VCDC Forum Update 2009

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

Re: VCDC Forum Update 2009

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 10.03.09, 5:51 pm

Να προτείνω μια μ@λ@κία; Θα προτείνω...

Αφού αρκετοί ενοχλούνται από το λευκό του bg, γιατί να μην κάνουμε ένα νεο project στην arena για custom bgs (τύπου http://www.minispace.com) και να επιλέγεται ένα κάθε μήνα από την κοινότητα; Ή έστω custom bg header or something ξέρω 'γω.
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.03.09, 6:03 pm

Κούλης έγραψε:γιατί να μην κάνουμε ένα νεο project στην arena για custom bgs...

Γιατί ήδη σχεδιάζονται αυτά και όντως θα γίνει αυτό το collab :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 10.03.09, 6:08 pm

penlix έγραψε:Γιατί ήδη σχεδιάζονται αυτά και όντως θα γίνει αυτό το collab :)

Απαιτώ να αλλάχτεί το "member" που γράφει κάτω από το όνομα μου σε "κληρονομικό χάρισμα". :P
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 10.03.09, 10:20 pm

Η αλήθεια είναι ότι στη αρχή τρόμαξα με την αλλαγή, γιατί νόμιζα ότι είχε γίνει κάποια επίθεση στο φόρουμ από χάκερς (μιας και ήταν κάτω πριν) και ότι δούλευε σε κάποιο ξεχασμένο template ίσα για να δουλεύει. :P

Μετά λέω μπα, δεν είναι άσχημο, πολύ μίνιμαλ για τα γούστα μου, αλλά φαίνεται οκ, και μπήκα να δω τι παίζει.

Πολύ καλό, αλλά και εγώ πιστεύω ότι θα ήταν καλό να υπήρχαν 2-3 skins να διαλέξουμε, πχ αυτό, ένα με σκούρα χρώματα, και ένα λαδί (πχ).

Καλορίζικο πάντως (ή μήπως καλογραμμένο να ευχηθώ;), πάω να δω τι παίζει στο control panel μου.
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.03.09, 11:00 pm

*Και νέο VCDC favico από τον Jonick 8)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό amfx » 11.03.09, 12:08 am

Με γειές και από εμένα... Θα συμφωνήσω για το λευκό, αν και θα παραθέσω άποψη σε λίγο καιρό που θα το συνηθίσω...

Μια ερώτηση προς τους admins, στο phpbb πως τα πάτε από spam; Δεν έχω δει ποτέ κάτι εδώ και επειδή εγώ χρησιμοποιώ ipb και έχω φτύσει αίμα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αλλαγή... Κάνω καθημερινά έχω καθημερινά 30 registers και κυνηγάω τα posts τους... Και έχω βάλει και mods στο registration...
index.php?tp=1
Άβαταρ μέλους
amfx
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.03.09, 12:21 am

amfx έγραψε:Με γειές και από εμένα... Θα συμφωνήσω για το λευκό, αν και θα παραθέσω άποψη σε λίγο καιρό που θα το συνηθίσω...

Μια ερώτηση προς τους admins, στο phpbb πως τα πάτε από spam; Δεν έχω δει ποτέ κάτι εδώ και επειδή εγώ χρησιμοποιώ ipb και έχω φτύσει αίμα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αλλαγή... Κάνω καθημερινά έχω καθημερινά 30 registers και κυνηγάω τα posts τους... Και έχω βάλει και mods στο registration...

White is the new black which was the new white guys. :)

Έχει ένα ωραίο σύστημα στο νέο phpBB που λέγεται advanced troll & bot tracking via artificial mind reading and expansive guessing. Με άλλα λόγια, κραταει τους νέους χρήστες σε καραντίνα μέχρι να τους ενεργοποιήσουμε, και μετά εμείς πρέπει να μαντεύουμε αν είναι bots ή αληθινοί χρήστες. Αυτό γινόταν περί τις 20 με 30 φορές την ημέρα. Με το νέο φόρουμ, 8/10 νέους εγγεγραμμένους ήταν όντως real accounts, οπότε φανταζομαι κάνεικαλή δουλειά το captcha και το γεγονός οτι ζητάμε password με αριθμούς, γράμματα και σύμβολα πλέον.

Εγώ πάντως το προτείνω, μοιάζει πολύ ωραία πλατφόρμα!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Michelle » 11.03.09, 12:39 am

Φοβερές οι αλλαγές!!
Μπράβο σε όσους δούλεψαν για αυτές! :aek:

PS: Αλλάξτε όμως το font στο textarea που γράφουμε, είναι άθλια αυτή η default Courier New.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.03.09, 1:05 am

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό mentos » 11.03.09, 1:30 am

Εικόνα

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lara » 11.03.09, 1:32 am

Ωραία τα emoticons που πήγαν δεξιά :mrgreen: :star :star :phone :book
Βάζετε και ένα emoticon visa card παρακαλώ; (για όταν θέλω να δώσω
λογαριασμούς καταθέσεων:))

Και τη μπεμπούλα της Βαλκυρί πίσω παρακαλώ :whistle

Το ΠΜ όλα τα λεφτά :D

Τι εννοούσες Βαλκυρί να γίνει το forum στα αγγλικά,
να γράφουμε όλοι αγγλικά;! Ρωτάω γιατί δεν κατάλαβα, για να μάθω.
Ψηφίστε μας εδώ μέχρι τις 4/7/2011 !! κι εμείς, άμα κερδίσουμε, θα σας κεράσουμε ! ευχαριστούμεε!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 11.03.09, 1:54 am

Ακόμα κάτι άλλο.. όταν ανοίγω 3-4 tabs (μόνο για το VCDC) που κάνω συνήθως δεν ξέρω πού είναι το κάθε θέμα κάτι που μου φαίνεται δεν συνέβαινε παλιά.. πχ στο "VCDC Forum - Προβολή Θέματος - <μπλα μπλα μπλα μπλα κρεβάτι μας>" η βασική πληροφορία είναι στο τέλος και άμα ξεχάσεις κάτι πρέπει να ξαναπατήσεις όλα τα tabs μέχρι να βρεις αυτό που θες.

Εικόνα

επίσης ίσως θα έπρεπε να τσεκάρετε λίγο και τα breadcrumbs. όταν είναι μεγάλο το path όπως στο screenshot από κάτω ψιλοχάνεσαι..

Εικόνα

δεδομένου ότι είναι και στενό το layout ίσως θα έπρεπε να ακολουθήσει μία δενδροειδή μορφή του στυλ

Κώδικας: Επιλογή όλων
-> Επίπεδο 1
  -> Επίπεδο 2
   -> Επίπεδο 3

ακόμα τώρα που έγραφα την απάντηση στο σημείο που είναι το code tag το "Κώδικας: Επιλογή όλων" έχει transformation uppercase και φαίνονται κεφαλαία με τόνους, που είναι λίγο αντιαισθητικό.

αυτά προς το παρόν :mrgreen:

γκουντ τζόμπ :clap
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.03.09, 1:54 am

mentos έγραψε:Εικόνα

:lol: :lol:

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ RENDERING!!!!

Ρίξε μια ματιά με το firebug να μου πεις τι αλλάζω που ρε συ brother.. Μόλις σήκωσα κάτι smilies στο φόρουμ και με χουν γονατίσει, πολύ βάρος λέμε! :dance
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Michelle » 11.03.09, 1:59 am

penlix έγραψε:Εικόνα

Δεν έχετε ορίσει font για το textarea και δεν κληρονομεί αυτό των προγόνων του, οπότε καταλήγει να έχει αυτή που ορίζεται από το User Agent stylesheet. Εν προκειμένω, σε Firefox 3 on Windows, Courier New.

To μόνο που χρειάζεται, είναι μια απλή δήλωση στο CSS:
textarea {
    font-family: Verdana, Arial, sans-serif;
}

Edit: Έχουμε edit πλέον or με γελούν τα μάτια μου;; :metal2 :suckthis
Τελευταία επεξεργασία από Michelle και 11.03.09, 2:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 11.03.09, 2:01 am

λογικά κάτι τέτοιο θα χρειάζεται...

πρόσθεσε αυτό
font-family: Consolas,"Andale Mono WT","Andale Mono","Lucida Console",Monaco,"Courier New",Courier,monospace;

σε αυτό:
#message-box textarea {
   width: 100%;
   font-size: 1.4em;
   }

η για να πιάσει όλα τα textareas globally όρισε το font-family attribute στο css (δεν βλέπω να το ορίζεται κάπου)

και τώρα που το παρατηρώ λιιιγο πιο σκούρα τα γράμματα μέσα το code tag :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 11.03.09, 2:06 am

mentos έγραψε:λογικά κάτι τέτοιο θα χρειάζεται...

πρόσθεσε αυτό
font-family: Consolas,"Andale Mono WT","Andale Mono","Lucida Console",Monaco,"Courier New",Courier,monospace;

σε αυτό:
#message-box textarea {
   width: 100%;
   font-size: 1.4em;
   }

η για να πιάσει όλα τα textareas globally όρισε το font-family attribute στο css (δεν βλέπω να το ορίζεται κάπου)

Για ποιό λόγο να είναι monospace anyway? Αυτό που γράφουμε δεν πρόκειται να βγει με monospace γραμματοσειρά (εκτός αν το βάλουμε σε code tags, που ζήτημα να είναι το 5% του συνολικού περιεχομένου των μηνυμάτων), οπότε νομίζω ότι είναι καλύτερα να είναι πιο κοντά σε αυτό που όντως θα βγει.

Επίσης, νομίζω ότι καλύτερα είναι να πιάσει όλα τα textareas. Ποιός θα ήθελε Courier New σε κάποιο από αυτά;
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 11.03.09, 2:15 am

βασικά αναφερόμουν στο topic reply αλλά όπως είπα μπορεί να οριστεί και globally..

προσωπικά προτιμώ να έχω monospace (Consolas) σε textareas τα οποία δεν έχουν κάποιο WYSIWYG Editor :)
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.03.09, 2:24 am

Δώστε μου screengrab από φόρμα τώρα από τα παλιοπισί σας, γιατί σας έχω εκτελέσει!

Mento, άνοιξε μερικά tabs να μου πεις στα πόσα κολλάει ο Ffox. :dance
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό mentos » 11.03.09, 2:31 am

πιστεύω πως είναι ΟΚ τώρα... 16 tabs δεν φαίνεται, στα 15 φαίνεται... είμαι ευχαριστημένος θα έλεγα :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:

ιδού και το textarea

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.03.09, 2:38 am

mentos έγραψε:είμαι ευχαριστημένος θα έλεγα :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:

ιδού και το textarea

:P Χαρήκαμε που σας είχαμε, να μας ξανάλθετε
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων