συμβασεις ορισμενου κ αοριστου χρονου

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

συμβασεις ορισμενου κ αοριστου χρονου

Δημοσίευσηαπό laios777 » 06.01.08, 8:05 pm

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

ειμαι νεο μελος στην παρεα σας κ ουδεμια σχεση το επαγγελμα μου με τα δικα σας(γραφιστες κλπ). παρ ολα αυτα ειναι πολυ ενδιαφεροντα τα θεματα που αναπτυσσονται εδω μεσα κ με εχουν λυθει πολλες αποριες διαβαζοντας διαφορα τοπικ.
ανοιγω αυτο το θεμα γιατι δε μπορεσα να βρω κατι αμεσο με αυτα που θελω να μαθω, δλδ:

εφοσον εχει γινει μια συμβαση ορισμενου χρονου κ μετα ληγει μετα γινεται αυτοματος αοριστου?
απο πλευρας εργοδοτη τι ενημερωση πρεπει να εχω κ τι μπορει να με αποκρυψει προς οφελος του (οικονομικα,αδειες,επιδοματα κλπ) :idea: :?:

ευχαριστω εκ των προτερων!
laios777
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 06.01.08, 9:22 pm

γεια σου...Απο οσο ξερω η συμβαση ορισμενου χρονου μολις ληξει πρεπει να ανανεωθει, η να σε ενημερωσει ο εργοδοτης οτι πλεον γινεται αοριστου- γινεται αλλη μια 6μηνη και λοιπα...μπορει εσυ για παραδειγμα να μη θες να μεινεις, απο μονος του θα στην ανανεωσει?
Οσο για τα αλλα που ρωτας, μπορει να σου αποκρυψει τα παντα,οσο τον παιρνει προς οφελος του, αν ιδιεταιρα θεωρει πως δεν γνωριζεις απο αυτα τα θεματα (εργασιακα-ασφαλιστικα κλπ)...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό laios777 » 06.01.08, 9:34 pm

το χρονικο διαστημα του 6μηνου που αναφερεις ειναι στανταρ?

π.χ εγω επιασα εργασια(κ εγινε δουλεια αργοτερα) με συμβαση σε μια εταιρια 20-1-06 κ εληγε 20-7-07.με ειπε την αλλη μερα οτι εγινε αοριστου αυτοματος.
λεω κ γω λογο αναγκης ενταξει boss συνεχαμε.
οποτε εμενα λογικα πρεπει να ληγει τωρα τον Γεναρη,αν παει στο 6μηνο οπως λες.

σε ευχαριστω που βοηθας στις ανησυχιες,καχυποψιες πως να το πω τε σπαντων.
laios777
Member

Δημοσίευσηαπό krama » 07.01.08, 1:24 pm

laios777 έγραψε:το χρονικο διαστημα του 6μηνου που αναφερεις ειναι στανταρ?

π.χ εγω επιασα εργασια(κ εγινε δουλεια αργοτερα) με συμβαση σε μια εταιρια 20-1-06 κ εληγε 20-7-07.με ειπε την αλλη μερα οτι εγινε αοριστου αυτοματος.
λεω κ γω λογο αναγκης ενταξει boss συνεχαμε.
οποτε εμενα λογικα πρεπει να ληγει τωρα τον Γεναρη,αν παει στο 6μηνο οπως λες.

σε ευχαριστω που βοηθας στις ανησυχιες,καχυποψιες πως να το πω τε σπαντων.

laios777 : εάν ξέρεις ότι η σύμβαση σου μετατράπηκε σε αορίστου χρόνου τότε θα δουλεύεις για τον εργοδότη σου μέχρι να παραιτηθείς ή να απολυθείς ή να συνταξιοδοτηθείς (αορίστου χρόνου). Οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου δεν έχουν κάποιο στάνταρτ χρόνο, μπορεί να είναι δίμηνες, τρίμηνες κλπ. αλλά ως επί το πλείστον δέ ξεπερνάνε τους δώδεκα μήνες γιατί μετατρέπονται αυτόματα σε αορίστου χρόνου (βλ. δημόσιος τομέας)

Πάντως εάν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία καλό είναι να το συζητήσεις με τον εργοδότη σου ή τον λογιστή της επιχείρησης και φυσικά να ζητήσεις ένα αντίγραφο της σύμβασης σου.

Τελικά για να σου ανανεώσει ο εργοδότης τη σύμβαση σημαίνει ότι κατά κάποιον τρόπο έχει μείνει ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες σου ειδεάλλως θα έβρισκε κάποιον άλλον.
blog.krama.tv // Blog for videomakers // Feeding you with skills!
Krama i.news blog
Follow me on twitter...http://twitter.com/Kramatv
Άβαταρ μέλους
krama
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 07.01.08, 4:27 pm

συμφωνω με τα παραπανω, απλως απαντησα λιγο γρηγορα και δεν ανεπτυξα το θεμα οπως επρεπε. Για παραδειγμα σε μια προηγουμενη δουλεια μου, υπεγραψα μολις πηγα 6μηνη συμβαση ( μπορει να ειναι και 3μηνη- μηνη και λοιπα) και μολις εληγε μου εστειλαν επιστολη ρωτωντας με αν θελω να συνεχισω. Λεγοντας τους ναι, με ενημερωσαν πως μετατρεπουν τη συμβαση μου σε αοριστου χρονου μεχρι και που αποχωρησα...Στην επομενη δουλεια μου, μολις εληξε η 6 μηνη, ηξερα ηδη χωρις να μου το πουν πως με χρειαζονταν να συνεχισω αοριστου, οποτε δε ρωτησα καν και μονοι τους ανανεωσαν τα παντα, δινοντας μου μολις τελειωσαν τις διαδικασιες να υπογραψω... Καλο ειναι να ρωτησεις τον εργοδοτη για να εισαι σιγουρος.
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό krama » 07.01.08, 4:55 pm

VaLKyRiE Nα σου ζήσει το μωράκι!
(είδα το banner στο signature σου)
blog.krama.tv // Blog for videomakers // Feeding you with skills!
Krama i.news blog
Follow me on twitter...http://twitter.com/Kramatv
Άβαταρ μέλους
krama
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 07.01.08, 5:07 pm

off topic mode on - eyxaristw krama :D :D :D - off topic mode off 8)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων