ειδικα μαθηματα :ελευθερο και γραμμικο σχεδιο

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

ειδικα μαθηματα :ελευθερο και γραμμικο σχεδιο

Δημοσίευσηαπό Phrase » 28.08.14, 11:47 am

Συγνωμη αν παει σε αλλη κατηγορια το θεμα,δεν ηξερα που να το βαλω..λοιπον θα δωσω πανελληνιες φετος,και θε δωσω αυτα τα 2 ειδικα μαθηματα.Εχω τελειωσει το σχολειο και δεν διδακτικα εκει γτ ημουν σε αλλο τομεα,παρολα αυτα εκανα μαθηματα σχεδιου παλαιοτερα για ενα διαστημα και εχω μια ιδεα...φετος ισως να μην μπορεσω να κανω φροντ,λογο οικονομικων,και θα χρειαστει να διαβαζω μονη μου.Ξερετε απο ιντερνετ τιποτα μαθηματα που να βοηθανε (εψαξα εγω αλλα δε βρηκα ).Η εστω κανενα βιβλιο?? (βρηκα καποια αλλα δε ξερω ποιο πραγματικα θα με βοηθισει,αν ξερετε εσεις καποιο να μου προτεινετε...).Θελω μια καθοδηγιση! :P
Phrase
Member

Re: ειδικα μαθηματα :ελευθερο και γραμμικο σχεδιο

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 29.08.14, 11:25 am

καλησπέρα το γραμμικό και κυρίος το ελευθερο σχέδιο δεν είναι κατι που μπορείς να το κάνεις μονο διαβάζοντας καποια βιβλία.
θα χρειαστείς καποια μαθήματα. δεν χρειάζεται καν να είναι πολύ συχνά, μπορείς να κάνεις 1 το μήνα και να βγάζεις και σχέδια δικά σου ενδεάμεσα.
αυτό για 1 πολύ απλό λόγο. κατα την διάρκεια του μαθήματος ο καθηγητής σου ίσως εντοπίσει καποια λάθη που κάνεις ή ίσως σου προτείνει κάποιες αλλαγές στον τρόπο που σχεδιάζεις ετσι ωστε να γλυτώσεις κόπο και χρόνο
περα από αυτό το μονο επιπλέον που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις εξάσκηση 6ωρη ετσι ώστε να ξέρεις που βρίσκεσαι από άποψη διαχείρησης χρόνου και να είσαι ετοιμη τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι για τις πανελλήνιες
Πάντος τα βιβλία του επάλ δεν ειναι κακή αρχή για να καταλάβεις θεωρητικα τουλάχιστον καποια πράγματα... αλλα όπως σου ειπα τα μαθήματα αυτά δεν είναι θεωρητικά οπότε προσπάθησε να κάνεις έστω 1 μάθημα το μήνα.
αν ο καθηγητής είναι καλός θα δεις οτι τα λεφτά σου αξιζαν τον κόπο και με το παραπάνω. αν θα δώσεις από επάλ πανελλήνιες και στον τομέα εφαρμοσμένων τεχνών έχεις και τα 2 μαθήματα ειδικότητας τις γραφιστικές εφαρμογές και την τεχνολογία εκτυπώσεων και στις γραφιστικές εφαρμογές πρέπει να κάνεις εξάσκηση όσο διαρκεί και η εξέταση των πανελληνίων (δεν θυμάμαι αν είναι 3 ή 4 ώρες)
βρες έναν γραφιστή ή έναν τεχνολόγο γραφικών τεχνών να σου κανει το μάθημα του σχεδίου ετσι ώστε να μπορέσει να σου δώσει και μερικές συμβουλές αν θέλει και μπορεί και για τις γραφιστικές εφαρμογές. Αν είσαι Αθήνα αυτό θα είναι πολύ ευκολο.
ελπίζω να βοήθησα
Δ Βαγγέλης
Member

Re: ειδικα μαθηματα :ελευθερο και γραμμικο σχεδιο

Δημοσίευσηαπό Phrase » 29.08.14, 11:01 pm

ευχαριστω για την απαντηση :)
εκανα παλαιοτερα μαθηματα και ξερω πανω κατω την "τακτικη"...απλα επειδη εχω σχεδον 3 χρονια να κανω ελευθερο-γραμμικο εχω ξεχασει καποια πραγματα και θελω να ξαναθυμιθω.Ισως να φροντισω να κανω λιγα μαθηματα,να ξερω τουλαχιστον σε τι δρομο βρησκομαι.Δηλαδη αξιζουν τα βιβλια του επαλ ετσι;Θα παραγγειλω τα βιβλια των αλλων 2 μαθηματων (γραφιστικες εφαμρογες και τεχνολογια εκτυπωσεων),αμα ειναι θα παρω και τα αλλα!
Phrase
Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων