Μετατροπή μιας γραμματοσειράς σε OpenType ?

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

Δημοσίευσηαπό dps12 » 23.11.05, 3:26 pm

joe έγραψε:Yπαρχει κανενα νεο επανω στο θεμα? Αν ναι please let us know guys! Pleeeeaaaaseee.................................(κραυγη απελπισιας)

Ααχ φίλε μου πόσο σε νιώθω!

Από μεριάς μου όχι, αφενός γιατί δεν έχω την δυνατότητα να το προχωρήσω ουσιαστικά και αφετέρου ο Θέμης έχει δίκιο με τις επισημάνσεις του. Ακόμα και αν σε κάποιον δουλέψει άψογα, δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει το ίδιο και σε κάποιον άλλον. Επειδή η φύση του προβλήματος είναι τέτοια, μπορεί να σκάσει την χειρότερη στιγμή. Δεν είναι για να παίζουμε με αυτά!
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.01.06, 10:52 am

Να ελπιζω σε καποια εξελιξη? βασικα πως αντιμετωπισατε το προβλημα εσεις παιδια? εννοω περιορισατε τις γραμματοσειρες ή αγορασατε νεες? κριμα να εχεις καινουργια παιχνιδια και να μην μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εξαιτιας γραμματοσειρων
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό peri » 24.01.06, 12:44 am

Προσωπικά δεν είχα προβλήματα με το convertion μεχρι στιγμης και για να εξηγούμαι:
Το έχω δοκιμάσει μόνο απο ttf->ttf και μονο σε Windows.
Τις γραμματοσειρές τις έχω testαρει σε Photoshop 7, CS2, Illustrator CS2, Corel 12.
Εχω τυπώσει 1-2 μικρές δουλειές μ'αυτες χωρίς να χτυπήσει κάποια
ΑΛΛΑ
εχοντας τες σε outlines - curves μέσα στη δουλειά
και τυπώνοντας πρώτα ψηφιακό δοκίμιο.

dps
στο pdf μπορεί να δείχνουν σωστες οι γραμματοσειρές αλλα υπαρχει η περίπτωση να χτυπήσουν στο RIP. Η μόνη λύση νομίζω είναι το δοκίμιο.

Περιμένω τα τεστς και απο τους υπόλοιπους συναδέλφους!
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 24.01.06, 1:58 am

Εικόνα

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση peri...

:wink:
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 24.01.06, 9:20 am

peri έγραψε:dps
στο pdf μπορεί να δείχνουν σωστες οι γραμματοσειρές αλλα υπαρχει η περίπτωση να χτυπήσουν στο RIP. Η μόνη λύση νομίζω είναι το δοκίμιο.

Περιμένω τα τεστς και απο τους υπόλοιπους συναδέλφους!

Πολύ σωστά, θέλει προσοχή η κατάσταση

Υ.Γ= Αν κάποιος μπορεί να βγάλει δωρεάν μερικά φιλμάκια και να μας πει το αποτέλεσμα θα ήταν ιδανικό (φοβάμαι το γαμ.. ripαρισμα)
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό -Joup- » 24.01.06, 9:46 pm

Εφοσον το νεο transType υποστηριζει openType converting δεν υπαρχει καποιος λογος να μη σας πω μια ΤΣΑΜΠΑ λυση .Απο την ιδια την A D O B E !!!!
Επειδη λυπαμε τα λεφτα σας , κι επειδη δε θεωρω την Pyrus καθολου σοβαρη εταιρια οσον αφορα την σταθεροτητα των εφαρμογων της να σας προτεινω να ψαξετε στο Δυκτιο για μια εφαρμογη ονοματι :AOC_ENU

Adobe opentype converter .

Και απ τη "μαμα" και τσαμπα .
Καλη ορεξη .... 8)
>-Fire & Forget --->
Άβαταρ μέλους
-Joup-
Member

ΥΓ

Δημοσίευσηαπό -Joup- » 24.01.06, 9:47 pm

Αν δε το βρειτε , πειτε μου να το στειλω σε καποιον , που θα το κανει link γιατι εγω βαριεμεεε ....

Φιλια
>-Fire & Forget --->
Άβαταρ μέλους
-Joup-
Member

Re: ΥΓ

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 25.01.06, 10:40 am

-Joup- έγραψε:... γιατι εγω βαριεμεεε ....

:roll:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 07.04.06, 11:40 am

καλημέρες!

αναγκάζομαι να ξεθάψω αυτό το θέμα για να καταθέσω το εξής κουλό!

πώς γίνεται σε μηχάνημα με XP (service pack 2 bla bla bla)
και εγκατεστημένη όλη τη σουίτα CS2 τα ελληνικά να μην παίζουν
(παρά μόνο 3-4 γραμματοσειρές (Arial, Myriad κ.λπ) και σε άλλο μηχάνημα
(αυτό που έφτιαξα σπίτι, πάλι με Win XP) και το CS2 εγκατεστημένο από τα
ίδια CD, να παίζουν εδώ και 4 μήνες ά-ψο-γα όλες οι γραμματοσειρές;;; (οέο)

:roll: :evil: :roll: :evil: :?: :idea: :roll: :?
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό vank » 07.04.06, 1:25 pm

αντίστοιχο πρόβλημα με το office ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα παρατηρείς;
Οι εν λόγω γραμματοσειρές γράφουν κανονικά ελληνικά στο office;

Αν θες να κάνεις μια δοκιμή, κατέβασε τη Morpheus που είχα ανεβάσει σ' ένα άλλο topic στο ίδιο thread, δοκίμασε να γράψεις και πες μου αν υπάρχει το πρόβλημα. Επειδή εγώ συμπεριέλαβα τα encodings που υποστηρίζει η γραμματοσειρά και πρέπει να γράφει κανονικά ελληνικά παντού, αν παρατηρείς το ίδιο πρόβλημα ίσως εντοπίσουμε ποιο είναι το encoding που δεν εγκατέστησες εσύ όταν ετοίμαζες το pc. Αν πάλι δεν έχεινα κάνει με αυτό δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει. Στο μηχάνημα την πρώτη εγκατάσταση των xp την έκανες εσύ;
Άβαταρ μέλους
vank
Junior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 07.04.06, 1:41 pm

ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις!

λοιπόν:
ΚΑΙ στο Office δε δουλεύουν οι ίδιες γραμματοσειρές που
δε δουλεύουν σο Photoshop...

η Morpheus δουλεύει άψογα παντού.

Στο μηχάνημα με το πρόβλημα (ένα Dell) τα windows ήταν εγκατεστημένα
απλά κατά την πρώτη εκκίνηση είχε ένα wizard σχετικά με Regional settings κ.λπ

Στο μηχάνημα που δουλεύει κανονικά, τα windows τα εγκατέστησα εγώ...

οι ρυθμίσεις για τα encodings που λες, βρίσκονται μέσα στα Regional Settings του control panel; Αν ναι, έχω "τσεκάρει" εκεί οτιδήποτε Greek υπάρχει :roll:

καμμιά άλλη ιδέα;;;
thanx πάντως :D
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό vank » 13.04.06, 11:01 am

sorry αλλά λόγω ελλείψεως χρόνου τελευταία αμέλησα το εν λόγω post :(
καταρχάς, βρήκες κάποια λύση στο πρόβλημα;
Αν όχι, το γεγονός ότι η Morpheus δουλεύει άψογα παντού ενώ οι υπόλοιπες όχι είναι...περίεργο.

Είσαι σίγουρος ότι οι γραμματοσειρές που εγκαθιστάς δεν έχουν κάποιο πρόβλημα; Είναι τα ίδια αρχεία που έχεις περάσει και στο άλλο μηχάνημα και δουλεύουν κανονικά;
Άβαταρ μέλους
vank
Junior Member

Re: Μετατροπή μιας γραμματοσειράς σε OpenType ?

Δημοσίευσηαπό Neo_^ » 13.04.06, 11:26 am

joe έγραψε:Μια ερωτηση Θεμιστοκλη που θα επρεπε να εχω κανει παλιοτερα σε ενα απο τα παρομοια τοπικ. Αν εχουμε καποιες παλιες γραμματοσειρες που δεν μπορουμε να βρουμε η εστω δεν αντεχουμε οικονομικα να τις ξαναπαρουμε γινεται να τις ''γυρισουμε'' με καποιο προγραμμα σε open type?

Μήπως αυτό συνιστά παραβίαση της πνευματικής ιδιοκτησίας? :lol:
Άβαταρ μέλους
Neo_^
Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 13.04.06, 1:56 pm

Και φυσικά ΟΧΙ εφόσον δεν αλλάξεις τα στοιχεια του copyright της γραματοσειρας, δεν αλλάξεις το όνομα της και δεν την εμπορευτείς.

:) :) :)

Τόσο απλά. Άλλο η χρηστικότητα και άλλο η κλοπη.
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Neo_^ » 13.04.06, 4:58 pm

Επομένως, αφού στο site Που έδωσα δεν εμπορεύονται τις γραμματοσειρές, αλλά τις χαρίζουν, δεν διαπράττουν αδίκημα !
Άβαταρ μέλους
Neo_^
Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 13.04.06, 5:09 pm

Damn you're good....

βρήκες το παραθυράκι στο νόμο...

το γεγονός οτι έχουν κάνει όλα τα υπόλοιπα βεβαίως δεν εχει καμία σημασία σωστά?

think before you post...plz!

:roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 13.04.06, 5:17 pm

Ωραια!
Και εγω θα παω αυριο μια βολτα (βολτα?) στο Γερμανο, θα κλέψω οσα κινητα μπορω και θα βγω στην πλατεια να τα μοιραζω jaba!

Υπαρχει ποινικο αδικημα?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
Αφου δεν τα εμπορευομαι :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό genik » 02.06.06, 10:30 pm

jonick33 έγραψε:peri

Εικόνα

Σε ευχαριστώ που επισήμανες το πρόγραμμα... μου έλυσε τα χέρια...

Και tips για όσους το χρησιμοποιήσουν:

Στα preferrences του TransType Pro 3.0.1 πάμε στο Defaults / Codepages&Scripts και ξε-τσεκάρουμε την επιλογή "show only Windows codepages" έτσι ώστε στο drop down list από πάνω να μπορέσουμε να επιλέξουμε το πολυπόθητο ISO 8859-7 Greek.
Μετά πάμε στο Defaults / Formats επιλέγοντας στο τέταρτο drop down list "Win TrueType/OT TT" το ομοιότυπό του "Win TrueType/OT TT" μιας και βάζουμε TTF και θέλουμε πάλι TTF και πατάμε OK.
Στο αριστερό παράθυρο βάζουμε όσες γραμματοσειρές θέλουμε που είναι για μετατροπή και κάνοντας Ctrl+A με δεξί κλικ φροντίζουμε να είναι επιλεγμένο το "Use default" ενώ στο δεξί παράθυρο με δεξί κλικ επιλέγουμε το Codepage/Unicode και MS Charset / Greek.

Τέλος πατάμε το Convert fonts icon και... Viola!!!! :D

...και η αναμενόμενη ερώτηση: για τα Mac είναι τα ίδια βήματα ή αλλάζει το
b]Codepage/Unicode[/b]? σε MS Windows 1253 (αναφέρομαι στο Transtype Pro 3.0.2 για mac?
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό programa » 16.10.06, 1:46 pm

Βρε παιδιά σε έναν μήνα περίπου θα βγάλουμε ΟΛΕΣ τις παλιές Unibrain γραμματοσειρές αναθεωρημένες και συγυρισμένες για Unicode σε ΕΝΑ πακέτο με τιμή κάτω από 50 ευρώ!

Μήπως είναι πιο απλό να αγοράσετε το νέο πακέτο απλώς;
Η καταχώρηση αυτή μπορεί να διέπεται από τα εμπορικά συμφέροντα
του www.programa.gr - ελπίζουμε όμως ότι είμαστε χρήσιμοι και έτσι!
Άβαταρ μέλους
programa
Junior Member

Δημοσίευσηαπό vank » 20.10.06, 4:10 pm

Βρε παιδιά σε έναν μήνα περίπου θα βγάλουμε ΟΛΕΣ τις παλιές Unibrain γραμματοσειρές αναθεωρημένες και συγυρισμένες για Unicode σε ΕΝΑ πακέτο με τιμή κάτω από 50 ευρώ!

ενδιαφέρουσα περίπτωση, μπράβο! εκεί μέσα υπάρχουν και μερικά "διαμαντάκια". Μια παρατήρηση: οι γραμματοσειρές θα αναφέρουν πλέον το όνομα του σχεδιαστή τους; Γιατί στο παρελθόν αναφερόταν μόνο το όνομα της εταιρείας. Θα μάθουμε ποτέ εμείς οι...νέοι :P ποιος σχεδίασε π.χ. την ελληνική UB-Baskerville, την UB-Century ή την ελληνική UB-Helvetica; (αν βεβαίως κάποιος από το forum έχει γνώση επι του θέματος θα χαρώ να το δω κι εδώ).
Creativity can solve almost any problem. The creative act, the defeat of habit by originality, overcomes everything.
- George Lois
Άβαταρ μέλους
vank
Junior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων