Είσπραξη δεδουλευμένων μετά απο δικαστική απόφαση

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Είσπραξη δεδουλευμένων μετά απο δικαστική απόφαση

Δημοσίευσηαπό alexPi » 29.03.18, 2:09 pm

Καλησπέρα,

Εργαζόμουν σε εταιρία κατασκευής ιστοσελίδων ως σχεδιαστής και προγραμματιστής. Για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα υπήρξε καθυστέρηση καταβολής του συμφωνηθέντος μισθού. Κάποιοι παράγοντες στον τρόπο λειτουργίας της εταιρίας με έκαναν να καταλάβω ότι αυτό το χρέος δεν επρόκειτο να εξυπηρετηθεί, και αυτό με οδήγησε στο να καταθέσω αγωγή κατά της εταιρίας. Εγινε δικαστήριο κατά το οποίο δικαιώθηκα.

Νόμιζα οτι αυτή η απόφαση αρκούσε για την είσπραξη των δεδουλευμένων, αλλά έκανα λάθος! Προσέλαβα διαφορετικούς δικηγόρους να βρούν μια λύση αλλά η απάντηση κάθε φορά, σε ελέγχους εδώ και τρία περίπου χρόνια, ήταν οτι η εταιρία δεν έχει τίποτα στους λογαριασμούς της..! Η εταιρία συνεζίζει να δουλεύει και να προβάλει τα έργα της σε web & social media.

Αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο, φορέα ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ
alexPi
Member

Re: Είσπραξη δεδουλευμένων μετά απο δικαστική απόφαση

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 16.04.18, 11:39 am

Καλησπέρα, πριν κάποια χρόνια εργάστηκα και εγώ για 6 μήνες σε μια "εταιρία" που έκανε marketing, εκδόσεις και έβγαζε και 2-3 περιοδικά στο Κολωνάκι. Ο ιδιοκτήτης είχε το προφίλ του επιτυχημένου, με ραδιοφωνικές εκπομπές, συναναστρεφομενος τους "πλούσιους" και τα σχετικά, και ακόμα τον πετυχαίνω στο ραδιόφωνο που και που. Προσωπικά κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά, και όταν έληξε η σύμβασή μου είπα οτι δεν ήθελα να την ανανεώσω και αποχώρησα. Δυστυχώς μαζι με την αποχώρηση μου απέλυσε την πιο παλιά του γραφίστρια στην οποία αρνήθηκε να καταβάλει την νόμιμη αποζημίωση για κοντά 10 χρόνια εργασίας στην εταιρία του. Η κοπέλα κινήθηκε νομικώς, αλλά νομίζω ποτέ δεν κατάφερε κάτι (και στην πορεία πέθανε -η κοπέλα- οπότε η υπόθεση έκλεισε δυστυχώς). Το "υπέροχο" είναι οτι μετά την απόλυση της κοπέλας, ο ιδιοκτήτης συνεννοηθηκε με έναν απο τους γραφίστες του, κήρυξε πτώχευση, έδιωξε κοντά 15 άτομα χωρίς καμιά αποζημίωση και την επόμενη μέρα η εταιρία συνέχισε να δουλεύει κανονικά στον ίδιο χώρο υπό "αλλην" διεύθυνση και τον έναν αυτόν "υποδειγματικό" γραφίστα. Αμα μπλέξεις με "ανθρώπους που ξέρουν να εκμεταλλεύονται το σύστημα" Alex δεν βγάζεις άκρη, και δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε πάρα πολλούς από δαύτους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων