Καταγγελία για άκυρη απόλυση λόγο μητρότητας

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Καταγγελία για άκυρη απόλυση λόγο μητρότητας

Δημοσίευσηαπό didigrafistas » 04.01.17, 1:02 pm

Καλημέρα σας!
Με απασχολεί το θέμα της απόλυσής μου και θεώρησα οτι θα είχα κάποια βοήθεια από εσάς.
Ξεκινάω από το οτι έγινα μανούλα τον Μαρτιο του 2016.Τον Οκτώβριο του 2016 βρήκα δουλειά στον Χ.Μ. Ενημέρωσα από την πρώτη στιγμή οτι έχω ένα παιδάκι και μετά από πολύ μεγάλη διαπραγμάτευση του μισθού προχωρήσαμε σε πρόσληψη ώς Γραφίστρια. Στην πορεία εμφανίστηκε το θέμα για το ωράριο. Λόγω μητρότητας δικαιούμαι 1 ώρα μείων για 30 μήνες από την ημερομηνία της γέννησης της μικρής μου. Αρχικά δεν παραδεχόταν οτι την δικαιούμαι λόγω νέου εργοδότη αλλα στην πορεία διαπίστωσε οτι το δικαιούμαι αλλα δεν μου το έδινε γιατι έχει πολύ δουλειά και δεν τον παίρνει.
Το δέχτηκα... Στις 16 Δεκεμβρίου έρχεται η απόλυση μου. Τους ημουν ασύμφορη και βρήκαν άτομα με block παροχής υπηρεσιών ώστε να μην πληρώνει ΙΚΑ και δώρα. Χωρίς να γνωρίζω οτι με κάλυπτε ο νομος προχωρήσαμε στην απόλυση. Μετά από λίγες μέρες με ενημερώνει φίλος και λογιστής μου οτι είναι άκυρη η απόλυση λόγο μητρότητας. Παίρνω τηλέφωνο να επιβεβαιώσω οτι είναι όντως ετσι στην επιθεώρηση εργασίας και πραγματικά έτσι είναι. Μετά από αυτά πήρα τηλ τον ίδιο Χ.Μ. Η κουβέντα έχει ώς εξής:
-Καλημέρα κύριε Χ.Μ. χρόνια πολλά.
-Καλημέρα
-Καταλάβατε ποιά είμαι?
-Προφανώς αυτή που δούλευε σ εμάς
-Κύριε Χ.Μ. σας πήρα τηλ γιατι με ενημέρωσε ο λογιστής μου οτι η απόλυση μου είναι άκυρη λογω μητρότητας. Ενημερώθηκα και από την επιθεώρηση εργασίας κια μου είπαν το ίδιο.
-ΤΙ ΘΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ??? ΛΕΦΤΑ ΘΕΣ??? ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ??? ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!!
-Δηλαδή θέλετε να κινηθώ διαφορετικά???
-ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ!!! ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ!!!
-Όπως θέλετε
Εγώ τώρα άν κάνω καταγγελία έχω 2 αποτελέσματα ή που θα γυρίσω στη δουλειά και και θα μου βγάλει το λάδι
ή που δεν θα δεχτεί και θα πάει νομικά. Έχει κάποιος ανάλογη περίπτωση??? Τι έκανε??? Δεν ξέρω αν θα μπορέσει το στομ'άχι μου να αντέξει όλη αυτή την ένταση και τη διαμάχη μεταξύ εμενα και του εργοδότη!! Μετά από την καταγγελία έχω φόβο μήπως με πειράξει??? δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν θέλω ολοι αυτοί εκεί έξω να εκμεταλέυονται καταστάσεις και να μην τιμωρούνται για οτι λαμογιά κάνουν!
didigrafistas
Member

Re: Καταγγελία για άκυρη απόλυση λόγο μητρότητας

Δημοσίευσηαπό didigrafistas » 05.01.17, 11:26 pm

Τιποτα κανείς????
didigrafistas
Member

Re: Καταγγελία για άκυρη απόλυση λόγο μητρότητας

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 17.01.17, 4:02 pm

Παρε τηλ σε δικηγορο σχετικο με τα εργασιακα. η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και δεν μπορει να σου πει κανεις τι να κανεις. ναι μεν ειναι ακυρη η απολυση σου αλλα δε νομιζω να θες κι εσυ να σε ξαναπροσλαβει!
Πιθανοτατα θα μπλεξεις με δικαστηρια που θα γινουν σε 2-5 χρονια για να αποφανθουν την αδικη απολυση σου και επαναπροσληψη η καποια αποζημιωση + καταβολη δεδουλευμενων που εχεις χασει ισως εως τη στιγμη που απολυθηκες εως τη συμπληρωση των 30 μηνων. εσυ εχεις διαθεση να κανεις ολο αυτο?
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων