Μετατροπή μιας γραμματοσειράς σε OpenType ?

Τυπογραφία, Γραμματογραφία, Στοιχειοχύτευση, Letterpress, Χαρακτική, Βιβλίο, Γραμματοσειρές.

Δημοσίευσηαπό genik » 29.11.06, 6:56 pm

Παιδιά, μπορώ να μετατρέψω MacType1 γραμματοσειρές σε OpenType ώστε να είναι κοινές και για Mac αλλά και για Windows, και πώς?
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό vank » 29.11.06, 7:56 pm

Genik καλησπέρα :)

τσέκαρες τη συγκεκριμένη συζήτηση από την αρχή της; Πιθανότατα σε καλύπτει στην ερώτησή σου. Ο ασφαλέστερος τρόπος βεβαίως είναι να απευθυνθείς στην εταιρεία, η οποία τις κατασκευάζει.

καλή συνέχεια
Creativity can solve almost any problem. The creative act, the defeat of habit by originality, overcomes everything.
- George Lois
Άβαταρ μέλους
vank
Junior Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 07.12.06, 4:47 pm

programa έγραψε:Βρε παιδιά σε έναν μήνα περίπου θα βγάλουμε ΟΛΕΣ τις παλιές Unibrain γραμματοσειρές αναθεωρημένες και συγυρισμένες για Unicode σε ΕΝΑ πακέτο με τιμή κάτω από 50 ευρώ!

Μήπως είναι πιο απλό να αγοράσετε το νέο πακέτο απλώς;

Kαλησπέρα,

μήπως είναι εύκολο, με μια γρήγορη περιγραφή, να εξηγήσετε το "αναθεωρημένες και συγυρισμένες";

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό amfx » 10.01.07, 9:47 pm

programa έγραψε:Βρε παιδιά σε έναν μήνα περίπου θα βγάλουμε ΟΛΕΣ τις παλιές Unibrain γραμματοσειρές αναθεωρημένες και συγυρισμένες για Unicode σε ΕΝΑ πακέτο με τιμή κάτω από 50 ευρώ!

Any news?
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 11.01.07, 2:43 pm

J
onick said
Μια δοκιμασμένη και χρονοβόρα / κουραστική μέθοδος είναι να περάσεις τις γραμματοσειρές σου από το FontLab (Google it™)

Οι γραμματοσειρές που δεν μπορούν να γράψουν στο CS2 είναι διότι δεν είναι unicode.

Εν συντομία: στο FontLab ανοίγεις την γραμματοσειρά σου, και επιλέγεις Glyph / Glyph Names --> Reencode [ISO 8859-7 GR], και μετά πας στο File / Generate Font.

Έτσι μετατρέπεις μία - μία τις όποιες γραμματοσειρές δεν είναι unicode... καλό κουράγιο!

Nick το δοκίμασα αυτό και δεν έπαιξε.
Έχω το fontlab studio 5 (επίσης έκανα το «Move Glyphs...”
Κάνω κάτι λάθως;
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 11.01.07, 3:51 pm

soffia έγραψε:Nick το δοκίμασα αυτό και δεν έπαιξε.
Έχω το fontlab studio 5 (επίσης έκανα το «Move Glyphs...”
Κάνω κάτι λάθως;

Μάλλον όχι... μιας και το παραπάνω δεν ισχύει για όλες τις γραμματοσειρές το ίδιο... δοκίμασε κάποιο άλλο encoding ελληνικό...

και εγώ πειραματιζόμενος το έκανα...

:)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 11.01.07, 4:47 pm

thanks Nick
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 17.01.07, 1:26 pm

amfx έγραψε:

Any news?

έχουμε κάποια εξέλιξη ή ημερομηνία κυκλοφορίας?
περιμένω σαν το κοράκι, lol
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 17.01.07, 6:57 pm

τόσο πολύ σου αρέσουν; :P

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 18.01.07, 8:03 pm

jonick33 έγραψε:Μια δοκιμασμένη και χρονοβόρα / κουραστική μέθοδος είναι να περάσεις τις γραμματοσειρές σου από το FontLab (Google it™)

Οι γραμματοσειρές που δεν μπορούν να γράψουν στο CS2 είναι διότι δεν είναι unicode.

Εν συντομία: στο FontLab ανοίγεις την γραμματοσειρά σου, και επιλέγεις Glyph / Glyph Names --> Reencode [ISO 8859-7 GR], και μετά πας στο File / Generate Font.

Έτσι μετατρέπεις μία - μία τις όποιες γραμματοσειρές δεν είναι unicode... καλό κουράγιο!

(αν κάποιος έχει βρει batch proccess για το παραπάνω - θα τον κεράσω 100 σφαίρες επιπλέον στο paintball :P )

υγ.

Οι unicode πλέον γραμματοσειρές δεν μπορούν να γράψουν στο Photoshop 7.... :(

:wink:

Όσο και αν το προσπάθησα με το FonLab δεν έπιασε. Συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω Ελληνικά!!!
Ακολουθώ τα βήματα που λες jonick αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 18.01.07, 8:44 pm

LNinio έγραψε:
Όσο και αν το προσπάθησα με το FonLab δεν έπιασε. Συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω Ελληνικά!!!
Ακολουθώ τα βήματα που λες jonick αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Το ίδιο με ρώτησε και η Soffia και της απάντησα στην παρούσα σελίδα πάνω-πάνω...

:roll:
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 18.01.07, 9:17 pm

Ναι φίλε, το είδα εκ των υστέρων :oops:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 18.01.07, 11:46 pm

jonick33 έγραψε:peri

Εικόνα

Σε ευχαριστώ που επισήμανες το πρόγραμμα... μου έλυσε τα χέρια...

Και tips για όσους το χρησιμοποιήσουν:

Στα preferrences του TransType Pro 3.0.1 πάμε στο Defaults / Codepages&Scripts και ξε-τσεκάρουμε την επιλογή "show only Windows codepages" έτσι ώστε στο drop down list από πάνω να μπορέσουμε να επιλέξουμε το πολυπόθητο ISO 8859-7 Greek.
Μετά πάμε στο Defaults / Formats επιλέγοντας στο τέταρτο drop down list "Win TrueType/OT TT" το ομοιότυπό του "Win TrueType/OT TT" μιας και βάζουμε TTF και θέλουμε πάλι TTF και πατάμε OK.
Στο αριστερό παράθυρο βάζουμε όσες γραμματοσειρές θέλουμε που είναι για μετατροπή και κάνοντας Ctrl+A με δεξί κλικ φροντίζουμε να είναι επιλεγμένο το "Use default" ενώ στο δεξί παράθυρο με δεξί κλικ επιλέγουμε το Codepage/Unicode και MS Charset / Greek.

Τέλος πατάμε το Convert fonts icon και... Viola!!!! :D

(σου χρωστάω σφαίρες στο paintball εάν έρθω και εάν έρθεις...!)

Τελικά κατέληξα σε αυτό το πρόγραμμα και μέχρι στγμής ΝΑΙ κάνει την δουλειά που όλοι επιθυμούμε!!!
Απλά στο παραπάνω tut του Jonick θα προσθέσω οτι πρέπει να επιλεχθεί στο TransType Preferences>Defaults>Codepages&Scripts>Default Destination Script>Greek
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 30.03.07, 9:38 am

Καλημέρα!

Προσπαθώ με το trans type να μετατρέψω σε OT, αλλα ενώ το αρχείο φαίνεται οκ, στην αλλαγή αγγλικά-ελληνικά μέσα στην εφαρμογή συνεχίζω να έχω αγγλικα!

Το δουλεύει κανείς σε ΟSX;

[goofy on]
Ποιά προγράμματα ΔΕΝ θα αναγνωρίσουν ΟΤ γραμματοσειρές;

[goofy off]

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό wired » 28.06.07, 11:02 am

Γεια χαρά
Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα ελληνικά fonts… διάβασα για την διαδικασία μετατροπής τους σε unicode με το font lab το κατέβασα αλλά είναι trial και δεν έχει ενεργοποιημένο το feature της μετατροπής. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα που να είναι free.

Επίσης σε ένα post κάποιος απαντώντας σε έναν που είχε το ίδιο πρόβλημα ανέφερε τo default font του illustrator myriad και τον ρώταγε αν δοκίμασε να γράψει με αυτήν.
Δηλαδή με την myriad θα έπρεπε να μπορώ να γράψω ελληνικά; Είναι Unicode? Γιατί εγώ μπορώ μόνο με την Arial και την verdana…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
wired
Member

Δημοσίευσηαπό programa » 14.11.07, 12:00 pm

Ετεροχρονισμένες απολογίες. Λόγω αλλαγών στην Unibrain (εξαγορά κλπ) όλο αυτό το project έχει πέσει πίσω. Δεν εγκαταλείπουμε αλλά δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα νέο χρονοδιάγραμμα υλοποίησης.
Η καταχώρηση αυτή μπορεί να διέπεται από τα εμπορικά συμφέροντα
του www.programa.gr - ελπίζουμε όμως ότι είμαστε χρήσιμοι και έτσι!
Άβαταρ μέλους
programa
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 02.03.08, 2:10 am

ΟΤΑΝ θα εχετε εγω ακομα θα περιμενω. εχω ακομα τα cs στα κουτια τους που λενε για αυτο το λογο!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό superfrog » 18.03.08, 2:59 pm

Εμένα πάντως με έχει βοηθήσει το εξής:

1. γράφω το κείμενο στο Word στα ελληνικά.
2. το επιλέγω όλο και ΤΟΤΕ αλλάζω τη γραμματοσειρά σε αυτή που θέλω (πχ AG_κατι)
3. Το Word κάνει τη μετατροπή και αν είναι όλα καλά πάμε στο επόμενο βήμα.
4. Copy από το Word-Paste στο Photoshop, στο Layer με το κείμενο, αφού έχουμε επιλέξει τη γραμματοσειρά.
5. Και είναι όλα ΟΚ. Μάλιστα μπορώ, να αλλάξω γραμματοσειρά στο photoshop, αρκεί να είναι τις ίδιας οικογένιας (πολλές φορές γίνεται για άλλες οικογένιες).

Αν το Word αποτύχει στη μετατροπή, τότε, υπάρχει και η λύση του Character Map... Βολεύει μόνο για λογότυπα... και γενικότερα μικρά κείμενα, γιατί πρέπει να επιλεγεις με το ποντίκι ένα-ένα τα γράμματα (πολύ σπαστικό).

Τώρα για την ακρίβεια του αποτελέσματος, δε ξέρω για τυπογραφία, αλλά για web είναι μια χαρά. Ακόμα και στο flash δουλεύει αυτό.

Από τα παραπάνω, προσωπικά συμπερένω, ότι έχει αλλάξει η χαρτογράφιση του πληκρολογίου. Τα γράμματα ΥΠΑΡΧΟΥΝ και εμφανίζονται στο photoshop. Απλά είναι αλλού και αυτό φαίνεται στο character map.
Άβαταρ μέλους
superfrog
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 23.06.08, 1:28 am

Ξέρει κανείς αν η demo έκδοση του Transtype pro κάνει πράγματι την μετατροπή; Δεν είμαι σίγουρος αν την έκανα σωστά, αλλά αποτέλεσμα δεν είδα. Όταν ξαναβάζω τη γραμματοσειρά για μετατροπή και επιλέγω default μου βγάζει από κάτω στο legend,
Current encoding is specified by default to ISO 8859- 7 Greek
Αυτό λογικά σημαίνει, ότι η γραμματοσειρά είναι έτσι όπως πρέπει να είναι. Έλα όμως που στο in design εξακολουθεί να μη μου την αναγνωρίζει. Φτιάχνω ένα βιβλίο μαθηματικών, όπου τα σύμβολα, καθώς και ένα μέρος του κειμένου, είναι γραμμένα στο mathtype. Κάτα την εισαγωγή τους στο in design μετατρέπονται σε εικόνα. Παρόλα αυτά όμως, μου εμφανίζει το κείμενο που είχε γραφτεί στο mathtype "κινέζικα". Παρά την αλλαγή στη γραμματοσειρά δεν είδα αλλαγή! Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του peri. Μήπως δε φταίει αυτό; Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Re:

Δημοσίευσηαπό NatasaZis » 21.09.09, 6:45 pm

LNinio έγραψε:
jonick33 έγραψε:peri

Εικόνα

Σε ευχαριστώ που επισήμανες το πρόγραμμα... μου έλυσε τα χέρια...

Και tips για όσους το χρησιμοποιήσουν:

Στα preferrences του TransType Pro 3.0.1 πάμε στο Defaults / Codepages&Scripts και ξε-τσεκάρουμε την επιλογή "show only Windows codepages" έτσι ώστε στο drop down list από πάνω να μπορέσουμε να επιλέξουμε το πολυπόθητο ISO 8859-7 Greek.
Μετά πάμε στο Defaults / Formats επιλέγοντας στο τέταρτο drop down list "Win TrueType/OT TT" το ομοιότυπό του "Win TrueType/OT TT" μιας και βάζουμε TTF και θέλουμε πάλι TTF και πατάμε OK.
Στο αριστερό παράθυρο βάζουμε όσες γραμματοσειρές θέλουμε που είναι για μετατροπή και κάνοντας Ctrl+A με δεξί κλικ φροντίζουμε να είναι επιλεγμένο το "Use default" ενώ στο δεξί παράθυρο με δεξί κλικ επιλέγουμε το Codepage/Unicode και MS Charset / Greek.

Τέλος πατάμε το Convert fonts icon και... Viola!!!! :D

(σου χρωστάω σφαίρες στο paintball εάν έρθω και εάν έρθεις...!)

Τελικά κατέληξα σε αυτό το πρόγραμμα και μέχρι στγμής ΝΑΙ κάνει την δουλειά που όλοι επιθυμούμε!!!
Απλά στο παραπάνω tut του Jonick θα προσθέσω οτι πρέπει να επιλεχθεί στο TransType Preferences>Defaults>Codepages&Scripts>Default Destination Script>Greek

Έκανα ότι έπρεπε (μάλλον) για τις γραμματοσειρές, μπορώ να γράψω στα ελληνικά, αλλά μου βγάζει στο κείμενο κάτι μικρά σχεδιάκια και το έχει μαρκαρισμένο ροζ.
Τι δεν έκανα καλά ή τι μπορώ να κάνω επιπλέον;
Ευχαριστώ
NatasaZis
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.IV Τυπογραφία / Γραμματοσειρές / Βιβλία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων