Κατατόπιση για αγορα γραμματοσειρών

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

Κατατόπιση για αγορα γραμματοσειρών

Δημοσίευσηαπό delicate » 08.01.14, 11:19 pm

Σκέφτομαι να ανοίξω δικό μου δημιουργικό γραφείο κ επειδη θέλω να είμαι σε όλα νομιμη, εκτός από τα προγράμματα θα πρέπει να αγοράσω κ οποια γραμματοσειρα χρησιμοποιω.

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με πακέτα ελληνικών (κυριως) γραμματοσειρών:
1. ποια, πως κ από που. (υπάρχουν οικονομικά πακέτα με πολλές γραμματοσειρές ?)
2. εσείς δεν χρησιμοποιείτε ποτέ γραμ/σειρά που δεν έχετε αγοράσει?

ευχαριστώ :)
"Η πρώτη μου γυναίκα ήταν πολύ ανώριμη…. Εμπαινε στο μπάνιο, και βούλιαζε τα καραβάκια μου…" Woody Allen

/ delicate is a girl
/
Άβαταρ μέλους
delicate
Member

Re: Κατατόπιση για αγορα γραμματοσειρών

Δημοσίευσηαπό pagou » 09.01.14, 4:02 pm

1. θα προτεινα να αγορασεις απο ελληνικες εταιρειες, για πολλους και διαφορους λογους, π.χ. ολο και καποιος γνωστος ή που θα γινει καποια στιγμη γνωστος σους ή φιλος καποιου φιλου θα εισπραξει καποια χρηματα, ειναι σιγουρο οτι ξερουν τις ελληνικες ιδιαιτεροτητες, καλες τιμες λογω κρισης, υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε τιμες και ποιοτητα κ.α.
http://www.parachute.gr/typefaces/packages
http://www.fonts.gr/gr/fonts/packages

2. Ποτε. Σκεψου τι θα σκεφτοσουν εαν εβλεπες καποιον να κανη χρηση δικων σου σχεδιων χωρις την αδεια σου.

Παντως η εταιρειες εχουν ωραια πακετα σε πολυ λογικες τιμες. Σκεψου σοβαρα αυτη την λυση και μιλα και λιγο μαζι τους για το οικονομικο μερος. Επισης παλαιοτερα μαζι με mac επαιρνες καποιες καλοσχεδιασμενες γραμματοσειρες, ενω για αρχη μπορεις να αγορασεις καποιο πολυ φθηνο πακετο που ομως θα σε βοηθηση να εισπραξης χρηματα και μετα επενδυης σε ανωτερα σχεδια.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Re: Κατατόπιση για αγορα γραμματοσειρών

Δημοσίευσηαπό delicate » 10.01.14, 9:56 pm

ευχαριστώ! :)
"Η πρώτη μου γυναίκα ήταν πολύ ανώριμη…. Εμπαινε στο μπάνιο, και βούλιαζε τα καραβάκια μου…" Woody Allen

/ delicate is a girl
/
Άβαταρ μέλους
delicate
Member

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων