Help me admins, θέλω να κάνω έρευνα...

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

Help me admins, θέλω να κάνω έρευνα...

Δημοσίευσηαπό Nio » 12.12.09, 12:16 am

Καλησπέρα σας,

Ελπίζω να σας πετυχαίνω σε καλή στιγμή. Να έχετε θετική διάθεση. Γιορτές είναι.

Θα μπώ κατευθείαν στο ψητό. Είστε η μόνη μου ελπίδα. Θέλω να με βοηθήσετε να πραγματοποιήσω μία έρευνα, για να πάρω επιτέλους το πτυχίο μου, παρόμοια με αυτή που κάνατε σε συνεργασία με την ιστοσελίδα jooblet, την Creative Survey 2008. Ειλικρινά τα έχω βρει σκούρα, σχετικά με τη σύνταξη και τη δομή του ερωτηματολογίου και οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

Η έρευνά μου έχει ως θέμα:
Μπορεί η δημιουργικότητα των διαφημίσεων να βοηθήσει σε περίοδο κρίσης;

Ελπίζω στη βοήθειά σας. Περιμένω νέα σας, κάποια κατεύθυνση κάτι.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! :roll:
ΚΑΪΖΕΝ

(Λέξη που συμβολίζει τη διαρκή βελτίωση στα γιαπωνέζικα)
Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Re: Help me admins, θέλω να κάνω έρευνα...

Δημοσίευσηαπό Nio » 14.12.09, 6:45 pm

Κάποιος, μία βοήθεια κάτι;
ΚΑΪΖΕΝ

Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 14.12.09, 8:25 pm

Νιο αν και δέν είμαι admin θα σου πρότεινα το εξής:

καταρχην να πάρεις το πτυχίο με το δικό σου σπαθί... :)

γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι το δίαδίκτυο να βρείς όσες πληροφορίες θές?
αν δεν βρίσκεις, μπορείς να κατέβεις στον Παπασωτηρίου να αγοράσεις κάποιο βιβλίο που να σε βοηθήσει σε αυτο που θές..

πώς περιμένεις να σε βοηθήσουν οι admins σε κάτι τόσο σημαντικό όσο η πτυχιακή σου?

θα έπρεπε να σταματησουν να ασχολούνται με όλα τα άλλα για να σου δώσουν τον όγκο των πληροφοριών που χρειάζεσαι....

μην με παρεξηγείς αλλα νομίζω οτι μπορείς και πρέπει να το προσπαθήσεις περισσότερο μόνος σου, χωρίς να πελαγώνεις....

πήγαινε μια βόλτα απόψε να ξεθολώσεις λίγο και αύριο πρωι πρωί κατέβα στο κέντρο και ψάξε να βρείς πληροφορίες...

το μικρό μου αδελφάκι έτρεχε απο διαφημιστική σε διαφημιστική προκειμένου να βρεί πληροφορίες για μια αντίστοιχη εργασία που είχε...

φαντάζομαι θα συμφωνείς με αυτα που σου λέω μιας και βλέπω οτι ακολουθείς στη ζωή σου το KAIZEN, που σίγουρα μια αλληγορική μετάφραση του είναι..."μήν τα περιμένεις όλα στο χέρι"...

φιλικά.. :D
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Nio » 14.12.09, 10:45 pm

(ΦΤΟΥ! Έγινε η παρεξήγηση!)

Ένσταση κύριε πρόεδρε!!!!

Πρώτον: Δεν έχει σημασία που δεν είσαι Admin, αν θα μπορούσες να με φέρεις σε επικοινωνία με κάποιον από αυτούς που έκαναν την Creative Survey θα ήταν αρκετό.

Δεύτερον: Το πτυχίο με το σπαθί μου θα το πάρω, παλεύω εδώ και μήνες. Θα μπορούσα να είχα σκάσει 200 ευρώ και να το είχα (πτυχιακή στο πιάτο).

Τρίτον: Η πτυχιακή είναι έτοιμη, εκείνο που χρειάζομαι είναι κάποιον να με βοηθήσει λίγο στο ερωτηματολόγιο, το οποίο ποτέ μην το υποτιμάτε. Περιλαμβάνει επιστήμες όπως η στατιστική και ένα σωρό άλλα. Το μόνο που θέλω είναι να μιλήσω με κάποιον από την Creative Survey για να κάνει μια κριτική στο ερωτηματολόγιο μου, γιατί αν θες πίστεψε το παίζει τρομερό ρόλο πώς θα είναι η ερώτηση, που θα είναι και ένα σωρό άλλα. Δεν ξέρω να φτιάχνω ερωτηματολόγια, δεν έχω ξαναφτιάξει.

Τέταρτον: Το διαδίκτυο συνήθως δεν είναι αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης. Πιο απλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως βιβλιογραφία-πηγή.

Πέμπτον: Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, αλλά όπως είπα και πριν η εργασία είναι έτοιμη. Μένει το ερωτηματολόγιο και τα συμπεράσματά του.

Έκτον: Πίστεψε με, επειδή το έχω δει, ο κατάλληλος άνθρωπος που ξέρει θα σπαταλήσει, αν θέλει να με βοηθήσει, πραγματικά πολύ λίγο χρόνο. Αντίθετα εγώ πρέπει να κάτσω να βρω τα πάντα, αν θα τα βρω, αν θα είναι σωστό το ερωτηματολόγιο, αν θα βγάζει τα αποτελέσματα που πρέπει και επιπλέον έχω και τα τρελά ωράρια στη διαφημιστική που δουλεύω.

Πιο απλά, αν σου ζητούσα να μου αλλάξεις το κιβώτιο ταχυτήτων αυτοκινήτου θα το έκανες. Θα σου έπαιρνε χρόνο, μήνες ίσως να διαβάσεις και να μάθεις, αλλά θα το έκανες. Δεν βλέπω το λόγο να μην πας σε ένα μηχανικό και να σου δείξει τον τρόπο.

Συγγνώμη αν κούρασα και ο λόγος που τα έγραψα όλα αυτά δεν είναι για να σου απαντήσω, αλλά για να γίνω πιο σαφής.

Αυτό που χρειάζομαι είναι ένας φακός, δεν θέλω να βάλω κάποιον άλλο να σκάψει για εμένα και να κάνει τη δουλειά.

Ευχαριστώ και πάλι
ΚΑΪΖΕΝ

Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων