Βοήθεια σχετικά με το επάγγελμα

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

Βοήθεια σχετικά με το επάγγελμα

Δημοσίευσηαπό cartoonaki » 24.07.17, 10:11 pm

Καλησπέρα σας.Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη τέχνη ως ελεύθερος επαγγελματίας .Οι σπουδές μου πάνω στο σχέδιο εχουν να κάνουν με ΙΕΚ σχεδίου μέσω Η/Υ (γραμμικό ,autocad κλπ) και 2 εξάμηνα σε ΙΕΚ γραφιστικής την οποία δυστυχώς για σοβαρούς λόγους επρεπε να τη σταματήσω και μετά ειχαν περάσει τα χρόνια ωστε να γυρίσω και να ολοκληρώσω τις σπουδές.Κατα τα αλλά όπως ολοι μας στο χώρο ζωγραφίζω.Θα μπορούσα δίχως σπουδές φτιάχνοντας ενα portfolio να μπορέσω να εργαστώ και να κινηθώ στο χώρο ; Αν δηλώσω στην εφορία ως εικονογράφος θα μπορέσω να παίρνω και δουλείες που αφορούν το επάγγελμα του γραφίστα ; να φτιάχνω λογότυπα,συσκευασίες κλπ ;.Ειμαι σε στάδιο που με απλά μέσα (χαρτι,μολύβι,χαρακες,πινακίδα) προετοιμάζω και μαζεύω ενα δειγμα πάνω στο οποίο θα δουλέψω το επόμενο διάστημα μολις ολοκληρώσω τις αγορές μου για τον εξοπλισμό (ραπιδογράφο,χρωματα,περισσότερα ειδη χαρτιου κλπ).Επίσης δουλεύω και με το pc πάνω στο photoshop και το illustrator .Οσο αφορά τον εξοπλισμό τι θα μου χρειαστεί ; ευχαριστώ .
cartoonaki
Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων