Ποια είναι η καλύτερη New Times και πού θα την βρω;

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

Ποια είναι η καλύτερη New Times και πού θα την βρω;

Δημοσίευσηαπό dimitris.a » 29.03.18, 1:19 pm

Η Τimes των στοιχειοθετηρίων έχει ένα ωραιότατο πεζό Φ που τέμνεται στη μέση και έχει μεγάλο οφθαλμό. Κάτι ανάλογο με τη γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί η εφ. ΕΣΤΙΑ.

Η σωστή γ/σειρά όπως την φαντάζομαι πρέπει να έχει μεγάλο οφθαλμό και μικρό Xheight και θα είναι ευανάγνωστη στα μικρά μεγέθη [νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός όρος!] Ξέρει κάποιος να μου πει αν κάτι ανάλογο είναι διαθέσιμο?

Θυμάμαι ότι ο :superman: Κλήμης Μαστορίδης από τη Θεσαλονίκη είχε ασχοληθεί επισταμένως με την Times σε ένα τεύχος του περιοδικού που εξέδιδε παλιά, νομίζω ότι θα γνωρζίζει την απάντηση σ' αυτό το ερ'ώτημά μου, αλλά δεν έχω τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Ευχαριστώ. 8)
kambate kudasai!
dimitris.a
Member

Re: Ποια είναι η καλύτερη New Times και πού θα την βρω;

Δημοσίευσηαπό dimitris96 » 15.05.18, 10:44 am

Επειδή μου αρέσει και εμένα αυτό το ϕ, κάνε ο,τι ακριβώς είχα γράψει σε παλιότερο ποστ (πριν χρόνια) για τα αντίστοιχα γυριστά ϐ και ϑ. Αφού έχω τελειώσει όλο το κείμενο (στο word, στο quark ή όπου αλλού), με εύρεση και αντικατάσταση (προσοχή στην αντιστοίχιση πεζών-κεφαλαίων) αντικαθιστώ όλα τα φ με τον χαρακτήρα ϕ. Και όντως το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερο.

Νομίζω και το μάτι του ανείσακτου στα των τυπ. στοιχείων το εκτιμά ;) .

Προσωπικά τροποποίησα και μια παλιά Times με αυτό το ϕ, και της φόρεσα τόνους-τριγωνάκια (μιλάμε για ρετρομανία χαχα!).
dimitris96
Member

Δημοσίευσηαπό dimitris.a » 15.06.18, 2:02 pm

Συνονόματε, ευχαριστώ πολύ για to ότι μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις! Αυτό που ψάχνω -απ΄ό,τι έμαθα τελευταία- είναι η Times των Mac. Επειδή τώρα αρχίζω το ψάξιμο... αναρωτιέμαι μήπως κάποιος "πορωμένος" την έχει μετατρέψει για χρήση σε Windows.
kambate kudasai!
dimitris.a
Member

Δημοσίευσηαπό dimitris96 » 16.06.18, 10:38 pm

Την έχω πρόχειρη σε OTF. Στείλε μου PM.
dimitris96
Member

Δημοσίευσηαπό dimitris.a » 06.09.18, 6:53 pm

dimitris96 Σ' ευχαριστώ για την προθυμία. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά με τις ζέστες δεν λειτουργώ πολύ καλά. Αν εχεις την καλοσύνη, γράψε μου στο εξής ίμεϊλ: <n123nobody@yahoo.com> Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
kambate kudasai!
dimitris.a
Member

Δημοσίευσηαπό dimitris.a » 09.09.18, 9:57 am

dimitris.a έγραψε:dimitris96 Σ' ευχαριστώ για την προθυμία. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά με τις ζέστες δεν λειτουργώ πολύ καλά. Αν εχεις την καλοσύνη, γράψε μου στο εξής ίμεϊλ: <n123nobody@yahoo.com> Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Θα στείλω άλλο ίμεϊλ γιατί αυτό έχει προβλήματα.
kambate kudasai!
dimitris.a
Member

Δημοσίευσηαπό dimitris96 » 12.09.18, 9:17 pm

Όντως, μου το γύρισε πίσω δυστυχώς!
dimitris96
Member

Δημοσίευσηαπό dimitris.a » 26.09.18, 11:46 am

Δημήτρη, καλημέρα!

Αν έχεις την καλωσύνη και τον χρόνο, στείλε μου παρακαλώ την γραμματοσειρά στην εξής διεύθυνση: ludovico2einaudi@gmail.com

Ευχαριστώ πάρα πολύ.
kambate kudasai!
dimitris.a
Member

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων