Πνευματικά δικαιώματα κώδικα ιστοσελίδας

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Πνευματικά δικαιώματα κώδικα ιστοσελίδας

Δημοσίευσηαπό deinan » 17.06.14, 11:03 am

Παιδιά, έχω φτιάξει ένα wordpress site για έναν πελάτη, κατόπιν υπογραφής συμφωνητικού βασισμένου στο contract killer με συγκεκριμμένη παράγραφο που λέει το εξής:

Σε εμάς ανήκει ο κώδικας των αρχείων HTML, PHP, JAVASCRIPT και CSS και σας παρέχουμε την
άδεια να τα χρησιμοποιήσετε μόνο σε αυτό το έργο. Δεν αποκτάτε κανένα δικαίωμα πνευματικής
ιδιοκτησίας στο υλικό που ανήκει σε εμάς ή σε κάποιον τρίτο.

Σήμερα ο πελάτης ζητάει να δώσει την ανακατασκευή της ιστοσελίδας σε άλλον επαγγελματία.

Σύμφωνα με αυτό που έχουμε υπογράψει, θα πρέπει για να χρησιμοποιηθεί ο δικός μου κώδικας από άλλον επαγγελματία να αγοραστούν από τον πελάτη τα πνευματικά δικαιώματα.

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος χειρισμού σε αυτήν την περίπτωση;

Αν ο άλλος επαγγελματίας θελήσει να χρησιμοποιήσει τον κώδικά μου όπως και να χει, εφόσον αποκτήσει δικαίωμα πρόσβασης στο cpanel του πελάτη, υπάρχει πραγματικός τρόπος προφύλαξης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
deinan
Member

Re: Πνευματικά δικαιώματα κώδικα ιστοσελίδας

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 17.06.14, 12:07 pm

"Σε εμάς ανήκει ο κώδικας των αρχείων HTML, PHP, JAVASCRIPT και CSS και σας παρέχουμε την άδεια να τα χρησιμοποιήσετε μόνο σε αυτό το έργο".

Μετάφραση: ο πελάτης δεν μπορεί να φτιάξει νέα ιστοσελίδα βασισμένη στον ίδιο κώδικα. Δεν προκύπτει όμως από κάπου ότι ο πελάτης δεν έχει το δικαίωμα να αλλάξει τον κώδικα για την ίδια ιστοσελίδα για την οποία φτιάχτηκε.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό deinan » 17.06.14, 12:11 pm

1. Ο πελάτης δεν ξέρει να γράφει κώδικα.
2. Εγώ ξέρω. Επιπλέον εγώ έχω τα πνευματικά δικαιώματα του κώδικα.
3. Ο πελάτης προσέλαβε άλλον επαγγελματία, όχι εμένα, για να ανακατασκευή.

Ερώτημα:
Ο άλλος επαγγελματίας μπορεί να πάρει τον δικό μου κώδικα και να κάνει ότι θέλει με αυτόν ώς έχει;
deinan
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 17.06.14, 12:30 pm

To νόημα του κειμένου που χρησιμοποιήσες σαν συμβόλαιο είναι τόσο ασαφές που δεν σε καλύπτει, αν έτσι σε βοηθάω να καταλάβεις καλύτερα. Δεν έχει σημασία αν ο πελάτης ξέρει ή δεν ξέρει να γράφει κώδικα, αν το "συμβόλαιο" ήταν να τον δεσμεύει να έχει εσένα ως συνεργάτη εφ' όρου ζωής θα έπρεπε να το αναφέρει ξεκάθαρα με τρόπο που να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Για παράδειγμα: "Σε εμάς ανήκει ο κώδικας των αρχείων HTML, PHP, JAVASCRIPT και CSS και σας παρέχουμε την άδεια να τα χρησιμοποιήσετε μόνο σε αυτό το έργο. Δεν αποκτάτε κανένα δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας στο υλικό που ανήκει σε εμάς ή σε κάποιον τρίτο, όπως επίσης δεν αποκτάτε και κανένα δικαίωμα για οποιοδήποτε αλλαγή ή τροποποίηση του υλικού αυτού από εσάς ή από κάποιον τρίτο χωρίς την προηγούμενη συγκατάθεσή μας".
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 17.06.14, 5:45 pm

αν τον χρησιμοποιήσει στο ίδιο έργο με άλλον επαγγελματία αλλά δηλώσει ότι εσείς τον έχετε κατασκευάσει δεν είναι παράνομο σύμφωνα με το κείμενο που έχετε συντάξει
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό CreationP » 23.05.15, 5:50 pm

Καταρχήν να τα πάρουμε από την αρχή....

Λες πως έφτιαξες Wordpress αλλά ο κώδικας του site είναι δικός σου. Υπάρχει αλήθεια λόγος να συνεχίσω;;;
CreationP
Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων