Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Re: Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 17.04.11, 7:36 pm

pagou έγραψε:
nitro912gr έγραψε:Δεν υπάρχει ταλέντο, μόνο σκληρή δουλειά.

Χωρις ταλεντο δεν γινεται τιποτα, αλλα και χωρις σκληρη δουλεια δεν γινεται τιποτα.

90% σκληρή δουλειά και 10% ταλέντο, με λίγο αλάτι και πιπέρι είμαστε έτοιμοι :P
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 17.04.11, 9:15 pm

odys03 έγραψε:Oπότε ξαναγράφω:

Θα πηγαίνατε σε μη πτυχιούχο γιατρό;

Έχεις δει πολλούς να πεθαίνουν από κακοσχεδιασμένη αφίσα? :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 18.04.11, 8:43 am

notis έγραψε:
odys03 έγραψε:Oπότε ξαναγράφω:

Θα πηγαίνατε σε μη πτυχιούχο γιατρό;

Έχεις δει πολλούς να πεθαίνουν από κακοσχεδιασμένη αφίσα? :P

εχω δει να πεθαινουν οι πωλησεις τους;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 18.04.11, 10:39 am

pagou έγραψε:εχω δει να πεθαινουν οι πωλησεις τους;

Άστο φίλε και πάλιωσε η καραμέλα!
Η αλήθεια είναι πως ο απλός κόσμος χέστηκε για τον σχεδιασμό, ενδιαφέρεται για την πληροφορία! Μιλάω για μικρές εκδηλώσεις, για σουβλακο-πιτσο-φυλλάδια και γενικά για την μεγάλη πλειοψηφία των γραφιστικών εφαρμογών όταν εξαιρέσουμε τις μεγάλες πολυεθνικές, την TV, τον τύπο κλπ.

Δεν λέω πως καλώς συμβαίνει, αλλά και ο στρουθοκαμηλισμός δεν βοηθάει.
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 18.04.11, 11:26 am

ειλικρινά τωρα, περιμενες να μαντεψω τι εννοουσες;
εαν το ηξερα θα σου ελεγα, οτι, αρνουνται να πληρωσουν :
1) γιατι δεν καταλαβαινουν την αξια της σωστης διαφημισης.
2) διοτι εκμεταλλευόμενοι το 1 διάφοροι ανεκδιήγητοι πουλανε χαρτι και χαριζουν τη μακετα, ( φυσικα και τα 2 αθλιας ποιοτητας), με αποτελεσμα να μην αποδιδει η προσπαθεια και οι τυχον πελατες εκτος απο το να εχουν πληρωσει για να δυσφημιστούν, εχουν εκπαιδευτει στη λογικη: [b]ποσο η χιλιαδα μανιτσα[/b], με αποτελασμα να μπαινουν πιο βαθια στο λακκο, με τα ιδια τα χερακια τους.

-ολοι ενδιαφερονται για την πληροφορια. Η παρουσιαση της, επηρεαζει σημαντικα τις πωλησεις. Αυτο εδειξαν, σαφεστατα τα κερδη και οι μελετες αλλιως η διαφημηση θα ηταν ενας ταλαίπωρος που φοραγε μια ταμπελα με γραμματα απο λαδομπογια και εκοβε βολτες μεθυσμενος και οταν τον επαιρνε ο υπνος σε καμια παγκακι στη πλατεια θα του εδιναν και μπονους.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 18.04.11, 1:19 pm

Δεν διαφωνώ σε αυτό, απλά η ελληνική πραγματικότητα και δη τώρα με την κρίση, δεν καταλαβαίνει ούτε από μελέτες ούτε από πορίσματα.
Και υπ' αυτές τις συνθήκες να συγκρίνουμε το πτυχίο του γιατρού με του γραφίστα, είναι αν μη τι άλλο κωμικοτραγικό.

Όταν εγώ κάθομαι να βγάλω ένα καλό αποτέλεσμα για site πελάτου μου και τελικά αυτός μου το συγκρίνει με το κάθε τυχάρπαστο site επιπέδου Geocities με gifάκια που χωροπηδάνε, ή μόλις δει λίγο padding (να αναπνεύσει το έρημο το header) να αρχίσει τα "κάνε πιο μεγάλο το logo, έχει χώρο...", sorry αλλά φτάνεις στο "οκ παραδίνομαι"!
Και δεν είναι εξαιρέσεις αυτοί, είναι σχεδόν ο κανόνας.
Τώρα τελευταία για να ανταγωνιστώ τις ξεφτίλες τιμές των αλεξιπτωτιστών, έχω σταματήσει να μιλάω για το πόσο σημαντική είναι η εμφάνιση του layout στις πωλήσεις και άρχισα να τονίζω θεματα usability που αποδεικνύονται πιο εύκολα στην σύγκριση. Ειδικά όταν του πεις πως σε αυτό το σημείο (του περιγράφεις κάτι), ο επισκέπτης σου έχει πει "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ", έχει θετικό αποτέλεσμα πίστεψε με :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό unholy » 18.04.11, 2:58 pm

Αν και δεν δουλεύω και πολλά χρόνια σαν ελεύθερος επαγγελματίας, έχω αρχίσει σιγά σιγά να συνηθίζω στην ιδέα ότι οι ανταγωνιστές μου δεν είναι μόνο αυτοί που έχουν σπουδάζει γραφιστική είτε σε κάποια αξιόλογη σχολή, είτε της πλάκας, αλλά και αυτοί που έχουν σπουδάσει ένα συγγενικό επάγγελμα όπως διακοσμητές, φωτογράφοι, αρχιτέκτονες, εικαστικοί, web designers, τυπογράφοι και τέλος οι αυτοδίδακτοι και ακόμη χειρότερα οι αεριτζίδες! Ανεξάρτητα του πόσο καλοί είναι όλοι οι υπόλοιποι (που φαντάζομαι όλοι εδώ μέσα πιστεύουν ότι σαν μέσος όρος αυτοί που έχουν σπουδάσει το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι καλύτεροι), όταν έχεις κάνει χρόνια σπουδών και έχεις χύσει πολύ ιδρώτα για να βγάλεις την σχολή, όταν έχεις ξοδέψει γι' αυτό τον σκοπό χιλιάδες ευρώ (χρήματα που θα μπορούσαν να ανοίξουν μια επιχείρηση πιθανώς) και όταν έχεις ξοδέψει τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου σκυμμένος πάνω από έναν υπολογιστή ή ένα block ακουαρέλας και βλέπεις τον άλλο που μέχρι χτες έκανε δουλειές του "ποδαριού" ή τα έξυνε ή έκανε κάτι τελείως διαφορετικό, να σε προσπερνάει στη στροφή, ε συγνώμη αλλά μη περιμένετε να ακούσετε "όλοι οι καλοί χωράνε", ή "δεν έχουν σημασία τα πτυχία" ή "αν έχεις ταλέντο, όλα τ' άλλα περισσεύουν" κ.α. Τουλάχιστον δεν θα είσαι ειλικρινής εκτός και αν είσαι, οπότε πείτε μου να φέρω το φωτοστέφανο!
Όσο για το ταλέντο... απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Όλα τα χαρακτηριστικά μας είναι επίκτητα, τουλάχιστον αυτή η άποψη κυριαρχεί τα τελευταία χρόνια. Με λίγα λόγια, καλός γραφίστας, καλλιτέχνης ή οτιδήποτε άλλο γίνεσαι, δεν γεννιέσαι. Και πως γίνεσαι; Μα φυσικά μέσα από την παιδεία και την σπουδή. Να μη το συνεχίσω, ξέρετε που το πάω...
Βέβαια όλο αυτό το θέμα των "μη γραφιστών" γραφιστών δεν θα υπήρχε, αν υπήρχε παιδεία. Αυτή τη φορά μιλάω για την ελληνική κοινωνία που σε θέματα τέχνης και πολιτισμού είναι μορφωμένη όσο και ένας ορεσίβιος τσοπάνης! Τα καλλιτεχνικά σαν μάθημα στα σχολεία είναι σχεδόν ανύπαρκτα και όπου υπάρχουν είναι η ώρα του παιδιού! Συν την κακή νοοτροπία του Ελληναρά, που σαν νοοτροπία στην ουσία είναι η αντανάκλαση της έλλειψης καλλιτεχνικής παιδείας και πολιτισμού. Ακόμη και οι γραφίστες δεν είναι στο επίπεδο που θα μπορούσαν να είναι επειδή δεν έχουν πάρει την σωστή παιδεία από μικροί, αλλά ασχολήθηκαν αργότερα μόνοι τους, με λίγες εξαιρέσεις όπου οι γονείς φρόντισαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για την διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους πάνω στο αντικείμενο). Μπορείς λοιπόν να πεις ότι σε λίγο καιρό (λέμε τώρα) θα περάσει η κρίση και θα βελτιωθούν τα οικονομικά μας, μπορείς να πεις ότι σε λίγο καιρό η γραφιστική δεν θα είναι τόσο της μόδας και θα μειωθούν οι "παρείσακτοι", αλλά και οι πτυχιούχοι συνάδελφοι, μπορείς να πεις ότι σε λίγο καιρό θα επιβιώσουν οι καλύτεροι ή οι εξυπνότεροι, αυτό που σίγουρα όμως δεν μπορείς να πεις είναι ότι σε λίγο καιρό η ελληνική κοινωνία και πιο συγκεκριμένα οι πελάτες μας, θα αποκτήσουν παιδεία! Η πλειοψηφία των πελατών θα εξακολουθεί να μην μπορεί να διακρίνει το ποιοτικό και κυρίως το σωστό design, αλλά και οι αποδέκτες της διαφήμισης θα εξακολουθούν να αδιαφορούν γι' αυτό! Αυτό δεν θα αλλάξει αν δεν γίνει κάτι! Σκέφτομαι μερικές φορές, ότι σαν κοινότητα ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να διαφημίζουμε το επάγγελμά μας, προσπαθώντας να κάνουμε γνωστό τι ακριβώς κάνουμε (κάτι που απ' ότι έχω καταλάβει δεν γνωρίζει και ένα μέρος της κοινότητας!), όχι γενικά και αόριστα και να προβάλουμε τις διαφορές ανάμεσα στο ποιοτικό design και μη, αλλά και τον τρόπο που επηρεάζει τον πελάτη. Αν π.χ. η ΕΓΕ είχε μεγαλύτερη απήχηση, θα μπορούσαν τα μέλη της να δώσουν ένα μικρό ποσό για να διαφημίσουμε τον κλάδο μας. Θα μπορούσαν να γίνουν διαφημίσεις όπως π.χ. να πάρουμε μια κακοσχεδιασμένη αφίσα και να την βάλουμε δίπλα σε μια καλοσχεδιασμένη για να είναι εμφανής η διαφορά στην ποιότητα. Ποιο μάγκες δηλαδή είναι οι "μόδιστροι" (καλά αυτό αποκλείεται :P), ή μήπως η κοινωνία έχει ανάγκη από designάτα ρούχα, αλλά όχι από designάτες κάρτες, αφίσες, φυλλάδια, κτλ
p.s. συγνώμη για το μέγεθος του post και τα "άσχετα" στο τέλος, αλλά αφού μου ήρθαν εκείνη την ώρα, αν δεν τα έγραφα θα τα ξεχνούσα :shifty
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 18.04.11, 3:10 pm

Ταλέντο στη γραφιστική είναι η ικανότητα που έχουν ορισμένοι να γεννούν πρωτότυπες έξυπνες ιδέες και να τις υλοποιούν, "δουλειά" είναι η διαδικασία που χρειάζεται λιγότερο η περισσότερο από τους υπόλοιπους για να τους μιμηθούν η να τους αντιγράψουν...

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό theMouth » 18.04.11, 3:14 pm

pagou έγραψε:ειλικρινά τωρα, περιμενες να μαντεψω τι εννοουσες;
εαν το ηξερα θα σου ελεγα, οτι, αρνουνται να πληρωσουν :
1) γιατι δεν καταλαβαινουν την αξια της σωστης διαφημισης.
2) διοτι εκμεταλλευόμενοι το 1 διάφοροι ανεκδιήγητοι πουλανε χαρτι και χαριζουν τη μακετα, ( φυσικα και τα 2 αθλιας ποιοτητας), με αποτελεσμα να μην αποδιδει η προσπαθεια και οι τυχον πελατες εκτος απο το να εχουν πληρωσει για να δυσφημιστούν, εχουν εκπαιδευτει στη λογικη: ποσο η χιλιαδα μανιτσα, με αποτελασμα να μπαινουν πιο βαθια στο λακκο, με τα ιδια τα χερακια τους.

-ολοι ενδιαφερονται για την πληροφορια. Η παρουσιαση της, επηρεαζει σημαντικα τις πωλησεις. Αυτο εδειξαν, σαφεστατα τα κερδη και οι μελετες αλλιως η διαφημηση θα ηταν ενας ταλαίπωρος που φοραγε μια ταμπελα με γραμματα απο λαδομπογια και εκοβε βολτες μεθυσμενος και οταν τον επαιρνε ο υπνος σε καμια παγκακι στη πλατεια θα του εδιναν και μπονους.

+1, οι περισσότεροι είναι τόσο στόκοι που δεν πρόκειται να καταλάβουν τη σημασία του σχεδιασμού
Mouth of war!
[ illustrate! illustrate! grab your pen and don't be late! ]
http://www.illustration.gr
http://www.thefilthyshow.com
-------------------------------------
http://www.graphicdesign.gr
Άβαταρ μέλους
theMouth
Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 18.04.11, 3:18 pm

unholy έγραψε:Αν και δεν δουλεύω και πολλά χρόνια σαν ελεύθερος επαγγελματίας, έχω αρχίσει σιγά σιγά να συνηθίζω στην ιδέα ότι οι ανταγωνιστές μου δεν είναι μόνο αυτοί που έχουν σπουδάζει γραφιστική είτε σε κάποια αξιόλογη σχολή, είτε της πλάκας, αλλά και αυτοί που έχουν σπουδάσει ένα συγγενικό επάγγελμα όπως διακοσμητές, φωτογράφοι, αρχιτέκτονες, εικαστικοί, web designers, τυπογράφοι και τέλος οι αυτοδίδακτοι και ακόμη χειρότερα οι αεριτζίδες! Ανεξάρτητα του πόσο καλοί είναι όλοι οι υπόλοιποι (που φαντάζομαι όλοι εδώ μέσα πιστεύουν ότι σαν μέσος όρος αυτοί που έχουν σπουδάσει το συγκεκριμένο αντικείμενο είναι καλύτεροι), όταν έχεις κάνει χρόνια σπουδών και έχεις χύσει πολύ ιδρώτα για να βγάλεις την σχολή, όταν έχεις ξοδέψει γι' αυτό τον σκοπό χιλιάδες ευρώ (χρήματα που θα μπορούσαν να ανοίξουν μια επιχείρηση πιθανώς) και όταν έχεις ξοδέψει τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου σκυμμένος πάνω από έναν υπολογιστή ή ένα block ακουαρέλας και βλέπεις τον άλλο που μέχρι χτες έκανε δουλειές του "ποδαριού" ή τα έξυνε ή έκανε κάτι τελείως διαφορετικό, να σε προσπερνάει στη στροφή, ε συγνώμη αλλά μη περιμένετε να ακούσετε "όλοι οι καλοί χωράνε", ή "δεν έχουν σημασία τα πτυχία" ή "αν έχεις ταλέντο, όλα τ' άλλα περισσεύουν" κ.α. Τουλάχιστον δεν θα είσαι ειλικρινής εκτός και αν είσαι, οπότε πείτε μου να φέρω το φωτοστέφανο!
Όσο για το ταλέντο... απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Όλα τα χαρακτηριστικά μας είναι επίκτητα, τουλάχιστον αυτή η άποψη κυριαρχεί τα τελευταία χρόνια. Με λίγα λόγια, καλός γραφίστας, καλλιτέχνης ή οτιδήποτε άλλο γίνεσαι, δεν γεννιέσαι. Και πως γίνεσαι; Μα φυσικά μέσα από την παιδεία και την σπουδή. Να μη το συνεχίσω, ξέρετε που το πάω...
Βέβαια όλο αυτό το θέμα των "μη γραφιστών" γραφιστών δεν θα υπήρχε, αν υπήρχε παιδεία. Αυτή τη φορά μιλάω για την ελληνική κοινωνία που σε θέματα τέχνης και πολιτισμού είναι μορφωμένη όσο και ένας ορεσίβιος τσοπάνης! Τα καλλιτεχνικά σαν μάθημα στα σχολεία είναι σχεδόν ανύπαρκτα και όπου υπάρχουν είναι η ώρα του παιδιού! Συν την κακή νοοτροπία του Ελληναρά, που σαν νοοτροπία στην ουσία είναι η αντανάκλαση της έλλειψης καλλιτεχνικής παιδείας και πολιτισμού. Ακόμη και οι γραφίστες δεν είναι στο επίπεδο που θα μπορούσαν να είναι επειδή δεν έχουν πάρει την σωστή παιδεία από μικροί, αλλά ασχολήθηκαν αργότερα μόνοι τους, με λίγες εξαιρέσεις όπου οι γονείς φρόντισαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για την διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους πάνω στο αντικείμενο). Μπορείς λοιπόν να πεις ότι σε λίγο καιρό (λέμε τώρα) θα περάσει η κρίση και θα βελτιωθούν τα οικονομικά μας, μπορείς να πεις ότι σε λίγο καιρό η γραφιστική δεν θα είναι τόσο της μόδας και θα μειωθούν οι "παρείσακτοι", αλλά και οι πτυχιούχοι συνάδελφοι, μπορείς να πεις ότι σε λίγο καιρό θα επιβιώσουν οι καλύτεροι ή οι εξυπνότεροι, αυτό που σίγουρα όμως δεν μπορείς να πεις είναι ότι σε λίγο καιρό η ελληνική κοινωνία και πιο συγκεκριμένα οι πελάτες μας, θα αποκτήσουν παιδεία! Η πλειοψηφία των πελατών θα εξακολουθεί να μην μπορεί να διακρίνει το ποιοτικό και κυρίως το σωστό design, αλλά και οι αποδέκτες της διαφήμισης θα εξακολουθούν να αδιαφορούν γι' αυτό! Αυτό δεν θα αλλάξει αν δεν γίνει κάτι! Σκέφτομαι μερικές φορές, ότι σαν κοινότητα ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να διαφημίζουμε το επάγγελμά μας, προσπαθώντας να κάνουμε γνωστό τι ακριβώς κάνουμε (κάτι που απ' ότι έχω καταλάβει δεν γνωρίζει και ένα μέρος της κοινότητας!), όχι γενικά και αόριστα και να προβάλουμε τις διαφορές ανάμεσα στο ποιοτικό design και μη, αλλά και τον τρόπο που επηρεάζει τον πελάτη. Αν π.χ. η ΕΓΕ είχε μεγαλύτερη απήχηση, θα μπορούσαν τα μέλη της να δώσουν ένα μικρό ποσό για να διαφημίσουμε τον κλάδο μας. Θα μπορούσαν να γίνουν διαφημίσεις όπως π.χ. να πάρουμε μια κακοσχεδιασμένη αφίσα και να την βάλουμε δίπλα σε μια καλοσχεδιασμένη για να είναι εμφανής η διαφορά στην ποιότητα. Ποιο μάγκες δηλαδή είναι οι "μόδιστροι" (καλά αυτό αποκλείεται ), ή μήπως η κοινωνία έχει ανάγκη από designάτα ρούχα, αλλά όχι από designάτες κάρτες, αφίσες, φυλλάδια, κτλ
p.s. συγνώμη για το μέγεθος του post και τα "άσχετα" στο τέλος, αλλά αφού μου ήρθαν εκείνη την ώρα, αν δεν τα έγραφα θα τα ξεχνούσα

+1 σε όλα εκτός από το σημείο με το ταλέντο.
Έχω δει ταλέντα σε πολλούς τομείς πέρα από γραφιστική καθώς και σε αυτή (ανθρώπους με άστρο όπως θες πες το)

Απλά να προσθέσω κάτι.
Για μένα βασικό είναι όταν φεύγει ο πελάτης από το γραφείο να ξέρω ότι έχω δώσει το 100% για ένα αποτέλεσμα που θα ικανοποιεί εμένα και αυτόν. ΔΕΝ θα κάνω κάτι κακόγουστο για την δική του τέρψη και αν επιμένει απλά αποσύρομαι από την συγκεκριμένη δουλειά. Αυτό με βοηθάει να κοιμάμαι τα βράδια... :)
Αν παρόλα αυτά θέλει κάτι τέτοιο σώνει και ντε τον κατευθύνω σε κάποιον ανάλογο "συνάδελφο" - αυτοδίδακτο - ημιμαθή που τα κάνει όλα και δώρο χαρτοπετσέτες με το λογότυπο στο τέλος.
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 18.04.11, 3:29 pm

unholy έγραψε: Σκέφτομαι μερικές φορές, ότι σαν κοινότητα ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να διαφημίζουμε το επάγγελμά μας, προσπαθώντας να κάνουμε γνωστό τι ακριβώς κάνουμε (κάτι που απ' ότι έχω καταλάβει δεν γνωρίζει και ένα μέρος της κοινότητας!), όχι γενικά και αόριστα και να προβάλουμε τις διαφορές ανάμεσα στο ποιοτικό design και μη, αλλά και τον τρόπο που επηρεάζει τον πελάτη.
Αν π.χ. η ΕΓΕ είχε μεγαλύτερη απήχηση, θα μπορούσαν τα μέλη της να δώσουν ένα μικρό ποσό για να διαφημίσουμε τον κλάδο μας. Θα μπορούσαν να γίνουν διαφημίσεις όπως π.χ. να πάρουμε μια κακοσχεδιασμένη αφίσα και να την βάλουμε δίπλα σε μια καλοσχεδιασμένη για να είναι εμφανής η διαφορά στην ποιότητα. Ποιο μάγκες δηλαδή είναι οι "μόδιστροι" (καλά αυτό αποκλείεται :P), ή μήπως η κοινωνία έχει ανάγκη από designάτα ρούχα, αλλά όχι από designάτες κάρτες, αφίσες, φυλλάδια, κτλ
p.s. συγνώμη για το μέγεθος του post και τα "άσχετα" στο τέλος, αλλά αφού μου ήρθαν εκείνη την ώρα, αν δεν τα έγραφα θα τα ξεχνούσα :shifty

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και εγώ, βασικά μπορούμε να αρχίσουμε να το κάνουμε και τώρα, σαν "κίνημα" συμφωνώντας όλοι στο τι θέλουμε και πως να το δείξουμε στον κόσμο, να φτιάξουμε ένα μικρό site (αφού εμείς τα φτιάχνουμε θα μας στοιχίσει μόνο σε χρόνο άλλωστε) όπου θα επεξηγεί κάποια πράγματα προσπαθώντας να δώσει τουλάχιστον το έναυσμα στους ανθρώπους που το διαβάσουν, για το τι κάνουμε και τι πληρώνουν.
Να καταλάβουν ότι δε ζωγραφίζουμε κάτι όμορφο αλλά σχεδιάζουμε κάτι που απώτερο σκοπό έχει να προβάλει ένα μήνυμα με όμορφο και έξυπνο τρόπο.

Μετά μπορούμε με ένα κομψό banner να το διαφημίσουμε για αρχή στις σελίδες μας και αν θέλει και μπορεί η Ε.Γ.Ε. (δυστυχώς δεν είμαι μέλος ακόμα, θα μπω στρατό τώρα οπότε έχω βάλει τα πάντα σε pause, Ε.Γ.Ε., έναρξη τα πάντα) να το προωθήσει και αυτή τόσο στα μέλη της (που δεν είναι απαραίτητα μέλη και εδώ) όσο και σε άλλες σελίδες αν αυτό είναι δυνατόν.

(Θα πει κανείς ότι αν όμως κάνει κάτι τέτοιο η Ε.Γ.Ε. θα δώσει κάποια φράγκα, από τις συνδρομές των μελών, αλλά αυτό θα ωφελήσει ακόμα και όσους δεν είναι μέλη. Όμως μια τέτοια κίνηση δε θα ήταν καλή διαφήμιση για να δουν και άλλοι ότι υπάρχει ένας καλός λόγος να γίνεις μέλος στην Ε.Γ.Ε.;
Δε θα καταλάβουν περισσότεροι ότι αν τώρα κάνει αυτό η ένωση, όσο περισσότεροι αρχίσουν να γίνονται μέλη θα μπορούσε να φτάσει μια τέτοια καμπάνια να μεγαλώσει αρκετά και να καλύψει όλα τα μέσα ενημέρωσης!
Τα λέω στον αέρα αυτά τώρα, αλλά θα ήθελα να τα κουβεντιάσω και στο μέλλον εντός της Ε.Γ.Ε., ουσιαστικά και ενεργά. Απλά τα αναφέρω εδώ ως τροφή για σκέψη).
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 18.04.11, 3:30 pm

Αυτό που ήθελα να πω για το ταλέντο, αν δεν έγινε κατανοητό, είναι ότι το ταλέντο φτιάχνεται, δεν γεννιέσαι με αυτό. Το "χτίσιμο" του ανθρώπου ξεκινάει από την στιγμή που βρίσκεται στην κοιλιά της μάνας του. Αν δεν υπήρχε η επιρροή του περιβάλλοντος και η διαδικασία της μάθησης, τότε ο άνθρωπος όσο και μεγάλο "φυσικό" ταλέντο να ήταν, στην καλύτερη περίπτωση θα έφτιαχνε τοιχογραφίες σε σπηλιές ;)
EDIT: Χαίρομαι που αρέσει η ιδέα μου για την αυτοπροβολή μας. Καλό θα ήταν σαν αρχή να γίνει ένα ξεχωριστό topic, γι' αυτό :)
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 18.04.11, 4:05 pm

unholy έγραψε:Αυτό που ήθελα να πω για το ταλέντο, αν δεν έγινε κατανοητό, είναι ότι το ταλέντο φτιάχνεται, δεν γεννιέσαι με αυτό. Το "χτίσιμο" του ανθρώπου ξεκινάει από την στιγμή που βρίσκεται στην κοιλιά της μάνας του. Αν δεν υπήρχε η επιρροή του περιβάλλοντος και η διαδικασία της μάθησης, τότε ο άνθρωπος όσο και μεγάλο "φυσικό" ταλέντο να ήταν, στην καλύτερη περίπτωση θα έφτιαχνε τοιχογραφίες σε σπηλιές ;)
EDIT: Χαίρομαι που αρέσει η ιδέα μου για την αυτοπροβολή μας. Καλό θα ήταν σαν αρχή να γίνει ένα ξεχωριστό topic, γι' αυτό :)

Ακριβώς το αντίθετο είναι το ταλέντο, γεννιέσαι με αυτό, δεν είναι επίκτητο, είναι αυτό που στα Ελληνικά αποκαλούμε χάρισμα. Είναι η χροιά και το μέταλλο σε μια φωνή, η ικανότητα να αντιλαμβάνεσαι τη μουσική, τα χρώματα, τους αριθμούς, η οτιδήποτε που κάποιος ξεχωρίζει σε κάτι χωρίς να το έχει διδαχτεί η σπουδάσει η προπονηθεί σε αυτό.
Βέβαια αν αυτό το ταλέντο δεν καλιεργηθεί σίγουρα δε θα προχωρήσει όπως και ένας ατάλαντος όσο και αν δουλέψει δε θα φτάσει το επίπεδο ενός ταλαντούχου που έχει δουλέψει το ταλέντο του.
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 19.04.11, 3:34 pm

notis έγραψε:
pagou έγραψε:εχω δει να πεθαινουν οι πωλησεις τους;

Άστο φίλε και πάλιωσε η καραμέλα!
Η αλήθεια είναι πως ο απλός κόσμος χέστηκε για τον σχεδιασμό, ενδιαφέρεται για την πληροφορία! Μιλάω για μικρές εκδηλώσεις, για σουβλακο-πιτσο-φυλλάδια και γενικά για την μεγάλη πλειοψηφία των γραφιστικών εφαρμογών όταν εξαιρέσουμε τις μεγάλες πολυεθνικές, την TV, τον τύπο κλπ.

Δεν λέω πως καλώς συμβαίνει, αλλά και ο στρουθοκαμηλισμός δεν βοηθάει.

:?:
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.04.11, 4:33 pm

Διαφωνείς κάπου tzertzis?
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 19.04.11, 4:38 pm

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως η παρουσίαση δεν παίζει ρόλο παρά μόνο η πληροφορία, για τις μικρές επιχειρήσεις.
Αν κατάλαβα καλά, ναι, διαφωνώ.
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.04.11, 6:57 pm

χαχα όχι!
Λέω πως αυτό πιστεύει η πλειοψηφία των πελατών (και τονίζω πως κακώς).
Αλλά να στρουθοκαμηλίζουμε και να υποκρινόμαστε πως δεν συμβαίνει αυτό, δεν είναι η λύση!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 19.04.11, 7:14 pm

διαφώνησες με pagou και λες την αναφορά της πτώσης των πωλήσεων καραμέλα,
γι αυτό..

τέλος πάντων, μάλλον συμφωνούμε
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.04.11, 8:57 pm

Στην καραμέλα επιμένω!
Όταν ο πολύς κόσμος δεν δίνει σημασία στον σχεδιασμό αλλά μόνο στην πληροφορία (για την ακρίβεια στο ζουμί - λέγε με χαμηλή τιμή), όχι δεν επηρεάζονται οι πωλήσεις.
Πως να το κάνουμε δηλαδή?
Να σας χαϊδεύουμε τα αυτιά γιατί είστε ευαίσθητη ράτσα οι γραφίστες? :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 20.04.11, 11:04 am

notis έγραψε:Στην καραμέλα επιμένω!
Όταν ο πολύς κόσμος δεν δίνει σημασία στον σχεδιασμό αλλά μόνο στην πληροφορία (για την ακρίβεια στο ζουμί - λέγε με χαμηλή τιμή), όχι δεν επηρεάζονται οι πωλήσεις.
Πως να το κάνουμε δηλαδή?
Να σας χαϊδεύουμε τα αυτιά γιατί είστε ευαίσθητη ράτσα οι γραφίστες? :P

Εγω έχω μια ερώτηση.

Αν πάρεις ένα template από το internet και το "κοτσάρεις" (διότι περί αυτού πρόκειται) κατά τέτοιο τρόπο επάνω στην πληροφορία σου (content), ώστε να θέλεις 15 κλικ για να βρεις αυτό που ψάχνεις τότε δεν κάνει κακό στον πελάτη σου; Δεν θα φεύγουν όλοι από τη σελίδα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα;

Εάν σχεδιάσεις μια αφίσα και βάλεις το κεντρικό θέμα της με 9άρια στο κάτω μέρος, τότε ποιος θα πατήσει στην εκδήλωση;

Αυτά design δεν είναι;
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων