ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ-LOGO/ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ-LOGO/ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό aquarious_evi » 13.04.14, 10:56 am

Καλησπέρα, ο βασικός λόγος που θα ήθελα την βοήθεια σας, είναι γιατί το ζήτημα αυτής της δουλειάς είναι "λεπτό" και το πιο βασικό για μένα είναι ότι αν αυτό πάει καλά -μέσα από αυτό εγώ θ αέχω αρκετα επαγγελματικά οφέλη.

Μου έγινε λοιπόν πρόταση δημιουργίας λογοτυπου και ετικετών για λάδι εξαιρετικής ποιότητας, το οποίο (απ ότι έχω καταλάβει υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ χορηγία πο πίσω) θα προωθηθέι με κάθε τρόπο σε όλο τον κόσμο, σιγά σιγά βεβαια.

Στόχος είναι να γίνει ευρέως γνωστό, τύπου -lambda/ultra premium olive oil - όσοι γνωρίζετε.

Το θέμα μου λοιπόν έιναι:
-εγω ως προς το κομμάτι δημιουργίας έιμαι σίγουρη για τον ευατό μου, ομως..... επειδη δεν είναι κατι απλό (οσον αφορα κοστολόγηση κτλπ) μιας και μου έχει τεθει και το θέμα να κάνω προταση και για το όνομα του προίόντος, και συνήθωε ξέρω ότι κανονικά γίνεται διαγωνισμός για κάτι τέτοιο, θα ήθελα από τους πιο έμπειρους, να με συμβουλέψουν για κάποια σημεία τα οποία εγώ ίσως δεν γνωρίζω και φυσικά μιας και είναι μεγαλη δουλεια πιστευω, ποια μπορει να είναι μια πιθανή κοστολόγηση της (έκανα για μελος της οικογενειας λογοτυπο αλλα τα χρηματα δεν πρεπει να εχουν καμμια σχεση πιστευω μιας και είναι διαφορετικό το "μέγεθος")

Συγνώμη για το τεράστιο αυτό μνμ αλλά προσπαθω να ειμαι οσο πιο αναλυτικη μπορώ.
Άβαταρ μέλους
aquarious_evi
Member

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ-LOGO/ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό aquarious_evi » 13.04.14, 11:52 am

Επείδη έχω πρόβλημα με το mail μου, όποιοες θέλει ας μου απαντήσει από εδώ.
Άβαταρ μέλους
aquarious_evi
Member

Δημοσίευσηαπό aquarious_evi » 19.04.14, 7:19 pm

No response... ευχαριστω πολυ όλους για την βοήθεια σας, πίστευα ότι σε αυτό το forum μπορούσα να πάρω μια γνωμη :)
Άβαταρ μέλους
aquarious_evi
Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 31.12.14, 12:32 am

Έκανες καθόλου έρευνα απο μόνη σου, να δείς πως λειτουργούν τα πράγματα; Επίσης, αν κάνεις μόνο το σήμα, εγώ θα χρέωνα περίπου 400 με μέσα διορθώσεις και διαφορετικές εκδοχές.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 31.12.14, 12:51 pm

Χρόνια πολλά και καλή πρωτοχρονιά
aquarious_evi έγραψε:-εγω ως προς το κομμάτι δημιουργίας έιμαι σίγουρη για τον ευατό μου, ομως..... επειδη δεν είναι κατι απλό (οσον αφορα κοστολόγηση κτλπ) μιας και μου έχει τεθει και το θέμα να κάνω προταση και για το όνομα του προίόντος,

Νομίζω είναι αρκετά απλό στη σκέψη: Μεγάλη δουλειά, μεγάλη έρευνα, μεγάλος πελάτης, πολλές ώρες/μέρες/μήνες, πολλές απαιτήσεις, πολλά μάτια θα το δουν, πολλά χρήματα να ζητήσεις. Δε ξέρω τι είναι για σένα το πολλά αυτό είναι στην κρίση σου. Για μένα τα 5 να είναι πολλά για σένα τα 10 να είναι λίγα.

aquarious_evi έγραψε:θα ήθελα από τους πιο έμπειρους, να με συμβουλέψουν για κάποια σημεία τα οποία εγώ ίσως δεν γνωρίζω

Ποια σημεία είναι αυτά που θέλεις να μάθεις για να σε συμβουλέψουν οι έχοντες εμπειρία? Μόνο στην κοστολόγηση εννοείς?

aquarious_evi έγραψε:συνήθωε ξέρω ότι κανονικά γίνεται διαγωνισμός για κάτι τέτοιο,

Συνήθως δεν γίνεται διαγωνισμός άλλα βρίσκεται μια καλή ομάδα, γραφείο, επαγγελματίας και κάνει τη δουλειά. Διαγωνισμούς μάλλον το δημόσιο!

aquarious_evi έγραψε:ποια μπορει να είναι μια πιθανή κοστολόγηση της

Πόσο καιρό θα ασχοληθείς, πια είναι τα έξοδά σου, πόσο χρεώνεις γενικά τη δουλειά σου, πόση έρευνα θα κάνεις/έκανες? θα κάνεις λογότυπο ή ολόκληρη ταυτότητα? τι αξία πιστεύεις ότι θα δώσεις στο προϊόν? Απάντησε αυτά, και ίσως βρεις κοστολόγηση. Κανένας δε θα σου πει και καλά θα κάνει χρέωσε τόσο. Δηλαδή αν σου πω εγώ χρέωσε 15000 θα είσαι οκ? ή αν σου πω 500? ή κάπου στη μέση για να το παίξουμε αντικειμενικοί?
Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για αυτά τα θέματα. Θα έπρεπε να το ξέρεις. Η δουλειά αυτή δεν απαιτεί κάτι ιδιαίτερο για να κοστολογήσεις. Απλά λογικά είναι υπερβολικά απαιτητική σε χρόνους, έρευνα, εικαστική αντίληψη κλπ.

aquarious_evi έγραψε:No response... ευχαριστω πολυ όλους για την βοήθεια σας, πίστευα ότι σε αυτό το forum μπορούσα να πάρω μια γνωμη

Αφού περίμενες να πάρεις μια γνώμη και τεκμηριωμένη άποψη θα έπρεπε να ξέρεις ότι έπρεπε να είσαι ποιο αναλυτική. Δε το λέω με άσχημο τόνο, απλά έτσι έχουν τα πράγματα. Πως περιμένεις να σε βοηθήσει κάποιος όταν δεν έχει στοιχεία?

Καλή χρονιά! :)
George.Ev
Member

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων