Αμα χαλασει το Apple τι κανεις ?

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Αμα χαλασει το Apple τι κανεις ?

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 29.12.10, 6:43 pm

http://maga.gr/2010/10/09/apple_greece_tragedy/

Προσωπικα επαθα πλακα οταν το διαβασα.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Re: Αμα χαλασει το Apple τι κανεις ?

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.12.10, 9:59 pm

Τέτοια γελοία και έκτροπα γίνονται και εδώ στην Γερμανία. Ουτε λιγότερο έκτροπαούτε περισσότερο. Αυτό για να μην νομίζουν μερικοί που έχουν απαραμείνει στην Ελλάδα ότι μένουν σε ένα χάλια σύστημα. Εγώ είχα καταλήξει να έχω 5 κουτιά με οθόνες που στην ουσιά από το σέρβις επιτρεπόταν να το είχαν κανονίσει έτσι ώστε να έχω το πολύ 2 αλλά με το πήγαινε έλα με τα πακέτα των οθονών έχασαν τον λογαριασμό. :D Και στο τέλος όχι αντικατάσταση δεν έγινε μετά από μερικούς μήνες από την αγορά της αλλά μου είπαν να την δώσω πίσω και θα μου επιστρέψουν τα λεφτά. Τα λεφτά όμως επιστράφηκαν μειωμένα επειδή την είχα χρησιμοποιήσει. Δεν άλλαξε τίποτα παρόλο που τους είπα ότιο αγόρασα μια οθόνη για να την χρηισιμοποιήσω αλλά δεν είναι δικό μου λάθος που έπαθε ζημιά οπότε την ζημιά δεν θα την πληρώσω εγώ αλλά η εταιρεία.

όταν έδινα την οθόνη στο σέρβις και μου έλεγαν ότι είναι οκ τώρα, ερχόταν πίσω μια άλλη οθόνη η οποία και αυτή είχε τα ίδια προβλήματα τα οποία φαινόντουσαν αμέσως όταν την άναβα.

Ακόμα και με την Vodafone είχα προβλήματα εδώ και περίμενα να γίνει σύνδεση πάλι λόγω μετακόμησης αλλά ο ένας έλεγε ότι ήταν πρόβλημα στην γραμμή και ο άλλος μου έλεγε οτι σε κοροιδεύει ο προηγούμενος και ότι είναι απλά θέμα γραφειοκρατίας.

Στα εύκολα είναι όλοι καλοί. :superman:
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.12.10, 12:55 am

επισης το παρα πολυ καλο κειμενο αναφερει και το εξης στα σχολια:

phantomduck1
28/12/2010 στις 17:59

RT @stratosathens: @elentelon ΔΙΑΔΩΣΤΕ: ΚΑΝΕΙΣ Apple από Systemgraph.gr ΜΗΝΥΣΕ τον Δημήτρη γιατί ΕΓΡΑΨΕ αυτό που έπαθε: http://ow.ly/3vi6o
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 30.12.10, 11:08 am

Όλα είναι συκοφαντίες!
Τα apple δεν χαλάνε!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.12.10, 12:07 pm

και αμα χαλασουν και εισαι εσυ ο τυχερος, παθαινεις οτι και παραπανω;

--------------

το οτι στα μισα λεφτα, και βγαλε παιρνω ενα pc με W7 και service πανευκολο και αμεσο οπουδηποτε, ειναι ενας καλος λογος για να παρω pc
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 30.12.10, 12:28 pm

Όλα είναι συκοφαντίες!
Τα apple είναι πιο φθηνά!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 30.12.10, 12:33 pm

απο τι ?
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 30.12.10, 1:00 pm

Αν κάνετε ένα googlάρισμα για προβλήματα σε οθόνες imac θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα.
Αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο και ελάχιστα καθόλου τα προβλήματα αυτά εμφανίζονται σε όλα τα imac, στα προηγούμενα 24" και στα καινούρια.
Το δικό μου έχει δύο και μισό...φωτεινά συννεφάκια στο κάτω μέρος της οθόνης που είναι ορατά μόνο όταν υπάρχει από πίσω μαύρο η άλλο πολύ σκούρο background.
Όταν το αγόρασα το είχα δει αναμμένο αλλά τα "συνεφάκια" χανόταν μέσα στο γνωστό default πολύχρωμο background της apple.
Επίσης φίλος appleφονταμενταλιστής που επέμενε πως η οθόνη μου είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας ανακάλυψε με την βοήθεια μου και την αλλαγή του λευκού του background σε μαύρο πως και η δική του είχε τα ψιλοσυννεφάκια της...
Προσωπικά όταν τα ανακάλυψα και μετά από την έρευνα που έκανα στο net κατέληξα πως θα ήταν μάταιο να προσπαθήσω να βγάλω άκρη με service αλλαγές κτλ εφόσον και στο εξωτερικό δεν είχαν και μεγάλες επιτυχίες όσοι το προσπάθησαν και συνήθως κατέληγαν μετά από ταλαιπωρία με μια άλλη οθόνη, με διαφορετικά ίδια, λιγότερα η και περισσότερα προβλήματα.
Ουσιαστικά το πρόβλημα (το δικό μου) είναι αόρατο όταν δουλεύω στα λευκά φόντα των προγραμμάτων, απλά είναι ότι περιμένεις κάτι παραπάνω αγοράζοντας και καλοπληρώνοντας ένα apple....
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 30.12.10, 1:22 pm

Άρα έχουμε ένα προϊόν που από μόνο του είναι προβληματικό. Έχουμε μια μεγάλη εταιρία του εξωτερικού που έχει κάνει μια σαλάτα από συνεργασίες με ελληνικές εταιρίες χωρίς να χει προβλέψει τι πρέπει να γίνει οταν ένα προϊόν της χαλάσει.

Και τώρα σκοτώνονται ένας πελάτης της, και μια από της συνεργαζόμενες εταιρίες.. αλλά για ποιό ακριβώς λόγο; Χάσαμε το δάσος για μια ακόμα φορά.

Τι θα βγεί με το να βρίζουν την systemgraph και τι θα βγει άμα η systemgraph μηνύσει ένα τελικό πελάτη; Οι οθόνες θα συνεχίσουν να είναι προβληματικές, και τα logistics για την υποστήριξη θα παραμείνουν προβληματικά. Μια τρύπα στο νερό δηλαδή. Γιατί δεν βαράτε την Apple καλύτερα που θα έπρεπε να χει προβλέψει λύσεις για τέτοιου είδους προβλήματα;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 30.12.10, 1:37 pm

Thanks παίδες, με γλιτώσατε από μπλέξιμο!

Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα iMac αλλά άμα είναι έτσι άστο καλύτερα!
Είναι που είναι υπερτιμημένο το hardware τους, άμα είναι και προβληματικό και χωρίς σοβαρή υποστήριξη...
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 30.12.10, 1:48 pm

Δεν είναι όλα τους τα προϊόντα προβληματικά, μάλλον το ανάποδο ισχύει. Και έχω την εντύπωση οτι αν το αγόραζες από την ίδια την Systemgraph θα είχες και υποστήριξη χωρίς παρατράγουδα. Το θέμα είναι γιατί μια εταιρία που πάντα είναι outsider και θέλει να γίνει mainstream να μην έχει προβλέψει τις λεπτομέρειες της υποστήριξης μεταξύ των συνεργατών της. :think
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 30.12.10, 2:17 pm

Καλημέρα
θα ήθελα να πω δύο πραγματάκια και εγώ γιατί εδώ και πολλά χρόνια
δουλεύω μόνο σε mac αν και έχω και pc.
1) Τα προβλήματα που αναφέρεστε είναι 99% σε imac αυτό τα λέει όλα,
για ρωτήστε χρήστη Mac για τα παλιά τα Power Mac G4, G5 και σήμερα για τα Mac Pro κάθε πότε παρουσίαζαν και παρουσιάζουν προβλήματα.
2) Για τις οθόνες Apple οι παλαιότεροι χρήστες Mac γνωρίζουν
ότι δεν είναι αξιόπιστες και δεν αξίζουν γι' αυτό και όταν φτιάχναμε μηχάνημα (mac)
δεν αγοράζαμε ποτέ οθόνη της εταιρίας.
3) Τεχνική Υποστήριξη, είχαν και έχουν σοβαρό πρόβλημα.

Αυτά τα λίγα για την ιστορία.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 30.12.10, 2:20 pm

cpulse έγραψε:Και έχω την εντύπωση οτι αν το αγόραζες από την ίδια την Systemgraph θα είχες και υποστήριξη χωρίς παρατράγουδα.

Συνήθως στην περιγραφή του προϊόντος θα πρέπει να αναγράφεται και η εγγύηση του κατασκευαστή.
Δεν βρίσκω κάτι στην περιγραφή του iMac στο site της systemgraph.
Κάπου θαμένο στο Applecare Protection Plan αναφέρει ότι έχουν εγγύηση 1 έτος, δεν εξηγεί όμως τι καλύπτει αυτή η εγγύηση.

Π.χ. στα προϊόντα της Dell σε άλλο site γράφει στην περιγραφή του προϊόντος:
Εγγύηση: 2 Έτη Next Bussiness Day On Site Service.
Για την 27' οθόνη της Dell γράφει: 3 Έτη Οn-Site από κατασκευαστή, 1 Bright or 6 Dark Sub-Pixels Warranty Replacement.
Theo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 30.12.10, 2:27 pm

http://www.apple.com/support/products/mac.html

Κάτω κάτω εξηγεί τι καλύπτει.
Ο κάθε επίσημος αντιπρόσωπος είναι υποχρεωμένος
να ακολουθήσει αυτή την οδηγία.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 30.12.10, 3:08 pm

http://xxx.avclub.gr/forum/showpost.php ... stcount=12

με κάθε επιφύλαξη εγκυρότητας του account
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 30.12.10, 3:23 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Καλημέρα
θα ήθελα να πω δύο πραγματάκια και εγώ γιατί εδώ και πολλά χρόνια
δουλεύω μόνο σε mac αν και έχω και pc.
1) Τα προβλήματα που αναφέρεστε είναι 99% σε imac αυτό τα λέει όλα,
για ρωτήστε χρήστη Mac για τα παλιά τα Power Mac G4, G5 και σήμερα για τα Mac Pro κάθε πότε παρουσίαζαν και παρουσιάζουν προβλήματα.
2) Για τις οθόνες Apple οι παλαιότεροι χρήστες Mac γνωρίζουν
ότι δεν είναι αξιόπιστες και δεν αξίζουν γι' αυτό και όταν φτιάχναμε μηχάνημα (mac)
δεν αγοράζαμε ποτέ οθόνη της εταιρίας.
3) Τεχνική Υποστήριξη, είχαν και έχουν σοβαρό πρόβλημα.

Αυτά τα λίγα για την ιστορία.

Ετσι ακριβώς όπως τα λέει ο Κλήμης είναι.

Εξάλου δε νομίζω πως κανείς πιστεύει πως με τα δυό χιλιάρικα που κοστίζει περίπου ένας imac που είναι ένας all in one υπολογιστής η οθόνη του θα είναι εφάμιλλη ενός proof monitor που στοιχίζει αρκετά παραπάνω μόνο του.
Οι οθόνες των imac είναι σίγουρα καλύτερες από τις μέσες οθόνες της αγοράς και οι cinema ακόμη καλύτερες όμως δε συγκρίνονται με τις αντίστοιχες 1000€+ της αγοράς και απέχουν κατά πολύ από τα proof monitors.
Στο θέμα του service υπάρχει όντως σοβαρό πρόβλημα.
Όμως αν δε μπορεί κάποιος να αλλάξει δυο μνήμες που θα αγοράσει από το εμπόριο στη μισή τιμή η και λιγότερο ξεβιδώνοντας μια βίδα, τότε ας πάει σε κάποιο επίσημο service για κούρεμα...
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 30.12.10, 3:34 pm

από Staff » Τετ, 12 Μαρ 2008 19:06:48 +0000
Για να μη τρομάξω τον κόσμο θα πρέπει να διευκρινήσω κάποια πράγματα.

Η άποψη μου για την οθόνη είναι λίγο αυστηρή γιατί δουλεύω σε πολύ καλά μόνιτορ (αυτά που κοστίζουν πάνω από 1500 ευρώ) και η όποια σύγκριση (αδίκως) γίνεται με τέτοια. Η cinema display είναι καλύτερη αλλά δεν ανήκει ούτε αυτή στην κατηγορία των proof monitors.
Είμαι σίγουρος πως αρκετοί κάτοχοι του imac ούτε καν θα καταλάβουν τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω όπως είμαι σίγουρος πως πολλοί συνάδελφοι δουλεύουν σε πολύ χειρότερα μόνιτορς από αυτό του imac.

Αν το "απόλυτο" χρώμα δεν είναι το ζητούμενο και σε συνάρτηση τιμής- ποιότητας το imac αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω.

*Το μόνο που δεν μπορώ να "χωνέψω" και αυτό λόγω περφεξιομανίας είναι αυτά τα φωτεινότερα σημεία (που φαίνονται μόνο στα σκούρα μονόχρωμα background) στην οθόνη που δεν δικαιολογούνται (ακόμα) ούτε από την ίδια την apple.

:]-"

και μια αναδρομή στο χρόνο...
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 30.12.10, 4:16 pm

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως δινουν παρα πολλοι 1ετος εγγυηση και οχι 2 που προβλεπει νομος για ο,τι πωλειται στην ΕΕ.

Με ποιο δικαιωμα το κανουν αυτο ? :roll:
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.12.10, 7:03 pm

το G4 δεν το αλλαζω με τιποτα. ειναι σκυλι δουλευει απροβληματιστα, μαλιστα του εκανα και αναβαθμιση. γιατι ομως;

διοτι η αγαπητη apple απο το 10.3.9 σκεφτηκε να κοψει την συμβατοτητα προς τα πισω ( ξερετε την κομμενη απο 9.2 που κοπηκε στο 8.6 και στο ...), οποτε δεν μπορω να αγορασω καινουρio mac διοτι δεν θα τρεχει προγραμματα που με εξυπηρετουν απολυτα, για την ακριβεια θα πρεπει να δωσο τοσα λεφτα σε αναβαθμισεις μονο και μονο για να εχω πιο δυνατο υπολογιστη ( που μου ειναι εντελως αχρείαστος) που θα μπορουσα να αγορασω ενα αυτοκινητο.

οποτε τωρα προσεχω πολυ την ιστορια της πλατοφορμας που θα επενδυσω τα χρηματα μου, για να μην αναφερω τα κολπα της apple με το wikilleaks. ειδικα κατι φημες περι διαχειρισης απορητου με κανουν να θελω να αγορασω vista παρα X

ps
αυτο με τα 2 που εγιναν 1 στην εγγυηση ουτε το καταλαβα, αλλα θα το τραβηζω οσο παει εαν παθω κατι
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Theo » 30.12.10, 10:22 pm

Περισσότερα γι' αυτό το θέμα εδώ:
http://xxx.avclub.gr/forum/showthread.php?t=67483
Επίσης ενδιαφέροντα σχόλια εδώ:
http://www.e-cannibals.gr/blog/?p=3882
Theo
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων