τεχνών ηχου και εικόνας

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

τεχνών ηχου και εικόνας

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 12.05.14, 1:42 pm

Γεια σας,
ειμαι καινουργιος στο φορουμ,ειμαι 17 και θελω να ασχοληθώ με το animation και ετσι βρηκα αυτη τη σχολη "τεχνών ήχου και εικόνας " στην κεκρυρα η οποια εχει διαφορα μαθηματα animation μεσα καθως και μαθηματα υποκριτικης και σεναριογραφιας τα οποια απο οτι διαβασα ειναι αρκετα χρήσιμα για το animation απο οτι διαβασα και σε αυτο το φορουμ.Εν τελει αυτο που ηθελα να ρωτήσω ειναι αν αυτη η σχολη ειναι καλη και αν θα μου δωσει τα απαραίτητα εφόδια για να ασκήσω το επάγγελμα αυτο.

ευχαριστω εκ των προτέρων
Γιαννης Μ
Member

Re: τεχνών ηχου και εικόνας

Δημοσίευσηαπό crossbow » 13.05.14, 10:45 pm

Η σχολή είναι καλή αν και υποφέρει από τα γενικότερα προβλήματα των ελληνικών πανεπιστημίων.
Γενικά έχει διάφορα μαθήματα, και από ένα σημείο και μετά διαλέγεις αν θα ακολουθήσεις κατεύθυνση ήχου ή εικόνας.

Λάβε υπόψη σου οτι δεν είναι καθαρά σχολή animation οπότε θα πρέπει να ασχοληθείς και με διάφορα άλλα πράγματα, οπότε αν το animation είναι το πάθος σου, θα πρέπει να το κυνηγήσεις και μόνος σου. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς μαθήματα έχουν αυτό τον καιρό αλλά μπορώ να ρωτήσω να μάθω αν σε ενδιαφέρει.

Πάντως πέρα από τη σχολή υπάρχει στην Κέρκυρα και το ετήσιο φεστιβάλ animation, στο οποίο υπάρχει και φοιτητική κατηγορία με πολλές συμμετοχές από τη σχολή. Αυτό είναι στα +
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 14.05.14, 12:01 pm

crossbow έγραψε:Η σχολή είναι καλή αν και υποφέρει από τα γενικότερα προβλήματα των ελληνικών πανεπιστημίων.
Γενικά έχει διάφορα μαθήματα, και από ένα σημείο και μετά διαλέγεις αν θα ακολουθήσεις κατεύθυνση ήχου ή εικόνας.

Λάβε υπόψη σου οτι δεν είναι καθαρά σχολή animation οπότε θα πρέπει να ασχοληθείς και με διάφορα άλλα πράγματα, οπότε αν το animation είναι το πάθος σου, θα πρέπει να το κυνηγήσεις και μόνος σου. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς μαθήματα έχουν αυτό τον καιρό αλλά μπορώ να ρωτήσω να μάθω αν σε ενδιαφέρει.

Πάντως πέρα από τη σχολή υπάρχει στην Κέρκυρα και το ετήσιο φεστιβάλ animation, στο οποίο υπάρχει και φοιτητική κατηγορία με πολλές συμμετοχές από τη σχολή. Αυτό είναι στα +

το ξερω οτι δεν ειναι καθαρα σχολη animation απλα ειναι η μονη που εχω βρει που εχει μαθηματα για το animation.Απλα θελω να πιστεύω οτι μετα απο την σχολη θα υπάρχουν καποια μεταπτυχιακα που θα μπορουσα να κανω για να ειδικευτω στο animation.Οταν λες να ασχοληθω και μονος μου τι εννοεις ακριβως ? Επισης μηπως ξερεις αλλες σχολες που εχουν μεσα μαθηματα animation?
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 14.05.14, 1:09 pm

Νομίζω μόνο σε ιδιωτικά στην Ελλάδα έχουν καθαρά animation. Αν θες όντως να ασχοληθείς με animation ειδικά σε επίπεδο μεταπτυχιακού ίσως θα είναι καλύτερα να φύγεις από Ελλάδα, έστω για το master.
Έχω την εντύπωση οτι η σχολή γραφιστικής στην Αθήνα έκανε κάποια μαθήματα για animation, τουλάχιστον παλιότερα, αλλά ίσως κάποιος άλλος εδώ θα ξέρει καλύτερα.

Επειδή έχω μπροστά μου τον κατάλογο του τελευταίου festival, βλέπω οτι στο φοιτητικό κομμάτι σχεδόν όλες οι ελληνικές συμμετοχές ήταν στο ΤΕΙ γραφιστικής, σε συνδιασμό με την καλών τεχνών. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι, απλά το αναφέρω.

Αυτό που εννοώ με το να ασχοληθείς μόνος σου, ισχύει για κάθε σχολή, και ακόμα περισσότερο για σχολές που δεν είναι καθαρά animation. Μην περιμένεις μόνο τα μαθήματα της σχολής για να μάθεις πράγματα και για να γίνεις καλύτερος. Αν δε κάτσεις να ασχοληθείς στον ελεύθερο σου χρόνο δε θα καταφέρεις και πολλά. Ειδικά στην σχολή Ήχου και Εικόνας νομίζω τα μαθήματα animation είναι στο 3ο έτος. Μέχρι τότε θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου, και να μπορέσεις αυτά τα μαθήματα που θα κάνεις μέχρι τότε να τα χρησιμοποιήσεις αν γίνεται σε αυτό που σε ενδιαφέρει - το animation.

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 15.05.14, 1:05 pm

τσεκαρα για το τει γραφιστικης και ειδα οτι εχει οντος μαθηματα αλλα ειναι λιγοτερα απο εκείνα της κερκυρας και ερχονται επισης στο 3ο ετος οποτε συνεχιζω να προτιμω της κεκρυρα ,βεβαια δεν εχω ιδεα για την ποιότητα των μαθηματων στην καθε σχολη......Επισης με το να ασχοληθω μονος υποθετω οτι αναφερεσαι σε tutorial που υπάρχουν στο internet και διαφορα βιβλια που κυκλοφορουν στην αγορα και ετσι πειρα την προτωβουλια να κοιταξα καποια,αλλα ειδα οτι ειναι απαραιτητη η κατοχη tablet και ενα αρκετα ισχυρο υπολογιστη τα οποια δεν διαθετω (το ταμπλετ τουλαχιστον) και θα ηθελα να σε ρωτήσω μηπως εχεις καποιο στο νου σου που να ειναι ποιο "απλο" .
Οσο αναφορα το μεταπτυχιακο και το τι γενικοτερα θα κανω στο μελλον τινει προς το εξωτερικο αφου ουτος ή αλλος δεν βλεπω προς το παρον πολλες ευκαιριες στην Ελλαδα(βεβαια ευελπιστω να εχουν αλλαξει τα πραγματα σε 10 χρονια που θα βγω στην αγορα εργασίας.
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 15.05.14, 8:32 pm

το τελευταίο πράγμα που θελω να κάνω είναι διαφήμιση υπάρχουν όμως και ιδιωτικές σχολές που προσφέρουν διάφορα προγράμματα σε επίπεδο προπτυχιακών μεταπτυχιακών ή επαγγελματικής κατάρτισης και από όσο ξέρω δίνουν και υποτροφίες δεν ξέρω αν τα σιηκώνει η τσέπη σου αυτό υα το δεις εσυ. Τώρα για animation που σε ενδιαφέρει μια σχολή με πολλά προγράμματα είναι η Ακτο ρωτησα 2 φιλους που εχουν πάει εκεί και ήταν πολύ ικανοποιημένοι με το επίπεδο της σχολής αν και έχουν πάει πριν πολλά χρόνια (δεν έχω εικόνα δηλαδή για το αν συνεχίζει να είναι ετσι καλή η σχολή) νομίζω πως δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν ρωτήσεις και σε ιδιωτικές σχολές μιας και εκεί θα βρείς αυτό που θέλεις να σπουδάσεις
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 16.05.14, 1:37 pm

Δ Βαγγέλης έγραψε:το τελευταίο πράγμα που θελω να κάνω είναι διαφήμιση υπάρχουν όμως και ιδιωτικές σχολές που προσφέρουν διάφορα προγράμματα σε επίπεδο προπτυχιακών μεταπτυχιακών ή επαγγελματικής κατάρτισης και από όσο ξέρω δίνουν και υποτροφίες δεν ξέρω αν τα σιηκώνει η τσέπη σου αυτό υα το δεις εσυ.

Τα ανέφερα και γω τα ιδιωτικά αλλά μάλλον για να επιμένει ο φίλος στις σχολές αυτές μάλλον έχει το λόγο του. Αλλιώς ίσως είναι και καλύτερες επιλογές στην Ελλάδα.

Γιαννης Μ έγραψε:τσεκαρα για το τει γραφιστικης και ειδα οτι εχει οντος μαθηματα αλλα ειναι λιγοτερα απο εκείνα της κερκυρας και ερχονται επισης στο 3ο ετος οποτε συνεχιζω να προτιμω της κεκρυρα ,βεβαια δεν εχω ιδεα για την ποιότητα των μαθηματων στην καθε σχολη......Επισης με το να ασχοληθω μονος υποθετω οτι αναφερεσαι σε tutorial που υπάρχουν στο internet και διαφορα βιβλια που κυκλοφορουν στην αγορα και ετσι πειρα την προτωβουλια να κοιταξα καποια,αλλα ειδα οτι ειναι απαραιτητη η κατοχη tablet και ενα αρκετα ισχυρο υπολογιστη τα οποια δεν διαθετω (το ταμπλετ τουλαχιστον) και θα ηθελα να σε ρωτήσω μηπως εχεις καποιο στο νου σου που να ειναι ποιο "απλο" .
Οσο αναφορα το μεταπτυχιακο και το τι γενικοτερα θα κανω στο μελλον τινει προς το εξωτερικο αφου ουτος ή αλλος δεν βλεπω προς το παρον πολλες ευκαιριες στην Ελλαδα(βεβαια ευελπιστω να εχουν αλλαξει τα πραγματα σε 10 χρονια που θα βγω στην αγορα εργασίας.

Με μία γρήγορη κουβέντα που είχα με ένα φιλό στη σχολή στην Κέρκυρα, μου είπε οτι είναι ικανοποιημένοι από τα μαθήματα του animation. Τώρα αυτό πάντα είναι και υποκειμενικό.

Αναφέρομαι γενικά στο να ασχολείσαι με το animation γενικότερα. Να παρακολουθείς νέα του χώρου, τα trends, γενικά τι γίνεται και να κάνεις και τα δικά σου πράγματα. Να πηγαίνεις σε festival και να γνωρίζεις κόσμο. Γενικά να ψαχτείς. Είδη animation υπάρχουν πολλά. Θα πρέπει να δεις τι σου αρέσει. Να δοκιμάσεις πράγματα και να πειραματιστείς. Εντός και εκτός σχολής. Για κάποια χρειάζεται όντως δυνατός υπολογιστής, για κάποια δεν χρειάζεται καν υπολογιστής. Υπάρχουν πάντα οι υπολογιστές της σχολής σου αν και καλό θα ήταν αν μπορείς να επενδύσεις σε ένα υπολογιστή τουλάχιστον για όσο είσαι φοιτητής. Φυσικά tutorials θα χρειαστεί να κάνεις όσο δοκιμάζεις δικά σου πράγματα και πιο μετά ακόμα! Σε τέτοια πράγματα αναφέρομαι :)

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 16.05.14, 3:45 pm

Καταρχας συγνωμη Βαγγέλη που δεν απαντησα ποιο νωρις η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παω σε ιεκ οχι μονο λογο του οικονομικού αλλα και επειδη εχω ακουσει διαφορα πραγματα για αυτα.
crossbow έγραψε:
Με μία γρήγορη κουβέντα που είχα με ένα φιλό στη σχολή στην Κέρκυρα, μου είπε οτι είναι ικανοποιημένοι από τα μαθήματα του animation. Τώρα αυτό πάντα είναι και υποκειμενικό.

Αναφέρομαι γενικά στο να ασχολείσαι με το animation γενικότερα. Να παρακολουθείς νέα του χώρου, τα trends, γενικά τι γίνεται και να κάνεις και τα δικά σου πράγματα. Να πηγαίνεις σε festival και να γνωρίζεις κόσμο. Γενικά να ψαχτείς. Είδη animation υπάρχουν πολλά. Θα πρέπει να δεις τι σου αρέσει. Να δοκιμάσεις πράγματα και να πειραματιστείς. Εντός και εκτός σχολής. Για κάποια χρειάζεται όντως δυνατός υπολογιστής, για κάποια δεν χρειάζεται καν υπολογιστής. Υπάρχουν πάντα οι υπολογιστές της σχολής σου αν και καλό θα ήταν αν μπορείς να επενδύσεις σε ένα υπολογιστή τουλάχιστον για όσο είσαι φοιτητής. Φυσικά tutorials θα χρειαστεί να κάνεις όσο δοκιμάζεις δικά σου πράγματα και πιο μετά ακόμα! Σε τέτοια πράγματα αναφέρομαι :)

Η αλαηθεια ειναι οτι βλεπω πολλα ανιματιον αν αυτο μετραει παντα και διαβαζω αρκετα αρθρα,επισης ενα απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω αν παω Κερκυρα ειναι σιγουρα να παω στο φεστιβαλ :D
Τωρα δεν ξερω ισως επειδη ειμαι λιγο ανυπόμονος....να παράγγειλα κατα λαθος :whistle αυτο εδω ---->http://www.wacom.com/en/us/creative/intuos-manga για να εξεικειωθω με το ολο θεμα σχεδιασμου στον υπολογιστη :D (ειναι καλη επιλογη ετσι? εννοω διαβασα οτι ειναι πολυ καλο για αρχαριους)
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 17.05.14, 3:57 pm

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ tablet αλλά όσοι χρησιμοποιούν δε το αλλάζουν. Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ξανά, θα χρειαστεί μία περίοδος προσαρμογής.

Όπως είπα πάντως υπάρχουν πολλά είδη animation πολλά από τα οποία δεν χρειάζονται καν τέτοιο εξοπλισμό. Ψάξου όσο μπορείς

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 19.05.14, 12:03 am

κατι τελευταίο σχετικα με το ταμπλετ θα μπορω να σχεδιαζω χωρις να εχει καθυστέρηση με τα specs που εχω : intel core i5 3.20GHz και 4 GB ram τα οποια σκοπευω συντομα να κανω 8
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 20.05.14, 10:28 am

τι εννοείς καθυστέρηση; Από την κίνηση που κάνεις εσύ με το χέρι, στην κίνηση στην οθόνη;

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 20.05.14, 1:37 pm

crossbow έγραψε:τι εννοείς καθυστέρηση; Από την κίνηση που κάνεις εσύ με το χέρι, στην κίνηση στην οθόνη;

ακριβως
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 20.05.14, 7:13 pm

κανονικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα ακόμα και με μικρότερα

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 20.05.14, 10:40 pm

α ενταξει τοτε
συγνώμη αν σε κουραζω αλλα ηθελα να ρωτήσω, η οικογενεια μου και κυριος ο αδερφος μου θελει να παω πρωτα πληροφορικη για να παρω λεει μια πιο γενικη γνωση και μετα να σπουδασω αυτο που θελω(αυτα τα λενε βεβαια επειδη φοβουντε για την επαγγελματικη μου αποκατασταση κατι που κατανοω απολυτος ) αλλα πιστευω οτι θα μπλεξω τα πραγματα αφου θα παω να σπουδασω κατι που δεν θα εχει καμια σχεση με το επαγγελμα που θελω να κανω..........

Εσυ τι πιστεύεις ? :?
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 21.05.14, 4:05 pm

Εγώ πιστεύω οτι το τι θα σπουδάσεις είναι κάτι που πρέπει να το αποφασίσεις εσύ, λαμβάνοντας τα πάντα υπ' όψη σου. Δεν μπορώ να σου πω εγώ τι θα είναι καλό για σένα να κάνεις.
Αν και κάποια πράγματα μπορεί να είναι κοινά, η πληροφορική με το animation είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Γιαννης Μ » 23.05.14, 8:37 pm

οκ ευχαριστω για την βοηθεια :D
Γιαννης Μ
Member

Δημοσίευσηαπό Gabby » 17.06.15, 8:24 pm

Επειδή μια περίοδο ήθελα και εγώ να περάσω σε αυτό το τμήμα έψαξα και έμαθα πως πολλοί από τους φοιτητές αργούν να το τελειώσουν. Περνάνε τα πέντε χρόνια που είναι η φοίτηση και ακόμα δεν έχουν περάσει ούτε τα μισά μαθήματα. Οι παρέες φταίνε με λίγα λόγια. :whistle Γενικά ζουν περισσότερο την φοιτητική τους ζωή και βάζουν στην άκρη τα μαθήματα. Ισχύει πραγματικά αυτό; Αυτό με έχει προβληματίσει αρκετά ώστε να μην ψήνομαι να περάσω στο συγκεκριμένο τμήμα. Εχει κανείς προσωπική εμπειρία; Τι θα με συμβουλεύατε βρε παιδιά; Τα μαθήματα, το πρόγραμμα σπουδών το χω ψάξει τόσες φορές και μου φαίνεται τόσο ενδιαφέρον αλλά τα υπόλοιπα που έμαθα μου "κόβουν" την φόρα.
Άβαταρ μέλους
Gabby
Member

Δημοσίευσηαπό νεφέλη » 13.09.15, 1:16 pm

Σκεφτομαι να ξανα δωσω πανελληνιες μονο και μονο για να περασω σε αυτο το τμημα διοτι καθε φορα που βλεπω τι μαθηματα εχει μαρεσει ολο και πιο πολυ. Αξιζει ομως να το προσπαθησω? Μετα απ αυτες τις σπουδες τι μεταπτυχιακα θα μπορουσα να κανω στο εξωτετικο ή ακομα και στην ελλαδα?
νεφέλη
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 16.10.15, 11:24 am

Με μεγάλη καθυστέρηση ας απαντήσω

Επειδή μια περίοδο ήθελα και εγώ να περάσω σε αυτό το τμήμα έψαξα και έμαθα πως πολλοί από τους φοιτητές αργούν να το τελειώσουν. Περνάνε τα πέντε χρόνια που είναι η φοίτηση και ακόμα δεν έχουν περάσει ούτε τα μισά μαθήματα. Οι παρέες φταίνε με λίγα λόγια. :whistle Γενικά ζουν περισσότερο την φοιτητική τους ζωή και βάζουν στην άκρη τα μαθήματα. Ισχύει πραγματικά αυτό; Αυτό με έχει προβληματίσει αρκετά ώστε να μην ψήνομαι να περάσω στο συγκεκριμένο τμήμα. Εχει κανείς προσωπική εμπειρία; Τι θα με συμβουλεύατε βρε παιδιά; Τα μαθήματα, το πρόγραμμα σπουδών το χω ψάξει τόσες φορές και μου φαίνεται τόσο ενδιαφέρον αλλά τα υπόλοιπα που έμαθα μου "κόβουν" την φόρα.

Δηλαδή αν πας σε άλλη σχολή θα αλλάξει κάτι; Αν εσύ δεν βάλει τον κώλο σου κάτω σε οποιαδήποτε σχολή, θα γίνεις αιώνιος φοιτητής....
(ακόμα μην αποκλείεις τις γενικότερες παθογένειες του ελληνικού συστήματος που δεν σε αφήνουν να τελειώσεις στην ώρα σου)

Σκεφτομαι να ξανα δωσω πανελληνιες μονο και μονο για να περασω σε αυτο το τμημα διοτι καθε φορα που βλεπω τι μαθηματα εχει μαρεσει ολο και πιο πολυ. Αξιζει ομως να το προσπαθησω? Μετα απ αυτες τις σπουδες τι μεταπτυχιακα θα μπορουσα να κανω στο εξωτετικο ή ακομα και στην ελλαδα?

Στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις στην ουσία οτι θέλεις. Αναφέρω καθαρά σαν παράδειγμα το δικό μου master από το Coventry που είναι σε design & digital media και είναι πολύ κοντά σε αυτό του Ιονίου σαν λογική. Τώρα αν αξίζει να πας στη σχολή, αυτό εξαρτάται καθαρά από εσενα και τι στόχους έχεις, και τι θέλεις να κάνεις κτλ

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Tsepeto » 15.12.16, 2:12 pm

Θα γράψω κάποια πράγματα αρκετά κατατοπιστικά θεωρώ για την σχολή μιας και απόφοιτός της. Είναι όμως αρκετά και ίσως κουράσουν.
Καλύτερα που λέει ο λόγος να τα στείλω με pdf σε όποιον ενδιαφέρεται.
Tsepeto
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων