πνευματικά δικαιώματα φωτογραφίας σε κοινωνικό μέσο

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

πνευματικά δικαιώματα φωτογραφίας σε κοινωνικό μέσο

Δημοσίευσηαπό GiorgosK » 01.10.17, 11:59 pm

Για μία καμπάνια πελάτη για μεσα ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ γραφίστας μας φτιάχνει ένα κινούμενο γραφικό (gif) το οποίο ποστάρετε εν τέλει μόνο στον google plus λογαριασμό του πελάτη

Μετά απο ένα χρόνο ο πελάτης μου λαμβάνει email απο δικηγόρο στην γερμανία ότι η φωτογραφία στο gif έχει χρησιμοποιηθεί χωρίς δικαίωματα χρήσης και ότι θα πρέπει να πληρώσουμε 1600 περίπου ευρώ για τα δικαιώματα μαζί με τα έξοδα του ίδιου (δικηγόρου)

Αφού επιβεβαιώνω ότι και ο δικηγόρος είναι πραγματικός και ότι ο φωτογράφος (και αυτός απο Γερμανία) που έχει δώσει την εντολή είναι υπάρκτώ πρόσωπο και ότι όντως έχεις δώσει την εντολή πανικοβάλομαι ...

Οχι δεν πανικοβάλομαι αλλα δεν είμαι σίγουρος πια θα πρέπει να είναι η σωστή αντιμετώπιση ... πάντως άμεσα το συγκεκριμένο ποστ έσβησε και μετά είχαμε κάποια ακόμα email που επιμένουν ότι πρέπει να πληρώσουμε αλλιώς θα κινήσει διαδικασία δικαστηριού με το οποίο θα ζητάει 6000 ευρώ.

η φωτογραφία μπηκε σε ένα ποστ του googple plus και με την κίνηση που έχει τελικά το συγκεκριμενο μέσο για τον συγκεκριμένο πελάτη είναι το πολύ 10 άτομα την ημέρα και ηθικά δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να λάβει χρήματα γιατί εμείς δεν βγάλαμε χρήματα απο αυτή αλλά το σημαντιό είναι ότι εγώ και ο πελάτης μου δεν ξέραμε ότι η φώτο μπορεί να μην είχε δικαιώματα ... χωρίς ομως να θέλω να κάνω δικαστήριο στον γραφίστα.

Μία ερώτηση μπορεί να μας κάνει δικαστήριο στην Γερμανία ? υποχρεούμαστε να πάμε ? με δικά μας έξοδα ? τι γίνεται αν δεν πάμε ? μπορούμε να επικαλεστούμε οικογένεια κλπ και να γίνει τελικά στην Ελλάδα ?

ΥΓ το πρώτο post το 2009 και το 2 το 2017 δεν πιστεύω να άργησα ?!
Γιώργος Κοντόπουλος
Web Development and Marketing
http://geoland.org
GiorgosK
Member

Re: πνευματικά δικαιώματα φωτογραφίας σε κοινωνικό μέσο

Δημοσίευσηαπό pagou » 02.10.17, 7:20 pm

Τα πνευματικα δικαιωματα, ανηκουν στο φωτογραφο, ο οποιος εχοντας την διαχειρηση επιλεγει την χρηση.
Εαν εβγαλε λεφτα ή οχι ο πελατης ειναι αδιαφορο, αφου ο φωτογραφος δεν ειναι χρηματοδοτης του πελατη.

Σκεψου του διαφορετικα: παιρνεις ενα φορτηγο και 1 χρονο μετα το γυρνας στην εταιρεια και λες: δεν σας πληρωνω τιποτα. Δεν εβγαλα λεφτα απο την χρηση. Προφανως δεν ειναι δικαιο.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Re: πνευματικά δικαιώματα φωτογραφίας σε κοινωνικό μέσο

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 08.02.18, 1:57 pm

Όταν χρησιμοποιουμε οτιδήποτε ανήκει σε κάποιον άλλο, είτε αυτό είναι φωτογραφίες ειτε μουσική, χωρίς να πληρώσουμε αυτό έχει πάντα ρίσκο. Εγω πάντα οταν μου ζητάει πελάτης να χρησιμοποιησει φωτογραφία από το ίντερνετ, λέω όχι, και ενημερώνω για το ενδεχόμενο να του συμβεί αυτό που συνέβη και σε αυτή την περίπτωση. Γενικά υπάρχουν πολυ οικονομικές φωτοτραπεζες που θα μπορούσατε να είχατε αγοράσει υλικό με 50-100 ευρώ. Για το αν θα πληρώσετε η όχι, θα πρέπει να το συζητήσετε με κάποιον νομικό. Ωστόσο να γνωρίζετε ότι ο νόμος θα προστατέψει το φωτογράφο και τα πνευματικά του δικαιώματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων