ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Δημοσίευσηαπό cmynk » 22.08.07, 10:48 am

συμφωνώ με nantia
DESIGN IS NOT DEAD!
Άβαταρ μέλους
cmynk
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.08.07, 12:51 pm

joe έγραψε:παιδια εχω λιωσει :lol: :lol: :lol:
Η φαση ειναι τοσο σουρεαλιστικη που μου θυμιζει Monty Pythons :lol:
Απο την μια ο cmynk ονομαζει με πεισμα την michele αφεντικο, οταν αν δεν κανω λαθος η michele απ οτι εχει παλιοτερα δηλωσει δουλευει απλα απο το σπιτι και οχι και πολυ μεγαλο διαστημα και απο την αλλη η michele ειναι υπερμαχος του καλου ονοματος των εργοδοτων οταν δεν εχει γνωρισει κανενα.

Ολα αυτα τα συνειδητοποιω τωρα, και οντως ειναι σουρεαλιστικοτατο!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.08.07, 2:25 pm

:lol:
εγω παλι μολις διαβασα ολες τις σελιδες τωρα!
παιδια ελεος δηλαδη!!! δε παιζει αυτο το σεναριο!

@cmynk η αληθεια ειναι οτι η πρωτη πρωτη απαντηση σου, δεν εστεκε, διοτι η περιπτωση της ειρηνης ειναι η εντελως διαφορετικη! εκεινη την πατησε απο τον υπαλληλο κι οχι το αντιθετο. βεβαια εχεις δικιο να πειραχτεις απο το χαρακτηρισμο που σου απεδωσε η μισελ...

@ειρηνη επρεπε να εχεις ενημερωθει για ολες τις διαδικασιες εξ αρχης, ωστε να μην φτασουν εδω τα πραματα, εφοσον ομως ο λογιστης δε σε ενημερωσε, στην ουσια φταιει ο λογιστης!

@michelle ενταξει δεν ειναι οτι πιο ευγενικο να λες τον αλλον κομπλεξικο.
οποτε κι ο cmynk εχει ενα δικιο εδω...
επισης στην ουσια ουτε εσυ ειπες κατι να βοηθησεις την ειρηνη...

@ προς ολους, η μισελ μας ΔΕΝ ειναι αφεντικο και ΟΧΙ δεν απασχολει υπαλληλους :lol:
το θεμα ληγει εδω, γιατι οπως ολοι καταλαβαμε,
κανεις μας δε μπορει να βοηθησει την ειρηνη.
(η οποια ειρηνη στανταρ δεν απαντησε ξανα πολυ απλα διοτι ολες οι σελιδες δεν την αφορουν!! ειναι απλα μια κοντρα!!)
:P :P
"life is art, and art is my life!"

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.08.07, 2:37 pm

Η Ειρηνη ειχε τον πονο της εκανε ενα search στο νετ για ''εργασιακα-ασφαλιστικα'' και εσκασε πανω στο αγαπημενο μας thread. Εγραψε με κεφαλαια γιατι βαριεται τους τονους (ενω εχω περιτρανα αποδειξει οτι μπορεις να τους αγνοεις :lol: ) τον πονο της. Εκανε μερικα κλικ πισω διαπιστωσε οτι λαθος πορτα χτυπησε και την εκανε οπως ειναι λογικο. Απο εκει και περα αρχιζει η κωμωδια... προς θεου μην το κλειδωσετε το γελιο ειναι ζωη :D
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.08.07, 2:40 pm

joe έγραψε: Εγραψε με κεφαλαια γιατι βαριεται τους τονους (ενω εχω περιτρανα αποδειξει οτι μπορεις να τους αγνοεις :lol: )

οπως βλεπεις κι εγω επισης βαριεμαι να βαζω τονους οταν γραφω σε φορουμ!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 22.08.07, 2:46 pm

ΕΣΕΙΣ ΓΕΛΑΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΕΛ.... :evil: :evil:
ΜΩΡΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΣΑΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΟΥ ΓΡΑΦΙΣΤΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.... :twisted:
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.08.07, 2:49 pm

peslac έγραψε:ΜΩΡΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΣΑΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΟΥ ΓΡΑΦΙΣΤΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.... :twisted:

φτου σου αφιλοτιμε!!!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 22.08.07, 2:53 pm

Προσλαμβανεστε ΟΛΟΙ

και

ΑΠΟΛΥΕΣΤΕ!!

ΟΛΟΙ

YOU ARE FIRED!!

και ξαναμανα:
Προσλαμβανεστε ΟΛΟΙ

και

ξανα-ΑΠΟΛΥΕΣΤΕ!!

ΟΛΟΙ

YOU ARE FIRED!!
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.08.07, 3:25 pm

sergiokomic

χμμμ!!!! δε πιστευω να εννοεις οτι απολυομαι κι εγω μαζι με τους αλλους??
:evil: :evil: :evil:

αδικια!! εμενα με ειχες προσλαβει για γραφιστα - υπαλληλο γραφειου - γραμματεα - εξωτερικες δουλειες - τηλεφωνικο κεντρο - καθαριστρια - το παιδι για τους καφεδες.... τα κανω ολα και συμφερω!!! :lol: :lol: :lol:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 22.08.07, 3:44 pm

silencefi έγραψε:αδικια!! εμενα με ειχες προσλαβει για γραφιστα - υπαλληλο γραφειου - γραμματεα - εξωτερικες δουλειες - τηλεφωνικο κεντρο - καθαριστρια - το παιδι για τους καφεδες.... τα κανω ολα και συμφερω!!! :lol: :lol: :lol:

και οχι μόνο...

αλλα τωρα ειναι αργα... την εχασες τη δουλιτσα, που θα βρεις αλλο αφεντικο να του τα κανεις όοοολα??

καλα ξαναπροσλαμβανεσαι με μειωση αποδοχων...

χε...
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.08.07, 3:45 pm

sergiokomic έγραψε:
καλα ξαναπροσλαμβανεσαι με μειωση αποδοχων...

χε...

και για να δεις τι τελειο θυμα που ειμαι, δε θελω ουτε ενσημα βρε!!!
χε...
:lol:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.08.07, 4:31 pm

καλε κυριε,προσλαβετε κι εμενα, εγω δε θελω καν μισθο! πορτφολιο θελω να φτιαξω. μη πω κιολας πως θα σας δινω και κατιτις αλλα μη βγει παραεξω!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 22.08.07, 5:11 pm

peslac έγραψε:ΕΣΕΙΣ ΓΕΛΑΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΕΛ.... :evil: :evil:
ΜΩΡΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΣΑΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΟΥ ΓΡΑΦΙΣΤΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.... :twisted:

Φτου σου αχάριστε! Εγώ ρε που σε μάζεψα ξυπόλητο απο το δρόμο και σε έκανα γραφίστα! Χφτουυυ! Απολύεσαι! Και τους μισθούς δεν πρόκειται να τους δεις! Χα!

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 22.08.07, 5:12 pm

cmynk έγραψε:Πέστα joe !!!!!

Εσύ τι χαίρεσαι; Που επέμενες σαν το βλάκα επι τόσες σελίδες σε κάτι που είχαμε λιώσει στο γέλιο για το πόσο άκυρο ήταν; :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.08.07, 8:16 pm

Michelle έγραψε:

Εσύ τι χαίρεσαι; Που επέμενες σαν το βλάκα επι τόσες σελίδες σε κάτι που είχαμε λιώσει στο γέλιο για το πόσο άκυρο ήταν; :lol: :lol: :lol:

να κανω μια ερωτηξη? χαρακτηριζοντας τον ''βλακα'' ή ''κομπλεξικο'' βοηθας με καποιο τροπο την αποψη σου?
Παρεπιπτωντως ολη η στιχομυθια ειναι αξια γελιου και εξηγησα γιατι. Ενταξει ο Cmynk τα πηρε λιγο παραπανω με τους αφεντικους, δεν θελει και πολυ στην περιοδο που περναμε να τα παρεις με δικαιους και αδικους, και υπεθεσε εσφαλμενα οτι εισαι εργοδοτης ενω καμια σχεση..
Εσυ απο την αλλη του κανεις κυρηγμα χωρις να εχεις την αναλογη εμπειρια.
Γιατι φρικαρετε τοσο? Τουλαχιστον αν ειναι να την λετε ο ενας στον αλλο ας εισαστε λιγο πιο ευρηματικοι... ειναι καλυτερα για ολους :wink: :lol:

* οσοι με ξερουν σιγουρα θα εκπλαγουν για το οτι κανω παρατηρηση σε σχεση με βρισιμο. Ε ναι λοιπον! Ειμαι γεματος εκπληξεις! :lol:

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 22.08.07, 8:25 pm

joe έγραψε:
Michelle έγραψε:

να κανω μια ερωτηξη? χαρακτηριζοντας τον ''βλακα'' ή ''κομπλεξικο'' βοηθας με καποιο τροπο την αποψη σου?
Παρεπιπτωντως ολη η στιχομυθια ειναι αξια γελιου και εξηγησα γιατι. Ενταξει ο Cmynk τα πηρε λιγο παραπανω με τους αφεντικους, δεν θελει και πολυ στην περιοδο που περναμε να τα παρεις με δικαιους και αδικους, και υπεθεσε εσφαλμενα οτι εισαι εργοδοτης ενω καμια σχεση..
Γιατι φρικαρετε τοσο? Τουλαχιστον αν ειναι να την λετε ο ενας στον αλλο ας εισαστε λιγο πιο ευρηματικοι... ειναι καλυτερα για ολους :wink: :lol:

* οσοι με ξερουν σιγουρα θα εκπλαγουν για το οτι κανω παρατηρηση σε σχεση με βρισιμο. Ε ναι λοιπον! Ειμαι γεματος εκπληξεις! :lol:

Δεν τον είπα βλάκα, είπα οτι "επέμενε σαν βλάκας". Καλά υπότιτλους πρέπει να βάζω ρε παιδιά;
Όσο για το αν έχω την ανάλογη εμπειρία, αυτό δεν νομίζω οτι είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Εμπειρία δεν είναι μόνο η προσωπική.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 22.08.07, 10:45 pm

Πολύ θράσσος για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.08.07, 11:47 pm

Michelle έγραψε:
joe έγραψε:
Michelle έγραψε:

Δεν τον είπα βλάκα, είπα οτι "επέμενε σαν βλάκας". Καλά υπότιτλους πρέπει να βάζω ρε παιδιά;
Όσο για το αν έχω την ανάλογη εμπειρία, αυτό δεν νομίζω οτι είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Εμπειρία δεν είναι μόνο η προσωπική.

εγω το ειπα αυτο με βαση παλαιοτερα ποστ σου. Αν κανω λαθος μπορεις να με διορθωσεις κανενα προβλημα, αλλα νομιζω πως θυμαμαι καλα. Οσο για την εμπειρια των αλλων.. ειναι των αλλων, καθενας αντιλαμβανεται και φιλτραρει διαφορετικα διαφορες συνθηκες και ακομη και το ιδιο ατομα σε διαφορετικες περιοδους ισως αντιδρα διαφορετικα. Καποιος μπορει να μην εχει προβλημα να κατσει και 2 ωρες παραπανω αν δεν εχει κατι ιδιαιτερο να κανει και αλλος να γινει τουρμπο με ενα δεκαλεπτο. Αλλος μπορει με ενα μπραβο να ειναι οκ και αλλος να θελει απτες απολαβες. Κατα συνεπεια εμπειρια ειναι μονο η προσωπικη. Το μονο που δεχομαι ειναι οτι αφου ξερεις τα ορια σου αν μαθεις οτι σε μια δουλεια που μπορει να σε ενδιαφερει εφαρμοζεται κατι που απλα σου την σπαει να μην πας εκ των προτερων, και παλι με προσεκτικο φιλτραρισμα του ποιος και γιατι το λεει.

Δεν συμφωνω με την γενικευμενη τοποθετηση του cmynk γιατι τετοιες τοποθετησεις κανουν τους καλους εργοδοτες να λενε ''με βριζουν που με βριζουν, πατα τους να βριζουν με λογο'', ειναι σαν την θεωρεια οτι ο υπαλληλος ειναι εξ ορισμου λουφαδορος. Αλλα καταλαβαινω γιατι τοποθετηθηκε ετσι και προπαντως γιατι νιωθει ετσι. Το ιδιο πιστευω καταλαβαν και οι περισσοτεροι που δουλευουν σαν υπαλληλοι γιατι ολο και καποια κακη στιγμη τους θυμηθηκαν. Με ενοχλει να πιανομαστε απο λεξεις που λεει καποιος στα νευρα του για να τον θαψουμε. Ειναι πολυ ευκολο και ισως λιγο ανεντιμο. Κατι σαν να τραβας μαλλια ή να κλωτσας στα ........ σε καυγα. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι.

Οσο για τους χαρακτηρισμους τωρα μην δουλευομαστε αυτο που ειπες ειναι σαν δικαιολογια του σχολειου. Δεν τον ειπες βλακα αλλα οτι λειτουργει σαν βλακας. Αρα? Προσωπικα εχω εξαιρετικα εμπλουτισμενο γαλλικο λεξιλογιο το οποιο χρησιμοποιω καθε 10 λεξεις (κατι σαν τα τροχειοδεικτικα :lol: ) αλλα επειδη εδω ειναι ενα φορουμ και δεν παιζει edit, ειναι γραπτα και δεν χρωματιζονται για να περασουν σαν χιουμορ, καλο ειναι να αποφευγουμε να βριζομαστε. Ειδικα οταν δεν υπαρχει λογος. Τελευταια διακρινω μια τσιτα γενικα. Αν εχουμε καποιον που μας ταλαιπωρει ας επικεντρωσουμε τα πυρα μας εκει. Εδω ειμαστε για να τα λεμε οχι για να την λεμε :wink:

* Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ευχαριστησω τους γονεις συγγενεις φιλους και συναδελφους που με στηριξαν στην σκληρη πορεια που με οδηγησε στην απονομη του νομπελ ειρηνης...

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 23.08.07, 2:37 am

joe έγραψε:εγω το ειπα αυτο με βαση παλαιοτερα ποστ σου. Αν κανω λαθος μπορεις να με διορθωσεις κανενα προβλημα, αλλα νομιζω πως θυμαμαι καλα.

Καλά θυμάσαι, δεν εννοούσα αυτό.
joe έγραψε: Οσο για την εμπειρια των αλλων.. ειναι των αλλων, καθενας αντιλαμβανεται και φιλτραρει διαφορετικα διαφορες συνθηκες και ακομη και το ιδιο ατομα σε διαφορετικες περιοδους ισως αντιδρα διαφορετικα. Καποιος μπορει να μην εχει προβλημα να κατσει και 2 ωρες παραπανω αν δεν εχει κατι ιδιαιτερο να κανει και αλλος να γινει τουρμπο με ενα δεκαλεπτο. Αλλος μπορει με ενα μπραβο να ειναι οκ και αλλος να θελει απτες απολαβες. Κατα συνεπεια εμπειρια ειναι μονο η προσωπικη. Το μονο που δεχομαι ειναι οτι αφου ξερεις τα ορια σου αν μαθεις οτι σε μια δουλεια που μπορει να σε ενδιαφερει εφαρμοζεται κατι που απλα σου την σπαει να μην πας εκ των προτερων, και παλι με προσεκτικο φιλτραρισμα του ποιος και γιατι το λεει.

Μα ίσα ίσα, έτσι όπως το αναφέρεις, η προσωπική εμπειρία είναι άχρηστη, μιας και βασίζεται σε προσωπικές παραξενιές.
Πάντως κάποιες φορές μια εμπειρία είναι τόσο κοντινή, που είναι σαν προσωπική. ;)
joe έγραψε:Δεν συμφωνω με την γενικευμενη τοποθετηση του cmynk γιατι τετοιες τοποθετησεις κανουν τους καλους εργοδοτες να λενε ''με βριζουν που με βριζουν, πατα τους να βριζουν με λογο'', ειναι σαν την θεωρεια οτι ο υπαλληλος ειναι εξ ορισμου λουφαδορος. Αλλα καταλαβαινω γιατι τοποθετηθηκε ετσι και προπαντως γιατι νιωθει ετσι.

Κι εγώ καταλαβαίνω γιατί μπορεί να νιώθει έτσι, αλλά σιχαίνομαι αυτούς που μεροληπτούν. Συγκεκριμένα, έτσι όπως μιλάει ο cmynk μου δίνει την εντύπωση οτι ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα θα έπαιρνε το μέρος του υπαλλήλου επειδή είναι υπάλληλος. Ε όχι, τέτοιους ανθρώπους, δεν τους σέβομαι. Πιστεύω οτι αυτοί καταστρέφουν την αγορά εργασίας και έχουν γίνει έτσι τα πράγματα, και για τους εργοδότες και για τους υπαλλήλους.
joe έγραψε:Με ενοχλει να πιανομαστε απο λεξεις που λεει καποιος στα νευρα του για να τον θαψουμε. Ειναι πολυ ευκολο και ισως λιγο ανεντιμο. Κατι σαν να τραβας μαλλια ή να κλωτσας στα ........ σε καυγα. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι.

Πως να καταλάβω αν αυτά που λέει τα λέει στα νεύρα του ή όχι; Να μυρίσω τα νύχια μου; Έκανα μπάνιο πριν, δεν μυρίζουν :P
Ας είχε την ωριμότητα να κοντρολάρει τα νεύρα του και να μην πετάει αχιβάδες.
joe έγραψε:Οσο για τους χαρακτηρισμους τωρα μην δουλευομαστε αυτο που ειπες ειναι σαν δικαιολογια του σχολειου. Δεν τον ειπες βλακα αλλα οτι λειτουργει σαν βλακας. Αρα?

Άρα, οτι σε μια συγκεκριμένη περίπτωση λειτούργησε σαν βλάκας. Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά που έχει αυτό απο το να τον έλεγα γενικά βλάκα, λυπάμαι αλλά δεν είναι δικό μου το πρόβλημα.
joe έγραψε:Τελευταια διακρινω μια τσιτα γενικα. Αν εχουμε καποιον που μας ταλαιπωρει ας επικεντρωσουμε τα πυρα μας εκει. Εδω ειμαστε για να τα λεμε οχι για να την λεμε :wink:

Μια τσίτα σε μένα ή γενικά στο φόρουμ; Δεν κατάλαβα.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 23.08.07, 4:33 am

Μισελ η προσωπικη εμπειρια γιαυτο ακριβως λεγεται ετσι γιατι ειναι υποκειμενικη και εξηγησα γιατι. Καθενας εχει διαφορετικες ανοχες και τροπο που αντιλαμβανεται τα πραγματα. Τωρα για κοντινη εμπειρια.. τι ναπω δουλευε υπαλληλος κανας φιλος σου και στα λεγε?

Την αγορα την καταστρεφουν αυτοι που χρεωνουν απο ελαχιστα ως τιποτα ή καθονται με τις ωρες και δουλευουν απληρωτοι.

Το οτι τα ειχε παρει ηταν πασιφανες και στο παραδοξο του thread ειχε συμπρωταγωνιστικο ρολο αν με πιανεις :wink:

Τωρα λειτουργησε-ειναι βλακας και τα συναφη μου ακουγονται παιδικα. Εκανες φαουλ και τερμα- κανονικα θα επρεπε ηδη να εχεις ενα προειδοποιητικο pm στο box σου-και αν το παραδεχοσουν θα ηταν πολυ καλο δειγμα.

Οσο για την τσιτα δεν αφορα μονο εσενα αλλα γενικα την ατμοσφαιρα τωρα τελευταια οπου διακρινω πολυ φαγωμαρα. Αντε πριν ηταν ολοι με τα νευρα τσαταλια λογω επικειμενων διακοπων, τωρα τι παιζει?

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων