ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!

Δημοσίευσηαπό ΕΙΡΗΝΗ » 20.06.07, 12:48 pm

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΟΝΟ 2-3 ΜΗΝΕΣ, Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ?

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ. ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΩΣ. ΤΟ '99 ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ. ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ. ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΝ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΤ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ (ΔΝ ΕΙΧΑΜΕ ΞΑΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ Κ ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΟΥΤΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ... ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΑ 2 ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΆ ΚΑΙ ΠΛΗΡΏΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ, ΣΗΜΕΡΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΜΕ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΦΕΙΛΗ. ΕΞΗΓΗΣΑΜΕ ΟΤΙ ΔΝ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΤΟΥΝ ΕΠΕΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΤΑ 2 ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ, Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥς 2 ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ!!!

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ, ΣΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑΤΑ 7 ΧΡΟΝΩΝ, ΣΥΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ, ΣΥΝ ΣΥΝ ΣΥΝ....

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ?

PLEASE HELP! ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ!

Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ?
ΕΙΡΗΝΗ
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 20.06.07, 12:54 pm

να κανω μια ερωτηση? Τι σχεση εχει με το vcdc το θεμα γιατι αν καταλαβα καλα αφορα κεντρο διασκεδασης...
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Sofaki » 20.06.07, 12:59 pm

joe έγραψε:να κανω μια ερωτηση? Τι σχεση εχει με το vcdc το θεμα γιατι αν καταλαβα καλα αφορα κεντρο διασκεδασης...

Μάλλον θα μπερδεύτηκε με το forum των λογιστών :roll:

anyway, καλά ξεμπερδέματα Ειρήνη :D
η ζωή είναι ωραία...
Άβαταρ μέλους
Sofaki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 20.06.07, 1:14 pm

Αν ο τύπος ισχυρίζεται ότι δούλευε εκεί ένα χρόνο, δεν πρέπει να έχει και αποδεικτικά στοιχεία; Π.χ. αποδείξεις πληρωμών για αυτό το έτος; Εκτός αν υποστηρίζει ότι τα έπαιρνε και "μαύρα", το οποίο όμως δεν δικαιολογεί την παρουσία ενσήμων... :?
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 20.06.07, 1:25 pm

αποδειξεις πληρωμων εχω δει μονο μοα φορα στη ζωη μου και αυτη προσφατα. οποτε αστο.. λες και δεν ξερεις τι παιζει γενικα....
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 20.06.07, 1:40 pm

Ειρήνη καλησπέρα. :)

Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε έναν δικηγόρο. Εκείνος μπορεί να σου δώσει πιο έγκυρες πληροφορίες και να σου προτείνει άμεσα λύσεις.

Σαφώς και οι εμπειρίες ανθρώπων του χώρου είναι πολύτιμες, αλλά δυστυχώς δεν θα σε βοηθήσουν σε κάτι στην παρούσα φάση και μπορεί να σε μπερδέψουν.

Εύχομαι να λήξει ομαλά αυτή η κατάσταση. :D
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό miltos » 20.06.07, 5:01 pm

Δυστυχώς για το θέμα που θίγεις, μόνο κάποιος δικηγόρος μπορεί να σε
βοηθήσει πραγματικά. Ασφαλώς και έχεις την κατανόηση όλων, όμως αυτό
από μόνο του δεν είναι αρκετό. Πολύ φοβάμαι ότι μπλέκοντας με τα
γρανάζια της γραφειοκρατίας είναι δύσκολο να βγάλει κάποιος άκρη.
Θα πρέπει να σταθμίσεις τα θετικά και τα αρνητικά του να οδηγήσεις την
υπόθεση στα δικαστήρια. Αν υπάρχουν ελπίδες δικαίωσης, και για αυτό
καλύτερα να συμβουλευτείς περισσότερους από έναν δικηγόρους, θα
πρέπει να λάβεις υπόψη σου όλα τα έξοδα που αφορούν μια δίκη, ενώ σε
αντίθετη περίπτωση θα επιβαρυνθείς με επιπλέον οικονομικά βάρη.
Αν όμως καταφέρεις να βρεις το δίκιο σου τότε θα είναι μια πολύ καλή
ευκαιρία κάποιοι να πάρουν ένα πολύ πικρό μάθημα. Το μόνο που μπορώ
να σου ευχηθώ είναι καλή τύχη και καλό κουράγιο.

Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα στην Ελλάδα του 2007, καμιά φορά
μπορεί να πας για μαλλί και να βγεις και κουρεμένος. Η αλήθεια δεν είναι
δυστυχώς ποτέ προφανής, και το να πρέπει να αποδεικνύεις ότι δεν είσαι
ελέφαντας, σε αυτή τη χώρα, έχει καταντήσει καθημερινή πρακτική!
... United we Stand, Divided we Fall ...
Άβαταρ μέλους
miltos
Site Admin

Δημοσίευσηαπό LNinio » 20.06.07, 5:11 pm

Δικηγόρος με εξειδίκευση στο εργατικό είναι η απάντηση
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

λυπάμαι...

Δημοσίευσηαπό cmynk » 03.08.07, 9:30 am

Λυπάμαι Ειρήνη αλλά θα πάρω το μέρος του εργαζομένου.Το ΙΚΑ και όλες οι υπηρεσίες είναι με το μέρος του εργαζομένου διότι αυτός είναι ο ασθενέστερος , ο εργοδότης είναι πάντα ο ισχυρός.

Δουλεύω τα τελευταία 10 χρόνια σαν υπάλληλος και παρ'ότι ολλες οι υπηρεσίες είναι με τον υπάλληλο εγώ εχώ ζημιώθεί πααααρα πολυ και ποτέ δεν βρήκα το δίκιο μου. Το να απασχολείς εργασιακά κάποια άτομα είναι πολυ μεγάλο και σημαντικό πράγμα και πρέπει να δειχνεις την απαραίτητη σοβαρότητα. Δυστυχώς όλοι οι εργοδότες δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι ο υπάλληλος προσφέρει τις υπηρεσίες του για να ζήσει!!! Δεν έρχεται στην επιχείρηση για χαβαλέ ούτε για να περνάει την ώρα του ούτε από βίτσιο ούτε επειδή του άρεσε η φάτσα σου! Εχει ανάγκη και έρχεται. Πόλλοι θα μπορουσαν να πάρουν το ρίσκο να γίνουν επιχειρηματίες ή εργοδότες ( εγω το έκανα και απετυχα) και να βγάζουν πολυ περισσότερα χρήματα παρά να δουλέυουν σαν υπάλληλοι κάπου, αλλα ρίχνουν τον εαυτό τους και κάνουν αγκαρεία να εργάζοντε σαν υπάλληλοι με 3 και 60, επειδή έχουν ανάγκη να αισθάνονται σιγουρια, οτι δηλ 1 του μηνος θα πληρωθώ ( εστω και λίγα ) και θά χω και τα ενσημά μου, θα βγάλω το προγραμμά μου, θα δωσω τωσα εκει αλλα τωσα εκει και μου μένουν αυτα...........

όταν ο εργοδότης μια ανοίγει μια δεν ανοίγει, μια πληρωνεί μια δεν πληρώνει, μια βάζει ενσημα μια δεν βάζει, και γενικα δεν ξέρει τι του γίνεται,σκεψου τους ανθρώπους αυτούς που εργάζοντε εκεί πως νιώθουν..

Λυπάμαι αλλά ο κάθε εργοδότης έχει τεράστιο χρέως προς τους εργαζομένους του.

Δεν μπορουμε να παιζουμε με τις Ζωές των άλλων Ειρήνη.
καλά ξεμπερδέματα και περισσότερη προσοχή και συνέπεια την επόμενη φορα.
DESIGN IS NOT DEAD!
Άβαταρ μέλους
cmynk
Junior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 03.08.07, 9:42 am

cmynk έγραψες:
Το ΙΚΑ και όλες οι υπηρεσίες είναι με το μέρος του εργαζομένου διότι αυτός
είναι ο ασθενέστερος , ο εργοδότης είναι πάντα ο ισχυρός.

Το ΙΚΑ και όλες οι υπηρεσίες είναι με το μέρος του εργαζομένου... Είναι :?:
...διότι αυτός είναι ο ασθενέστερος... Σίγουρα, αλλά πόσο σίγουρο είναι το πρώτο?
...ο εργοδότης είναι πάντα ο ισχυρός...Σίγουρο, αλλά πόσο σίγουρο είναι κι αυτό?

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι: Το ΙΚΑ και όλες οι υπηρεσίες είναι με το μέρος του ΙΚΑ :twisted:

(Ετσι είδα εγώ)
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cmynk » 03.08.07, 10:18 am

Αγαπητέ GiBil

στην αντιπαράθεση εργαζόμενου - εργοδότη το ΙΚΑ είναι με τον εργαζόμενο.

τώρα αν εσύ θες να βάλεις και το ΙΚΑ στο γήπεδο της αντιπαράθεσης
δηλ ΙΚΑ vs Εργαζόμενου vs Eργοδότη, ε τότε φυσικά το ΙΚΑ ειναι με ο ΙΚΑ.

αυτα.
DESIGN IS NOT DEAD!
Άβαταρ μέλους
cmynk
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 04.08.07, 6:10 am

cmynk ο σκοπός του θέματος δεν νομίζω οτι είναι να βγάζεις τα απωθημένα και τα κόμπλεξ σου. :x
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό cmynk » 06.08.07, 8:16 am

Michelle
μήπως είσαι εργοδότης και μας κάνεις την πάπια???? λεω εγω τωρα....... μήπως?...
DESIGN IS NOT DEAD!
Άβαταρ μέλους
cmynk
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 06.08.07, 8:22 am

cmynk έγραψε:Michelle
μήπως είσαι εργοδότης και μας κάνεις την πάπια???? λεω εγω τωρα....... μήπως?...

Κοίτα να δεις που μερικοί πάνε να κάνουν τη λέξη "εργοδότης" βρισιά!!

ΥΓ: Το αν είμαι εργοδότης ή όχι δεν σε αφορά. Γιατί όμως ντε και καλά θεωρείς δεδομένο οτι οι απόψεις προκύπτουν απο το συμφέρον; Πρέπει να είμαι εργοδότης για να μην είμαι παροπισμένη οτι ντε και καλά ο υπάλληλος έχει πάντα δίκιο (κι ας χαζεύει όλο το 8ωρο);
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Re: λυπάμαι...

Δημοσίευσηαπό notis » 06.08.07, 10:47 am

@michelle
μαζι σου...

cmynk έγραψε: αλλα ρίχνουν τον εαυτό τους και κάνουν αγκαρεία να εργάζοντε σαν υπάλληλοι με 3 και 60, επειδή έχουν ανάγκη να αισθάνονται σιγουρια

Αγαπητε φιλε τονισα με bold 3 σημεια σε μια μονο φραση σου, τα οποια με κανουν να νιωθω σιγουρος πως δεν θα πας "μακρυα" ως υπαλληλος.
Πρεπει να εισαι απο τους κλασσικους υπαλληλους που αν σε ενα μηνα, απο την δουλεια που προσφερουν, ερθουν εσοδα πχ 3000 ευρω, πιστευουν πως τοσα αξιζει η δουλεια τους και πως αυτοι επρεπε να τα παρουν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να καταλαβες τι υπονοω...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Re: λυπάμαι...

Δημοσίευσηαπό Michelle » 06.08.07, 10:50 am

notis έγραψε:@michelle
μαζι σου...

cmynk έγραψε: αλλα ρίχνουν τον εαυτό τους και κάνουν αγκαρεία να εργάζοντε σαν υπάλληλοι με 3 και 60, επειδή έχουν ανάγκη να αισθάνονται σιγουρια

Αγαπητε φιλε τονισα με bold 3 σημεια σε μια μονο φραση σου, τα οποια με κανουν να νιωθω σιγουρος πως δεν θα πας "μακρυα" ως υπαλληλος.
Πρεπει να εισαι απο τους κλασσικους υπαλληλους που αν σε ενα μηνα, απο την δουλεια που προσφερουν, ερθουν εσοδα πχ 3000 ευρω, πιστευουν πως τοσα αξιζει η δουλεια τους και πως αυτοι επρεπε να τα παρουν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να καταλαβες τι υπονοω...

Σωστόοοοος!!!
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό cmynk » 06.08.07, 11:28 am

έμα μόνο θα πώ και θα αποχωρήσω από το συγκεκριμένο forum γιατί πολλά "αφεντικά" μαζεύτηκαν γύρω με μάλλον λερωμένη την φωλίτσα τους...

Μην ξεχνάτε ποτέ πως κι εσείς έτσι ξεκινήσατε κάποτε.
εκτός κι αν μερικοί δεν πέρασαν καν από αυτο στάδιο και γεννήθηκαν αφεντικά!.

ΥΓ. και γω αφεντικό ημουν τα τελευταία 2 χρονια.
DESIGN IS NOT DEAD!
Άβαταρ μέλους
cmynk
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 06.08.07, 11:30 am

Γιατί σ'αυτή τη χώρα θέλουν να γίνουν όλοι αφεντικά?
Ε γιατί, τέτοιο κόλλημα?
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό Sino » 06.08.07, 11:36 am

Και πέρα από το αφεντικιλίκι, φίλε mitridi_g, πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουμε πως δεν είναι όλα ίδια και όμοια; Ούτε όλα τα "αφεντικά" σκάρτα, ούτε όλοι οι υπάλληλοι άγιοι -- και το αντίστροφο.

Οι γενικεύσεις πάντα έκαναν κακό... 8)

Αλλά ένιγουει, τραβάμε με το ζόρι ένα θέμα που δεν ταίριαζε εξ' αρχής σε αυτό το forum, ενώ τα εργασιακά/υπαλληλικά/επιχειρησιακά "μας" έχουν χιλοσυζητηθεί και συζητιούνται ανά καιρό από την αρχή, χωρίς να βγαίνει ποτέ άκρη...

-Sino.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sino
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 06.08.07, 11:41 am

mitridi_g έγραψε:Γιατί σ'αυτή τη χώρα θέλουν να γίνουν όλοι αφεντικά?

Δεδομένου οτι το 80% τουλάχιστον είναι υπάλληλοι, και όταν κάποιος σκέφτεται "επαγγελματικός προσανατολισμός" πάντα σκέφεται ως μελλοντικός υπάλληλος, δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Ίσως στη γραφιστική (δεν ξέρω αν τα στατιστικά είναι διαφορετικά) αλλά σίγουρα όχι γενικά.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων