίσει...
Βαρέθηκα να τους ακούω.Σταμάτησα να βλέπω ειδήσεις (το βράδυ έβλεπα εφιάλτες)...
Πώς να ανεβάσεις το ηθικό σου με όλα αυτά που συμβαίνουν?? :think :whistle
nmaryelen
Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 22.03.10, 4:46 pm

nmaryelen έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι εμείς (ο λαός) θα την πληρώσουμε, όποιος και να κερδίσει...
Βαρέθηκα να τους ακούω.Σταμάτησα να βλέπω ειδήσεις (το βράδυ έβλεπα εφιάλτες)...
Πώς να ανεβάσεις το ηθικό σου με όλα αυτά που συμβαίνουν?? :think :whistle

Ως πολίτες είμαστε υπεύθυνοι για αυτους που εκλέγουμε. Φταίμε που εχουμε μάθει να θεωρούμε το κλέψιμο "λογικό", την μιζα λογική, την ρεμούλα λογικη, την απάτη λογικη κλπ. Πρέπει όλοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας στον βαθμό που μας αναλογει.

Δεν φτανει το "βαρεθηκα να τους ακουω". Αν δεν αλλαξουμε εμεις, δεν αλλάζει τίποτε.
Οταν θίγονται τα συμφέροντά μας (πχ κατάργηση του 14 μισθού) ολοι οι συνδικαλιστες κ ο κόσμος κατεβαίνει στον δρόμο.

Δεν είδα κανέναν όμως να διαμαρτύρεται για το βατοπέδι πχ, η για τη Siemens. (το θεωρούμε "λογικο" να παίζεται απατη στην πολιτικη). Δεν είναι όμως ετσι.

Πρέπει να αναλάβουμε ευθύνες κ πράξεις. Το οφείλουμε στις γενιες που ερχονται.
Ας μην αφήσουμε τους αλλους να βρούν το χάλι στο οποιο ζούμε εμεις. Επεσε σε εμας ο κλήρος να φάμε στην μάπα όλο το χάλι, κ να το διορθώσουμε.

Ε, πρέπει να το κάνουμε όλοι μαζι..
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nmaryelen » 22.03.10, 6:30 pm

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου και θα κατέβαινα στον δρόμο,αν πίστευα ότι θα φέρει αποτέλεσμα.Δεν νομίζω όμως...γιατί δεν μου το βγάζεις από το μυαλό ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ (τα μέτρα) ΗΤΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ(????).
Τα ξέρανε,τα δεχτήκανε(κυβέρνηση-πολιτικοί) και μας το παίζουν έκπληκτοι (και καλά).
Αν ξέρεις κάποιον σίγουρο τρόπο για να ακουστεί η φωνή ενός απλού πολίτη (και να πιάσει τόπο..)είμαι μέσα... :think
nmaryelen
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 22.03.10, 6:41 pm

nmaryelen έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου και θα κατέβαινα στον δρόμο,αν πίστευα ότι θα φέρει αποτέλεσμα.Δεν νομίζω όμως...γιατί δεν μου το βγάζεις από το μυαλό ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ (τα μέτρα) ΗΤΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ(????).
Τα ξέρανε,τα δεχτήκανε(κυβέρνηση-πολιτικοί) και μας το παίζουν έκπληκτοι (και καλά).
Αν ξέρεις κάποιον σίγουρο τρόπο για να ακουστεί η φωνή ενός απλού πολίτη (και να πιάσει τόπο..)είμαι μέσα... :think

Ας ξεκινήσουμε από αυτά που μπορούμε ως πολίτες να κάνουμε απέναντι στους συμπολίτες μας που παρανομούν: π.χ. βλέπεις κάποιον που παρκάρει παράνομα; Πήγαινε και πες του να πάρει το ρημάδι του από εκεί που έχει παρκάρει για να μην του το μαζέψει ο γερανός (9 στις 10 περιπτώσεις που το έχω εφαρμόσει, πιάνει). Το ότι κάποιος π.χ. παρκάρει παράνομα, δε σημαίνει ότι δε σέβεται το νόμο. Σημαίνει ότι δε σέβεται τους συμπολίτες του: δηλαδή εσένα και εμένα. Ας ξεκινήσουμε από τα μικρά για αρχή και να δεις μετά πώς θα επεκταθούμε και στα μεγαλύτερα. Το χειρότερο απ' όλα, δεν είναι η κλεψιά αν θέλεις. Είναι η ανοχή αυτών που ξέρουν για την κλεψιά και δεν κάνουν κάτι για να τη σταματήσουν.

Ένα σύνθημα που μου αρέσει πολύ είναι το: "Η σιωπή είναι συνενοχή"
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 22.03.10, 6:45 pm

El Panos έγραψε:Ας ξεκινήσουμε από αυτά που μπορούμε ως πολίτες να κάνουμε απέναντι στους συμπολίτες μας που παρανομούν: π.χ. βλέπεις κάποιον που παρκάρει παράνομα; Πήγαινε και πες του να πάρει το ρημάδι του από εκεί που έχει παρκάρει για να μην του το μαζέψει ο γερανός (9 στις 10 περιπτώσεις που το έχω εφαρμόσει, πιάνει). Το ότι κάποιος π.χ. παρκάρει παράνομα, δε σημαίνει ότι δε σέβεται το νόμο. Σημαίνει ότι δε σέβεται τους συμπολίτες του: δηλαδή εσένα και εμένα. Ας ξεκινήσουμε από τα μικρά για αρχή και να δεις μετά πώς θα επεκταθούμε και στα μεγαλύτερα. Το χειρότερο απ' όλα, δεν είναι η κλεψιά αν θέλεις. Είναι η ανοχή αυτών που ξέρουν για την κλεψιά και δεν κάνουν κάτι για να τη σταματήσουν.

Ένα σύνθημα που μου αρέσει πολύ είναι το: "Η σιωπή είναι συνενοχή"

+1
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 22.03.10, 7:28 pm

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο 100000%.
Και θα προσθέσω nmaryelen, πως αν ρίξεις μια ματια στην σύγχρονη ελληνική ιστορία, θα δεις πως όταν ο λαος ήταν ενωμένος, έφτανε μέχρι τα βασιλικά ανακτορα, πρωθυπουργικά σπίτια και απαιτουσε πράξεις / δράσεις κλπ.

Σήμερα, μάθαμε να μη μιλάμε για οτιδήποτε γίνεται γύρω μας. ΦΤΑΙΜΕ σε αυτό. Κ ακριβώς επειδη σωπαινουμε οι έχοντες εξουσιαν, αλλωνίζουν.. Κ εμεις κανουμε ψυχοθεραπεία στα παράθυρα των ειδήσεων..
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nmaryelen » 23.03.10, 2:09 pm

Φίλοι μου συμφωνώ μαζί σας και να ξέρετε ότι
συνένοχος δεν είμαι,ούτε πρόκειται να γίνω,για κανέναν.
Φυσικά η σιωπή =συνενοχή.Αυτό λέω και εγώ.
Όλοι αυτοί που ξέρουν και δεν μιλάνε,
περνούν ζωή χαρισάμενη και εμείς παλεύουμαι να τα φέρουμε βόλτα.
Δεν είμαι αχάριστη,νιώθω ευγνωμοσύνη για αυτά που έχω,
προσπαθώ να διορθώσω κάποια κακός κείμενα,αλλά ανησυχώ για το μέλλον και της
χώρας και το δικό μου και της οικογένειας μου.
Μην μου πείτε ότι μια ανασφάλεια δεν την έχουμε λίγο πολύ όλοι.
Στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει... :whistle :roll:
nmaryelen
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 23.03.10, 2:59 pm

liagasg έγραψε:
Σήμερα, μάθαμε να μη μιλάμε για οτιδήποτε γίνεται γύρω μας. ΦΤΑΙΜΕ σε αυτό. Κ ακριβώς επειδη σωπαινουμε οι έχοντες εξουσιαν, αλλωνίζουν..

Ο liagasg σε 2 σειρές περιέγραψε το πρόβλημα που εχει αυτη η χώρα...

μπράβο ρε φίλε!!! :clap :clap
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 23.03.10, 3:46 pm

ενας πόλεμος να γινει να σωθούμε...έτσι ήταν και πριν τον 2ο Παγκόσμιο, μετά όλα οκ... :mrgreen:
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 23.03.10, 4:18 pm

liagasg έγραψε:Σήμερα, μάθαμε να μη μιλάμε για οτιδήποτε γίνεται γύρω μας. ΦΤΑΙΜΕ σε αυτό. Κ ακριβώς επειδη σωπαινουμε οι έχοντες εξουσιαν, αλλωνίζουν.. Κ εμεις κανουμε ψυχοθεραπεία στα παράθυρα των ειδήσεων..

Δυστυχώς φίλε Γιώργο, όχι μόνο οι έχοντες εξουσία, αλλά και πολλοί άλλοι...
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.03.10, 4:43 pm

El Panos έγραψε: Δυστυχώς φίλε Γιώργο, όχι μόνο οι έχοντες εξουσία, αλλά και πολλοί άλλοι...

Σιγουρα εχεις δικιο σε αυτο που λες, αλλα έχω την αισθηση πως και οι "Αλλοι" κρύβονται πισω απο "πλάτες εξουσιας" (οποιασδηποτε μορφης). Απο την πολυ μικρή πλατίτσα ενος προϊσταμένου σε μια δημόσια υπηρεσια (που πρεπει πρώτα να μαλώσεις κ μετα να γίνει η δουλειά σου), μέχρι τις διεφθαρμένες μορφες εξουσιας και πάσης μορφής γραβατωμένου απατεωνισκου /απατεώνα και μεγαλοαπατεώνα..
Ολοι αυτοί υπάρχουν διοτι τους ανεχόμαστε αντι να τους εξοντώνουμε ως σύστημα.

Θα επρεπε (πιστευω), σε κάθε μορφή σκανδαλου, να απαιτούμε παραιτησεις πολιτικών/υπευθύνων κλπ. Με τα ρόπαλα έξω απο το γραφείο τους (τραγικό, αλλα εκει θα πάει το πράγμα!) Ποτε ως λαος δεν κάναμε κατι τέτοιο. Απλα δεν μιλάμε κ λεμε "ελα μωρε, όλοι ετσι είναι..."

Αντιθετως, ο ένας απο αυτους καλύπτει τον αλλον. Μια καλοστημένη μαφία ολοι αυτοι, και θυματα εμεις (εξαιτιας μας). Στις πλατες μας παιζουν ταβλι(εξαιτιας μας).

Πρεπει να αλλαξουμε ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ως ανθρωποι, και ως πολιτες. Αν δεν αλλαξουμε εμεις, δεν υπαρχει συνολικη αλλαγη.
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 23.03.10, 6:02 pm

Εκτός από χρήματα ,χάνουμε καί ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.
Θέλω μία καλή δικαιολογία γιά νά μήν κάνω ΤΙΠΟΤΑ.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 23.03.10, 6:12 pm

liagasg έγραψε:
El Panos έγραψε: Δυστυχώς φίλε Γιώργο, όχι μόνο οι έχοντες εξουσία, αλλά και πολλοί άλλοι...

Σιγουρα εχεις δικιο σε αυτο που λες, αλλα έχω την αισθηση πως και οι "Αλλοι" κρύβονται πισω απο "πλάτες εξουσιας" (οποιασδηποτε μορφης). Απο την πολυ μικρή πλατίτσα ενος προϊσταμένου σε μια δημόσια υπηρεσια (που πρεπει πρώτα να μαλώσεις κ μετα να γίνει η δουλειά σου), μέχρι τις διεφθαρμένες μορφες εξουσιας και πάσης μορφής γραβατωμένου απατεωνισκου /απατεώνα και μεγαλοαπατεώνα..
Ολοι αυτοί υπάρχουν διοτι τους ανεχόμαστε αντι να τους εξοντώνουμε ως σύστημα.

Θα επρεπε (πιστευω), σε κάθε μορφή σκανδαλου, να απαιτούμε παραιτησεις πολιτικών/υπευθύνων κλπ. Με τα ρόπαλα έξω απο το γραφείο τους (τραγικό, αλλα εκει θα πάει το πράγμα!) Ποτε ως λαος δεν κάναμε κατι τέτοιο. Απλα δεν μιλάμε κ λεμε "ελα μωρε, όλοι ετσι είναι..."

Αντιθετως, ο ένας απο αυτους καλύπτει τον αλλον. Μια καλοστημένη μαφία ολοι αυτοι, και θυματα εμεις (εξαιτιας μας). Στις πλατες μας παιζουν ταβλι(εξαιτιας μας).

Πρεπει να αλλαξουμε ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ως ανθρωποι, και ως πολιτες. Αν δεν αλλαξουμε εμεις, δεν υπαρχει συνολικη αλλαγη.

Δυστυχώς, πλέον η εξουσία δεν χρειάζεται καθόλου... Ούτε ως πρόσχημα! Όλοι αυτοί ποντάρουν στην απάθειά μας. Και φυσικά, ποντάρουν στα σίγουρα.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 23.03.10, 8:56 pm

El Panos έγραψε: Δυστυχώς, πλέον η εξουσία δεν χρειάζεται καθόλου... Ούτε ως πρόσχημα! Όλοι αυτοί ποντάρουν στην απάθειά μας. Και φυσικά, ποντάρουν στα σίγουρα.

Αυτό, ξανα πες το!!! Γι αυτο χαλιεμαι : αμα ειναι να διαμαρτυρηθούν οπαδοί ομάδας για την ομάδα τους, ορμάνε όλοι στους δρόμους, φασαρίες κακό. Για το συνολικό καλό μιας χώρας, μια μορφή αντίδρασης ποτέ δεν υπήρξε! Απάθεια ως εκεί που δεν πάει. Μόνο οι συνδικαλιστες που νοιάζονται για το συμφέρον τους (οχι για το καλό του συνόλου κ ας προσπαθούν να το περάσουν έτσι. Οι περισσότεροι απο αυτούς θελουν να εξασφαλίσουν το "καθομαι κ πληρωνομαι". Μολις τους πουν κάθεσαι αλλα δεν πληρώνεσαι ή δουλεύεις για να πληρώνεσαι, βγαίνουν στο δρόμο)

Σκέψου σε κάθε μίζα που θα έπεφτε να είμασταν στους δρόμους όλοι.
Παναγίτσες θα ήταν όλοι τους.
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 24.03.10, 1:27 am

Dark3go έγραψε: :P ναι ναι. Τη μακέτα πως την θές? CD ή Bernulli? Και πριν στείλεις τ αγγούρια πλύνε τα πρώτα, μη κολλήσουμε και τίποτα............... :mrgreen: :mrgreen: :dance :dance

να χαρείς τα ματάκια σου..που το θυμήθηκες το bernoulli?
καραλολ λέμε....
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό nICKf » 24.03.10, 12:01 pm

Άβαταρ μέλους
nICKf
Member

Δημοσίευσηαπό nICKf » 24.03.10, 12:10 pm

Άβαταρ μέλους
nICKf
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 24.03.10, 12:14 pm

heinrich έγραψε:
Dark3go έγραψε: :P ναι ναι. Τη μακέτα πως την θές? CD ή Bernulli? Και πριν στείλεις τ αγγούρια πλύνε τα πρώτα, μη κολλήσουμε και τίποτα............... :mrgreen: :mrgreen: :dance :dance

να χαρείς τα ματάκια σου..που το θυμήθηκες το bernoulli?
καραλολ λέμε....

axaxaaxxaxaax πολυ γελασα μου θυμισες παλιες καλες εποχες στη παλια εταιρια που καλοπερνουσαμε...
νοσταλγια mode on!....
μεχρι και γω τα πετυχα αυτα τα αρχαια ! [και τα jazz KAI τα ζιπ και τα τοοοοσα πανακριβα τοτε μηχανηματα με τα πανακριβα δισκακια τους, που ειναι παντελως αχρηστα σημερα. (εχω ενα ζιπ. 100αρι. και απειρα δισκακια. ενδιαφερεται κανεις? ειναι αντικες!)]
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων