Ποιο είναι το μυστικό του Zen;

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Ποιο είναι το μυστικό του Zen;

Δημοσίευσηαπό cpulse » 14.11.13, 11:44 pm

Ένας λόγος που έχω βάλει σε πολύ δεύτερη μοίρα τις ιστοσελίδες είναι οτι αναγκάζομαι να συζητάω με λογικά επιχειρήματα με τον κάθε άσχετο που πιστεύει οτι έχει άποψη για το τι είναι όμορφο.

Πως διάολο τους αντέχετε; Ποιό είναι το μυστικό σας ρε παιδιά;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Re: Ποιο είναι το μυστικό του Zen;

Δημοσίευσηαπό penlix » 15.11.13, 8:16 am

Νομίζω οτι χάνεις το νόημα τελείως.

Τι σε κάνει να νομίζεις οτι γνωρίζεις εσύ πχ τι είναι το όμορφο; :) Το μόνο που σίγουρα γνωρίζεις είναι τι είναι όμορφο για εσένα τον ίδιο. Άρα αν για μια στιγμή τους κάνεις να νομίζεις οτι είσαι ο φωτεινός παντογνώστης της digital αισθητικής, εκεί το χάνεις.

Ο μόνος τρόπος να το περάσεις χωρίς να χρειαστεί καν να αναπτύξεις επιχειρήματα είναι να κάνεις τη δουλειά σου να μιλήσει για εσένα. Μπορείς να το κάνεις αυτό; Έχεις 2 projects στο ιστορικό σου που να είναι άψογα και να μπορούν να πείσουν τον οποιονδήποτε οτι γνωρίζεις για τι μιλάς; Αν δεν έχεις φτιάξτα. Αν δεν έχεις πελάτη φτιάξτα δωρεάν για ένα υποθετικό project.

Και πάνω από όλα, η συμπεριφορά απέναντι σε αυτόν που πληρώνει είναι το άλφα και το ωμέγα. Αυτό το λέω και σαν πάροχος υπηρεσίας και σαν πελάτης. Πολλή προσοχή εκεί.

Ορίστε, 2 μυστικά. Καλημέρα ;)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό cpulse » 15.11.13, 3:00 pm

Ο τρόπος που έγραψα το αρχικό post ίσως να μην ήταν σωστός, έγινε μια παρανόηση. Δεν λέω οτι ξέρω τι είναι όμορφο, ειδικά μετά απο χρόνια εμπειρίας δίπλα σε πραγματικά ικανούς καλλιτέχνες δεν θα μπορούσα ποτέ να το υποστηρίξω. Ξέρω όμως να αναγνωρίζω το άσχημο, και ξέρω να αναγνωρίζω τις μόδες, ειδικά του 1990. Ξέρετε εκείνες που όλα κουνιούνται, που ο "γραφίστας" χρησιμοποιεί ό,τι φίλτρο μπορεί κτλ.

Και ναι, έχω στο ιστορικό μου πολύ ωραίες δουλειές, και τις δείχνω. Αλλά έλα που άμα ο πελάτης σου πιστεύει βαθειά οτι έχει το θείο χάρισμα, όχι απλά τις αγνοεί αλλά μπορεί και να σου πει τι μπούρδες μου δείχνεις;

Μέχρι το σημείο του σεβασμού στον πελάτη επειδή εκείνος πληρώνει το καταλαβαίνω. Τι γίνεται όμως οταν του δείχνεις μια πολύ ωραία δουλειά (όχι δική μου, εννοώ δουλειά από σοβαρούς γραφίστες) κι εκείνος πάει και κάνει εσωτερικό γκάλοπ στους υπαλλήλους της εταρείας του; Δηλαδή σε βάζει στην κρίση ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με την τέχνη και μάλλον δεν έχουν σχέση και με το internet γενικότερα (το αναφέρω γιατί μιλάω για ιστοσελίδες).
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 15.11.13, 3:05 pm

Επειδή και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι, εκεί το θέμα κλείνει με το πόσο καλός "πωλητής" και επικοινωνιακός είσαι. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες απόψεις, αλλά είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να πείσεις κάποιον με τον τρόπο και την εμπειρία σου.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό cpulse » 15.11.13, 3:55 pm

Έχεις δίκιο, έτσι παίζεται αυτό το παιχνίδι εξωτερικά. Εσωτερικά όμως είναι το θέμα μου, δηλαδή πως φιλοσοφείς μέσα σου τέτοιες καταστάσεις για να μη φτάσεις στο σημείο κορεσμού και να μην αρχίσεις να φέρεσαι όπως πραγματικά θες;

Τεσπα.. βλέπω δεν έπρεπε καν να ανοίξω τέτοια συζήτηση γιατί δημοσίως δεν μπορώ να πω αυτά που έχω να πω.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 15.11.13, 7:20 pm

[koutsombolis mode=on]
στείλε μου pm
στείλε μου pm
[koutsombolis mode=off]
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό cpulse » 15.11.13, 7:25 pm

χαχα.. δυστυχώς Νότη δεν λέω τέτοια σε κανένα, και μάλλον αυτό θα με φάει εμένα :)
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 27.11.13, 1:34 pm

Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν μυστικά, το να προσπαθείς να κάνεις ταχύρυθμα μαθήματα γραφιστικής στον πελάτη για να τον πείσεις είναι κάτι που θα σε φθείρει γρήγορα. Επίσης να αφήσεις την ποιότητα της δουλειάς σου να μιλήσει πάλι δεν καταλήγει πουθενά, πάντα θα βρίσκει κάτι να σου αλλάξει και θα χαλάει η ισορροπία. Είναι η φύση του επαγγέλματος τέτοια που αυτά που περιγράφεις είναι μέσα στο παιχνίδι, σε ένα καρδιοχειρουργό, υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, μηχανικό γιατί δεν θα προσπαθούσε κάποιος να επιβάλλει την άποψη του;
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων