Συμβάσεις Εργασίας 2008-2009

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Re: Συμβάσεις Εργασίας 2008-2009

Δημοσίευσηαπό MyrtoD » 24.10.09, 12:54 pm

Κοίτα, κι εγώ εκ των υστέρων, μπορώ να πω πολλά για την περίπτωση. Αυτά παθαίνεις όταν είσαι μικρό και άπειρο - και αθώο/αφελές πείτε το όπως θέλετε. :roll:
Η πλάκα είναι πως αυτό έγινε και στην κοπέλα που έχει ως γραμματέα ο τύπος, η οποία προσλήφθηκε την ίδια περίοδο με μένα και "έπαθε" ακριβώς τα ίδια, με 4ωρο κτλ. Μιλάμε για 32 χρονών άνθρωπο που έχει περάσει από ένα σωρό δουλειές και έχει στείλει τους 3 τελευταίους εργοδότες της στην επιθεώρηση εργασίας. Και τις 3 φορές είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Έμεινε άνεργη. :clap
Οπότε δεν περιμένω τπτ από την Επιθεώρηση, η οποία σημειωτέον, όταν εμείς οι ίδιοι πήγαμε την τροποποίηση της σύμβασης δεν είπαν κουβέντα, ούτε να μας ρωτήσουν, είστε σίγουροι, ξέρετε ότι δεν υπάρχει "τροποποίηση" είναι νέα σύμβαση απ'την αρχή με νόμο (!) που άλλαξε τον Μάϊο. Και καλά εμείς είμαστε κορόιδα και υπογράψαμε. Όταν μετά πήγαμε στην Επιθεώρηση και τους είπαμε τι έγινε (ουσιαστικά με δόλο και ψέματα και απειλές τύπου "δεν βγαίνω αλλιώς, η άλλη λύση είναι να απολύσω κάποιον"), μας απάντησαν "Ε, να ξέρατε από πριν!" :dance
Έτσι, απλώς next time θα προσέχω καλύτερα κι αν είμαι και λίγο έξυπνη, θα κάνω ένα κομπόδεμα να φύγω από το Ελλαδιστάν.
Τις καλημέρες μου σε όλους. :)
Άβαταρ μέλους
MyrtoD
Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 03.12.09, 12:15 am

Παιδια καλησπερα εγω επιασα δουλεια σε μια εταιρεια που κανει επιγραφες,σε πια μισθολογικη κλιμακα ανηκω?Ρωταω γιατι μου ειπε στην συνεντευξη οτι θα σε δοκιμασω αρχικα και αν μου κανεις μετα απο μια εβδομαδα θα σου δινω τον βασικο.Ποιον βασικο δεν μου ειπε.Τελικα του εκανα και με κρατησε .Ρωταω λοιπον σε μια τετοια θεση ποσο περνει ενας γραφιστας?και αν αυτες οι δοκιμαστικες μερες πληρωνωνται?

Ευχαριστω
Χρηστος
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 03.12.09, 5:59 pm

Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος .Αυριο ειναι η μεγαλη μερα που θα πουμε για τα οικονομικα και πρεπει να γνωριζω
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.12.09, 7:31 pm

CHRIS76 έγραψε:Παιδια καλησπερα εγω επιασα δουλεια σε μια εταιρεια που κανει επιγραφες,σε πια μισθολογικη κλιμακα ανηκω?Ρωταω γιατι μου ειπε στην συνεντευξη οτι θα σε δοκιμασω αρχικα και αν μου κανεις μετα απο μια εβδομαδα θα σου δινω τον βασικο.Ποιον βασικο δεν μου ειπε.Τελικα του εκανα και με κρατησε .Ρωταω λοιπον σε μια τετοια θεση ποσο περνει ενας γραφιστας?και αν αυτες οι δοκιμαστικες μερες πληρωνωνται?

Ευχαριστω
Χρηστος

δεν ειμαι ειδικη αλλα:
1.ως τι θα σε ππροσλαβει? εγω χωρις αναγνωρισμενο-κρατικο πτυχιο ειχα προσληφθει καποτε με 612 καθαρα πριν 5 χρονια νομιζω σαν προγραμματιστρια στην αρχη, η σχεδιαστρια δεν ειμαι σιγουρη.
2. αν και νομικα θα πρεπε δε πληρωνει κανεις για 1 βδομαδα...μαλλον το κανεις για τη ψυχη της μανας σου...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 03.12.09, 7:35 pm

Ελα μου ντε δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομα τα πραγματα .Η αγγελεια παντως εγραφε οτι θελει ΓΡΑΦΙΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.12.09, 8:01 pm

CHRIS76 έγραψε:Ελα μου ντε δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομα τα πραγματα .Η αγγελεια παντως εγραφε οτι θελει ΓΡΑΦΙΣΤΑ

ναι καλα... το τι λεει η αγγελια δεν εχει να κανει με το σαν τι θελει να σε προσλαβει. δε ρωτας καλυτερα σαν τι θα ειναι η συμβαση σου???? μηπως σε βαλει πχ υπαλληλο γραφειου
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 03.12.09, 8:03 pm

Υπαλληλο γραφειου με πτυχιο γραφιστικης?Καλο και αυτο
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.12.09, 8:04 pm

CHRIS76 έγραψε:Υπαλληλο γραφειου με πτυχιο γραφιστικης?Καλο και αυτο

πρωτη φορα το ακους?εντυπωση μου κανειι....παντως δε ξερω κατι παραπανω απο αυτα που σου λεω δυστυχως
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 03.12.09, 8:05 pm

Να σαι καλα σε ευχαριστω πολυ,αν ειναι και ξερει καποιος αλλος θα περιμενω
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 10.12.09, 3:21 pm

Καποιος αλλος να γνωριζει κατι?
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 10.12.09, 3:47 pm

CHRIS76 έγραψε:Καποιος αλλος να γνωριζει κατι?

Θα σου έδινα σαν συμβουλή γιατί το έχω περάσει και εγώ και ίσως και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι...να ξεκαθαρίσεις απο τώρα το κομμάτι της δουλειάς που θα αναλάβεις.
Μια εταιρεία με επιγραφές θα έχει και πολλά εκτυπωτικά μηχανήματα. Πίστεψε με..δεν θα ήθελες να βρεθείς απο γραφίστας σε χειριστή εκτυπωτικής μηχανής. Πολύ μαυρίλα. Αν στο έχει ζητήσει και αυτό...θα πρέπει να ζητήσεις πολλά περισσότερα χρήματα απο όσα έχεις στο μυαλό σου. Εγώ πριν 4 χρόνια που βρέθηκα σε τέτοια θέση έπαιρνα κάπου στα 1.100e + υπερωρίες που πληρωνόμουν (άπειρες...άπειρες υπερωρίες) και ακόμα δεν ξέρω αν ήταν αρκετά.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.12.09, 4:00 pm

Καλημέρα CHRIS76
Γιατί δεν ρωτάς τον εργοδότη σου πως θα σε δηλώσει και με πια σύμβαση;
Με τους ανθρώπους που εργαζόμαστε πρέπει να επικοινωνούμε

Όσο για το που ανήκεις νομίζω εδώ http://gda.gr/node/504 ή http://gda.gr/node/498 εξαρτάται και από τον κωδικό δραστηριότητας του εργοδότη.

Τέτοιους είδους ερωτήσεις καλό είναι να απευθύνεσαι:
Σε κάποιον αξιόπιστο λογιστή
Στην επιθεώρηση εργασίας
Στην Ένωση γραφιστών (labor@gda.gr)
Ώστε να πάρεις μια αξιόπιστη απάντηση
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό CHRIS76 » 15.12.09, 11:54 pm

mari0s έγραψε:
CHRIS76 έγραψε:Καποιος αλλος να γνωριζει κατι?

Θα σου έδινα σαν συμβουλή γιατί το έχω περάσει και εγώ και ίσως και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι...να ξεκαθαρίσεις απο τώρα το κομμάτι της δουλειάς που θα αναλάβεις.
Μια εταιρεία με επιγραφές θα έχει και πολλά εκτυπωτικά μηχανήματα. Πίστεψε με..δεν θα ήθελες να βρεθείς απο γραφίστας σε χειριστή εκτυπωτικής μηχανής. Πολύ μαυρίλα. Αν στο έχει ζητήσει και αυτό...θα πρέπει να ζητήσεις πολλά περισσότερα χρήματα απο όσα έχεις στο μυαλό σου. Εγώ πριν 4 χρόνια που βρέθηκα σε τέτοια θέση έπαιρνα κάπου στα 1.100e + υπερωρίες που πληρωνόμουν (άπειρες...άπειρες υπερωρίες) και ακόμα δεν ξέρω αν ήταν αρκετά.

Ναι μεχρι τωρα μου εχει ζητησει να σχεδιαζω μακετες,να κοβω αυτοκολλητα ,να πηγενω για ψωνια ,να πηγενω να πληρωνω ολους τους λογαριασμους,να απανταω σε τηλεφωνα,να καθαριζω το χωρο,να περνω το αμαξι μου και να πηγενω να εισπρατω χρηματα ,να καταχωρω τιμολογια απο το 2005 εως σημερα τι αλλο μου διαφευγει αυτην την στιγμη....α ναι να πηγενω στο εργαστηρι και να βοηθαω τους εργατες για την κατασκευη των ταμπελων.Τι να πω ολα αυτα συγουρα δεν εχουν να κανουν με τον ΓΡΑΦΙΣΤΑ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ COREL KAI PHOTOSHOP που ελεγε η αγγελια .Γιαυτο και εγω θα του πω γεια πολυυυυυυυυυυ συντομα.
Άβαταρ μέλους
CHRIS76
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 16.12.09, 12:38 am

αναμενομενο...τελικα ομως σαν τι σε εχει προσλαβει? :roll:
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Odd Airbrushes » 29.04.10, 1:35 pm

"Γενικά αν είναι να κάνεις καταγγελλια κάντο μέσω του σωματείου."

Καλησπερα σε ολους, μια ερωτηση παρακαλω, αυτο το πολυποθητο σωματειο, ποιο ειναι και που βρισκεται?
Αν μπορειτε να μου απαντησετε συντομα παρακαλω, διοτι εχω προβει ηδη στην επιθεωρηση εργασιας για καταγγελια (μου οφειλουν 3 1/2 μισθους συν το δωρο του Πασχα) και σε μιαμιση εβδομαδα ειναι το ραντεβου. Ο δικηγορος-εργατολογος μου ζηταει παρα πολλα χρηματα (δεν υπαρχει φραγκο...), και θα ηθελα να ενημερωθω απο καποιον που ξερει πανω στον τομεα μας.
Ευχαριστω πολυ,
Δημητρης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Odd Airbrushes
Member

Δημοσίευσηαπό ST_SAKIS » 01.11.10, 10:19 pm

Να σας πω κι εγω το πρόβλημά μου. Είμαι σελιδοποιός - γραφίστας.
Την περίοδο που έγιναν απολύσεις από την εφημερίδα έτυχε να είμαι κι εγώ μέσα. :cry:
Βρήκα μετά από καιρό δουλειά αλλά συνέβει το εξής πρόβλημα. :think
Όταν υπέγραψα το χαρτί της πρόσληψης δεν αναγραφόταν επάνω η ειδικότητα. Μόλις το είπα και πήγα να το συμπληρώσω μου είπαν να μην το κάνω γιατί έπρεπε να ρωτήσουν κάτι και μου είπαν να το υπογράψω. Διστυχώς υπέγραψα γιατί ήμουνα πνιγμένος από έξοδα εκείνη τη περίοδο. Όταν μου φέρανε την αναγγελία πρόσληψης στην ειδικότητα είχανε βάλει ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ. :evil:
Εδώ και 2 χρόνια δεν μου την έχουν αλλάξει. :evil: :evil: :evil:
Όταν παντρεύτηκα και ρώτησα για την άδεια γάμου μου είπαν ότι είναι 5 μέρες γιατί είσαι γραφίστας (σημ. οι συντάκτες παίρνουν 15). όταν έβαλάν το επίδομα γάμου ΔΕΝ κάνανε αύξηση απλά στον ήδη υπάρχον μισθό συμπληρώσανε και σαν παροχή το επίδομα γάμου, με την αιτιολογία ότι έπαιρνα παραπάνω από την συλλογική των συντακτών, αλλά παίρνω λιγότερα από την συλλογική των γραφιστών. :wall
Γένικά ανάλογα με το τι τους συμφέρει τη μία είμαι συντάκτης την άλλη σελιδιποιός. :wall

Μπορεί να με συμβουλέψει κανείς για το τι μπορώ να κάνω με τη συγκεκριμένη περίπτωση?
ST_SAKIS
Member

Δημοσίευσηαπό nasiagraf » 06.11.10, 4:28 pm

Να κάνω μια πολύ χαζή ερώτηση σε όποιον ξέρει? Λόγω των τελευταίων γεγονότων με οικονομικές κρίσεις κτλ κτλ οι συλλογικές συμβάσεις δεν καταργήθηκαν???? Ή εγω δεν ξέρω τι ακούω????? (οχι τιποτα άλλο γιατί όταν το άκουσα έπαθα σοκ!)
Άβαταρ μέλους
nasiagraf
Member

Δημοσίευσηαπό ST_SAKIS » 10.11.10, 12:47 am

Δεν νομίζω πως καταργήθηκαν
ST_SAKIS
Member

Δημοσίευσηαπό nasiagraf » 10.11.10, 2:24 am

Μακάρι να έχεις δίκιο φίλε μου και να μην καταργήθηκαν. Θα ήταν μια πραγματικά πολύ άσχημη εξέλιξη αυτή. Αν και νομίζω πως έτσι που είναι τα πράγματα όλοι μας θα πηγαίνουμε σε δουλειές σε λίγο του τύπου "εγώ 500 ευρώ δίνω, θές? Άν όχι δεν πειράζει, περιμένουν άλλοι 100!" Οπότε να δω που θα πάει η σύμβαση εργασίας!
Άβαταρ μέλους
nasiagraf
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων