Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Re: Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Δημοσίευσηαπό soffia » 20.04.11, 12:06 pm

Decoration is not design, and design is not decoration
http://art270.com/news/62-design-news/3 ... decoration

όχι webdesing δεν είναι μόνο ένα .psd με ωραία (ίσως;) είναι User interface design, τυπογραφία, δόμηση της πληροφορίας

όσο για τον απλό κόσμο που δεν καταλαβαίνει απλά δεν χρειάζεται γραφίστα χρειάζεται το φωτοτυπία στην γωνία.
Οι σχεδιαστές έχουμε άλλο target group
Αν κάποιος θέλει να πουλήσει “design” σε ανθρώπους που δεν το χρειάζονται φταίει μόνο ο ίδιος
Το έχω ξαναπεί η επόμενη γενιά θα κάνει την δουλειά τον χειριστών μόνη της
Δεν υπάρχει μέλλον εκεί, καιρός να πάμε γι άλλα …
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 20.04.11, 1:40 pm

notis έγραψε:όχι δεν επηρεάζονται οι πωλήσεις.

πως το γνωρίζεις αυτό;
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 20.04.11, 3:09 pm

Αυτό που λέει ο Νότης ισχύει. Απο κει και πέρα οι γραφίστες που σέβονται τον ευατό τους, θα φτιάξουν κατι αξιοπρεπές, απλά δε θα τα δώσουν όλα. Και όπως λέει η Σοφία, αν δε θέλει ο πελάτης "αγγέλους" απλά δε τους κάνεις.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 20.04.11, 4:01 pm

tzertzis έγραψε:πως το γνωρίζεις αυτό;

Ρώτησα τον σουβλατζή της γειτονιάς μου που έχει υπέροχο σουβλάκι και άπαράδεκτο φυλλάδιο, κάρτα και ταμπέλα!
Του λέω επι λέξει:
"Είδες διαφορά στην αύξηση της πελατείας σου από τότε που μοιράζεις αυτό το φυλλάδιο door to door?"

Απάντηση:

"Ουουου...."

Κάποια στιγμή συνειδητοποιείς πως μόνο εσύ που γνωρίζεις το βλέπεις άσχημο (και είναι άσχημο). Κρίμα βέβαια, αλλά έτσι είναι.
Στα sites Γιάννη υπάρχει τεράστια διαφορά. Το site απαιτεί εργονομία, φιλικότητα προς τον χρήστη και σωστή δόμηση πληροφοριών (γιατί είναι πολλές).
Και όπως σωστά είπε η Σοφία, το μέλλον αλλάζει. Κάποτε διαφώνησα μαζί της για το θέμα των αλεξιπτωτιστών με τα άθλια ετοιματζίδικα αλλά πλέον βλέπω πως είχε δίκιο. Έπαψα να τους ανταγωνίζομαι. Άλλαξα target group και παράλληλα δημιούργησα τις προϋποθέσεις ώστε να παράγω σε πιο οικονομικές τιμές τα έργα μου. Έτσι ώστε κάτι "ποιοτικό" να είναι μεν πιο ακριβό, αλλά όχι απλησίαστο για κάποιον που έχει το ελάχιστο background ώστε να καταλάβει την διαφορά...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 20.04.11, 4:37 pm

notis έγραψε:Ρώτησα τον σουβλατζή της γειτονιάς μου που έχει υπέροχο σουβλάκι και άπαράδεκτο φυλλάδιο, κάρτα και ταμπέλα!
Του λέω επι λέξει:
"Είδες διαφορά στην αύξηση της πελατείας σου από τότε που μοιράζεις αυτό το φυλλάδιο door to door?"

Απάντηση:

"Ουουου...."

το όραμά του για την επιχείρησή του σταματάει εκεί, στο ουουουου.

το σουβλατζίδικο που είναι απέναντι από μένα έχει πολύ μέτρια σουβλάκια, αλλά έχει ρίξει πολύ χρήμα σε διαφήμιση.
Έχει ντύσει αστικά, μοιράζει φυλλάδια συνέχεια, έχει ένα έντυπο για να παρουσιάζει τα προϊόντα του που δεν έχω δει πουθενά, είναι 72 σελίδες με ράχη! Μαγνητάκια, μέχρι και διαφημιστικές οδοντογλυφίδες έχει.

Ξεκίνησε από σουβλατζίδικο στο χωριό του, τώρα έχει 3 καταστήματα και έχει χτίσει πολυκατοικίες.

Αλλά αφού ο σουβλατζής της γειτονιάς σου είπε πως η προσεγμένη οπτική επικοινωνία δεν παίζει ρόλο, παρά μόνο η πληροφόρηση τι σημασία έχουν όλα αυτά.
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 20.04.11, 4:49 pm

tzertzis έγραψε:
notis έγραψε:Ρώτησα τον σουβλατζή της γειτονιάς μου που έχει υπέροχο σουβλάκι και άπαράδεκτο φυλλάδιο, κάρτα και ταμπέλα!
Του λέω επι λέξει:

Απάντηση:

"Ουουου...."

το όραμά του για την επιχείρησή του σταματάει εκεί, στο ουουουου.

το σουβλατζίδικο που είναι απέναντι από μένα έχει πολύ μέτρια σουβλάκια, αλλά έχει ρίξει πολύ χρήμα σε διαφήμιση.
Έχει ντύσει αστικά, μοιράζει φυλλάδια συνέχεια, έχει ένα έντυπο για να παρουσιάζει τα προϊόντα του που δεν έχω δει πουθενά, είναι 72 σελίδες με ράχη! Μαγνητάκια, μέχρι και διαφημιστικές οδοντογλυφίδες έχει.

Ξεκίνησε από σουβλατζίδικο στο χωριό του, τώρα έχει 3 καταστήματα και έχει χτίσει πολυκατοικίες.

Αλλά αφού ο σουβλατζής της γειτονιάς σου είπε πως η προσεγμένη οπτική επικοινωνία δεν παίζει ρόλο, παρά μόνο η πληροφόρηση τι σημασία έχουν όλα αυτά.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό, όσο καλύτερο το φυλλάδιο τόσο χειρότερο το σουβλάκι :P

Καθαρό marketing βασικά, καλύπτεις τις ατέλειες αναδεικνύοντας άλλα πράγματα.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 20.04.11, 6:09 pm

Εγω θα διαφωνήσω στο ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ sites και εντύπων ή άλλων μέσων.
Το design χρειάζεται παντού και πάντα. Όπως λέει και η Σοφία, δεν το χρειάζονται όλοι.

Φυσικά στην Ελλάδα σε περίοδο κρίσης, φοβάμαι πως ο περισσότερος κόσμος δεν το χρειάζεται καθόλου.
Είναι προϊόν πολυτέλειας.

Οπότε πρέπει να μάθουμε απλώς τι και πόσο πουλάμε.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.04.11, 7:29 pm

sokalegga έγραψε:Οπότε πρέπει να μάθουμε απλώς τι και πόσο πουλάμε.

Μα αυτό δεν είναι το ζητούμενο και μάλιστα άσχετο με το αν υπάρχει ή όχι οικονομική κρίση;
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό motormount » 22.04.11, 9:16 am

Πριν όχι πολλά χρόνια,υπήρχαν κάτι τύποι-πτυχιούχοι και μή- που βγάζανε μεροκάματο παίζοντας με το 4% και το 5% σε τονικά πρωτότυπα που η συντριπτική πλειοψηφία που θα τα έβλεπε τυπωμένα,δε θα μπορούσε να αξιολογήσει την ακρίβεια ή την ποιότητα της αναπαραγωγής τους.

Τώρα-όσοι από αυτούς δουλεύουν ακόμα- πιθανόν να πάρουν το ίδιο λογότυπο με 20% διαφορά από την προηγούμενη φορά που εκτυπώθηκε,και η αντίδραση που θα συναντήσουν όταν αποφανθούν πως θα πρέπει να καθυστερήσει λίγο η δουλειά για να διορθωθεί,κυμαίνεται από το απαξιωτικό ύφος του στυλ''μας δουλεύεις ρε Μ*λακ*'' εώς την ανοιχτόφωνη διατύπωση της παραπάνω σκέψης.

Μαζί μ'αυτούς,πολλοί ακόμα-ενθέτες,ρετουσέρ,μοντέρ κλπ- πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Δεν πήγαν όμως στους γραφίστες να παραπονεθούν γιατί κάναν μόνοι τους πλέον την ''επεξεργασία'' εικόνας,ή γιατί κλείναν μόνοι τους αρχεία,ή γιατί κάναν μοντάζ στο κορέλ,ούτε στις εταιρείες λογισμικού να παραπονεθούν για τους αυτοματισμούς και τις ευκολίες που ανέπτυσαν.

Ούτε στους πελάτες πήγαν ζαλίζοντας τους με ''λεπτομέρειες'' περί εκπαίδευσης του πελάτη στην αξιολόγηση του προϊόντος που αγοράζει,σωστών συνθηκών εξέτετασης της εκτύπωσης κλπ.

Πτυχιούχοι και μή,έκαναν την απλή διαπίστωση πως αυτό που έκαναν δεν τραβάει πια,πως ο χώρος που έχει μείνει χωράει ε λ ά χ ι σ τ ο υ ς-και όχι απαραίτητα τους ικανότερους-και κάναν το επόμενο βήμα-ή σκέφτονται ποιο θα είναι αυτό όταν έρθει η σειρά τους.

Απλά και πολιτισμένα.

Καλό θα ήταν η δημιουργική κοινότητα να σκεφτεί λίγο που ακριβώς είναι απαραίτητη-για παράδειγμα δεν είναι απαραίτητη στον σχεδιασμό της κάρτας του ανθρώπου που απλά θέλει να έχει μια κάρτα που να γράφει το όνομα και το τηλέφωνο του-και πόσα από τα μέλη της χρειάζονται για τις δουλειές που μένουν.

Πόσες εταιρείες χρειάζονται πρωτότυπη εταιρική ταυτότητα,και όχι αυτήν που και εγώ μπορώ να ''προσαρμόσω'' βάσει εκείνης που γκούγκλαρα,πόσοι πελάτες μπορούν να πληρώσουν πλήρεις και ποιοτικές υπηρεσίες έρευνας,σχεδιασμού,φωτογράφησης,προεκτύπωσης εκτύπωσης και μετεκτύπωσης και πόσοι από αυτούς που μπορούν έχουν την παραμικρή ιδέα της διαφοράς που θα τους προσφέρει ένας επαγγελματίας-πτυχιούχος ή μη- από τον αρπακολατζή-πτυχιούχο ή μη-που θα αναλάβει τη δουλειά στο 1/8 της τιμής.

Ας γίνει λοιπόν αυτή η καταμέτρηση-πελατών- ας δει η δημιουργική κοινότητα πόσοι χρειάζονται για την εξυπηρέτηση τους,και αν θεωρήσει πως οι πελάτες φτάνουν για όλους ας ασχοληθεί με τα πτυχία και τους τιμοκαταλόγους,αν όχι η τακτική των πρώην ατελιετζήδων-νυν οτιδήποτε άλλο- ίσως να αποτελεί καλό παράδειγμα.
:)
Άβαταρ μέλους
motormount
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.04.11, 10:39 am

+1
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 05.05.11, 1:06 pm

Διαβασα ολες τις αποψεις και ξερετε κατι? Δεν μπορεσα να απορριψω καποια περαν των συναισθηματικων, διοτι απλουστατα ολοι εκφραζετε μια πτυχη της πραγματικοτητας η οποια ειναι πολυσυνθετη. Και ειναι τοσο πολυσυνθετη, κουβαρι μαλλον, γιατι τα εχουμε κανει μπουρδελο. Συγγνωμη λαθος παρομοιωση στα μπουρδελα επικρατει απολυτη ταξη.
Οι επαγγελματιες της οπτικης επικοινωνιας γενικοτερα ειμαστε πολυ μπροστα. Ανθρωποι του μελλοντος. Δουλευαμε απληρωτες υπερωριες της ταξεως των 2+ ωρων ημερισιως οταν ακομα και ο τελευταιος χειρονακτης τις πληρωνοταν. Οι περισσοτεροι εχουν χαρισει τριημερα ''δοκιμαστικων'' σε διαφορες εταιρειες απληρωτα, πολλοι εχουν δουλεψει πρωτα και κοστολογησει επειτα για να φανε ψυχρολουσια απο τον πελατη με απαντηση ''μα εγω δεν διαθετω τοσα'', η συντριπτικη πλειοψηφια των μισθωτων ειναι δηλωμενη με αλλη ειδικοτητα και εχουν το ιδιο ενσημο με την γραμματεα και τον θυρωρο.
Οι ανθρωποι που εβαλαν τις βασεις για αυτη την αποσυνθεση ή απλα δεν εκαναν τιποτα για να την αποτρεψουν, ειναι οι ιδιοι που μας διδαξαν στις σχολες. Καθολα αξιοσεβαστοι και πολυδιαβασμενοι αλλα και καβατζοπουστες του κερατα. Σιγα μην θωρακισουν τα παιδια, σιγα μην τα μαθουν να διεκδικουν. Και ποιος θα ειναι ο χαμαλης στις εταιρειες τους ωρε? Καθε χρονο βγαινουν χιλιαδες! Πως θα προστατευαν το παρεακι με τις λιγες δεκαδες που δουλευε τις περασμενες δεκαετιες, τοτε που το ''γραφιστας'' ηταν αγνωστη λεξη? Βεβαια η πραγματικοτητα δουλευει λιγο διαφορετικα και οι εξελιξεις τρεχουν. Αντι να εχουν ενα πληθος συναδελφων προτιμησαν ενα πληθος ασχετων.

Γενικα συμφωνω με τον Dark. Ελεος με την ηρωοποιηση του αυτοδιδακτου, ο οποιος εκ του αποτελεσματος μονο αυτοδιδακτος δεν ειναι. Αλλα ειμαι εναντιον του αποκλεισμου, οπως και του ''πτυχιου'' ως εγγυηση για καλη δουλεια. Ενας ταλαντουχος πτυχιουχος κανει σε ενα χρονο αυτα που ενας αυτοδιδακτος νορμαλ θα κανει σε 5. Αλλα παλι ενας ταλαντουχος αυτοδιδακτος ειναι καλυτερος απο τον χαπακια που ειχα στην ταξη μου και παταγε μια φορα το μηνα (πτυχιο μια φορα πηρε). Εφοσον υπαρχει το πορτφολιο και η δουλεια ειναι σε πρακτικο επιπεδο, πολυ ευκολα ξεχωριζει ποιος κανει και ποιος δεν κανει. Αν πρεπει να φαω στην μαπα τον καθενα που αποφασισε οτι μπορει να γινει γραφιστας παρακολουθωντας τουτοριαλ και trial and error στου κασιδι το κεφαλι, προτιμω να τον εχω μαζι μου και οχι εναντιον μου. Να τον βαλω στην λογικη κοστολογισης, επαγγελματικης δεοντολογιας κτλ, απο το να τον εχω και να πυροβολαει τιμες στον αερα και μετα να τρεχει τριγυρω και να ρωταει πως να κανει το ενα και το αλλο. Τα καναμε σκατα κυριοι και γκρινιαξαμε 100000000000000 φορες για μια κατασταση που δεν κανουμε τιποτα για να αλλαξει.

Τελος θα συμφωνησω με τον Αντωνη. Αν δεν θελουμε να κανουμε κατι δραστικο, τουλαχιστον ας το βουλωσουμε και αποσυρθουμε αξιοπρεπως. Δεν υπαρχει νοημα να εμμενεις σε μια δουλεια που δεν μπορει να σε θρεψει.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 06.05.11, 11:50 am

joe έγραψε:...
Οι επαγγελματιες της οπτικης επικοινωνιας γενικοτερα ειμαστε πολυ μπροστα. Ανθρωποι του μελλοντος. Δουλευαμε απληρωτες υπερωριες της ταξεως των 2+ ωρων ημερισιως οταν ακομα και ο τελευταιος χειρονακτης τις πληρωνοταν. Οι περισσοτεροι εχουν χαρισει τριημερα ''δοκιμαστικων'' σε διαφορες εταιρειες απληρωτα, πολλοι εχουν δουλεψει πρωτα και κοστολογησει επειτα για να φανε ψυχρολουσια απο τον πελατη με απαντηση ''μα εγω δεν διαθετω τοσα'', η συντριπτικη πλειοψηφια των μισθωτων ειναι δηλωμενη με αλλη ειδικοτητα και εχουν το ιδιο ενσημο με την γραμματεα και τον θυρωρο.
Οι ανθρωποι που εβαλαν τις βασεις για αυτη την αποσυνθεση ή απλα δεν εκαναν τιποτα για να την αποτρεψουν, ειναι οι ιδιοι που μας διδαξαν στις σχολες. Καθολα αξιοσεβαστοι και πολυδιαβασμενοι αλλα και καβατζοπουστες του κερατα. Σιγα μην θωρακισουν τα παιδια, σιγα μην τα μαθουν να διεκδικουν. Και ποιος θα ειναι ο χαμαλης στις εταιρειες τους ωρε? Καθε χρονο βγαινουν χιλιαδες! Πως θα προστατευαν το παρεακι με τις λιγες δεκαδες που δουλευε τις περασμενες δεκαετιες, τοτε που το ''γραφιστας'' ηταν αγνωστη λεξη? Βεβαια η πραγματικοτητα δουλευει λιγο διαφορετικα και οι εξελιξεις τρεχουν. Αντι να εχουν ενα πληθος συναδελφων προτιμησαν ενα πληθος ασχετων.

....

+1 όπως πάντα on the spot
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 06.05.11, 12:44 pm

joe έγραψε:Οι επαγγελματιες της οπτικης επικοινωνιας γενικοτερα ειμαστε πολυ μπροστα. Ανθρωποι του μελλοντος. Δουλευαμε απληρωτες υπερωριες της ταξεως των 2+ ωρων ημερισιως οταν ακομα και ο τελευταιος χειρονακτης τις πληρωνοταν. Οι περισσοτεροι εχουν χαρισει τριημερα ''δοκιμαστικων'' σε διαφορες εταιρειες απληρωτα, πολλοι εχουν δουλεψει πρωτα και κοστολογησει επειτα για να φανε ψυχρολουσια απο τον πελατη με απαντηση ''μα εγω δεν διαθετω τοσα'', η συντριπτικη πλειοψηφια των μισθωτων ειναι δηλωμενη με αλλη ειδικοτητα και εχουν το ιδιο ενσημο με την γραμματεα και τον θυρωρο.

Καλησπέρα Joe, σωστά τα λες. Ωστόσο υπάρχει η άλλη πλευρά. Άτομα που οταν του ειπαν εδω δουλεύουμε 7 ημέρες την εβδομάδα και όσες ώρες χρειαστεί είπαν οχι δεν θα παρω. Η όταν χρειάστηκε να δουλέψουν αυτο το παραπάνω το ζήτησαν και το πληρώθηκαν. Οταν εχουν "χαρίσει" τριήμερα σε εταιρίες, το εχουν κανει με το σκεπτικό οτι σε αυτο το τριήμερο δεν θα προσφέρουν μονο, αλλά θα πάρουν πράγματα, όπως γνώση και networking.
Οσο για την κοστολόγηση, εκει ειναι στο χερι σου να εισαι ξεκάθαρος και συνεπείς με τον πελάτη σου. Αν τα μασάς και δεν θες να πεις την τιμη ξεκάθαρα ελπίζοντας οτι στο τελος θα του πεις "κανει 500 ευρω" και αυτός χαρούμενα θα πληρώσει εισαι βαθια νυχτωμένος (οχι εσυ, γενικα λεμε). Για αυτο υπαρχει η προκαταβολή, και το συμφωνητικό αγαπητε μου. Τέλος για τα ένσημά, και εκει στο χερι σου ειναι.
Προσωπικά εγω εχω αρνηθεί να κάνω κάποιες υποχωρήσεις τα χρόνια που ειμαι σε εταιρίες, ειδικά στο θεμα του ωραρίου, και εφόσον ήμουνα ξεκάθαρος και ειλικρινής απο την πρωτη μερα, δεν μου παρουσιάστηκε πρόβλημα ποτε. Κανείς δεν μου το δίδαξε αυτο σε σχολη. Στο χερι του καθε ενός ειναι το να διεκδικήσει η οχι καποια πράγματα.

Οι ανθρωποι που εβαλαν τις βασεις για αυτη την αποσυνθεση ή απλα δεν εκαναν τιποτα για να την αποτρεψουν, ειναι οι ιδιοι που μας διδαξαν στις σχολες. Καθολα αξιοσεβαστοι και πολυδιαβασμενοι αλλα και καβατζοπουστες του κερατα. Σιγα μην θωρακισουν τα παιδια, σιγα μην τα μαθουν να διεκδικουν.

Και ερχόμαστε εδο. Αν σε βαζουν να δουλεύεις 18 ωρεσ τν ημερα και τα σαββατοκύριακα, περιμένεις να ερθει να σου πει ο καθηγητής σου οτι πρεπει να το πάρεις αλλιώς ? O καθηγητης επί το πλείστον θα διδάξει το μαθημα του αλλά σχεδόν ποτε δεν α παρουσιάσει ρεαλιστική εικόνα της αγοράς. Αυτο εχει θετικά και αρνητικά. Θετικά γιατι οι μαθητές έχουν όρεξη να δουλέψουν και να προσπαθήσουν να μάθουν οταν δεν εχει μαυρίσει η ψυχή τους απο την μιζέρια. Αρνητικά γιατι οταν βγουν απο την σχολη τρώνε ενα ξεγυρισμένο χαστούκι και προσγειώνονται αποτομα. Στην τελική όμως, αυτοι που ειναι καλοι θα δουλέψουν. Ειναι σαν fleelancers, ειτε μεσα σε μια εταιρια κατι θα γινει, γιατι πολλοί γραφίστες και 3d artists υπάρχουν. Πολλοί καλοί όμως, οχι.

Αλλα ειμαι εναντιον του αποκλεισμου, οπως και του ''πτυχιου'' ως εγγυηση για καλη δουλεια. Ενας ταλαντουχος πτυχιουχος κανει σε ενα χρονο αυτα που ενας αυτοδιδακτος νορμαλ θα κανει σε 5.

Συμφωνώ μαζι σου. Το πτυχίο σαν χαρτι δεν εχει σημασία. Αυτο που γραφει το πτυχιο ειναι που εχει σημασία. Το πτυχίο ειναι μια πιστοποίηση οτι κάποιος εχει καταφέρει να αποκτήσει γνώσεις που θα τον κάνουν καλύτερο επαγγελματία. Ειναι λάθος να συγκρίνουμε τον Joe που εχει πτυχιο με τον Mike που δεν εχει. Ο Joe μπορει να ειναι λιγότερο ταλαντούχος απο τον Mike, και ενα πτυχιο να μην κανει τιν διαφορά. Το σωστο ειναι να σκεφτούμε τον Joe πριν το πτυχίο, σε σχεση με τον Joe μετα το πτυχίο ώστε να δούμε την διαφορά και το τι κέρδισε μεσα απο τισ σπουδές του.
Προσωπικά ειμαι σίγουρος οτι ο Joe που πηγε σε ενα καλο πανεπιστήμιο να σπουδάσει Design ειναι πολύ καλύτερος απο τον Joe χωρίς σπουδές.

Αυτά, καλή μερα :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.05.11, 2:38 pm

Το γεγονός ότι είσαι θαρραλέος και ξεκαθαρίζεις τα πράγματα από την αρχή και έτσι δεν σου έχουν τύχει "στραβές", μπορεί πολύ απλά και να σημαίνει ότι δεν σου έχει τύχει μ*λ*κας αφεντικό. Έχω πιάσει δουλειά που είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή πόσα ήθελα και ότι θα ήθελα και υπερωρίες, όπου και υπήρχε συμφωνία και στο τέλος του πρώτου μήνα, όχι υπερωρίες δεν πήρα, αλλά ούτε καν όλα τα χρήματα από τον μισθό που συμφωνήσαμε. Φυσικά έφυγα, αλλά εν το μεταξύ έφαγα τα μούτρα μου εκείνο τον μήνα και προφανώς ο μεγαλομαλάκας το κάνει αυτό συστηματικά και αλλάζει τους γραφίστες σαν τα πουκάμισα...
On-topic, το βασικό πρόβλημα που δημιουργείται λόγω της εμφάνισης στην αγορά πολλών αυτοδίδακτων γραφιστών, είναι η εντύπωση που δημιουργείται στους "απ'έξω". Πλέον είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάποιον που να μην έχει έστω και ένα φίλο-ξάδερφο, κτλ που να μην είναι αυτοδίδακτος γραφίστας. Αυτό δημιουργεί μια γενικότερη αίσθηση ότι γραφίστας μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε (το πολύ πολύ να πιστεύουν ότι πρέπει να έχεις λίγο ταλέντο), ότι δεν χρειάζεται να σπουδάσεις, απαξιώνοντας τις σπουδές όσων τις έχουν κάνει και με λίγα λόγια συμπεριφέρονται λες και είμαστε ανειδίκευτοι εργάτες, όπου θα πρέπει να έχουμε και ανάλογες οικονομικές απαιτήσεις. Θα σου έρθει λοιπόν π.χ. ο δικηγόρος που θα σου πάρει 50 ευρώ την ώρα μόνο για να σου δώσει μερικές νομικές συμβουλές ή ο λογιστής που θα σου πάρει 80 ευρώ το μήνα για να κάνει 2-3 ώρες δουλειάς κάθε τρίμηνο και θα σου ζητήσουν να τους φτιάξεις μια κάρτα και όταν τους πεις ένα ευτελές ποσό για τη μακέτα 20-30 ευρώ θα τους φανεί παράλογο να ζητάει τόσα χρήματα ένας γραφίστας. Βλέπετε αυτοί είναι σπουδαγμένοι, ενώ εμείς ντουβάρια με pc!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 07.05.11, 3:20 pm

unholy έγραψε:...το βασικό πρόβλημα που δημιουργείται λόγω της εμφάνισης στην αγορά πολλών αυτοδίδακτων γραφιστών, είναι η εντύπωση που δημιουργείται στους "απ'έξω". Πλέον είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάποιον που να μην έχει έστω και ένα φίλο-ξάδερφο, κτλ που να μην είναι αυτοδίδακτος γραφίστας. Αυτό δημιουργεί μια γενικότερη αίσθηση ότι γραφίστας μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε (το πολύ πολύ να πιστεύουν ότι πρέπει να έχεις λίγο ταλέντο), ότι δεν χρειάζεται να σπουδάσεις, απαξιώνοντας τις σπουδές όσων τις έχουν κάνει και με λίγα λόγια συμπεριφέρονται λες και είμαστε ανειδίκευτοι εργάτες, όπου θα πρέπει να έχουμε και ανάλογες οικονομικές απαιτήσεις. Θα σου έρθει λοιπόν π.χ. ο δικηγόρος που θα σου πάρει 50 ευρώ την ώρα μόνο για να σου δώσει μερικές νομικές συμβουλές ή ο λογιστής που θα σου πάρει 80 ευρώ το μήνα για να κάνει 2-3 ώρες δουλειάς κάθε τρίμηνο και θα σου ζητήσουν να τους φτιάξεις μια κάρτα και όταν τους πεις ένα ευτελές ποσό για τη μακέτα 20-30 ευρώ θα τους φανεί παράλογο να ζητάει τόσα χρήματα ένας γραφίστας. Βλέπετε αυτοί είναι σπουδαγμένοι, ενώ εμείς ντουβάρια με pc!

Η καρδιά του προβλήματος...
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.05.11, 6:35 pm

Staff έγραψε:
unholy έγραψε:Αυτό που ήθελα να πω για το ταλέντο, αν δεν έγινε κατανοητό, είναι ότι το ταλέντο φτιάχνεται, δεν γεννιέσαι με αυτό. Το "χτίσιμο" του ανθρώπου ξεκινάει από την στιγμή που βρίσκεται στην κοιλιά της μάνας του. Αν δεν υπήρχε η επιρροή του περιβάλλοντος και η διαδικασία της μάθησης, τότε ο άνθρωπος όσο και μεγάλο "φυσικό" ταλέντο να ήταν, στην καλύτερη περίπτωση θα έφτιαχνε τοιχογραφίες σε σπηλιές ;)
EDIT: Χαίρομαι που αρέσει η ιδέα μου για την αυτοπροβολή μας. Καλό θα ήταν σαν αρχή να γίνει ένα ξεχωριστό topic, γι' αυτό :)

Ακριβώς το αντίθετο είναι το ταλέντο, γεννιέσαι με αυτό, δεν είναι επίκτητο, είναι αυτό που στα Ελληνικά αποκαλούμε χάρισμα. Είναι η χροιά και το μέταλλο σε μια φωνή, η ικανότητα να αντιλαμβάνεσαι τη μουσική, τα χρώματα, τους αριθμούς, η οτιδήποτε που κάποιος ξεχωρίζει σε κάτι χωρίς να το έχει διδαχτεί η σπουδάσει η προπονηθεί σε αυτό.
Βέβαια αν αυτό το ταλέντο δεν καλιεργηθεί σίγουρα δε θα προχωρήσει όπως και ένας ατάλαντος όσο και αν δουλέψει δε θα φτάσει το επίπεδο ενός ταλαντούχου που έχει δουλέψει το ταλέντο του.

Ξαναδιαβάζοντας τα προηγούμενα post, πρόσεξα ότι δεν απάντησα σε αυτό το σχόλιο! Έστω και αργοπορημένα θα κάνω μια απλά παράθεση link, σε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο ;) http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/250577
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ioanna » 10.07.11, 5:28 am

Διάβασα όλα αυτά που έχετε γράψει στο topic. Είναι φυσικό να εκφράζονται πολλές διαφορετικές απόψεις και ο καθένας να βλέπει τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία ανάλογα με τις εμπειρίες του, κτλ..

Συμφωνώ ότι η παιδία των επιχειρηματιών και των πελατών τους έχει πολύ μεγάλη σημασία.
Πάντως καθώς διαφορετικές επιχειρήσεις απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό με διαφορετικές ανάγκες και παιδία λογικό είναι και η επικοινωνιακή πολιτική των επιχειρήσεων να διαφέρει ανά επιχείρηση.
Επομένως δεν μπορεί ένας σχεδιαστής/γραφίστας να σχεδιάζει π.χ. το ίδιο φυλλάδιο για ένα κομμωτήριο π.χ. στο Κολωνάκι και για ένα κομμωτήριο π.χ. στα Άνω Λιόσια. Χοντρικά αν το δούμε ένας πελάτης του Κολωνακιότικου κομμωτηρίου ζητάει ένα μοδάτο και κλασάτο κούρεμα/χτένισμα χωρίς να τον ενδιαφέρει η τιμή και θα επιστρέψει σε καμιά εβδομάδα πάλι για χτένισμα. Ενώ κάποιος στα Άνω Λιόσια θέλει κάτι μεν εντυπωσιακό αλλά φθηνό και που να μπορεί να φτιάξει μετά εύκολα τα μαλλιά του μόνος του στο σπίτι. Άρα τα δύο κομμωτήρια χρειάζονται διαφορετικά φυλλάδια.
Το συμπέρασμα είναι ότι δεν μπορεί ένας σχεδιαστής να σχεδιάζει ντιζαινάτη ή γκλαμουρατη δουλειά για όλους τους πελάτες του.
Φυσικά είναι ευνόητο δεν είναι καλό να σχεδιάζει ένας γραφίστας έντυπα κιτσάτα για επιχειρήσεις που οι πελάτες τους δεν είναι τόσο σικάτοι.
Ακόμη δεν είναι καθόλου πετυχημένο επιχειρήσεις που προσφέρουν το ίδιο προϊόν/υπηρεσία με το ίδιο κοινό να έχουν παρόμοια έντυπα που με την πρώτη ματιά να νομίζεις ότι και τα δύο έντυπα είναι της ίδια επιχείρησης.
(Μου έτυχε να λάβω φυλλάδια δύο σουβλατζίδικων που είναι σχεδόν ίδια. Τα χρώματα των φυλλαδίων είναι σχεδόν ίδια, και τα δύο είναι διπλωμένα με τον ίδιο τρόπο, για να διαβάσεις και των δύο το εξώφυλλο τα κρατάς οριζόντια και για να διαβάσεις το περιεχόμενο τα γυρνάς κάθετα.)

Η δύναμη της εικόνας είναι μεγαλύτερη από την δύναμη της πληροφορίας.
Δικό μου παράδειγμα: τα φυλλάδια των δύο σουβλατζίδικων που είναι σχεδόν ίδια (όπως έγραψα και παραπάνω).
Γενικό παράδειγμα: βλέπουμε ένα λογότυπο και αναγνωρίζουμε ότι είναι της coca-cola λόγω του σχήματος και του χρώματος των γραμμάτων.
Αυτό σημαίνει ότι η γραφιστική και ο σχεδιασμός είναι το Α και το Ω για την επιτυχία μίας επιχείρησης.

Όσο για τους γραφίστες:
Θα μπορούσαν να λυθούν πολλά προβλήματα αν οι γραφίστες εκπαιδευόμασταν, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, να ήμαστε περισσότερο επαγγελματίες και επιχειρηματίες. Δηλαδή χρειάζεται ένας γραφίστας να γνωρίζει ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος να επικοινωνεί με τους πελάτες του, να κλείνει μια δουλειά, να συνεργάζεται με τους τυπογράφους (κτλ.), να φέρεται στους συναδέλφους του.
Όταν ορκίστηκα για να πάρω το πτυχίο μου από τα ΤΕΙ θυμάμαι ότι ένα από αυτά που έλεγε ο όρκος ήταν σχετικά με το να τηρούμε τους νόμους και δεοντολογία κτλ.
Όμως εγώ δεν διδάχτηκα ποτέ στην διάρκεια των σπουδών μου μέσου κάπου μαθήματος να είναι σωστή επαγγελματίας και επιχειρηματικότητα, σος μόνο έμμεσα με νουθεσίες τύπου «μην αντιγράφεις δουλειά κάποιου άλλου, παρά μόνο κάνε της αλλαγές ώστε να μην φαίνεται ίδια».
Από ότι έχω ακούσει σε πανεπιστήμια του εξωτερικού μαθαίνουν οι φοιτητές μέσω μαθήματος πώς να είναι επιχειρηματικοί και επαγγελματίες. Στην Ελλάδα γιατί κάνουμε μόνο σχεδιαστικά μαθήματα? Το μάθημα «Προϋπολογισμός Εντύπου» που έκανα στα ΤΕΙ πιάνεται άραγε για μάθημα επιχειρηματικότητας?

Σημείωση: Στο μάθημα «Προϋπολογισμός Εντύπου» μαθαίναμε μαθηματικό υπολογισμός κόστους παραγωγής εντύπων για να βγάλεις τιμή π.χ. της μίας επαγγελματικής κάρτας, συνυπολογίζαμε το μισθό του εργαζόμενου, το χρόνο που δούλεψαν οι μηχανές, το κόστος του χαρτιού, κτλ.. δια το πλήθος των καρτών που τυπώνονται.
Ioanna
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 10.07.11, 1:19 pm

Βασικά αυτό το ότι πρέπει να μαθαίνουμε να είμαστε και επιχειρηματίες είναι μεγάλη αλήθεια, αλλά ανοίγει ένα άλλο τεράστιο θέμα πιστεύω.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 11.07.11, 10:10 am

Τέτοιο μάθημα/ματα θα έπρεπε να υπάρχει σε όλες τις σχολές, όχι μόνο στις σχολές γραφιστικής! Μαθαίνατε τέτοια πράγματα στο μάθημα "προϋπολογισμός εντύπου" Ιωάννα; Εγώ θυμάμαι μας είχαν δώσει το βιβλίο "κοστολόγηση" από την Διοίκηση επιχειρήσεων, όπου η ύλη αφορούσε ...εργοστάσια...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ioanna » 14.07.11, 12:00 pm

unholy έγραψε:Τέτοιο μάθημα/ματα θα έπρεπε να υπάρχει σε όλες τις σχολές, όχι μόνο στις σχολές γραφιστικής! Μαθαίνατε τέτοια πράγματα στο μάθημα "προϋπολογισμός εντύπου" Ιωάννα; Εγώ θυμάμαι μας είχαν δώσει το βιβλίο "κοστολόγηση" από την Διοίκηση επιχειρήσεων, όπου η ύλη αφορούσε ...εργοστάσια...

Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο, ήταν σαν μάθημα μαθηματικών.
Ioanna
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων