Επεξεργασία και εξαγωγή στερεοσκοπικου video

Συζητήσεις για το λογισμικό, είδη αρχείων και τα εργαλεία παραγωγής Multimedia ή PostProduction.

Επεξεργασία και εξαγωγή στερεοσκοπικου video

Δημοσίευσηαπό Babis99 » 17.04.15, 10:18 pm

Γεια χαρά σε όλους και χρόνια πολλά

Έχω τρεις απορίες:
1) Έχω αυτή τη στιγμή το Adobe After effects CC στο οποίο χρησιμοποιώ τη λειτουργεία stereo 3D rig ώστε να βάζω δύο video από left και right camera και να βλέπω σε ένα composition το συνολικό αποτέλεσμα. Ως εδώ όλα καλά.

Το πρόβλημά μου είναι στο rendering. Δε βρίσκω κάποια επιλογή ώστε το εξαγώμενο video να έχει στερεοσκοπικό χαρακτήρα ώστε όταν ανέβει στο youtube για παράδειγμα να δώσει την επιλογή 3D. Αυτό που κάνει είναι να φαίνεται απλά σαν στερεοσκοπικό χωρίς όμως να είναι. Υπάρχει κάποια επιλογή γι' αυτό;

2) Ποιο πρόγραμμα προτείνετε για μονταζ στερεοσκοπικών video, θα έκανε π.χ. το adobe premiere;

3) Έχω το Nero 2015 στου οποίου τα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι φτιάχνει blu-ray 3D. Εγώ κατέβασα κάποια video από το youtube στερεοσκοπικά, τα έβαλα στο nero αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν στερεοσκοπικό. Υπάρχει κάποια επιλογή γι' αυτό; Αν όχι μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα ώστε να φτιάχνω DVD και BLU-RAY 3D;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή
FIXYGON
https://www.fixygon.gr/
Άβαταρ μέλους
Babis99
Member

Επιστροφή στο V.II Multimedia & PostProduction

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων