ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό ASHdr » 10.06.16, 5:33 pm

Καλησπέρα και από εμένα, πρώτη φορά στο FORUM το οποίο βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Ειμαι freelancer και πρόσφατα έκανα μακέτες σε κάποιον Χρ. Στ. ο οποίος πήρε τις μακέτες και έφυγε, άρχισα να ψάχνω για αυτόν και έμαθα ότι ο τύπος έχει φεσώσει την μισή Αθήνα (μακετίστες και τυπογραφεία). Μήπως θα ήταν σωστό να κάνουμε μια ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ με κάτι τέτοιους τύπους ώστε να προστατευθούν οι υπόλοιποι?????????????????????????
ASHdr
Member

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 28.06.16, 10:55 am

Τι σημαίνει «πήρε τις μακέτες και έφυγε»; Αυτές τις μακέτες τις χρησιμοποίησε για εμπορικό σκοπό; Αν ναι, μπορείς να κινηθείς νομικά. Αν όχι και απλώς σου έμεινε η πικρή γεύση της απόρριψης, τσάμπα ψάχνεσαι.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό elorant » 28.06.16, 6:56 pm

Να κάνουμε μια μαύρη λίστα και μετά να ξοδέψουμε καμιά εκατοστή χιλιάδες σε δικηγόρους για να γλυτώσουμε τη φυλακή από τις μηνύσεις που θα φάμε με το κιλό.
elorant
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 08.09.16, 10:50 am

Οι απατεώνες ειναι αυτοί με το περισσότερο θράσος και πρώτοι καταφεύγουν στην επίθεση και τις απειλές για μηνύσεις.
Η μαύρη λιστα είναι σύμφωνα με το νόμο "συκοφαντική δυσφήμηση", και για αυτό δεν μπορεί να αναρτηθεί δημόσια.
Αν και πολύ προσεκτικός, μου έχουν τύχει δυο περιστατικά. Μια που έστειλα μια δουλειά για ετικετεζα σε τυπογραφείο στην Κρήτη, εκ των υστέρων απεδείχθη οτι το τυπογραφείο δεν ειχε δυνατότητα/πρόθεση να τηρήσει τις προδιαγραφές που είχαμε συμφωνήσει, και μου έφαγαν την προκαταβολή, απειλώντας και εκβιάζοντας τον τυπογράφο που ανέλαβε την δουλειά μετα απο αυτούς για βλάβες.
Η άλλη ηταν πάλι με ετικέτα αλλα Αθήνα, με εναν αρκετά γνωστό τυπογράφο ψηφιακών εκτυπώσεων, που ενω είχαμε συμφωνήσει αυτοκόλλητο βινύλιο τύπωσαν σε ματ "χασαπόχαρτο" και δήλωσαν οτι δεν είναι απόλυτα δεσμευτικές οι προδιαγραφές, και οτι παίζει ρολο το stock χαρτιου που έχουν.
Γενικα αν είναι να στην κάνουν χλωμά τα πράγματα. Δεν θα τρέξει κανείς στα δικαστήρια 4-5 χρόνια για 300-400 ευρο, και σε αυτο πατάνε αυτα τα λαμογια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 11.09.16, 8:05 am

Ακομα και για μεγαλυτερα ποσα ειναι δυσκολο να πας δικαστικως. Ας πουμε οτι εχασες 5000€.
Κινησαι νομικα και σου κοστιζει 1.000€ συνολικα και ανακαλυπτεις οτι δεν υπαρχει περουσια για να διεκδικησεις τα χρηματα σου ή εισαι ο 17ος στην σειρα.
Καταφερες να χασεις πολυτιμο χρονο, +1000€ και να κερδισεις φοβερο εκνευρισμο επι μακρο.

Μονη λυση ειναι η εξης: Συμβολαιο +40% προκαταβολη + 30% με την εγκριση + 30€ για την παραλαβη.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 03.01.17, 10:19 am

Κατι που ετυχε πρόσφατα λιγο κωμικοτραγικό...παλι...

Πελάτης που του σχεδίασα λογότυπο, έντυπα, καταλόγους, flyers και πολλά άλλα... το 2015 και 2016 για το ξενοδοχείο του και την καφετέρια του στον Αγιο Δημήτριο παίρνει τηλέφωνο και ζητάει ανοικτά αρχεία απο τα έντυπα που κάναμε γιατι θελει να φτιάξει καινούργια μόνος του. Μόνος του σημαίνει να βάλει τους καημένους που έχει στο γραφείο του να τα κάνουν στο Photoshop (!) - αφου το μαθουν...
Εν το μεταξύ ακόμα μου χρωστάει χρήματα απο το 2015 (τα οποία δεν θα δω ποτε στην ζωη μου).

Του λεω δεν γίνεται γιατι καταρχάς δεν ειναι Photoshop, και δεν τα εχω καν πια τα αρχεία ανοικτά (και καλα).

Μετα μου λέει, θέλω νέες κάρτες. Πνίγομαι να τις κάνουμε γιατι μου τελείωσαν! Θέλεις να μου τις φτιάξεις ?
Πολυ ευχαρίστως λεω, αλλα πρώτα τακτοποιούμε το υπόλοιπο απο το 2015, και μετά κατά την παράδοση πληρωμή όλο το ποσό για τις κάρτες (χερι - χερι).
Προσπερνάει την τακτοποίηση του υπολοίπου και συνεχίζει: Δεν δεσμεύομαι όμως. Θέλω πρώτα να τις δω, και αν μου αρέσει η πρόταση πληρώνω, αλλιώς το αφήνουμε.

-Μιλάμε για πελάτη που θέλει 10 ιδέες και 20 αλλαγές σε κάθε ιδέα με το καλημέρα σας-
note-Ο συγκεκριμενος πελάτης στην αρχή της συνεργασίας μας έφερε ενα project για μια φανταστική εταιρία που δεν έκανε ποτέ, και αφου κάναμε κάρτες και λογότυπα αρνήθηκε να πληρώσει λέγοντας: τελικά δεν θα κάνω την εταιρεία !!!!-
anyway
Του λέω, έχουμε κάνει πάρα πολλές δουλειές μαζί, και γνωρίζεις καλά οτι σου αρέσει η δουλειά μου, αλλιώς δεν θα ξαναερχόσουν.
Επιστρέφω στην τακτοποίηση του υπολοίπου : Αλλα αν δεν τακτοποιησουμε το υπόλοιπο, δεν εχει νόημα να συζητάμε για νεα δουλειά.
Τοτε παίζει η ατάκα: Μπορεί να αργούμε αλλά πληρώνουμε, να είσαι σίγουρος για το υπόλοιπο οτι θα τακτοποιηθεί.

Δεν ξανάκουσα κάτι από τον πελάτη.

Ο συγκεκριμενος -όπως και πολλοι άλλοι- εχει την τακτική να αφήνει πάντα χρέος, ώστε να αναγκάζεσαι να αναλαβεις την επόμενη δουλειά μπας και πληρωθείς τα προηγούμενα. Αλλα αυτο σημαίνει οτι παντα θα υπάρχει ενα υπόλοιπο που θα εκκρεμεί, και οτι καποια στιγμη θα χασεις χρήματα.
Στην συγκεκριμένη φάση μάλιστα ήθελε να με φεσώσει extraδακι χαχαχα

Όταν εχει ο άλλος βέβαια ενα κάρο επιχειρήσεις, κανεις ενα risk assessment λες δεν θα μου φαει τα 100 ευρο...αλλα ελα που απο αυτούς ειναι που γίνεται πιο συχνά !
Εχει συμβει και παλιότερα το ίδιο με μια τεράστια μονάδα logistics που ήθελε λογότυπο. Δεν πλήρωσε με την ατακα : σιγα το ποσο, τοσο δίνουμε για να παμε για καφε με τους φιλους μας...ελα όμως που δεν το έδινε το ποσό για πληρωμή στην δουλειά που έκανα (στο τέλος το πήρα φυσικά).

Ετσι κουβέντα να γίνεται.
Το γύρισα στην ζωγραφική και βρήκα την υγειά μου σύντροφοί.
Σκ@#$επάγγελμα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων