Συμβάσεις Εργασίας 2008-2009

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Συμβάσεις Εργασίας 2008-2009

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.09.09, 12:35 pm

--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Re: Συμβάσεις Εργασίας 2008-2009

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 16.09.09, 1:33 pm

Κανω την ερωτηση μου εδω λοιπον:
Σαν web designers ας πουμε που μπορει να υπαγομαστε βαση αυτου του λινκ? Γιατι πουθενα δεν αναφερεται γραφιστας- σχεδιαστης διαδικτυου η διαδικτυακες υπηρεσιες σχεδιασμου η κατι το σχετικο με web...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 16.09.09, 2:35 pm

σχετικά με τη μισθοδοσία.. Οι αριθμοί αντιστοιχούν σε μικτό μηναιό μισθό?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 16.09.09, 3:45 pm

Πολύ σωστα Σοφια! Σ' ευχαριστώ για την αμεση απαντηση!

Περναμε τωρα στην επομενη ερωτηση, για το μεγαλο μαξιλαράκι. Κατηγορία: Νομικά!
"Ποιά η διαφορα, της "Διαιτιτικής απόφασης" που γραφει σε μερικους τομείς εργασίας (Διαφημιστικες εταιρείες, δημιουργικά γραφεία κλπ) με την "Συλλογική συμβαση εργασίας" που ισχυει σε καποιους αλλους (Εκδοτικοί οικοι, εφημερίδες)";

Αν απαντησεις κι εδω σωστα, περνας στη επομενη φαση για το αυτοκινητο!
8)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.09.09, 4:12 pm

Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 16.09.09, 4:25 pm

soffia έγραψε:http://www.omed.gr/el/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=7&MMN_position=18:16

Εικόνα
:D
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 17.09.09, 12:47 am

Η Ένωση Γραφιστών Ελλάδας, στα πλαίσια της βοήθειας και της εξυπηρέτησης των μελών της, αλλά και ευρύτερα της γραφιστικής κοινότητας, συγκέντρωσε (στο μέτρο του δυνατού) όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, για το εργασιακό καθεστώς και την μισθοδοσία των γραφιστών στη χώρα μας.

Σκοπός είναι να μαζέψουμε και άλλες πληροφορίες σιγά - σιγά.

Ευπρόσδεκτη είναι κάθε βοήθεια
Με πληροφορίες και λινκ

Όπου μπορώ θα απαντάω,
όμως πριν ρωτήσετε απευθυνθείτε πρώτα
στον λογιστή σας, στα ανάλογα κρατικά ιδρύματα ΤΕΒΕ, εφορία κ.λ.π.
στο διαδίκτυο

@ VaLKyRiE
για τους web designers δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, εδώ το κράτος δεν αντιλαμβάνεται καλά καλά τον όρο γραφίστας, μιλάει ακόμα για Φωτοστοίχειοθέτες μην τους βάζεις δύσκόλα
όμως εφόσον ο web designers είναι σχεδιαστής θεωρείται γραφίστας

@ panevan
Mercedes; μλιαχ!
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 17.09.09, 1:09 am

soffia έγραψε:@ VaLKyRiE
για τους web designers δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, εδώ το κράτος δεν αντιλαμβάνεται καλά καλά τον όρο γραφίστας, μιλάει ακόμα για Φωτοστοίχειοθέτες μην τους βάζεις δύσκόλα όμως εφόσον ο web designers είναι σχεδιαστής θεωρείται γραφίστας

παλι καλα που θεωρειται γραφιστας :clap

αρα που πιστευετε πως εμεις οι web designers θα υπαγομαστε μισθολογικα τουλαχιστον αλλα και σα συμβαση καλυτερα? Βαζω τα πιο ταιριαστα που βρηκα στη σελιδα της εγε....

1. Γ.Σ.Ε.Ε.
2. ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ / ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ
8. ΦΩΤΟΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙΑ (DTP)
10. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

αν εχετε καμια ιδεα μου απαντατε...οχι τπτ αλλο αλλα αυτη τη στιγμη εγω ειμαι σαν "σχεδιαστρια" στη συμβαση μου κ οχι γραφιστρια ( γιατι οπως μου ειπαν τοτε δεν υπηρχε στις ειδικοτητες του ικα, δε το ψαξα κι εγω γιατι δε με πολυενδιεφερε, ηθελα τη δουλεια)... Βασικα θα ηθελα να δω αν κατι χανω λογω αυτου, που θα μπορουσα να στηριχτω πανω σε καποια απο αυτες τις συμβασεις κ μισθολογια ωστε να τελικα να ζητησω να γινω "γραφιστρια" ( αν τελικα υποθεσουμε πως το ικα πει πως υπαρχει "γραφιστρια" ) και μπορεσω να "κερδισω" κατι παραπανω ....

ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.09.09, 1:45 pm

Ο όρος γραφίστας δεν υπάρχει, υπάρχει το φωτοστοιχειοθέτης, σελίδοποιός ή το σχεδιαστής
Το ελληνικό κράτος ακόμα βρίσκεται στην φωτοστοιχειοθεσία

«Φωτοστοιχειοθεσία είναι κάθε μορφής εργασία που γίνεται πάνω στη φωτοστοιχειοθετική μηχανή και με την φωτοστοιχειοθετική μηχανή (χαρακτηρισμός κειμένου, πληκτρολόγηση τυπογραφικών κειμένων, τυπογραφική διευθέτηση, φωτογράφιση, εμφάνιση). Ο εργαζόμενος που απασχολείται ή μπορεί να ασχοληθεί με όλες τις εργασίες αυτές είναι χειριστής φωτοστοιχειοθεσίας ή φωτοστοιχειοθέτησης. Οι παραπάνω όροι ισχύουν και για όλους τους εργαζόμενους που δια των ηλεκτρονικών υπολογιστών (PC) επεξεργάζονται κείμενα και στην ουσία πραγματοποιούν την ίδια εργασία με ένα λίγο διαφορετικό μηχάνημα. Εν συντομία ονομάζονται φωτοσυνθέτες -τριες γιατί το παραγόμενο προϊόν είναι το ίδιο.

Σελιδοποίηση είναι η τοποθέτηση του προϊόντος της φωτοστοιχειοθεσίας ή μέρος του προϊόντος με τέτοιο τρόπο, ώστε να σχηματίζεται επιφάνεια (σελίδα) να συμφωνεί με δοσμένο προσχέδιο (ντάμι ή κασέ). Αυτό μπορεί να γίνεται είτε με το χέρι είτε με ηλεκτρονική μέθοδο. Ο εργαζόμενος που απασχολείται με την εργασία αυτή είναι σελιδοποιός.»

Ο σχεδιαστής είναι ένας γενικότερος όρους που περιλαμβάνει διάφορες ειδικότητες

Τώρα για το που ανήκεις εξαρτάτε από τι ακριβώς είναι η εταιρεία που εργάζεσαι.
Οι τέσσερις επιλογές που δίνεις
1. Γ.Σ.Ε.Ε.
2. ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ / ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ
8. ΦΩΤΟΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΕΙΑ (DTP)
10. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους το «2» αφορά την επιχείρηση τα 8,10 την εργασία του υπαλλήλου.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.09.09, 1:47 pm

απο taxheaven

Γραφιστας προσλαμβανεται σε εταιρεια πληροφορικης.
Ο εργαζομενος θα ασχολειται με το σχεδιασμο και εκτυπωση εγχειριδιων χρησης,
διαφημιστικων εντυπων (η εταιρεια διαθετει δικα της εκτυπωτικα μηχανηματα)
καθως και με την ιστοσελιδα της εταιρειας.

Ο εργαζομενος ανηκει στην συμβαση υπαλληλων γραφειων παροχης υπηρεσιας
ή υπαρχει περιπτωση να ανηκει σε καποια αλλη;
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... opic=68450
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.09.09, 2:00 pm

ευχαριστω σοφια που το ψαξες!!!!
παντως γιαυτο
soffia έγραψε:Ο όρος γραφίστας δεν υπάρχει, υπάρχει το φωτοστοιχειοθέτης, σελίδοποιός ή το σχεδιαστής
Το ελληνικό κράτος ακόμα βρίσκεται στην φωτοστοιχειοθεσία

στη προηγουμενη δουλεια μου η συμβαση μου εγραφε "δοκιμος γραφιστας"...που στο καλο το βρηκαν σαν ορο? ο καθενας μας βαφτιζει οπως τον βολευει?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 22.09.09, 2:41 pm

Καλησπέρα. Νομίζω ότι υπάρχει η ειδικότητα του γραφίστα, απλά είναι στην σύμβαση των λιθογράφων. (υπάρχει και στο taxheaven). Tο πρόβλημα είναι πως κάποιες εταιρείες που διαφωνούν με τους όρους της σύμβασης διαγράφονται από τον νομικό τους εκπρόσωπο (Σύνδεσμος Εκτυπωτικών Μέσων Επικοινωνίας Ελλάδας (ΣΕΜΕΕ), Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών (ΣΕΒ), Γενική Συνομοσπονδία Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδας) και έτσι δεν εφαρμόζουν την σύμβαση. Υπάρχει και ένα blog που ξεσηκώνει τους εργοδότες σε επανάσταση κατά της σύμβασης με κάθε μέσο.
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.09.09, 3:04 pm

@VaLKyRiE
Άλλο συλλογική σύμβαση εργασίας και άλλο σύμβαση εργασίας με τον εργοδότη σου
Μήπως σε δήλώναν ως υπάλληλο γραφείο και το έγραφαν στην περιγραφή; (το πιθανότερο)
Οι συλλογικές συμβάσεις που υπάρχουν είναι στην λίστα http://gda.gr/node/443.

Στην σύμβαση ΛΙΘΟΓΡΑΦΕΙΑ - Κλαδική ΣΣΕ 2006 των εργαζομένων στην εκτυπωτική βιομηχανία, στα λιθογραφεία, τα εργοστάσια και εργαστήρια γραφικών τεχνών όλης της χώρας - Π.Κ.: 18/2.5.2006
Υπάρχουν οι έξεις όροι:
Τεχνίτες, εκτυπωτές, πιεστές, χειριστές χρυσωτικών μηχανών offset, αυτόματης κοπτικής στράντζας διαμόρφωσης λιθογραφημάτων, χειριστές scanner, φωτογράφοι, μοντέρ, ρετουσέρ, ενθέτες, ηλεκτρονική ένθεση - σελιδοποίηση, γραφίστες και μακετίστες λιθογραφημάτων, χειριστές βαθυτυπικών, φλεξογραφικών, βερνικωτικών μηχανών, περιστροφικών πιεστηρίων και ταχυπιεστηρίων offset και μηχανών U. V. (γιουβί), μηχανών μηχανογραφικών εντύπων υγράς και ξηράς offset και συντηρητές μηχανών, άνδρες και γυναίκες
Η παραπάνω σύμβαση είναι μόνο για εργαζόμενους σε τυπογραφεία.

εάν οι επιχείρηση που εργάζεστε δεν περιλαμβάνεται σε κάποια σύμβάση εργασίας δεν μπορεί να σας δήλωση με κάποιο σχετικό όρο ακόμα κι αν θέλει.

Σημείωση
Όλη η πληροφόρηση μέσω πληροφοριακών ιστοσελίδων δεν είναι αξιόπιστη. Είναι για ενημέρωση / πληροφόρηση. Για συγκεκριμένα προβλήματα απευθυνθείτε στον ανάλογο φορέα.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 22.10.09, 11:20 pm

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Πώς μπορώ να γνωρίζω αν η επιχείρηση για την οποία δουλεύω είναι μέλος κάποιου από αυτούς τους συνδέσμους επιχειρήσεων;
Και αν είναι, με ποιό τρόπο υποχρεώνεται να μου παρέχει την ανάλογη σύμβαση και δεν κάνει του κεφαλιού του;
Χαρακτηριστικά, ο εργοδότης μου που έχει δημιουργικό γραφείο, όταν με προσέλαβε μου είπε:
"Εγώ δεν λειτουργώ με συλλογικές συμβάσεις και άλλα τέτοια "κομμουνιστικά". ( :shock: )Δεν περνάνε σε μένα!" :wall
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 23.10.09, 12:20 am

Oi συλλογικές συμβάσεις είναι για όλους όχι μόνο για τους ψηφοφόρους του Κ.Κ.Ε.

------------------------------------
Η έννοια της Διαιτησίας

Διαιτησία είναι η διαδικασία επίλυσης εργασιακών διαφορών με απόφαση του Διαιτητή (Διαιτητική Απόφαση) εφόσον τα Μέρη δεν έχουν καταλήξει σε κατάρτιση Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας (Σ.Σ.Ε).

Χαρακτηριστικά

Η Διαιτησία παρουσιάζει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

Υποκαθιστά την έλλειψη συμφωνίας των Μερών, γι' αυτό και εξομοιώνεται με Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.
http://www.omed.gr/el/index.php?module= ... tion=18:16
-------------------------------
Αυτό σημαίνει ότι η Διαιτητική απόφαση παίζει ρόλο συλλογικής σύμβασης και πρέπει όλοι να την ακολουθούν, δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 23.10.09, 2:02 pm

Χμμ, λίγο μπέρδεμα ρε παιδιά οι απαντήσεις σας. Δηλαδή αυτό που μου λες είναι ότι για να βρω το δίκιο μου πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΜΕΔ, του οποίου η απόφαση όπως λες ισχύει για όλους. :roll:
O bellos πιο πάνω αναφέρει όμως:
"Το πρόβλημα είναι πως κάποιες εταιρείες που διαφωνούν με τους όρους της σύμβασης διαγράφονται από τον νομικό τους εκπρόσωπο (Σύνδεσμος Εκτυπωτικών Μέσων Επικοινωνίας Ελλάδας (ΣΕΜΕΕ), Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών (ΣΕΒ), Γενική Συνομοσπονδία Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδας) και έτσι δεν εφαρμόζουν την σύμβαση. Υπάρχει και ένα blog που ξεσηκώνει τους εργοδότες σε επανάσταση κατά της σύμβασης με κάθε μέσο."

Έτσι συμπεραίνω με όλα αυτά πως για όλους τους εργοδότες που δεν συμμετέχουν σε συνδέσμους πρέπει να ισχύει η Διαιτιτική απόφαση.
Γιατί μου φαίνεται πως αυτό δεν ισχύει σχεδόν που-θε-νά; :wall

Και επιμένω, ακομη δεν έχω λάβει απάντηση, πώς μπορώ να γνωρίζω ότι ο εργοδότης μου είναι μέλος κάποιου συνδέσμου και με ποιό τρόπο εξασφαλίζεται ότι ακολουθεί την ανάλογη σύμβαση; :think Αλλιώς, δεν έχει νόημα όλο αυτό το νομικό πλαίσιο αν πρέπει να τρέχω κάθε φορά στα δικαστήρια/επιθεωρήση εργασίας για να αποδείξω ότι δικαιούμαι τα αυτονόητα....
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 23.10.09, 4:34 pm

MyrtoD έγραψε:Χμμ, λίγο μπέρδεμα ρε παιδιά οι απαντήσεις σας. Δηλαδή αυτό που μου λες είναι ότι για να βρω το δίκιο μου πρέπει να απευθυνθώ στον ΟΜΕΔ, του οποίου η απόφαση όπως λες ισχύει για όλους. :roll:
O bellos πιο πάνω αναφέρει όμως:
"Το πρόβλημα είναι πως κάποιες εταιρείες που διαφωνούν με τους όρους της σύμβασης διαγράφονται από τον νομικό τους εκπρόσωπο (Σύνδεσμος Εκτυπωτικών Μέσων Επικοινωνίας Ελλάδας (ΣΕΜΕΕ), Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών (ΣΕΒ), Γενική Συνομοσπονδία Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδας) και έτσι δεν εφαρμόζουν την σύμβαση. Υπάρχει και ένα blog που ξεσηκώνει τους εργοδότες σε επανάσταση κατά της σύμβασης με κάθε μέσο."

Έτσι συμπεραίνω με όλα αυτά πως για όλους τους εργοδότες που δεν συμμετέχουν σε συνδέσμους πρέπει να ισχύει η Διαιτιτική απόφαση.
Γιατί μου φαίνεται πως αυτό δεν ισχύει σχεδόν που-θε-νά; :wall

Και επιμένω, ακομη δεν έχω λάβει απάντηση, πώς μπορώ να γνωρίζω ότι ο εργοδότης μου είναι μέλος κάποιου συνδέσμου και με ποιό τρόπο εξασφαλίζεται ότι ακολουθεί την ανάλογη σύμβαση; :think Αλλιώς, δεν έχει νόημα όλο αυτό το νομικό πλαίσιο αν πρέπει να τρέχω κάθε φορά στα δικαστήρια/επιθεωρήση εργασίας για να αποδείξω ότι δικαιούμαι τα αυτονόητα....

Ας τα κάνουμε λοιπόν απλά:

1. Ο εργοδότης σου δεσμεύεται από οποιαδήποτε ΣΣΕ αναφέρεται στην ειδικότητά σου και στο εργοδοτικό σωματείο που αντιπροσωπεύει τον κλάδο του. Στην προκειμένη περίπτωση, ένας γραφίστας - ελλείψει άλλου συνδικαλιστικού σωματείου γραφιστών - αντιπροσωπεύεται από το 'Σωματείο εργαζόμένων στη βιομηχανία τύπου και χάρτου' και ο εργοδότης σου από την ΕΔΕΕ (που πρόσφατα πρόσθεσε τον κλάδο των δημιουργικών γραφείων), άσχετα αν είναι μέλος της ΕΔΕΕ ή όχι. Οι κλαδικές ΣΣΕ δεσμεύουν ολόκληρο τον κλάδο, όχι μόνο τα μέλη κάθε εργοδοτικού σωματείου.

2. Ο εργοδότης σου, προφανώς θέλει να σου δώσει τα προβλεπόμενα από τη Γενική ΣΣΕ, η οποία όμως αναφέρεται σε ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ εργαζόμενους / υπάλληλους γραφείου. Αν η δουλειά σου, είναι δουλειά υπάλληλου γραφείου (ή σε έχει δηλώσει έτσι στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ) δυστυχώς, δεν καλύπτεσαι από την κλαδική ΣΣΕ των γραφιστών και των δημιουργικών γραφείων / διαφημιστικών εταιρειών. Στην περίπτωση που σε έχει δηλώσει ως υπάλληλο γραφείου ενώ κάνεις δουλειά γραφίστα, μπορείς να κάνεις καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και να υποχρεωθεί να σε δηλώσει ως αυτό που είσαι και όχι ως αυτό που τον βολεύει (συν ένα καλό πρόστιμο). Αν μάλιστα θυμάμαι καλά, είναι υποχρεωμένος να σου καταβάλει αναδρομικά τη διαφορά του μισθού από τη μία ΣΣΕ στην άλλη χωρίς να τρέχεις στα δικαστήρια και επιπλέον το ΙΚΑ κάνει ξεχωριστή ΠΕ (πράξη επιβολής) με την αναλογία των ασφαλιστικών εισφορών που αναλογούν στα αναδρομικά... αλλά γι' αυτά καλύτερα ρώτα κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με εργατικές διαφορές.

3. Τα "Εγώ δεν λειτουργώ με συλλογικές συμβάσεις και άλλα τέτοια "κομμουνιστικά". ( :shock: ) Δεν περνάνε σε μένα!" :wall στα λέει επειδή τον παίρνει να στα πει. Άμα περάσει η Επιθεώρηση Εργασίας, να δεις για πότε λειτουργεί με ΣΣΕ και τα λοιπά "κομμουνιστικά". Οι άλλοι δηλαδή που πληρώνουν με βάση τις κλαδικές ΣΣΕ τι είναι, μ@λ@κες και ο δικός σου Ελληνάρας ο έξυπνος;
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 23.10.09, 6:51 pm

2. Ο εργοδότης σου, προφανώς θέλει να σου δώσει τα προβλεπόμενα από τη Γενική ΣΣΕ, η οποία όμως αναφέρεται σε ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ εργαζόμενους / υπάλληλους γραφείου. Αν η δουλειά σου, είναι δουλειά υπάλληλου γραφείου (ή σε έχει δηλώσει έτσι στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ) δυστυχώς, δεν καλύπτεσαι από την κλαδική ΣΣΕ των γραφιστών και των δημιουργικών γραφείων / διαφημιστικών εταιρειών. Στην περίπτωση που σε έχει δηλώσει ως υπάλληλο γραφείου ενώ κάνεις δουλειά γραφίστα, μπορείς να κάνεις καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και να υποχρεωθεί να σε δηλώσει ως αυτό που είσαι και όχι ως αυτό που τον βολεύει (συν ένα καλό πρόστιμο).

Αυτό ακριβώς έχει γίνει!!! :shock:
Η ιστορία είναι ότι πριν 1 χρόνο που άρχισα να δουλεύω εκεί ως γραφίστρια, επειδή ήμουν ακόμη χωρίς πτυχίο, μου λέει ο λογιστής οκ θα σε δηλώσουμε υπάλληλο γραφειού. :|
Τώρα που έχω το πτυχίο του ΤΕΙ (εδώ και 2 εβδομάδες!^^), τουμπεκί, ο τύπος δεν έχει πει κουβέντα για το τι θα γίνει. Το θεμα είναι ότι εγώ θέλω διακαώς να φύγω από εκεί και ήδη ψάχνω για αλλού, γιατί συν τοις αλλοις έχω αλλάξει από τον Ιούλιο με τροποιποίηση ωραρίου (αργότερα έμαθα πως ό,τι δικαιώματα, επιδόματα αδειες κτλ είχα στο 9ωρο που δούλευα πριν τα έχασα, ενώ με διαβεβαίωναν λογιστής και αφεντικό ότι δεν τα χάνω) και είμαι 4ωρη - ο Διας και όλο το δωδεκάθεο να το κάνει 4ωρο, τέσπα. Δεν θέλω να συνεχίσω εκεί, βασικά θέλω να με απολύσει! :lol:
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό bellos » 23.10.09, 7:23 pm

Βασικά καλό θα ήταν να μην μπλέκεις εξ' αρχής σε τέτοιες δουλειές, και ας μην είναι εύκολο...
Το να σε απολύσει προυποθέτει να μπεις σε μια διαδικασία πολέμου με τον εργοδότη σου για ακετό καιρό που θα κουράσει και εσένα.
Τωρα για την επιθεώρηση εργασίας μην ελπίζεις πολλά. Σε πρόβλημα δικό μου άλλα μου λέγανε στην επιθεώρηση Μεταμόρφωσης άλλα στα κεντρικά στην Σταδίου. Γενικά αν είναι να κάνεις καταγγελλια κάντο μέσω του σωματείου.
bellos
Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 23.10.09, 10:49 pm

MyrtoD έγραψε:
2. Ο εργοδότης σου, προφανώς θέλει να σου δώσει τα προβλεπόμενα από τη Γενική ΣΣΕ, η οποία όμως αναφέρεται σε ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ εργαζόμενους / υπάλληλους γραφείου. Αν η δουλειά σου, είναι δουλειά υπάλληλου γραφείου (ή σε έχει δηλώσει έτσι στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ) δυστυχώς, δεν καλύπτεσαι από την κλαδική ΣΣΕ των γραφιστών και των δημιουργικών γραφείων / διαφημιστικών εταιρειών. Στην περίπτωση που σε έχει δηλώσει ως υπάλληλο γραφείου ενώ κάνεις δουλειά γραφίστα, μπορείς να κάνεις καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και να υποχρεωθεί να σε δηλώσει ως αυτό που είσαι και όχι ως αυτό που τον βολεύει (συν ένα καλό πρόστιμο).

Αυτό ακριβώς έχει γίνει!!! :shock:
Η ιστορία είναι ότι πριν 1 χρόνο που άρχισα να δουλεύω εκεί ως γραφίστρια, επειδή ήμουν ακόμη χωρίς πτυχίο, μου λέει ο λογιστής οκ θα σε δηλώσουμε υπάλληλο γραφειού. :|
Τώρα που έχω το πτυχίο του ΤΕΙ (εδώ και 2 εβδομάδες!^^), τουμπεκί, ο τύπος δεν έχει πει κουβέντα για το τι θα γίνει. Το θεμα είναι ότι εγώ θέλω διακαώς να φύγω από εκεί και ήδη ψάχνω για αλλού, γιατί συν τοις αλλοις έχω αλλάξει από τον Ιούλιο με τροποιποίηση ωραρίου (αργότερα έμαθα πως ό,τι δικαιώματα, επιδόματα αδειες κτλ είχα στο 9ωρο που δούλευα πριν τα έχασα, ενώ με διαβεβαίωναν λογιστής και αφεντικό ότι δεν τα χάνω) και είμαι 4ωρη - ο Διας και όλο το δωδεκάθεο να το κάνει 4ωρο, τέσπα. Δεν θέλω να συνεχίσω εκεί, βασικά θέλω να με απολύσει! :lol:

Το πτυχίο δεν έχει καμία απολύτως σχέση... Αν κάνεις γραφιστική δουλειά και ο εργοδότης σε κρατάει, ακόμα κι αν δεν έχεις πτυχίο ή έχεις πτυχίο δομικών έργων ή οδοντοτεχνίτη ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, όφειλε να σε δηλώσει ως γραφίστρια και όχι ως υπάλληλο γραφείου. Τελεία.

Για τα υπόλοιπα, θα πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο που ασχολείται με εργατικά, πάντως, αν θέλεις να τον τρέξεις, μπορείς να τον καταγγείλεις και για τυχόν απλήρωτες υπερωρίες. Γενικά, όμως, πριν συμφωνήσεις οτιδήποτε, δε ρωτάς κάποιον που εξαρτάται μισθολογικά ή επαγγελματικά από τον εργοδότη σου (βλ. λογιστή) αν σε συμφέρει... Όλο και κάποιο γνωστό σου λογιστή θα μπορούσες να βρεις... ακόμα και αυτόν που σου κάνει τη φορολογική δήλωση μια φορά το χρόνο (εσείς οι εργαζόμενοι την έχετε καλά, για ρώτα και μας).
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων