ΕΠΙΛΟΓΗ LAPTOP

Τεχνικά θέματα σχετικά με την φωτογραφία, φωτογραφικοί όροι και λογισμικό.

ΕΠΙΛΟΓΗ LAPTOP

Δημοσίευσηαπό clairol » 14.02.10, 4:26 pm

Καλησπέρα!!!

Είμαι γραφίστας και θέλω να αγοράσω ένα laptop. Μετά από την αποτυχία 2 μηχανημάτων HP Espresso είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα, το HP PAVILION DV7-3190AEV Moonlight κι το Sony Vaio VPC-F11Z1E/BI
Όποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία από την χρήση ενός ή του άλλου please θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, ευχαριστώ
clairol
Member

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ LAPTOP

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 14.02.10, 4:34 pm

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο Dell με τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις. Σίγουρα όχι HP (απλά απαράδεκτα) και για τα Sony έχω ακούσει τα χειρότερα από θέματα service.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 14.02.10, 5:11 pm

Και εγώ μετά το epic fail του HP pavilion που είχα, θα έλεγα μακριά από δαύτα.

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα μοντέλα που λες θα πρότεινα το vaio,
αν έχεις όρεξη να κοιτάξεις και άλλα θα πρότεινα macbook pro (έχω το απλό το άσπρο τώρα και με έχει εντυπωσιάσει η δύναμη του στις γραφιστικές εφαρμογές) ή toshiba.

Προσωπικά πλέον σε ότι τρέχει windows είμαι πάντα με τις προτάσεις της toshiba και sony που είναι ποιοτικές και απλά η δεύτερη είναι πιο I wanna be apple designed, οπότε έχει καλύτερο σχεδιασμό και είναι κομψότερα.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό clairol » 15.02.10, 12:13 am

BOOMBOOM όσο για το HP επειδή έχω προσωπική εμπειρία από HP (2 στα 2) με το μοντέλο espresso λέω μήπως στο Moonlight έχουν λύσει τα προβλήματα...

Nitro αν είχα τα χρήματα και εμένα πρώτη επιλογή θα ήταν τα mac (αλλά πολλά τα λεφτά) όσο για τα sony και το συγκεκριμένο αυτό που με κρατάει πίσω είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή (χαμηλότερη από το αντίστοιχο του hp, η χωρητικότητα που είναι η μισή και το ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ SERVICE στην Ελλάδα)

Αυτά εν ολίγεις
clairol
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.02.10, 1:30 am

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το "πολλά τα λεφτά" από ότι είδα από το sony το ποσό σου πάει μέχρι 1700€ περίπου, άρα γιατί να μην πάρεις το Macbook pro 15" 2.53?

Καταλαβαίνω ότι έχει blue ray, περισσότερη μνήμη, καλύτερη κάρτα γραφικών και καλύτερο επεξεργαστή το vaio, αλλά το macbook pro έχει IPS led backlit οθόνη και μπαταρία που κρατάει 7 ώρες (3 το vaio) το απίστευτο multi-touchpad που θα σε κάνει να δουλεύεις άνετα και χωρίς ποντίκι και φυσικά το macos X. Το τελευταίο πιστεύω σε δικαιώνει για την διαφορά στην ωμή δύναμη.

Σε raw power σίγουρα το vaio τα σπάει, αλλά... τέλος πάντων όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου και τα λεφτά το ίδιο. Απλά προτείνω mac παράλληλα, με το vaio γιατί είμαι ένας απόλυτα ευχαριστημένος χρήστης macbook και ένας απόλυτα δυσαρεστημένος χρήστης ΗΡ.

Ότι και να κάνεις όμως, μην πάρεις ΗΡ, η ΗΡ έχει πλέον χάσει την εμπιστοσύνη της, και όταν μιλάμε για εργαλείο δουλειάς, τότε δεν παίζουμε με την αξιοπιστία.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό clairol » 15.02.10, 4:36 pm

Συμφωνώ σε όλα σχετικά μα τα mac το μόνο μειονέκτημα είναι η αγορά προγραμμάτων και γραμματοσειρών και εφόσον δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας το κόστος θα είναι δυσβάστακτο γα μένα.

Ευχαριστώ και περιμένω και από τους υπόλοιπους συμβουλές...
clairol
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 16.02.10, 3:17 pm

Ειτε mac ειναι ειτε PC το κόστος των νόμιμων προγραμμάτων είναι ίδιο. :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό παππούς » 18.02.10, 12:29 pm

Δες και τα Lenovo, έχω ένα R61i εδώ κι ενάμισυ χρόνο κι έχει βγει πολύ καλό (φτου μη το βασκαθώ). Το είχα αγοράσει επειδή ήταν φθηνό (420€) για να το παίρνω στους πελάτες αλλά τελικά με βόλεψε τόσο που το χρησιμοποιώ σαν κυρίως μηχάνημα. Το μόνο που του λείπει είναι έξοδος digital video που θα βόλευε για σύνδεση σε μεγαλύτερη οθόνη αλλά νομίζω τα νέα μοντέλα πλέον έχουν.

.
παππούς
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.02.10, 12:37 pm

αν μένεις Αθήνα πήγαινε στην Toshiba στα Σεπόλια....

κάτι φοβερό παίζεται εκει....

δεν λέω ακριβώς τι είναι ψιλο μυστικό... :wink:

απλά ίσως να μπορείς να πάρεις αυτο...(αν είσαι τυχερός)

http://laptops.toshiba.com/laptops/qosmio/x500

καινούργιο...

κανα χιλιαρικάκι....

δεν λέω τίποτε αλλο...είπα ήδη πολλά... :wink:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 18.02.10, 5:54 pm

isikol έγραψε:αν μένεις Αθήνα πήγαινε στην Toshiba στα Σεπόλια....

κάτι φοβερό παίζεται εκει....

δεν λέω ακριβώς τι είναι ψιλο μυστικό... :wink:

απλά ίσως να μπορείς να πάρεις αυτο...(αν είσαι τυχερός)

http://laptops.toshiba.com/laptops/qosmio/x500

καινούργιο...

κανα χιλιαρικάκι....

δεν λέω τίποτε αλλο...είπα ήδη πολλά... :wink:

Το λένε εκπτώσεις... μην καλλιεργείς κλίμα συνωμοσίας "free toshiba" και έτσι, για να μην πάρει mac :lol: :lol: :lol: :lol: :dance

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.02.10, 7:35 pm

nitro912gr έγραψε: Το λένε εκπτώσεις... μην καλλιεργείς κλίμα συνωμοσίας "free toshiba" και έτσι, για να μην πάρει mac :lol: :lol: :lol: :lol: :dance

δεν εχεις πέσει κάν close.... :lol: :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό ApoTag » 18.02.10, 10:58 pm

Λοιπόν για να πω κι εγώ μία άποψη, παράλληλα με τις σπουδές μου δουλεύω ως πωλητής laptop και υπολογιστών γενικότερα σε μεγάλο κατάστημα. Οι καλύτερες επιλογές σε PC κατά την δική μου άποψη είναι τα Toshiba ξέρω ότι δεν είναι μέσα σε αυτά που έχεις υπ'όψη σου αλλά είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βρεις σε laptop με Windows. Αν το ποσό που σκέφτεσαι να διαθέσεις είναι όντως μέχρι 1700 ευρώ πάρε MacBook Pro ασυζητητεί κι εγώ ένα τέτοιο σχεδιάζω να πάρω μόλις μαζέψω τα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
ApoTag
Member

Δημοσίευσηαπό clairol » 20.02.10, 4:13 am

Ευχαριστώ για όλα, αποφάσισα, θα πάω με το Sony αν ποτέ αποφασίσουν στο πλαίσιο να το φέρουν (παίδεμα εδώ και 1 μήνα).
Και πάλι ευχαριστώ
clairol
Member

Επιστροφή στο VII.II Τεχνικά Θέματα, Ορολογία, λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων