πιξελιασμενο animation video 1080p στο youtube

Συζητήσεις για το λογισμικό, είδη αρχείων και τα εργαλεία παραγωγής Multimedia ή PostProduction.

πιξελιασμενο animation video 1080p στο youtube

Δημοσίευσηαπό Tsabou » 02.04.14, 6:24 pm

Χαίρετε,
έχω φτιαξει στο Adobe After Effects cs6 ενα lyrics video για ενα συγκροτημα και ηθελα να το ανεβασω στο youtube.Το .aep project εχει τα εξης χαρακτηριστικα:
preset: HDTV 1080 29.97
1920x1080 με aspect ratio (16:9)
Pixel Aspect Ratio: Square Pixels

Επειτα το εκανα render με to Adobe Encoder cs6 επιλεγοντας το preset: Broadcast ->H.264 -> HD 1080p 29.97. To format του video ειναι mp4.To μεγεθος τoυ ειναι:1.20 GB

Παιζει τελεια στο pc και στην TV , αλλα οταν το εκανα upload στο youtube , η ποιοτητα αλλοιωθηκε δραματικα. Τα Pixels ειναι εμφανη και μαλιστα μοιαζουν και με artifacts apo corrupted video.Απο τοτε ξεκινησε το δραμα μου.Εχω κανει απειρες φορες render to video σε διαφορα formats kai codecs και παντα οταν το ανεβαζα youtube η αναλυση ηταν χαλια.

Εχω ριξει πολυ ψαξιμο (μεχρι και dekstop capture εκανα σκεφτομενος οτι μπορει να ειναι πιο ελαφρυ το video...ο,τι να ναι),ειδα κ εδω στο φορουμ οτι προτεινονταν 2 compressors (windows media encoder και το MPEG streamclip της squared 5 ) αλλα κι εκει τζιφος (μιλαμε παντα για το youtube.στο pc ειναι μια χαρα).

Γινεται να με βοηθησετε σχετικα με τις ρυθμισεις στο compressing ή να μου προτεινετε καποια λυση ωστε να "ελαφρυνω" το project μου; Καποια δικη σας λυση; Οποιαδηποτε αλλη λυση;

Ελπιζω να σας εδωσα αρκετες πληροφοριες ωστε να καταλαβετε το προβλημα μου.Ευχαριστως σας δινω κι αλλες αν χρειαζεστε.
Ευχαριστω

Σημειωση: το βιντεο ειναι βαρυ, δηλαδη περιεχει .tiff και .tga αρχεια και εχει γρηγορα transitions.
Tsabou
Member

Re: πιξελιασμενο animation video 1080p στο youtube

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 03.04.14, 7:22 am

Φανταζομαι επιλεγεις στο youtube με τις ρυθμίσεις του player (γραναζακι) αναλυση 1080p και γίνεται αυτο?
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Tsabou » 05.04.14, 8:08 pm

Tsabou έγραψε:Χαίρετε,
έχω φτιαξει στο Adobe After Effects cs6 ενα lyrics video για ενα συγκροτημα και ηθελα να το ανεβασω στο youtube.Το .aep project εχει τα εξης χαρακτηριστικα:
preset: HDTV 1080 29.97
1920x1080 με aspect ratio (16:9)
Pixel Aspect Ratio: Square Pixels

Επειτα το εκανα render με to Adobe Encoder cs6 επιλεγοντας το preset: Broadcast ->H.264 -> HD 1080p 29.97. To format του video ειναι mp4.To μεγεθος τoυ ειναι:1.20 GB

Παιζει τελεια στο pc και στην TV , αλλα οταν το εκανα upload στο youtube , η ποιοτητα αλλοιωθηκε δραματικα. Τα Pixels ειναι εμφανη και μαλιστα μοιαζουν και με artifacts apo corrupted video.Απο τοτε ξεκινησε το δραμα μου.Εχω κανει απειρες φορες render to video σε διαφορα formats kai codecs και παντα οταν το ανεβαζα youtube η αναλυση ηταν χαλια.

Εχω ριξει πολυ ψαξιμο (μεχρι και dekstop capture εκανα σκεφτομενος οτι μπορει να ειναι πιο ελαφρυ το video...ο,τι να ναι),ειδα κ εδω στο φορουμ οτι προτεινονταν 2 compressors (windows media encoder και το MPEG streamclip της squared 5 ) αλλα κι εκει τζιφος (μιλαμε παντα για το youtube.στο pc ειναι μια χαρα).

Γινεται να με βοηθησετε σχετικα με τις ρυθμισεις στο compressing ή να μου προτεινετε καποια λυση ωστε να "ελαφρυνω" το project μου; Καποια δικη σας λυση; Οποιαδηποτε αλλη λυση;

Στο παρακατω λινκ ειναι ενα αποσπασμα απ'το βιντεο αυτο στο youtube.
https://www.youtube.com/edit?video_id=5Fyy9m-_FOM

Ελπιζω να σας εδωσα αρκετες πληροφοριες ωστε να καταλαβετε το προβλημα μου.Ευχαριστως σας δινω κι αλλες αν χρειαζεστε.
Ευχαριστω

Σημειωση: το βιντεο ειναι βαρυ, δηλαδη περιεχει .tiff και .tga αρχεια και εχει γρηγορα transitions.
Tsabou
Member

Δημοσίευσηαπό Tsabou » 05.04.14, 8:16 pm

Fotis3d έγραψε:Φανταζομαι επιλεγεις στο youtube με τις ρυθμίσεις του player (γραναζακι) αναλυση 1080p και γίνεται αυτο?

Ναι.Εχω βαλει κι ενα λινκ για να δειτε και σεις.Αυριο θα ανεβασω το ιδιο αποσπασμα στο dropbox για να το κατεβασει οποιος θελει και να δει τη διαφορα ποιοτητας..
Tsabou
Member

Επιστροφή στο V.II Multimedia & PostProduction

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων