Ψυχραιμία

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Ψυχραιμία

Δημοσίευσηαπό El Panos » 24.03.10, 12:24 pm

nICKf έγραψε:http://www.youtube.com/watch?v=6Mv1GLKcTBU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ZnC1-s4nLrE
http://www.youtube.com/watch?v=lfnRSXub ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=sbq0y_Y7 ... re=related

Τα συμπεράσματα δικά σας :think

Δυστυχώς τα συμπεράσματα τα έβγαλαν άλλοι πριν από εμάς για εμάς. Με πολλά από τα βιντεάκια αυτά διαφωνώ ως προς τα στοιχεία και τα δεδομένα που παρουσιάζουν, αλλά αυτό δεν είναι για να το συζητήσουμε εδώ πέρα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι και η μισή αλήθεια, είναι ολόκληρο ψέμα. Και κάποια από τα βιντεάκια που παρέθεσες, λένε τη μισή αλήθεια.
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 24.03.10, 12:26 pm

VaLKyRiE έγραψε:(εχω ενα ζιπ. 100αρι. και απειρα δισκακια. ενδιαφερεται κανεις? ειναι αντικες!)]

Παράλληλο ή USB;
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 24.03.10, 12:27 pm

El Panos έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε:(εχω ενα ζιπ. 100αρι. και απειρα δισκακια. ενδιαφερεται κανεις? ειναι αντικες!)]

Παράλληλο ή USB;

παραλληλο εννοειται! ουτε καν ξερω αν υπηρχε usb Τοτε!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 24.03.10, 8:30 pm

Αυτό που δε θέλω να θυμάμαι πάντως απο τότε, είναι οι τόνοι απο βιβλία image bank απ τα οποία βρίσκαμε εικόνες και κατόπιν σκανάραμε...ο ήχος του σκάνερ μου είναι ακόμα εφιαλτικός...niiiiiiiiiiiiiiiiiiz.... ώρες ατελείωτες... :?
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 24.03.10, 8:44 pm

Dark3go έγραψε:Αυτό που δε θέλω να θυμάμαι πάντως απο τότε, είναι οι τόνοι απο βιβλία image bank απ τα οποία βρίσκαμε εικόνες και κατόπιν σκανάραμε...ο ήχος του σκάνερ μου είναι ακόμα εφιαλτικός...niiiiiiiiiiiiiiiiiiz.... ώρες ατελείωτες... :?
....KAI KANANE KAI MOYARE!!!!!! ΑΑΑΑχ ολοι στην ιδια εταιρια δουλευαμε????? :P :P :P
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 31.03.10, 4:16 pm

VaLKyRiE έγραψε:
El Panos έγραψε:

Παράλληλο ή USB;

παραλληλο εννοειται! ουτε καν ξερω αν υπηρχε usb Τοτε!

μουαχαχαχαχαχα εχω κι εγω ενα. Επαιρνα και χρωματιστα δισκετοπουλα. Πανακριβα ηταν τα ρημαδια :shock:
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 31.03.10, 4:38 pm

Dark3go έγραψε:Απο πότε δηλ. το να καταναλώνεις είναι αμάρτημα? Επειδή πτώχευσε το κράτος φταίω εγώ που θέλω να γευτώ τις χαρές της ζωής, όποιες κι αν είναι, μικρές ή μεγάλες. Γι αυτό δουλεύω άλλωστε. Δεν είμαι μυρμήγκι ΑΝΘΡΩΠΟΣ είμαι.

Οι Λύπες της ζωής είναι πολύ περισσότερες απ τις χαρές. Οι μεγάλες ή οι πιο "φωτογραφιζόμενες" χαρές ας πούμε είναι να πάρεις ένα πτυχίο, να παντρευτείς, να κάνεις παιδιά, και να πετύχεις 1-2 στόχους επαγγελματικά. Και μετά ψοφάς. Εν συντομια όλα αυτά, ας μη το αναλύσουμε, τώρα. Οι Λύπες αν αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, σε κάθε τομεά, ακόμα και για να γευτεί αυτές τις λίγες χαρές που προείπα, είναι αμέτρητες. Γι αυτό δε μ ενδιέφερε ποτέ το αύριο σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου.

Δηλαδή αγαπητέ joe αν βγεί κάνας προφήτης αύριο και πεί, ότι θα βρέχει 6 μήνες συνδετήρες με βατράχια, θα πάς στην πίσω αυλή του σπιτιού σου, να φτιάσεις καμιά κιβωτό? Οκ, καλή η πλάκα, αλλά άλλο ΧΡΗΣΗ, άλλο ΜΗ ΧΡΗΣΗ, κι άλλο ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ.

Εγώ όπως πιστεύω και συ και οι υπόλοιποι εδώ είμαστε της χρήσης. Αλλά το καλύτερο είναι όταν αποκλίνεις, κι αυτό με μέτρο. Αυτή είναι η γλύκα της ζωης. Όταν αποκλείνεις. Όταν είσαι στην άσφαλτο με τη μηχανή και ξαφνικά στρίψεις στο χωματόδρομο. Θα κινδυνεύσεις, θα λερωθείς, μπορεί να πέσεις, αλλά θα το φχαριστηθείς. Δηλ., θα σωθώ αν δε πάρω ζαμπονοτυρόπιτα, και πάρω τυρόπιτα?

Κ ιας μη γελιόμαστε, όποιος έχει δικό του σπίτι χωρίς να το χρωστάει, το χει απο γονική παροχή, ή απο κληρονομιές. Ειδικά όταν είναι 30 χρονών. Όπως το είπες, οι γέροι χτίζανε να δώσουν στα παιδιά τους. Αλλες εποχές όμως τότε. Άλλα μεγέθη, άλλες αξίες χρηματικές και μή και άλλες ιδέες. Εφόσον στη σημερινή εποχή καλείσε να έχεις 2 τηλεοράσεις κι όχι μία ασπρόμαυρη, γιατί η γυναίκα σου βλέπει κάτι άλλο απο τσαμπιονς λιγκ, δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Τώρα αν παίρνεις 3+60 κα πας να πάρεις καταναλωτικό 50.000, έ, τότε οκ, τι να πέι κανείς...

Υπηρχε μια εποχη που το να χρωστας ηταν ντροπη. Σημαινε πως δεν τα βγαζεις περα, δεν εισαι αξιος, ή ψωνιο. Μαλιστα υπηρχε και η διακριση ''με μετρητα ή γραμματειο/δοσεις?''. Τοτε επειδη ακριβως καθε νοικοκυριο βασιζοταν στις δυναμεις του, θεωρουνταν η νορμα να απλωνεσαι μεχρι εκει που μπορεις και να εχεις και 5 φραγκα για ωρα αναγκης. Φυσικα αυτο δεν σημαινει πως δεν υπηρχαν οικονομικα προβληματα, ή οτι τα σκατα μυριζαν τριανταφυλλο. Ομως οι οικογενειες τηρουσαν μια πολυ ασφαλεστερη οικονομικη πολιτικη, που επετρεπε και την προκοπη, αλλα και την αντιμετωπιση κακοτυχιων σε ενα βαθμο. Οταν δεν σου εφταναν τα χρηματα σου, πιεζες τον εργοδοτη σου ή προσπαθουσες να δουλεψεις σκληροτερα. Αυτο γινοταν συλλογικα, δινοντας ενα γενικο τονο.

Στα τελη 90 οπου και οι αγαπητοι τραπεζιτες εστρωσαν το τραπεζι με τα ζαχαρωτα, ηξεραν πως οι Ελληνες ειναι λαιμαργα παιδακια. Φυσικα δεν τους ειπαν πως ειχαν ανοιξει και το οδοντιατρειο που θα τους τα επαιρνε απο τα σφραγισματα λογω τερηδονας. Εδω και 15 χρονια γινεται καταχρηση ανευ προηγουμενου για αυτην την χωρα. Αυτο εχει διαλυσει τον κοινωνικο ιστο, τις εργασιακες σχεσεις και εχει εισαγει καθε ειδους καινα δαιμονια. Αλλο να ζεις και αλλο να ζες με τα @@@ αλλων, οι οποιοι σε εχουν σακουλιασει κανονικα. Οι πατεραδες μας εχτιζαν τοτε και εμεις δεν μπορουμε. Ξερεις γιατι? Γιατι ο καθε φιτσουλας παιρνει ζεστο τραπεζικο χρημα αβιαστα (μεχρι προτινως) και το σκαει στους εργολαβους που αναλογα με την ζητηση προσαρμοσαν και τις τιμες. Ετσι για μια ποντικοτρυπα 80 τμ μαζι με τα μπαλκονια πληρωνεις 3πλασια απο τα χρηματα που εχτισαν οι γονεις σου 120 τμ.
Γενικα ειμαι της αποψης οτι αν δεν μπορεις να φας ζαμπονοτυροπιτα φαε τυροπιτα και αν δεν γουσταρεις βρες τροπο να το αλλαξεις. Αν πιεζαν ολοι πολλα πραγματα θα ηταν διαφορετικα γιατι ολα ειναι μια αλυσιδα.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 31.03.10, 4:54 pm

joe έγραψε:Υπηρχε μια εποχη που το να χρωστας ηταν ντροπη. Σημαινε πως δεν τα βγαζεις περα, δεν εισαι αξιος, ή ψωνιο. Μαλιστα υπηρχε και η διακριση ''με μετρητα ή γραμματειο/δοσεις?''. Τοτε επειδη ακριβως καθε νοικοκυριο βασιζοταν στις δυναμεις του, θεωρουνταν η νορμα να απλωνεσαι μεχρι εκει που μπορεις και να εχεις και 5 φραγκα για ωρα αναγκης. Φυσικα αυτο δεν σημαινει πως δεν υπηρχαν οικονομικα προβληματα, ή οτι τα σκατα μυριζαν τριανταφυλλο. Ομως οι οικογενειες τηρουσαν μια πολυ ασφαλεστερη οικονομικη πολιτικη, που επετρεπε και την προκοπη, αλλα και την αντιμετωπιση κακοτυχιων σε ενα βαθμο. Οταν δεν σου εφταναν τα χρηματα σου, πιεζες τον εργοδοτη σου ή προσπαθουσες να δουλεψεις σκληροτερα. Αυτο γινοταν συλλογικα, δινοντας ενα γενικο τονο.

Στα τελη 90 οπου και οι αγαπητοι τραπεζιτες εστρωσαν το τραπεζι με τα ζαχαρωτα, ηξεραν πως οι Ελληνες ειναι λαιμαργα παιδακια. Φυσικα δεν τους ειπαν πως ειχαν ανοιξει και το οδοντιατρειο που θα τους τα επαιρνε απο τα σφραγισματα λογω τερηδονας. Εδω και 15 χρονια γινεται καταχρηση ανευ προηγουμενου για αυτην την χωρα. Αυτο εχει διαλυσει τον κοινωνικο ιστο, τις εργασιακες σχεσεις και εχει εισαγει καθε ειδους καινα δαιμονια. Αλλο να ζεις και αλλο να ζες με τα @@@ αλλων, οι οποιοι σε εχουν σακουλιασει κανονικα. Οι πατεραδες μας εχτιζαν τοτε και εμεις δεν μπορουμε. Ξερεις γιατι? Γιατι ο καθε φιτσουλας παιρνει ζεστο τραπεζικο χρημα αβιαστα (μεχρι προτινως) και το σκαει στους εργολαβους που αναλογα με την ζητηση προσαρμοσαν και τις τιμες. Ετσι για μια ποντικοτρυπα 80 τμ μαζι με τα μπαλκονια πληρωνεις 3πλασια απο τα χρηματα που εχτισαν οι γονεις σου 120 τμ.
Γενικα ειμαι της αποψης οτι αν δεν μπορεις να φας ζαμπονοτυροπιτα φαε τυροπιτα και αν δεν γουσταρεις βρες τροπο να το αλλαξεις. Αν πιεζαν ολοι πολλα πραγματα θα ηταν διαφορετικα γιατι ολα ειναι μια αλυσιδα.

Aκολουθει οργασμός συμφωνίας απόψεων και κοινης φιλοσοφιας απεναντι στη ζωη:
NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI! NAI!
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 31.03.10, 5:42 pm

Oργασμού συνέχεια...
:D :D :D
ΝΑΙΙΙΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΑΑΙΙΙ

ντροπής, μέρες που είναι
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 31.03.10, 5:43 pm

sokalegga έγραψε:ντροπής, μέρες που είναι

α, ναι
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό puzzleheaded » 31.03.10, 11:07 pm

α να χαθειτε και οι τρεις! παραλιγο να μου κατσει το σουβλακι στο λαιμο! :P
Άβαταρ μέλους
puzzleheaded
Junior Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 31.03.10, 11:37 pm

joe έγραψε:
Dark3go έγραψε:Απο πότε δηλ. το να καταναλώνεις είναι αμάρτημα? Επειδή πτώχευσε το κράτος φταίω εγώ που θέλω να γευτώ τις χαρές της ζωής, όποιες κι αν είναι, μικρές ή μεγάλες. Γι αυτό δουλεύω άλλωστε. Δεν είμαι μυρμήγκι ΑΝΘΡΩΠΟΣ είμαι.

Οι Λύπες της ζωής είναι πολύ περισσότερες απ τις χαρές. Οι μεγάλες ή οι πιο "φωτογραφιζόμενες" χαρές ας πούμε είναι να πάρεις ένα πτυχίο, να παντρευτείς, να κάνεις παιδιά, και να πετύχεις 1-2 στόχους επαγγελματικά. Και μετά ψοφάς. Εν συντομια όλα αυτά, ας μη το αναλύσουμε, τώρα. Οι Λύπες αν αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, σε κάθε τομεά, ακόμα και για να γευτεί αυτές τις λίγες χαρές που προείπα, είναι αμέτρητες. Γι αυτό δε μ ενδιέφερε ποτέ το αύριο σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου.

Δηλαδή αγαπητέ joe αν βγεί κάνας προφήτης αύριο και πεί, ότι θα βρέχει 6 μήνες συνδετήρες με βατράχια, θα πάς στην πίσω αυλή του σπιτιού σου, να φτιάσεις καμιά κιβωτό? Οκ, καλή η πλάκα, αλλά άλλο ΧΡΗΣΗ, άλλο ΜΗ ΧΡΗΣΗ, κι άλλο ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ.

Εγώ όπως πιστεύω και συ και οι υπόλοιποι εδώ είμαστε της χρήσης. Αλλά το καλύτερο είναι όταν αποκλίνεις, κι αυτό με μέτρο. Αυτή είναι η γλύκα της ζωης. Όταν αποκλείνεις. Όταν είσαι στην άσφαλτο με τη μηχανή και ξαφνικά στρίψεις στο χωματόδρομο. Θα κινδυνεύσεις, θα λερωθείς, μπορεί να πέσεις, αλλά θα το φχαριστηθείς. Δηλ., θα σωθώ αν δε πάρω ζαμπονοτυρόπιτα, και πάρω τυρόπιτα?

Κ ιας μη γελιόμαστε, όποιος έχει δικό του σπίτι χωρίς να το χρωστάει, το χει απο γονική παροχή, ή απο κληρονομιές. Ειδικά όταν είναι 30 χρονών. Όπως το είπες, οι γέροι χτίζανε να δώσουν στα παιδιά τους. Αλλες εποχές όμως τότε. Άλλα μεγέθη, άλλες αξίες χρηματικές και μή και άλλες ιδέες. Εφόσον στη σημερινή εποχή καλείσε να έχεις 2 τηλεοράσεις κι όχι μία ασπρόμαυρη, γιατί η γυναίκα σου βλέπει κάτι άλλο απο τσαμπιονς λιγκ, δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Τώρα αν παίρνεις 3+60 κα πας να πάρεις καταναλωτικό 50.000, έ, τότε οκ, τι να πέι κανείς...

Υπηρχε μια εποχη που το να χρωστας ηταν ντροπη. Σημαινε πως δεν τα βγαζεις περα, δεν εισαι αξιος, ή ψωνιο. Μαλιστα υπηρχε και η διακριση ''με μετρητα ή γραμματειο/δοσεις?''. Τοτε επειδη ακριβως καθε νοικοκυριο βασιζοταν στις δυναμεις του, θεωρουνταν η νορμα να απλωνεσαι μεχρι εκει που μπορεις και να εχεις και 5 φραγκα για ωρα αναγκης. Φυσικα αυτο δεν σημαινει πως δεν υπηρχαν οικονομικα προβληματα, ή οτι τα σκατα μυριζαν τριανταφυλλο. Ομως οι οικογενειες τηρουσαν μια πολυ ασφαλεστερη οικονομικη πολιτικη, που επετρεπε και την προκοπη, αλλα και την αντιμετωπιση κακοτυχιων σε ενα βαθμο. Οταν δεν σου εφταναν τα χρηματα σου, πιεζες τον εργοδοτη σου ή προσπαθουσες να δουλεψεις σκληροτερα. Αυτο γινοταν συλλογικα, δινοντας ενα γενικο τονο.

στο κόκκινο μου τα χάλασες αδελφέ και συνοδοιπόρε.
όπως έχω ξανά γράψει στο φόρουμ έχω στην τρίτη πόλη της Ελλάδας ένα γραφείο κούριερ που παράλληλα ασχολείται και με παράδοση τραπεζικών και τηλεπικοινωνιακών προϊόντων γνωστά ως κολ σέντερ, (ξέρετε αυτοί που σας παίρνουν τηλ για να βγάλετε πιστωτική κάρτα, να βάλετε χολ-τελας κλπ, ανανέωση τηλ βόνταφον-γουιντ, ασφαλιστήρια κλπ) αντιπροσωπεύσω 6 από αυτές τις εταιρίες. όποιος πει οκ έρχονται οι αιτήσεις σε μένα έρχονται οι κούριερ σας παίρνουν υπογραφές κλπ και τα στέλνω πάλι πίσω.
ξέρεις φίλε πόσες πιστωτικές δίνω κάθε μέρα τώρα που μιλάμε 20-30 (Χ 6Ε το κεφάλι παίρνω εγώ).
οι τράπεζες αδελφέ δίναν - δίνουν και θα δίνουν ο φίτσουλας που λες γιατί την παίρνει.
τον τελευταίο καιρό οι μισές είναι για μεταφορά υπολοίπων (ακόμα χειρότερα)
ξέρεις τη έχει πει ένας παππούς μια μέρα στο γραφείο? δεν θα την χρησιμοποιήσω την θέλω για ώρα ανάγκης μην συμβεί κάτι να έχω μερικά στην πάντα.
παλιά όπως είπες όλοι είχανε δυό πεντάρες στην πάντα (ζωντανές) μην συμβεί κάτι, τώρα έχουνε την κάρτα, αλλά αν συμβεί και τα πάρουν πώς θα τα δώσουν μετά???????????????????????????
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 15.04.10, 5:51 pm

Σαντι δεν διαφωνω μπορει να εχεις δικιο, στηριζομαι κυριως σε αυτα που μου λενε καποιοι φιλοι και γνωστοι που εργαζονται σε τραπεζες, αλλα λιγοτερα ευκολος δανεισμου δεν σημαινει ταυτοχρονα ''λιγος δανεισμος''.

Καλως ή κακως ολοι μαζι θα βουλιαξουμε. Μπορει εγω προσωπικα μεχρι τωρα, να μην χρωσταω ουτε πενταρα, παρολα αυτα ολες οι κοινωνικες συνεπειες που προκυπτουν απο την αλογιστη σπαταλη αλλων, χτυπανε και την δικη μου πορτα. Γιαυτο πιστευω πως αν ειναι να γινει κατι, πρεπει να γινει συλλογικα.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 16.04.10, 11:12 am

Πολύ φοβάμαι, (ή και όχι τόσο πολύ) ότι όλη αυτή η κατάσταση, το μόνο που θα προκαλέσει είναι θυμό, και μια τεράστια κοινωνική κατακραυγή - μια μεγάλη έκρηξη αν θέλετε πείτε το. (παλιά καλή Αργεντινή)

Εγώ προσωπικά εργάζομαι σε ατελιέ τυπογραφείου το οποίο εκτελεί και χρέη δημιουργικού. Μπορεί να μην τρέχω για να βλέπω, το κατά πόσο είναι "πέτσινες" οι επιταγές που έχω στα χέρια μου, ή να μην πληρώνω ΤΕΒΕ, λογιστές και χοντρή φορολογία, αλλά ζω με ένα καθημερινό άγχος, για το αν θα φύγω απλήρωτος κάποια στιγμή. Συν τοις άλλης έχω μια θέση αβέβαιη και μία καρέκλα με πριονισμένα πόδια, από το φτηνό, εργατικό δυναμικό που κυκλοφορεί.

Συντηρώ ένα σπίτι στο οποίο συζώ με την κοπέλα μου, με δύο βασικούς μισθούς και έχουμε ένα επίπεδο ζωής, λίγο πιο πάνω από αυτό της "ανέχειας".

Σταματάω το βαρετό λογύδριο, λέγοντας ότι την αρχή της τρομοκρατίας (όπως την λένε), αντίδρασης, ξεσπάσματος (όπως θες πες το) το πιθανότερο είναι να την αρχίσω εγώ και εσύ, ο κοινός πολίτης, νομοταγής και "διαφανής", και όχι αυτοί που συλλαμβάνουν τον τελευταίο καιρό, με φυτεμένα στοιχεία και ψευδομάρτυρες, δίνοντας την αίσθηση του ηρωικού κράτους, που μας σώζει από τον "κακό - μπαμπούλα" τρομοκράτη...

Το να μας κόβουν στην πιο δημιουργική μας ηλικία και εποχή (διανύω το 27 έτος μου στον πλανήτη αυτό!) είναι το λιγότερο που μπορώ να πω άνανδρο.
Πρέπει κάπως να τιμωρηθούν.

"τέλος της εγκεφαλικής μου φλυαρίας (για τώρα)" :D
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 16.04.10, 12:07 pm

g25akis έγραψε: το πιθανότερο είναι να την αρχίσω εγώ και εσύ, ο κοινός πολίτης, νομοταγής και "διαφανής", και όχι αυτοί που συλλαμβάνουν τον τελευταίο καιρό, με φυτεμένα στοιχεία και ψευδομάρτυρες, δίνοντας την αίσθηση του ηρωικού κράτους, που μας σώζει από τον "κακό - μπαμπούλα" τρομοκράτη...

+1
Sorry ,αλλα δεν πιστευω ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ απο τα "αδειασειστα στοιχεία" για τις συλληψεις και την... εξαρθρωση της "τρομοκρατικης οργανωσης" αυτης.

Ακομα και η σειρα των γεγονοτων με κανει καχυποπτο:
1. Νεκρο μελος της οργανωσης (Φουντας)
2. Θανατος 15χρονου Αφγανου (σ.σ. η κοινη γνωμη εναντιον της οργανωσης)
3. Εξαρθρωση οργανωσης

... Δηλαδη, χεστε με...

Γενικως, η ευκολια και η συχνοτητα των συλλήψεων θυμιζει αλλες εποχες.
Ενδεικτικες οι συλλήψεις πριν απο μερικες μηνες στον Πειραια και η δημοσια διαπομπευσή των παιδιων αυτων, επειδη ειχαν μπουκαλια στο σπιτι.
Ενδεικτικες και οι συλληψεις εξω απο το Πολυτεχνειο, ατομων που φορουσαν -απλως- κουκουλα(!). Να θυμισω οτι ο γελοιος αυτος νομος της κουκουλας δεν εχει καταργηθει ακομα...

Το μηνυμα ειναι ξεκαθαρο: Oποιος τολμαει να διαμαρτυρεται και να επαναστατει, θα μπαινει μεσα.

Κατα τη γνωμη μου οι πραξεις αυτων των οργανωσεων ειναι καθαρα πολιτικες και χαρακτηριζονται απο μια ιδεολογικη χροια. Προσωπικώς, ουδεποτε ενιωσα να απειλουμαι απο τετοιου ειδους συμβολικες πραξεις αντιστασης.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 16.04.10, 12:42 pm

την ημέρα που θα ανακοινωθούν τα μέτρα που θα "προτείνει" το ΔΝΤ θα κυκλοφορήσει το 2ο DVD της Τζούλιας...
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 16.04.10, 1:05 pm

b-positive έγραψε:την ημέρα που θα ανακοινωθούν τα μέτρα που θα "προτείνει" το ΔΝΤ θα κυκλοφορήσει το 2ο DVD της Τζούλιας...

Παραθέτω το εξής combo: Έφοδος στο σπίτι της Τζούλιας και αποκάλυψη το ότι είναι το μεγάλο κεφάλι πίσω από όλες τις τρομοκρατικές οργανώσεις στην Ελλάδα.... :dance :superman:
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 16.04.10, 3:15 pm

g25akis έγραψε:
b-positive έγραψε:την ημέρα που θα ανακοινωθούν τα μέτρα που θα "προτείνει" το ΔΝΤ θα κυκλοφορήσει το 2ο DVD της Τζούλιας...

Παραθέτω το εξής combo: Έφοδος στο σπίτι της Τζούλιας και αποκάλυψη το ότι είναι το μεγάλο κεφάλι πίσω από όλες τις τρομοκρατικές οργανώσεις στην Ελλάδα.... :dance :superman:

To μεγαλο κεφαλι βρισκεται πισω απο την Τζουλια μαλλον :lol:

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 16.04.10, 3:24 pm

panevan έγραψε:
g25akis έγραψε: το πιθανότερο είναι να την αρχίσω εγώ και εσύ, ο κοινός πολίτης, νομοταγής και "διαφανής", και όχι αυτοί που συλλαμβάνουν τον τελευταίο καιρό, με φυτεμένα στοιχεία και ψευδομάρτυρες, δίνοντας την αίσθηση του ηρωικού κράτους, που μας σώζει από τον "κακό - μπαμπούλα" τρομοκράτη...

+1
Sorry ,αλλα δεν πιστευω ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ απο τα "αδειασειστα στοιχεία" για τις συλληψεις και την... εξαρθρωση της "τρομοκρατικης οργανωσης" αυτης.

Ακομα και η σειρα των γεγονοτων με κανει καχυποπτο:
1. Νεκρο μελος της οργανωσης (Φουντας)
2. Θανατος 15χρονου Αφγανου (σ.σ. η κοινη γνωμη εναντιον της οργανωσης)
3. Εξαρθρωση οργανωσης

... Δηλαδη, χεστε με...

Γενικως, η ευκολια και η συχνοτητα των συλλήψεων θυμιζει αλλες εποχες.
Ενδεικτικες οι συλλήψεις πριν απο μερικες μηνες στον Πειραια και η δημοσια διαπομπευσή των παιδιων αυτων, επειδη ειχαν μπουκαλια στο σπιτι.
Ενδεικτικες και οι συλληψεις εξω απο το Πολυτεχνειο, ατομων που φορουσαν -απλως- κουκουλα(!). Να θυμισω οτι ο γελοιος αυτος νομος της κουκουλας δεν εχει καταργηθει ακομα...

Το μηνυμα ειναι ξεκαθαρο: Oποιος τολμαει να διαμαρτυρεται και να επαναστατει, θα μπαινει μεσα.

Κατα τη γνωμη μου οι πραξεις αυτων των οργανωσεων ειναι καθαρα πολιτικες και χαρακτηριζονται απο μια ιδεολογικη χροια. Προσωπικώς, ουδεποτε ενιωσα να απειλουμαι απο τετοιου ειδους συμβολικες πραξεις αντιστασης.

Για να λεμε του στραβου το δικιο δεν συνελαβαν τα μπουμπουκια στα Ταμπουρια γιατι απλα ειχαν καποια μπουκαλια (κορυφαια η δικαιολογια της ανακυκλωσης). Προσωπικα με αηδιαζουν το ιδιο οι διαφοροι που ξεφτιλιζουν καθε εννοια επαναστατικοτητας οσο και τα μαντροσκυλα του εκαστοτε κατεστημενου.

Ειμαι ο τελευταιος που θα υποστηριξει αυτην την σαπια πολιτεια, αλλα τα βλαμμενα στα Ταμπουρια ειναι για πολλες κλωτσιες. Αμα θες παιδι μου ενα χομπυ φτιαξε κανα αεροπλανακι οπως εκανα εγω, μην περνιεσαι για ηρωας γιατι οι ηρωες εχουν κατι @@@ να! Και τις περισσοτερες φορες δεν ξερουν καν οτι ειναι ηρωες διοτι ειναι απλα ο εαυτος τους.

Παρεπιπτοντως τα Ταμπουρια ονομαζονται ετσι γιατι εκει ειχε στησει ταμπουρια (ορυγματα) ο Καραισκακης, ο οποιος και ηρωας ηταν και κατι @@@@ να, ειχε...

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 16.04.10, 4:50 pm

Joe ειναι η πρώτη φορα που θα διαφωνησουμε μου φαινεται :-)

θεωρω απαραδεκτο το να εισβαλλει η αστυνομια στον ιδιωτικο χωρο καποιου και να τον συλλαμβάνει με τη αιτιολογια οτι ειχε μπουκαλια μεσα προορισμενα για μολοτωφ.

Οι "ατρανταχτες" αποδειξεις ηταν απλώς τα δεκαδες μπουκαλια... Αν ειναι δυνατον! Αυτη η αποδειξη δεν δικαιολογει την ανθρωπινη διαπομπευση και τον εξευτελισμο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει σπιτι του οσα μπουκαλια και οσαο στουπια γουσταρει. Δε μιλαμε για ναρκωτικα, για μπουκαλια μιλαμε!

Ακομα και ετσι να ταν ομως, επρεπε πρωτα να επιχειρησουν να τις ριξουν και τοτε να τους πιασουν.

Η προληπτικη καταστολη ειναι η βσικη αρχη του φασισμου.

Οσο για τους ηρωες, σαφως και δεν εχουν καμια σχεση αυτοι οι ανθρωποι. Αλλωστε δεν ειναι ηρωϊκο το να βαζεις γκαζακια σε εισοδους. Επαναστατικο ναι, τολμηρο σιγουρα.

Ομως, κι απ' την αλλη, σιγουρα τετοιες πραξεις δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με μαζικη τρομοκρατια ή οπως αλλιώς την ονομαζουν τα κωλοκαναλα.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων