Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Re: Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 07.04.11, 9:13 pm

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα αλλά δεν παρεξηγήθηκα, κάθε άλλο. Απλώς τελικά και αυτό το τόπικ όπως και τόσα άλλα έχει θέμα την γκρίνια ή αν σε ενοχλή η λέξη τον 'προβληματισμό για την κατάσταση της αγοράς'.

Είναι το πιο δημοφιλές θέμα μάλλον, απλώς εγω το βρίσκω κουραστικό και μη-παραγωγικό. Προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ αγγελία ούτε έχω διαφημίσει το ότι δεν έχω κάποιο πτυχίο γραφιστικής (ούτε το έχω κρύψει φυσικά). Οπότε από εμένα δεν κινδυνεύεις :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό ArtOfDreams » 07.04.11, 10:04 pm

smartidea έγραψε:
ArtOfDreams έγραψε:Εγω προσωπικα εχω κουραστει να βλεπω topic αυτου του στυλ σε διαφορα forum

Για αυτό το λόγο δεν υπάρχουν τα forum; Για να λέει ο καθένας τη γνώμη του;

Την απαντηση την εδωσε ο φιλτατος BOOMBOOM.

^BOOMBOOM έγραψε:Είναι το πιο δημοφιλές θέμα μάλλον, απλώς εγω το βρίσκω κουραστικό και μη-παραγωγικό.

Τα forum για εμενα υπαρχουν για να ανταλλασουμε ιδεες και να μαθαινουμε . Φυσικα λεμε την γνωμη μας . Αλλα τελικα το θεμα ειναι πως λεμε την γνωμη μας .

Παντα φιλικα απο εμενα και να σαι σιγουροι οτι εγω προσωπικα δεν παρεξηγουμαι τοσο ευκολα.
Άβαταρ μέλους
ArtOfDreams
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 08.04.11, 12:17 am

αυτοδιδακτος στην αγγελια σιγουρα θελει να δειξει "φτηνος"...το κορελ θελει να δειξει απλα οτι χρησιμοποιει το πιο δημοφιλες προγραμμα στο τομεα του. (κ χωρις να παρεξηγηθει κανεις, προγραμμα που το γνωριζουν μεχρι κ οι πιο ασχετοι, βαση της εμπειριας μου ως τωρα, ολοι οι αυτοδιδακτοι η ημιγνωστες εχουν ενα σπασμενο κορελ σπιτι τους.)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 08.04.11, 12:24 pm

1 Μακαρι να ηταν αυτη η αγγελια το προβλημα μας

2 Ειμαι της αποψης οτι ο μονος τροπος για να επιβιωσουμε σαν κλαδος ειναι να παρουμε οσους ετσι κι αλλιως απασχολουνται στον χωρο με το μερος μας, παρα να τους αποκλεισουμε. Οσο ανταγωνισμο και να ''εξουδετερωσεις'' ετσι (ας υποθεσουμε οτι νομικα μπορουσες) καθε χρονια οι σχολες βγαζουν μια στρατια. Οποτε με το να φτιαχνουμε αναχωματα και κουτακια δεν κερδιζουμε τιποτα

3 Μου την σπαει η ψυλομυτικη αντιμετωπιση με βαση τα διπλωματα. Σημειωνω οτι εχω σπουδασει και πληρωσει ουκ ολιγα χρηματα.

4 Μου την σπαει επισης η αυτοματη αντιδραση οσων δεν εχουν τελειωσει σχολες. Μου θυμιζουν λιγο τους Αμερικανους. Μπορει να κυριαρχουν αλλα ακομα ζηλευουν το στατους των παλιων ευρωπαιων. Ξεκολληστε. Αν κανετε καλη δουλεια δεν χρειαζεται να κανετε τους θιγμενους. Αν σας πειραζει πια τοσο πολυ πηγαινεται σε ενα ταχυρυθμο και παρτε το κωλοχαρτο να το δειχνετε. Η ουσια βεβαια δεν ειναι στα χαρτια αλλα στην εκπαιδευση και την αλληλεπιδραση με αλλους μαθητες.
Ενα εξαιρετικο ταλεντο μπορει να ειναι το ιδιο και περισσοτερο καλος με εναν παραμορφωμενο. Ομως εδω ειναι το θεμα. Εξαιρετικο ταλεντο που σημαινει σπανιο. Οι περισσοτεροι κοινοι θνητοι θελουν καθοδηγηση και εκπαιδευση ωστε να μην χρειαζεται να ανακαλυπτουν την Αμερικη ξανα. Μπαινουν σταθερες βασεις οπου απο εκει και περα ειναι στο χερι σου να χτισεις παλατι ή παραγκα. Κακα τα ψεμματα οι περισσοτεροι εκπαιδευμενοι που βγαινουν απο τις σχολες ειναι κακοι γραφιστες. Φανταστειτε τι γινεται με τους μη εκπαιδευμενους. Χαμος στο ισωμα! Φυσικα ο καθενας θα επικαλεστει την απιστευτη αγαπη για την τεχνη, τις ατελειωτες ωρες διαβασματος και διαφορα συναισθηματικα. Save it. Το καλο με την δουλεια μας ειναι οτι ειναι λιγο πολυ αξιοκρατικη μεσω του δειγματισμου. Στο τελος οποιος εχει καλη δουλεια να δειξει θα ξεχωρισει και λιγο ενδιαφερουν τα παπλωματα.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 08.04.11, 1:07 pm

Δεν είδα να λέει κάποιος εδώ πως οι σχολές είναι περιττές. Κάτι τέτοιο θα ήταν απλά κουτό. Ο ίδιος άνθρωπος θα γίνει σίγουρα (αν όχι σίγουρα στο 99.999% των περιπτώσεων καλύτερος επαγγελματίας με τη σωστή εκπαίδευση. Και σε αντίθεση με εσένα δεν έχω σπουδάσει γραφιστική ή κάτι σχετικό, οπότε νομίζω πως εκτός από το ότι τελικά συμφωνούμε αλληλοσυμπληρώνουμε το φάσμα εδώ. :P

Ο ανταγωνισμός είναι καλό πράγμα, ίσως να μην φαίνεται αν εξετάζουμε την περίπτωση του καθενός στο μικροσκόπιο αλλά γενικά μόνο καλό κάνει. Ας μην τον φοβόμαστε και ας μη κάνουμε voodoo μόνο και μόνο αν κάπου υπονοείται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 08.04.11, 2:28 pm

Ο τίτλος της σχολής κρατικού ΙΕΚ που τελείωσα:
"Τεχνικός γραφίστας ηλεκτρονικής σχεδίασης και εντύπου"
Χειριστής προγραμμάτων γραφιστικής στην ουσία, και αυτό μισό. Corel και photoshop μας δίδασκε ένας προγραμματιστής που τα είχε μάθει από βιβλίο το καλοκαίρι, για να τα διδάξει χειμώνα.
Τα δύο πρώτα εξάμηνα, από υπολογιστές κάναμε περιβάλλον Windows και Qbasic :wall
Από μαθήματα γραφιστικής, ελάχιστα πράγματα.
Γι΄αυτό το λόγο κάθε φορά που βλέπω κάποιες καλές δουλειές, πραγματικά αναρωτιέμαι αν είμαι γραφίστας.
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Artchick » 08.04.11, 2:34 pm

Εμένα μου κάνουν εντύπωση αγγελίες σαν κι αυτή που βλέπω τώρα στην εφημερίδα:

ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ-Προγραμματιστής ζητείται με γενικές τεχνικές γνώσεις και μηχανάκι απο τεχνική εταιρεία κλειδιών-κλειδαριών.Βιογραφικό μπλα μπλά 42.

Στην αρχή έλιωσα στο γέλιο,μετά σκέφτηκα τι μπορεί να έχει στο μυαλό του αυτός ο άνθρωπος-επιχειρηματίας για να βάλει μια τέτοια αγγελία... :shock:
I SEE A RED WALL AND I WANT TO PAINT IT BLACK!
Άβαταρ μέλους
Artchick
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 08.04.11, 2:42 pm

Artchick έγραψε:Εμένα μου κάνουν εντύπωση αγγελίες σαν κι αυτή που βλέπω τώρα στην εφημερίδα:

ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ-Προγραμματιστής ζητείται με γενικές τεχνικές γνώσεις και μηχανάκι απο τεχνική εταιρεία κλειδιών-κλειδαριών.Βιογραφικό μπλα μπλά 42.

Στην αρχή έλιωσα στο γέλιο,μετά σκέφτηκα τι μπορεί να έχει στο μυαλό του αυτός ο άνθρωπος-επιχειρηματίας για να βάλει μια τέτοια αγγελία... :shock:

Κοίτα:
Το ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ για να φτιάχνει μακέτες για αυτοκόλητα ΚΛΕΙΔΑΡΑΣ 24 ΩΡΕΣ, και τα εντυπάκια.

Το μηχανάκι για να βγαίνει και να κολάει τα αυτοκόλητα σε πόρτες πολυκατοικιών και να μοιράζει εντυπάκια.

Το τεχνικές γνώσεις για να "κόβει" και κανα κλειδί όταν λείπει το αφεντικό

Το Προγραμματιστής για να κάνει όλα τα ανωτέρω ...προγραμματισμένα!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Artchick » 08.04.11, 3:00 pm

notis έγραψε:
Artchick έγραψε:Εμένα μου κάνουν εντύπωση αγγελίες σαν κι αυτή που βλέπω τώρα στην εφημερίδα:

Κοίτα:
Το ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ για να φτιάχνει μακέτες για αυτοκόλητα ΚΛΕΙΔΑΡΑΣ 24 ΩΡΕΣ, και τα εντυπάκια.

Το μηχανάκι για να βγαίνει και να κολάει τα αυτοκόλητα σε πόρτες πολυκατοικιών και να μοιράζει εντυπάκια.

XAXA πιστεύω είσαι πολύ κοντά,είναι η μόνη εξήγηση σ αυτή την αγγελία,φανταστείτε να τελειώνετε την μακέτα και να βγαίνετε στην γύρα με το μηχανάκι,κι όμως είναι πραγματικότητα όποιος θέλει το τηλ. πμ!!! :)
I SEE A RED WALL AND I WANT TO PAINT IT BLACK!
Άβαταρ μέλους
Artchick
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 08.04.11, 3:38 pm

Artchick έγραψε:φανταστείτε να τελειώνετε την μακέτα και να βγαίνετε στην γύρα με το μηχανάκι,κι όμως είναι πραγματικότητα όποιος θέλει το τηλ. πμ!!! :)

καλε το γελάς? ειχα παει καποτε σε μια συνεντευξη που ζητουσαν γραφιστρια με μεσο μεταφορας. οταν ρωτησα η απαντηση ηταν κατι του στυλ : θα φτιαχνεις τις μακετες πχ σε αναπτηρες τασακια μπρελοκ και θα πηγαινεις να τα δειγματιζεις κ στους πελατες ( τα τασακια τους αναπτηρες και τα μπρελοκ, οχι τις μακετες!)
και ολα αυτα προ κρισης, σκεφτειτε τωρα!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 08.04.11, 4:04 pm

^BOOMBOOM έγραψε:Δεν είδα να λέει κάποιος εδώ πως οι σχολές είναι περιττές. Κάτι τέτοιο θα ήταν απλά κουτό. Ο ίδιος άνθρωπος θα γίνει σίγουρα (αν όχι σίγουρα στο 99.999% των περιπτώσεων καλύτερος επαγγελματίας με τη σωστή εκπαίδευση. Και σε αντίθεση με εσένα δεν έχω σπουδάσει γραφιστική ή κάτι σχετικό, οπότε νομίζω πως εκτός από το ότι τελικά συμφωνούμε αλληλοσυμπληρώνουμε το φάσμα εδώ. :P

Ο ανταγωνισμός είναι καλό πράγμα, ίσως να μην φαίνεται αν εξετάζουμε την περίπτωση του καθενός στο μικροσκόπιο αλλά γενικά μόνο καλό κάνει. Ας μην τον φοβόμαστε και ας μη κάνουμε voodoo μόνο και μόνο αν κάπου υπονοείται.

Κοιταξε να δεις, η δουλεια μας ειναι οσο πιο αντικειμενικη γινεται αν κανεις ενδιαφερεται να προσλαβει τον καλυτερο. Δεν παιζουν βυσματα και αχρηστοι με καλες θεσεις? Φυσικα και παιζουν! Στην Ελλαδα ειμαστε. Αμα δεν βολεψεις τον ξαδερφο, τον κολλητο και το γνωστο του γνωστου ποιον θα βολεψεις. Ομως αν ενας εργοδοτης θελει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να κρατησει τον καλυτερο που θα παει για συνεντευξη μπορει να το καταλαβει και να το κανει πολυ ευκολα.
Το προβλημα ειναι αλλο. Οι επιχειρησεις πια δεν θελουν τον καλυτερο (ασε τι λενε στις παπαροαγγελιες τους). Θελουν τον πιο οικονομικο, τον πιο βολικο. Ο πηχης εχει πεσει. Δεν ξερω ποσοι απο εμας εδω δουλευουν (σαν μισθωτοι) στο 100% των δυνατοτητων τους. Βασικα σχεδον δεν συμφερει να το κανεις. Οποτε εκει γινεται ενα μπλεξιμο με αυτους που κανουν αυθεντικα κακη-μετρια δουλεια και με αυτους που ηθελημενα ριχνουν τις ταχυτητες. Ειναι αρκετα μπερδεμενη η φαση.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 08.04.11, 4:46 pm

joe έγραψε:Το προβλημα ειναι αλλο. Οι επιχειρησεις πια δεν θελουν τον καλυτερο (ασε τι λενε στις παπαροαγγελιες τους). Θελουν τον πιο οικονομικο, τον πιο βολικο. Ο πηχης εχει πεσει. Δεν ξερω ποσοι απο εμας εδω δουλευουν (σαν μισθωτοι) στο 100% των δυνατοτητων τους. Βασικα σχεδον δεν συμφερει να το κανεις. Οποτε εκει γινεται ενα μπλεξιμο με αυτους που κανουν αυθεντικα κακη-μετρια δουλεια και με αυτους που ηθελημενα ριχνουν τις ταχυτητες. Ειναι αρκετα μπερδεμενη η φαση.

Απολύτως αληθές...
Εμένα προσωπικά μου πήρε πάνω απο 10 χρόνια για να καταλάβω οτι οι πελάτες ΔΕΝ θέλουν μια καλή δουλειά. Θέλουν μια δουλειά που να γίνει "χθές" και κυρίως μια δουλειά ΤΖΑΜΠΑ (στην κυριολεξία).
Απ' ότι βλέπω τωρα αυτή η νοοτροπία έχει μεταφερθεί και στους εργοδότες...
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό nzak » 08.04.11, 5:49 pm

notis έγραψε:

Κοίτα:

Έχω πέσει κάτω απ' τα γέλια!
nzak
Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 08.04.11, 6:12 pm

^BOOMBOOM έγραψε:Δεν είδα να λέει .... υπονοείται.

Η γραφιστική είναι τέχνη. Καθένας μπορεί να την εξασκήσει και να πληρωθεί για αυτό. Απλά με το χαρτί που αποκτάς από κάποια σχολή έχεις από κάπου να ξεκινήσεις το "χτίσιμο" των γνώσεων σου και εξοικονομείς χρόνο. Εσύ μπορεί να είσαι πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε με πτυχία, περγαμηνές, πτυχιακές, ξενύχτια και εξετάσεις.
Μόνο οι άξιοι έχουν διάρκεια εξάλλου!
Dalkyeth έγραψε:Θέλουν μια δουλειά που να γίνει "χθες" και κυρίως μια δουλειά ΤΖΑΜΠΑ (στην κυριολεξία).
Απ' ότι βλέπω τώρα αυτή η νοοτροπία έχει μεταφερθεί και στους εργοδότες...

Συμπλήρωσε το εμφανίσιμη-διαθέσιμη, ευγενική (μην είσαι ξινή με τον πελάτη που στην πέφτει) και γενικά σκάσε και κολύμπα!!!
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 09.04.11, 12:22 am

Dalkyeth έγραψε:
joe έγραψε:Το προβλημα ειναι αλλο. Οι επιχειρησεις πια δεν θελουν τον καλυτερο (ασε τι λενε στις παπαροαγγελιες τους). Θελουν τον πιο οικονομικο, τον πιο βολικο. Ο πηχης εχει πεσει. Δεν ξερω ποσοι απο εμας εδω δουλευουν (σαν μισθωτοι) στο 100% των δυνατοτητων τους. Βασικα σχεδον δεν συμφερει να το κανεις. Οποτε εκει γινεται ενα μπλεξιμο με αυτους που κανουν αυθεντικα κακη-μετρια δουλεια και με αυτους που ηθελημενα ριχνουν τις ταχυτητες. Ειναι αρκετα μπερδεμενη η φαση.

Απολύτως αληθές...
Εμένα προσωπικά μου πήρε πάνω απο 10 χρόνια για να καταλάβω οτι οι πελάτες ΔΕΝ θέλουν μια καλή δουλειά. Θέλουν μια δουλειά που να γίνει "χθές" και κυρίως μια δουλειά ΤΖΑΜΠΑ (στην κυριολεξία).
Απ' ότι βλέπω τωρα αυτή η νοοτροπία έχει μεταφερθεί και στους εργοδότες...

Οι πελατες συνηθως θελουν μια καλη δουλεια αναλογα με το που κυμαινεται το γουστο τους. Οι εργοδοτες απο την αλλη θελουν να σερβιρουν δουλειες που απλα να στεκονται και να γινονται γρηγορα για να προχωρησει το επομενο προτζεκτ. Οι περισσοτεροι πελατες νομιζουν οτι ασχολειται μετην παρτη τους ολος ο μηχανισμος μιας εταιρειας. Αν καταλαβαιναν οτι στην συντριπτικη πλειοψηφια των προτζεκτ ασχολειται μαζι τους ενα ατομο το πολυ για 3 μερες, θα παθαιναν σοκ.

Απο την αλλη οταν δουλευεις με τοσο στενα deadlines το να εισαι γρηγορος και με πολλες μανιερες επικρατει του να εισαι δημιουργικος. Φυσικα ολοι θα σου πουν με στομφο ποσο πολυ θελουν δημιουργικα ατομα και μπλα μπλα μπλα. Παπαρια. Αμα τους πεις να ακολουθησεις κανονικα δημιουργικη διαδικασια οπου θα φας 3 μερες μονο για τα πρωτα προσχεδια θα σε κοιταξουν με το μειδιαμα που σημαινει ''τι λες ρε μαλακα''.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 09.04.11, 12:39 am

smartidea έγραψε: Εσύ μπορεί να είσαι πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε με πτυχία, περγαμηνές, πτυχιακές, ξενύχτια και εξετάσεις.

Γιατί προσπαθείς να μου εκμαιεύσεις κάτι όταν έχω πει ακριβώς το ανάποδο :roll:

Ο καθένας έχει τις γνώσεις και τις δυνατότητές του, εφόδια που απέκτησε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δεν χρειάζεται να έχεις τόσο αμυντική στάση :superman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό smartidea » 11.04.11, 10:42 am

^BOOMBOOM έγραψε:
smartidea έγραψε: Εσύ μπορεί να είσαι πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε με πτυχία, περγαμηνές, πτυχιακές, ξενύχτια και εξετάσεις.

Γιατί προσπαθείς να μου εκμαιεύσεις κάτι όταν έχω πει ακριβώς το ανάποδο :roll:

Ο καθένας έχει τις γνώσεις και τις δυνατότητές του, εφόδια που απέκτησε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δεν χρειάζεται να έχεις τόσο αμυντική στάση :superman:

μμμμ! Δεν έβρισκα το ειρωνικό και το επιθετικό emoticon γι' αυτό παρερμήνευσες.
smartidea
Member

Δημοσίευσηαπό just_maria » 14.04.11, 5:13 pm

oute k go katalabaino to kollima me to autodidaktos, grafistas eipe o anthropos oxi giatros! ... stin ellada an den eisai kai autodidaktos den eisai tipota ektos k an nomizetai oti apo tis sxoles ginetai kapoios epaggelmatias kai me tin stampa :lol:
just_maria
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 14.04.11, 7:10 pm

Μετά απο ώρες πτήσης διαφόρων simulator games, μπορώ να αυτοκυρηχτώ ιπτάμενος και μάλιστα μαχητικών. Δε με χωράει η Ικάρων, ούτε ο Ουρανός! Μήπως να στείλω βιογραφικό στη NASA??
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 14.04.11, 7:12 pm

smartidea έγραψε:
^BOOMBOOM έγραψε:Δεν είδα να λέει .... υπονοείται.

Η γραφιστική είναι τέχνη. Καθένας μπορεί να την εξασκήσει και να πληρωθεί για αυτό. Απλά με το χαρτί που αποκτάς από κάποια σχολή έχεις από κάπου να ξεκινήσεις το "χτίσιμο" των γνώσεων σου και εξοικονομείς χρόνο. Εσύ μπορεί να είσαι πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε με πτυχία, περγαμηνές, πτυχιακές, ξενύχτια και εξετάσεις.

Συγνώμη αλλά η γραφιστική δεν είναι τέχνη, είναι τεχνική εφαρμογή της τέχνης στις ανάγκες της αγοράς.

Τέχνη κάνουν οι ζωγράφοι και δεν χρειάζεται να καταλάβεις τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό το τεχνούργημα που ξεπέταξε.
Στην γραφιστική πρέπει να ακολουθείς κανόνες ή να τους αλλάζεις χωρίς όμως να τους αγνοείς.
Βασικός σκοπός μας δεν είναι να κάνουμε κάτι όμορφο, όμορφες ζωγραφιές κάνει ο κάθε ένας, πόσο μάλλον για τον μέσο πελάτη που ΔΕΝ ξέρει 5 πράγματα και μια μ*λ*κ*** με όλα τα εφέ του φωτοσόπ τον ενθουσιάζει.
Βασικός μας σκοπός είναι να περάσουμε ένα μήνυμα με κομψό και έξυπνο τρόπο.

Τώρα όσο αφορά το αυτοδίδακτος και την αγγελία την συγκεκριμένη, χίλιες φορές καλύτερα να το λέει και να μην το κουράζουμε το πράγμα.
Στην τελική έχω δει αυτοδίδακτο που είναι δέκα επίπεδα πάνω από τους μισούς που έβγαλαν την σχολή μου (και όσο και αν δε θέλω να το παραδεχθώ, είναι καλύτερος και από εμένα με χαρακτηριστική άνεση).
Φυσικά όταν λέει αυτοδίδακτος, δεν έμαθε το φωτοσόπ και τσουπ άρχισε να κάνει τον γραφίστα (έχω και μια τέτοια "φίλη") αγόρασε ένα σκασμό βιβλία που τα έλιωσε στην μελέτη (και όχι στο διάβασμα, έχει διαφορά) και όργωσε το διαδίκτυο για να μάθει την ουσία του πράγματος.

Κανένα πτυχίο, από καμία σχολή δεν εξασφαλίζει ότι ο κάτοχος του είναι καλός σε κάτι ή κατέχει κάποιες γνώσεις. Είδα τούβλο να περνάει στην σχολή γιατί ο μπαμπάς πληρώνει και το χαϊβάνι δεν ήξερε που πάνε τα 3, αυτός ο καραγκιόζης λογικά τώρα θα είναι κάπου εκεί έξω και θα δηλώνει τα ίδια προσόντα με εμένα...

Τέλος πάντων το να είσαι αυτοδίδακτος δεν είναι κακό, κακό είναι να είσαι ημιμαθής και ηλίθιος.

Το πρόβλημα γενικά δεν είναι στην αγγελία, είναι σε αυτούς που θα απαντήσουν στην αγγελία, και πες οκ το παλικάρι το παίρνει ένας επιγραφοποιός για να βοηθά στο μαγαζί, οκ δεν τρέχει τίποτα.
Αλλά όποιος τον πάρει για κάτι σοβαρό χωρίς να βεβαιωθεί για το πόσα πράγματα ξέρει τότε η δουλειά που θα παραλάβει για 5-10€ (και εγώ δε ξέρω πόσο μπορεί να το σκοτώσουν το πράμα) θα είναι ακριβώς αυτό.
Δουλειά των 5-10€ και εγώ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να πουλήσω την δική μου δουλειά ακριβότερα όταν μπορώ να την δείχνω και να πείθω ότι είναι καλύτερη.

Γνώμη μου φυσικά :P
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων