Ποιο είναι το αδελφάκι της εικονογράφησης;;;

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

Ποιο είναι το αδελφάκι της εικονογράφησης;;;

Δημοσίευσηαπό pixelines » 13.02.13, 4:18 pm

Χαιρετώ! Εδώ και χρόνια εργάζομαι ως εικονογράφος. Δεν έχω σπουδάσει εικονογράφηση και οι σπουδές μου περιορίζονται στα βασικά της γραφιστικής. Γι’ αυτό και το ερώτημα: (που ίσως να πηγάζει από κόμπλεξ λόγω έλλειψης σπουδών εικαστικών τεχνών) Ποιο είναι το αδελφάκι της εικονογράφησης; Είναι δηλαδή πιο κοντά στην εικονογράφηση τα εικαστικά ή η γραφιστική; Κι αυτό γιατί διακρίνω έναν έντονο σνομπισμό από ζωγράφους συναδέλφους που έχουν καταλήξει στην εικονογράφηση, ένα κλίκωμα που με εξοργίζει. Έχω επενδύσει άπειρες ώρες μελέτης και πειραματισμού πάνω στην εικονογράφηση δεν έχω όμως αναπτύξει αυτή την «εικαστική προσέγγιση» που ούτως ή άλλως δεν είναι στο ύφος μου. Είμαι περισσότερο παιδί του κινηματογράφου και του βιβλίου. Μην ξεφεύγω όμως… Όποιος έχει διάθεση για συζήτηση, ας γράψει τη γνώμη του…
pixelines
Member

Re: Ποιο είναι το αδελφάκι της εικονογράφησης;;;

Δημοσίευσηαπό BioMW_GR » 13.02.13, 4:42 pm

Εξαρταται την εποχη. Μεχρι και πριν απο 100 χρονια η εικονογραφηση και η ζωγραφικη ηταν το ιδιο πραγμα.Μετα μπηκαν οι μοντεροι στη μεση, οι σουρεαλιστες, οι μεταμοντερνοι και γυρευε ποσα αλλα κινηματα και τελικα διαχωριστηκαν αυτες οι 2 εννοιες.

Ας μιλησουμε ομως για το σημερα.

Η -αληθινη- ζωγραφικη ειναι τεχνη, και σαν τεχνη εχει σκοπο να διημιουργησει καποια χ συναισθηματικη ανταποκριση στον θεατη. Θα δεις ενα σχεδιο και θα πεις "τι ομορφο που ειναι, ποσο ωραια χρωματα.."

Η εικονογραφηση απο την αλλη ομως, ειναι και σιγουρα και αυτη μια τεχνη, αλλα εχει σαν κυριο γνωμονα το κερδος, ή αλλιως εναν σκοπο πολυ πιο μακρυνο απο το αγνο τεχνη για την τεχνη. Θα δεις ενα σχεδιο και θα πεις "τι λειτουργικο που ειναι".

Οποτε , θεωρητικα, η εικονογραφηση ειναι μια στρατευμενη ζωγραφικη αλλα πρακτικα ειναι ενα ειδος υπερπεριπλοκης γραφιστικης.
Προσωπικα γνωριζω ατομα που εικονογραφουν σαν να ειναι γραφιστες (μονο με vectors πχ) , αλλα και ατομα που εικονογραφουν σαν εικαστικοι (απο πινελο μεχρι ταμπλετα). Και οι 2 κατηγοριες εικονογραφοι ειναι.

Παντως αμα δεις σε αγγελιες για δουλεια εικονογραφησης, ειναι πολυ πιο πιθανο να δεις illustrators/painters , παρα illustrators/graphic designers. Για την ακριβεια δεν εχω δει ποτε μου το δευτερο.
Το προβλημα με τα quotes που μαζευει ο κοσμος απο το Ιντερνετ, ειναι οτι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την αυθεντικοτητα τους σχετικα με το ποιος τα πρωτοειπε - Ουιλιαμ Σαιηξπηρ
Άβαταρ μέλους
BioMW_GR
Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 13.02.13, 4:55 pm

Εδώ έχεις δίκιο… Όμως εγώ θεωρώ πως κάνοντας έναν πίνακα εξυπηρετείς τον εαυτό σου και την ανάγκη σου για να εκφράσεις κάτι. Δημιουργώντας μια εικόνα εξυπηρετείς τον συγγραφέα και το κείμενο. Από αυτή την άποψη, νιώθω πως ο εικονογράφος είναι πολύ πιο ανιδιοτελής από τον ζωγράφο. :dance
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 14.02.13, 12:30 am

- θυμομαστε ολοι οτι ειμαστε επαγγελματιες, βγαζουμε λεφτα απο αυτο και προσπαθουμε να το κανουμε το δυνατον καλυτερα και να πληρωθουμε αντιστοιχα;

- η 'τεχνη' ειναι 'ιερη' αλλα ο νταβιντσι, ο μιχαηλ αγγελος, ηταν εξαιρετικα καλοπληρωμενοι, ο avida dollars και αν ηταν.

- ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ;
ε και; με αυτοι τη λογικοι μερικοι επρεπε να μεινουν ιεραποστολοι, χρηματιστες, εισοδηματιες και οχι στα γεραματα να το παιζουν ζωγραφοι. ακους εκει ο βικέντιος, ο γκογκέν, ο σεζαν.

- η γκλικα ειναι αληθινο προβλημα, κυριως για τον πελατη.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 14.02.13, 8:14 pm

όταν ήμουν στη σχολή και έπρεπε να εξηγήσω τι κάνει εκεί στα εξωτερικά, έλεγα οτι η εικονογράφηση βρίσκεται ανάμεσα από τη γραφιστική και τη ζωγραφική. Πρέπει να ακολουθήσεις κάποιους κανόνες και νόρμες όπως και στην γραφιστική, αλλά είσαι πιο ελεύθερος να βάλεις και "δικά σου" πράγματα στο τελικό σχέδιο.

Πάντως σαν εικονογράφος πιο πιθανό να συνεργαστείς με γραφίστα και να περάσεις στα χωράφια του, παρά με ζωγράφο.
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 14.02.13, 10:17 pm

παρουσιαζετε την εικονογραφηση και την γραφιστικη σαν κατι εντελως ξεχωριστο.
υπαρχει καποια ιδαιτερη λογικη για αυτο; εαν ναι πολυ θα ηθελα να την μαθω.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 14.02.13, 10:52 pm

...το εναντίον...
Εγώ υποστηρίζω πως είναι αδελφάκια, αν θες πες τα δίδυμα.
Το θέμα μου είναι πως βρέθηκα σε επιτροπή για βράβευση εικονογράφησης και οι εικόνες που επιλέγονταν, επιλέγονταν με λάθος κριτήρια με τα δικά μου δεδομένα. Σαν πίνακες θα ήταν ίσως φανταστικές, όμως δεν εξυπηρετούσαν το κείμενο. Τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής ήταν κυρίως από τον χώρο των εικαστικών και δεν έβλεπαν τις εικόνες όπως τις έβλεπα εγώ, πώς θα έδεναν με το κείμενο, πως θα λειτουργούσαν σα σελίδες του βιβλίου κτλ.
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 15.02.13, 10:27 pm

Εγώ το έχω σαν κάτι διαφορετικό. Ίσως έχει να κάνει με τη σχολή μου αυτό. Τα όρια μεταξύ των δύο (και άλλον "ειδικοτήτων") είναι θολά και σε πολλές περιπτώσεις μπαίνεις μέσα στα χωράφια του άλλου.

Η λογική της σχολής μου ήταν οτι δεν υπάρχει μία ομπρέλα η "γραφιστική" και από κάτω εικονογράφηση, τυπογραφία κτλ, αλλά πολλές ξεχωριστές "ειδικότητες" (και η γραφιστική ήταν μία από αυτές) που συναντιούνται και αλληλοσυμπληρώνονται. Από οτι έχω δει στην Ελλάδα επικρατεί περισσότερη η άποψη οτι υπάρχει η γραφιστική και μέσα σε αυτήν υπάρχει η τυπογραφία, η εικονογράφηση κτλ. Ίσως κάτι χάνεται στη μετάφραση σε κάποια πλευρά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι είναι τα illuminated manuscripts με τα αρχικά γράμματα που ήταν διακοσμημένα. Η ερώτηση ήταν, αν αυτό είναι εικονογράφηση ή τυπογραφία. Ουσιαστική απάντηση δεν υπάρχει και ήταν το καλύτερο παράδειγμα για να μας δείξει οτι απόλυτα όρια δεν υπάρχουν.

Για μένα υπάρχουν δουλειές εικονογράφησης που δεν μπορώ να τις πω "γραφιστική". Ακόμα και αν χρησιμοποιηθούν για εξώφυλλο πχ, θα πω οτι είναι μια εικονογράφηση που χρησιμοποιήθηκε μέσα σε γραφιστική δουλειά.

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.02.13, 11:38 pm

οχι απόλυτα όρια δεν υπάρχουν. εγω θα ελεγα οτι υπαρχουν project στα οποια μπορουμε να ανταπεξελθουμε ως ατομα ή χοι. ειναι ενα συνδιασμος εκπαιδευσης -οχι 'τιτλου΄-, προσπαθειας και φυσικα προσεγγισης.
ασ σκεφτουμε ολες τις εξαιρετες εικονογραφησεις που εγινας απο συγραφεις και οχι εικονογραφους.

κοντρες σε σχεση με την τεχνικη ικανοτητα σχετιζονται περισσοτερο με εργατοκατασταση και οχι με τον πνευμα του project.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kazimir_Malevich
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 16.02.13, 3:20 pm

σίγουρα δεν είμαι υπέρ των ταμπελών από την άποψη, "εσύ είσαι συγγραφέας δεν μπορείς να κάνεις εικονογραφήσεις". Από την άλλη αν κάποιος δηλώνει εικονογράφος και θεωρεί τον εαυτό του κάτι διαφορετικό από γραφίστα, δεν με ξενίζει καθόλου.

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό theMouth » 27.02.13, 10:27 am

Γενικά η όλη φιλολογία για την ανωτερώτητα της ζωγραφικής σε σχέση με την εικονογράφιση ME ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ. Ειμαι ζωγράφος και δούλευα ως εικονογράφος. ΟΧΙ, δεν είμαι απόφοιτος της καλών τεχνών. Να πω την άποψή μου τις έχω #@%^%^% τις σχολές. Αν δεν βάλεις τον κώλο σου κάτω να ψαχτείς να δοκιμάσεις και να πειραματιστείς, ότι χαρτί και να χεις, θα παραμείνεις στάσιμος. Οσο για την ανωτερότητα της ζωγραφικής και τον ρατσισμό που αντιμετωπίζουν οι εικονογράφοι από ζωγράφους και γκαλερίστες, θα το πω πολύ απλά. Όταν ζωγραφίζεις χωρίς ¨εγκεφαλικό¨ υπόβαθρο, ό,τι π@π@ριά και να κάνεις, την βαφτίζεις με αμπελοφιλοσοφία και γίνεται τέχνη. Η εικονογράφιση όμως έχει πολύ δύσκολο δρόμο να διασχίσει μέχρι να ένα θέμα ή κείμενο να γίνει εικόνα των 3 δευτερολέπτων. Και τέλος ναι, οι αναγεννησιακοί ήταν εικονογράφοι, πληρωνόντουσαν για να κάνουν ένα ορισμένο θέμα. Απλά εικονογραφούσαν με σκόνες.
Mouth of war!
[ illustrate! illustrate! grab your pen and don't be late! ]
http://www.illustration.gr
http://www.thefilthyshow.com
-------------------------------------
http://www.graphicdesign.gr
Άβαταρ μέλους
theMouth
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 27.02.13, 10:37 am

γραφιστες ηταν γιατι πληρωνοντουσαν για συγκεκριμενο στοχο:
να πεισουν συγκεκριμενο κοινο, για συγκεκριμενο λογο
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pixelines » 27.02.13, 10:51 am

Α, ν’ αγιάσει το στόμα σου TheMouth! :clap :clap :clap !Συμφωνώ απόλυτα και με pagou…
pixelines
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 22.03.14, 12:05 pm

αν και παλιό το θέμα εγώ είμαι νέος εδώ και ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου.
νομίζω πως ένας βασικός διαχωρισμός δεν είναι όπως αναφέρθηκε το αν έχεις κέρδος ή όχι για να κανεις μια κτηγοριοποίηση για τα είδη της τέχνης αλλά έχει να κάνει με τον σκοπό της τέχνης.
Παρά το γεγονός οτι τα όρια δεν είναι πλεον ξεκάθαρα η τέχνη έχει σκοπό να παρακινήσει να προκαλέσει συνασθήματα και μέσα από αυτή τη διαδηκασία να εκπαιδευσει.
Η εφαρμοσμένη τέχνη έχει σκοπό να εξυπηρετήσει κάποιες από τις καθημερινές μας ανάγκες η γραφιστική και η τεχνολογία των εκτυπώσεων ανήκουν στις εφαρμοσμένες τέχνες δεν μπορώ να κάνω διαχωρισμό της γραφιστικής και του σχεδιασμού ιστιοσελίδας ή της εικονογράφισης (θεωρώ τα δευτερα παρακλάδια του πρώτου) 'ομως δεν μπορώ να πω οτι ο της καλ'ων τεχνών πρέπει να κάνει αυτό το κομμάτι και ο γραφιστής εκείνο. Ειμαστε κλαδιά του ίδιου δένδρου με κορμό και ρίζες την τέχνη σαν σύνολο. Το οτι ο γραφιστής έχει εκπαιδευτεί έχοντας στο οπλοστάσιο του και το όπλο της τεχνολογίας δεν αποκτά κανένα αποκλειστικό και αναφέρετο δικαίομα για τον τομέα του το ίδιο υσχύει φυσικά και για τον ζωγράφο. Μην ξεχνάμε οτι όσοι ασχολούμεστε με τον ευρύτερο τομέα της τέχνης το κάνουμε επειδή μας αρέσει τουλάχιστον μια μορφή τέχνης τόσο ετσι ώστε να θέλουμε να σχοληθούμε βιοποριστικά με αυτή και ενδεχωμένως πολοί αν όχι όλοι να έχουμε και το λεγόμενο ταλέντο ή κλίση προσ την τέχνη. Οσο πιο ανοιχτόμυαλος είναι κάποιος και όσο πιο περίεργος τόσο καλύτερος θα γίνεται και θα ανοιγουν οι ορίζοντες του. Δεν μπορείς να είσαι επαγκελματίας της οπτικής επικοινωνίας και να μην έχεις γνώσεις από όσα το δυνατόν περισσοτερα πεδία που αγγίζουν την τέχνη γενικά.
παράδειγμα καποιοσ που παιζει τα προγράμματα σχεδιασμού και επεξεργασίας εικόνας στα δάχτυλα ενδεχωμένως να μπορέσει να στήσει μια αφίσα σε χρόνο 0 δίνοντας όλες τις απαραίτητες πληροφορίες αλλά ίσως χάσει το στοιχείο της πρόκλησης συνασθημάτων που πρέπει να έχει η αφίσα για να τραβήξει το κοινό στο οποιο απευθύνεται, αν ο σχεδιαστής δεν έχει ένα καλλιτεχνικό υπόβαθρο. Απο την άλλη ένας καλλιτέχνης μπορεί να πιάσει αυτό το συναίσθημα αλλα να μην μπορέσει να περάσει καμία από τις πληροφορίες που θέλει να μεταδώσει η αφίσα.
Με άλλα λόγια για να είσαι καλός εικονγράφος (η οτιδήποτε αλλο που εχει να κανει με την οπτική επικοινωνία) πιστεύω πως δεν έχει σημασία από ξεκίνησες αλλά πόσο δεκτίκός ήσουν σε γνώσεις για να φτάσεις εκεί που είσαι τώρα.
Συγνώμη αν παρεκτράπηκα λίγο (η πολύ) αλλα η μία λέξη έφερνε την άλλη :)
Δ Βαγγέλης
Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων