Ανακατασκευή παλιού κομικ

Συζητήσεις για την εικονογράφηση, το σκίτσο, την παραγωγή Cartoon, τις τεχνικές και τους illustration artists.

Ανακατασκευή παλιού κομικ

Δημοσίευσηαπό GIANNIS76 » 17.02.15, 5:11 pm

Καλησπερα παιδια!!

Εδώ και καιρό έχω στα χέρια μου κάποια αρχεία απο παλιά ελληνικά περιοδικά (μπλέκ, περιπέτεια κ.α) σε μορφή pdf, με σκοπό να εκτυπωθούν ιστορίες με τα κόμικ πάλι αφού βαφτούν εξ αρχής. Το προβλημά μου έχει να κάνει με το σκίτσο που προκύπτει απ το τυπωμένο. Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με αυτό, δηλαδή για το πώς να βγάλω ποιοτικότερο αποτέλεσμα στο σκίτσο απομονώνοντας το απ την υπολοιπη σελίδα. Επίσης χρειάζομαι κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες για να τυπωθεί σωστά το μαυρο του σκίτσου και να μην φαίνεται ξεθωριασμένο. Για οποιονδήποτε μπορεί να με συμβουλέψει, έχω στη διαθεσή μου σελίδες για να τις δούμε εξ αρχής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιάννης
GIANNIS76
Member

Re: Ανακατασκευή παλιού κομικ

Δημοσίευσηαπό pagou » 25.02.15, 2:52 pm

εαν καταλαβα καλα θα ζωγραφισεις επανω απο την εκτυπωση, -δεν ξερω, μηπως χρειαζεσαι αδεια-, αλλα τι εννοεις εδω:

GIANNIS76 έγραψε:...απομονώνοντας το απ την υπολοιπη σελίδα....

ξεφονταρισμα;

GIANNIS76 έγραψε: Επίσης χρειάζομαι κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες για να τυπωθεί σωστά το μαυρο του σκίτσου και να μην φαίνεται ξεθωριασμένο.

σχεδιαζεις με μαυρο και σου βγαζει γρι;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό GIANNIS76 » 25.02.15, 4:12 pm

Καλησπερα. Το θεμα των δικαιωμάτων το εχω διευθετημενο. Σχετικα με το σκιτσο, εχω βρεί τροπο με layers στο photoshop να κραταω μονο το μαυρο του σκιτσου σε ενα επιπεδο και σε δευτερο επιπεδο (layer) λευκο χρησιμοποιω το χρώμα που χρειαζομαι για να χρωματίσω εκ νέου. Δηλαδή αφαιρώ οποιοδηποτε παλιο χρώμα πανω απ το τυπωμενο, κρατάω το μαυρο του σκιτσου και χρωματιζω. Επισης να πω οτι προκειται για σκαναρισμένα αρχεια οποτε σε καθε περιπτωση, η πυκνοτητα του μαυρου διαφέρει απο επιφανεια σε επιφάνεια, οποτε μήπως θα χρειαζόταν το αρχειο να ειναι σε μορφή bitmap? με τον τροπο που εχω ως τωρα, αναγκαστικα τα αρχεια μου δουλευονται σαν φωτογραφικα αρχεια (jpeg) και εξαγωνται σαν tiff. Συγχωρέστε με αν κατι δεν ειναι κατανοητο απο αυτα που περιγραφω, αλλα και για μενα ειναι η πρωτη φορα που μπλεκομαι με χρωμολιθογραφηση. Ευχαριστω για την ανταποκριση
Γιαννης
GIANNIS76
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 25.02.15, 5:39 pm

Αν έχω καταλάβει καλά τι θες να κάνεις, αυτό που χρειάζεσαι είναι το burn tool στο photoshop, για να κάνεις το μαύρο πιο σκούρο, και να κλείσεις τυχόν γκρί κενά.
Το πρόβλημα σου για μένα είναι που θα τυπώσεις. Σε offset ή σε ψηφιακό?
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό GIANNIS76 » 25.02.15, 9:04 pm

Θα είναι για περιοδικο που θα κυκλοφορει στα περιπτερα οποτε η εκτυπωση θα ειναι offset. Για να γινω καλυτερα αντιληπτος, ανεβασα ενα δισελιδο (link) ( http://prntscr.com/69r6jy ) τα pdf που εχω ωστε να το δειτε. Σκοπός μου ειναι να κρατησω μόνο το σκιτσο (μαυρο) δηλαδη να κρατησω τον σκελετο του ωστε να το βαψω παλι. Το προβλημα μου εχει να κανει με τα μαυρα του σκιτσου που δεν ειναι ικανοποιητικα για εκτυπωση ωστε να ζωντανευει το ιδιο το σκιτσο. Εχω βρει, οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, εναν τροπο να το απομονωσω (2 LAYERS στο photoshop, 1 το σκιτσο και ενα λευκό ωστε να βαψω απο πανω ουσιαστικα) αλλα ψαχνω να βρω μηπως μπορει να γινει με αλλο τροπο ωστε να εχω καλυτερο τελικο σκιτσο. Δοκίμασα διααφους τροπους να ζωντανεψει το μαυρο αλλα το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι το επιθυμητο επειδη μπουκωνει. Ζητάω αν γνωριζει καποιος που γνωριζει να μου πει με ποιον τροπο να παραγω καλυτερο σκιτσο ωστε να ειναι αξιοπρεπες προς εκτυπωση.
GIANNIS76
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 26.02.15, 1:52 pm

Αφού έχεις κάνει την εικόνα σου CMYK
Πάτησε Window-> Channels
διάλεξε το Black channel και με το burn tool κάνε πιο σκούρες τις γκρί περιοχές του σκίτσου σου.
Αν δεν σου δουλέψει δες ένα tutorial για τα channels ή τα leves ή το burn tool.
Για να σου βγει καλό το μαύρο στην εκτύπωση αν το έκανα εγω θα κοιτούσα στις μαύρες περιοχές της εκτύπωσης μου να έχω περίπου μια συνισταμένη black 100% cyan 20%,
Αυτό βέβαια θα πρέπει να ρωτήσεις τον τυπογράφο σου, γιατί παίζει ανάλογα την μηχανή που τυπώνει.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 26.02.15, 4:34 pm

δοκίμασε με select/Color Range

μπορείς να κάνεις επιλογή το μαύρο και παίζοντας με το fuzzines να ορίσεις με τι ανεκτικότητα
μετά το κάνεις layer και με τα Curves ή με τα Levels το σκουραίνεις όσο θέλεις ή μπορείς να το σκουραίνεις πριν κάνεις την επιλογή

σε καινούριο layer που θα βάλεις από κάτω βάφεις ό,τι θέλεις
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Επιστροφή στο I.II Εικονογράφηση / Σκίτσο / Cartoon

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων