Μετατροπή μιας γραμματοσειράς σε OpenType ?

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

Μετατροπή μιας γραμματοσειράς σε OpenType ?

Δημοσίευσηαπό joe » 27.10.05, 3:23 pm

Μια ερωτηση Θεμιστοκλη που θα επρεπε να εχω κανει παλιοτερα σε ενα απο τα παρομοια τοπικ. Αν εχουμε καποιες παλιες γραμματοσειρες που δεν μπορουμε να βρουμε η εστω δεν αντεχουμε οικονομικα να τις ξαναπαρουμε γινεται να τις ''γυρισουμε'' με καποιο προγραμμα σε open type?
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 27.10.05, 3:28 pm

Μια δοκιμασμένη και χρονοβόρα / κουραστική μέθοδος είναι να περάσεις τις γραμματοσειρές σου από το FontLab (Google it™)

Οι γραμματοσειρές που δεν μπορούν να γράψουν στο CS2 είναι διότι δεν είναι unicode.

Εν συντομία: στο FontLab ανοίγεις την γραμματοσειρά σου, και επιλέγεις Glyph / Glyph Names --> Reencode [ISO 8859-7 GR], και μετά πας στο File / Generate Font.

Έτσι μετατρέπεις μία - μία τις όποιες γραμματοσειρές δεν είναι unicode... καλό κουράγιο!

(αν κάποιος έχει βρει batch proccess για το παραπάνω - θα τον κεράσω 100 σφαίρες επιπλέον στο paintball :P )

υγ.

Οι unicode πλέον γραμματοσειρές δεν μπορούν να γράψουν στο Photoshop 7.... :(

:wink:
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 27.10.05, 3:28 pm

Ναι joe ! μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό, όπως μπορεί και να βελτιώσει το kerning κάποιων γραμματοσειρών. Αρκεί όμως αυτό, να γίνει για προσωπική του χρήση γιατί αντίθετα παραβιάζει πνευματικά δικαιώματα.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 27.10.05, 3:38 pm

Themistoklis έγραψε:Ναι joe ! μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό, όπως μπορεί και να βελτιώσει το kerning κάποιων γραμματοσειρών. Αρκεί όμως αυτό, να γίνει για προσωπική του χρήση γιατί αντίθετα παραβιάζει πνευματικά δικαιώματα.

Πως ομως παραβιαζω δικαιωματα βελτιωνοντας ενα προιον που εχω αγορασει η μου εχουν δωρισει? Θελω να πω οτι απλα το κανω συμβατο δεν το παραλλασω. Ετσι δεν ειναι? η εχω λαθος?

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 27.10.05, 3:46 pm

joe έγραψε:Πως ομως παραβιαζω δικαιωματα βελτιωνοντας ενα προιον που εχω αγορασει η μου εχουν δωρισει? Θελω να πω οτι απλα το κανω συμβατο δεν το παραλλασω. Ετσι δεν ειναι? η εχω λαθος?

Το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που θα επωφεληθείς οικονομικά από αυτή την βελτίωση.
[πώληση των "βελτιωμένων" γραμματοσειρών - πώληση έργου (έντυπο / web) με χρήση της βελτιωμένης γραμματοσειράς]
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 27.10.05, 3:48 pm

Το οτι θα την κάνεις απλά συμβατή δεν είναι πρόβλημα... η βελτίωση (kerning κλπ) είναι το πρόβλημα αφού κάνεις οικονομική εκμετάλευση...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 27.10.05, 3:51 pm

Jοnick,
ευχαριστούμε για την πληρέστατη απάντηση (γράψαμε μάλιστα ταυτόχρονα :) )

Joe,
όταν αγοράζεις (καλύτερη έκφραση είναι ενοικιάζεις) μια γραμματοσειρά, ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο από μια σειρά σχεδίων ενός δημιουργού για συγκεκριμένη χρήση και κατά συνέπεια ο δημιουργός διατηρεί τα πνευματικά και ιδιοκτησιακά δικαιώματα επί της δημιουργίας του. Εσύ έχεις ενοικιάσει την χρήση τους.

Εάν βελτιώσεις λοιπόν την γραμματοσειρά κάνοντάς την OpenType ή διορθώνοντας για παράδειγμα το kerning δεν έχεις πρόβλημα, αρκεί να την σώσεις με το ίδιο όνομα και φυσικά τις ίδιες πληροφορίες που έφερε η αρχική. Γράφοντάς σου λοιπόν για προσωπική σου χρήση, για να μην μας παρεξηγήσει κανείς, εννοώ ότι το αποτέλεσμα της βελτίωσης το χρησιμοποιείς μόνο εσύ, σε δικές σου επαγγελματικές εργασίες αλλά δεν μπορείς να το εμπορευτείς. Όπως επίσης δεν έχεις δικαίωμα να βελτιώσεις γεωμετρικά τις γραμματοσειρές αυτές και να τις πουλήσεις σαν νέες... αν και σε αυτό το σημείο, υπάρχουν μερικά παράθυρα όσο αφορά παλαιότερες γραμματοσειρές (δηλαδή σχεδιασμένες πριν από πολλές δεκαετίες).

Σε αυτό το θέμα θα μετρήσει εξαιρετικά η άποψη του Χάρη Τσέβη που είναι σχεδιαστής γραμματοσειρών. Θα μπορούσαμε όμως να ρωτάγαμε και τον Πάνο Βασιλείου από τους Parachute σχετικά με αυτό το ζήτημα. Δεν νομίζω να είχε πρόβλημα να μας απαντήσει πάνω σε αυτό. Τουλάχιστον θα με ενδιέφερε να ακούσω μια τοποθέτηση πάνω σε αυτό το θέμα περισσότερο από ηθικής παρά από νομικής άποψης.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 27.10.05, 4:02 pm

Themistoklis έγραψε:Jοnick,
ευχαριστούμε για την πληρέστατη απάντηση (γράψαμε μάλιστα ταυτόχρονα :) )

Joe,
όταν αγοράζεις (καλύτερη έκφραση είναι ενοικιάζεις) μια γραμματοσειρά, ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο από μια σειρά σχεδίων ενός δημιουργού για συγκεκριμένη χρήση και κατά συνέπεια ο δημιουργός διατηρεί τα πνευματικά και ιδιοκτησιακά δικαιώματα επί της δημιουργίας του. Εσύ έχεις ενοικιάσει την χρήση τους.

Εάν βελτιώσεις λοιπόν την γραμματοσειρά κάνοντάς την OpenType ή διορθώνοντας για παράδειγμα το kerning δεν έχεις πρόβλημα, αρκεί να την σώσεις με το ίδιο όνομα και φυσικά τις ίδιες πληροφορίες που έφερε η αρχική. Γράφοντάς σου λοιπόν για προσωπική σου χρήση, για να μην μας παρεξηγήσει κανείς, εννοώ ότι το αποτέλεσμα της βελτίωσης το χρησιμοποιείς μόνο εσύ, σε δικές σου επαγγελματικές εργασίες αλλά δεν μπορείς να το εμπορευτείς. Όπως επίσης δεν έχεις δικαίωμα να βελτιώσεις γεωμετρικά τις γραμματοσειρές αυτές και να τις πουλήσεις σαν νέες... αν και σε αυτό το σημείο, υπάρχουν μερικά παράθυρα όσο αφορά παλαιότερες γραμματοσειρές (δηλαδή σχεδιασμένες πριν από πολλές δεκαετίες).

Σε αυτό το θέμα θα μετρήσει εξαιρετικά η άποψη του Χάρη Τσέβη που είναι σχεδιαστής γραμματοσειρών. Θα μπορούσαμε όμως να ρωτάγαμε και τον Πάνο Βασιλείου από τους Parachute σχετικά με αυτό το ζήτημα. Δεν νομίζω να είχε πρόβλημα να μας απαντήσει πάνω σε αυτό. Τουλάχιστον θα με ενδιέφερε να ακούσω μια τοποθέτηση πάνω σε αυτό το θέμα περισσότερο από ηθικής παρά από νομικής άποψης.

Α οκ καταλαβα λαθος οτι δεν μπορουσα να την χρησιμοποιησω σε δουλεια.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 27.10.05, 10:49 pm

Γεια και χαρά παιδιά!

Ο Joninck έχει δίκιο και μάλιστα απόλυτο.
Μπορείς να βελτιώσεις, παραποιήσεις, προσθέσεις, αλλάξει κλπ κλπ μια γραμματοσειρά που έχεις αγοράσει.
Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να διαγράψεις το copyright του δημιουργού, να μεταπωλήσεις τη δουλειά ως δική σου ή να της αλλάξεις όνομα. Μπορείς όμως να κάνεις μια γραμματοσειρά να παίζει από ένα σύστημα σε ένα άλλο, να προσθέσεις χαρακτήρες και άλλα διάφορα.

Πρόσφατα ήμουν μάρτυρας υπεράσπισης σε μια δίκη πάνω ακριβώς σε αυτό το γεγονός. Τα αποτελέσματα αναμένονται για τον Ιανουάριο. Mολις υπάρξουν αποτελέσματα θα ελευθερωνόμουν να μιλήσω με όλα τα διαθέσιμα στοιχεία μου.
Ελπίζω να έχω την κατανόησή σας για μια καθυστερημένη απάντηση.

Πολλούς χαιρετισμούς

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 28.10.05, 2:14 am

jonick33 έγραψε:

υγ.

Οι unicode πλέον γραμματοσειρές δεν μπορούν να γράψουν στο Photoshop 7.... :(

Το παραπάνω τελικά δεν ισχύει... τουλάχιστον στο PC του σπιτιού...

[υπήρχε και conflict γενικά με τις Ελληνικές Unicode γραμματοσειρές, όπου δεν μπορούσα πάλι να γράψω Ελληνικά όταν υπήρχε στο σύστημα και η OpenType Myriad Pro Regular!!! ]

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 28.10.05, 2:01 pm

Ναι αλλά η demo version τις μαρκάρει και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πουθενά. Με 650$ που κοστίζει το original αγοράζω πολλές οικογένειες που είναι «μαμισιες» open type. Άρα το προϊόν απευθύνεται μόνο στους σχεδιαστές γραμμάτων
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 28.10.05, 2:27 pm

dps12 έγραψε:Ναι αλλά η demo version τις μαρκάρει και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πουθενά. Με 650$ που κοστίζει το original αγοράζω πολλές οικογένειες που είναι «μαμισιες» open type. Άρα το προϊόν απευθύνεται μόνο στους σχεδιαστές γραμμάτων

Νομίζω πως πρέπει να γίνεται και με πιο φτηνό τρόπο η μετατροπή σε unicode...

A truetype tool by UniDoc System. TrueKeys is the only font conversion utility that handles Chinese/Japanese/Korean TrueType font conversion between Windows and Mac OS platforms. Can also be used to add Unicode support (required for OS X) to older fonts that don't have it.

Google it
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό peri » 28.10.05, 3:14 pm

ψιλοψάχνοντας το θέμα font convertion έπεσα πάνω στο TransType της FontLab το οποίο υποστηρίζει μετατροπές σε όλα τα format γραμματοσειρών (PostScript, TrueType και OpenType) καθώς και cross platform (Win<->Mac) μετατροπές. Και ναι, υποστηρίζει και Unicode convertion.
Το καλύτερο βέβαια ειναι οτι λειτουργεί με batch proccess οπότε μπορείς να μετατρέψεις πολλές γραμματοσειρές με ενα κλικ.
Καλό? :D
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 28.10.05, 3:26 pm

peri έγραψε:ψιλοψάχνοντας το θέμα font convertion έπεσα πάνω στο TransType της FontLab το οποίο υποστηρίζει μετατροπές σε όλα τα format γραμματοσειρών (PostScript, TrueType και OpenType) καθώς και cross platform (Win<->Mac) μετατροπές. Και ναι, υποστηρίζει και Unicode convertion.
Το καλύτερο βέβαια ειναι οτι λειτουργεί με batch proccess οπότε μπορείς να μετατρέψεις πολλές γραμματοσειρές με ενα κλικ.
Καλό? :D

Α-Ψ-Ο-Γ-Ο-Σ

πάω να το δοκιμάσω και θα ενημερώσω ASAP.... :D
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 28.10.05, 4:27 pm

peri

Εικόνα

Σε ευχαριστώ που επισήμανες το πρόγραμμα... μου έλυσε τα χέρια...

Και tips για όσους το χρησιμοποιήσουν:

Στα preferrences του TransType Pro 3.0.1 πάμε στο Defaults / Codepages&Scripts και ξε-τσεκάρουμε την επιλογή "show only Windows codepages" έτσι ώστε στο drop down list από πάνω να μπορέσουμε να επιλέξουμε το πολυπόθητο ISO 8859-7 Greek.
Μετά πάμε στο Defaults / Formats επιλέγοντας στο τέταρτο drop down list "Win TrueType/OT TT" το ομοιότυπό του "Win TrueType/OT TT" μιας και βάζουμε TTF και θέλουμε πάλι TTF και πατάμε OK.
Στο αριστερό παράθυρο βάζουμε όσες γραμματοσειρές θέλουμε που είναι για μετατροπή και κάνοντας Ctrl+A με δεξί κλικ φροντίζουμε να είναι επιλεγμένο το "Use default" ενώ στο δεξί παράθυρο με δεξί κλικ επιλέγουμε το Codepage/Unicode και MS Charset / Greek.

Τέλος πατάμε το Convert fonts icon και... Viola!!!! :D

(σου χρωστάω σφαίρες στο paintball εάν έρθω και εάν έρθεις...!)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 28.10.05, 6:37 pm

Peri και Jonick καταπληκτική δουλειά.

Διατηρώ μόνο μια μικρή (και πιστεύω δικαιολογημένη επιφύλαξη) στο να δω την συμπεριφορά των "πειραγμένων" γραμματοσειρών σε επαγγελματική χρήση και ειδικά σε κλείσιμο αρχείων. Αν περάσει όλα αυτά τα τεστ τότε νομίζω ότι έχετε βρει λύση στο πρόβλημα των open type γραμματοσειρών και της γενικότερης ασυμβατότητας παλαιότερου τύπου γραμματοσειρών. Μένει φυσικά να έχουμε και μια σαφή εικόνα για την νομική πλευρά του θέματος. Σε αυτό θα μας διαφωτίσει ο Χάρης εν καιρώ.

Και πάλι ευχαριστούμε !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό peri » 29.10.05, 1:25 am

Thanks Jonick για το tutorial!
btw χρησιμοποιώ bullets μόνο στην τυπογραφία!!

Themi εχω και εγώ κάποιες επιφυλάξεις στο θέμα pdf αλλα και στο OpenType convertion. Απο την άλλη το πρόγραμμα, παρότι σχετικά καινούργιο, ανήκει στην FontLab που δεν είναι χθεσινή στο τομέα των Fonts.

Anyway θα περιμένουμε με ενδιαφέρον τα πρώτα τεστ! :D
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 29.10.05, 12:57 pm

Έκλεισα αρχείο με ελληνικά από xpress και με driver Linotronic530 (είναι ο μόνος που έχω σπίτι) και ήταν σωστό το ps αλλά και το pdf που έκανα βγήκε σωστό!!
Όμως θα πρέπει να ξανακάνω το test με τα προγράμματα που έχω στο γραφείο και που είναι αξιόπιστα. Επίσης θα πρέπει να δω και την αντίδραση του corel12 σε αυτή τη τεχνική. Παλαιότερα δεν είχε επιτυχία και έτσι εγκατέλειψα το «project» για να μην υπάρχουν δυσάρεστες εκπλήξεις.

Όπως και να χει είναι φοβερή λύση για τους νέους συναδέλφους. Αν επιβεβαιώσω ότι δουλεύει σίγουρα σωστά θα προτείνω στην ομάδα διαχείρισης του forum αντί για logo να βάλει τις φωτογραφίες σας.

Μπράβο peri & jonick (ταιριάζει και για εταιρική επωνυμία με logo το "OT")

Υ.Γ= Αν κάποιος μπορεί να βγάλει δωρεάν μερικά φιλμάκια και να μας πει το αποτέλεσμα θα ήταν ιδανικό (φοβάμαι το γαμ.. ripαρισμα)
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 29.10.05, 2:23 pm

dps,
η προσφορά των παιδιών είναι αναμφίβολα πολύ μεγάλη. Και όπως πολύ σωστά λέει ο Peri, η FontLab είναι μια αξιόπιστη εταιρεία.

Αν παρατηρήσει κανείς τις παραμέτρους ρυθμίσεων του Trans Type, θα δει ότι υπάρχουν εκεί μια μεγάλη σειρά ρυθμίσεων που εμένα προσωπικά με αγχώνουν. Όταν βλέπω ρυθμίσεις σε ένα πρόγραμμα απαιτώ από τον εαυτό μου να μελετήσει τι ακριβώς κάνει η κάθε ρύθμιση.

Ακόμη περισσότερο επειδή μιλάμε για open type γραμματοσειρές, δηλαδή universal σενάρια, σε όλες τις πλατφόρμες εργασίες, και υπο οποιαδήποτε γλώσσα, θα πρέπει το όποιο προϊόν ανακηρυχθεί σαν open type από true type ή type 1 να μπορεί καταρχάς να τρέξει και σε pc και σε mac.

Επίσης θα πρέπει το όποιο προϊόν να είναι συμβατό με windows xp και windows 2000 τουλάχιστον και αντίστοιχα με τις 2 ή 3 τελευταίες εκδόσεις Mac Os.

Τέλος θα πρέπει να γίνει τεστ συμβατότητας με τις 2 ή 3 τουλάχιστον τελευταίες εκδόσεις όλων των γνωστών προγραμμάτων, σε mac και σε pc (και αν είναι δυνατόν σε διάφορες εκδόσεις του λειτουργικού).

Όσο αφορά τώρα το τεχνικό κομμάτι, θα πρέπει να γίνει όχι μόνο παραγωγή pdf και postscript αρχείου αλλά και να γίνει preflight σε preps ή σε prinect και φυσικά εκτύπωση σε φίλμς κειμένου με μαύρο χρώμα, με άσπρο χρώμα τρύπα σε μαύρο, και τρύπα πάνω σε εικόνα. Και όταν μιλάμε για κείμενο, εννοώ για λατινικούς και ελληνικού χαρακτήρες.

Ακούγονται υπερβολικά ίσως. Όμως με αυτό τον τρόπο γίνονται τα αξιόπιστα evaluation προϊόντων και τα αποτελέσματα τέτοιων εργασιών αποτελούν επιστημονικά papers σε συνέδρια. Είναι επίσης ένα πολύ καλό θέμα για διπλωματική εργασία.

Έτσι τουλάχιστον θα έκανα εγώ πριν προτείνω σε κάποιον ανεπιφύλακτα, να μετατρέψει και χρησιμοποιήσει τις γραμματοσειρές του, από true type σε open type.

Φυσικά το πείραμα του dps είναι θετικό. Πρέπει όμως να ακολουθήσουν και άλλα tests όλα κάτω υπό τις ίδιες τυποποιημένες συνθήκες.

Αν επιθυμούν τα μέλη του φόρουμ, μπορεί να συσταθεί μια ομάδα μελέτης του θέματος με συγκεκριμένες προδιαγραφές και καταμερισμό εργασιών, ώστε τα αποτελέσματα να είναι αξιόπιστα και να μπορούν να ανακοινωθούν σε συνέδριο.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.11.05, 2:48 pm

Yπαρχει κανενα νεο επανω στο θεμα? Αν ναι please let us know guys! Pleeeeaaaaseee.................................(κραυγη απελπισιας)

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων