πώς είναι δυνατή η εγγραφή στο vcdc, αν δε γνωρίζουμε...

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

πώς είναι δυνατή η εγγραφή στο vcdc, αν δε γνωρίζουμε...

Δημοσίευσηαπό chicken teriyaki » 27.01.10, 1:26 am

ελληνικά;
η ερώτηση αυτή ανέκυψε όταν σκέφτηκα να προτείνω σε έναν Σέρβο να επισκεφτεί το φόρουμ, αλλά διαπίστωσα ότι θα δυσκολευτεί να χρησιμοποιήσει τους συνδέσμους πλοήγησης (;) μια και είναι γραμμένοι στα ελληνικά. η αρχική σελίδα σαν να δίνει την υπόσχεση ότι το φόρουμ είναι δίγλωσσο αλλά, εκτός αν κάτι μου διαφεύγει, είναι εύχρηστο μόνο στους γνωρίζοντες την ελληνική γλώσσα.

ευχαριστώ και Καλή Χρονιά!

σε: "πώς είναι δυνατή η εγγραφή στο vcdc,αν δε γνωρίζουμε..."
Άβαταρ μέλους
chicken teriyaki
Member

Re: πώς είναι δυνατή η εγγραφή στο vcdv,αν δε γνωρίζουμε...

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 27.01.10, 10:45 pm

Καλησπέρα,

Στο vcdv είναι αδύνατο να γραφτεί, διότι δεν υπάρχει! :-)
Sorry για το αστειάκι, αλλά δεν άντεξα! Είμαι λίγο πειραχτήρι...

Καλό βράδυ φίλε μου και περίμενε μία σοβαρή απάντηση από τους διαχειριστές!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 27.01.10, 11:18 pm

Ε οκ αν δεν ξέρει ελληνικά τι θα καταλάβει δηλαδή μπαίνοντας εδώ;
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 27.01.10, 11:43 pm

Συμφωνώ με τον nitro ακόμη και να ήταν δίγλωσσο το forum και μπορούσε να κάνει πλοήγηση πως θα διάβαζει τα θέματα? :roll:
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 28.01.10, 1:22 am

chicken teriyaki έγραψε:η αρχική σελίδα σαν να δίνει την υπόσχεση ότι το φόρουμ είναι δίγλωσσο αλλά...

:?: :?: :?:

Υπάρχει ειδική κατηγορία στο φόρουμ για τους ανθρώπους εκτός ή εντός Ελλάδας που δεν γνωρίζουν Ελληνικά

Επίσης,
...ακόμη και να ήταν δίγλωσσο το forum και μπορούσε να κάνει πλοήγηση πώς θα διάβαζει τα θέματα?
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό chicken teriyaki » 28.01.10, 1:28 am

δίκιο έχεις για το όνομα του φόρουμ, όταν όμως πήρα είδηση το λάθος, ήταν πια αργά, καθώς είχα χρησιμοποιήσει το edit μου.

απ' ό,τι καταλαβαίνω τα άλλα δυο μέλη μου λένε με τον τρόπο τους πως δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ γραφίστες, φωτογράφοι, σχεδιαστές και άλλοι εκπρόσωποι σχεδιασμού οπτικής επικοινωνίας που δεν καταλαβαίνουν την ελληνική γλώσσα.
υποθέτω πως η γραφή αρκετών τίτλων στα αγγλικά είναι για χάρη ποικιλίας και ευκολίας (π.χ. Feedback & Portfolio, 3D modelling & animation, Multimedia & PostProduction, Game Design & Games, Apple Mac Mania ! Do you think different ?)
συγγνώμη, αλλά ο αλλόγλωσσος που θέλει να έρθει σε επαφή με την ελληνική κοινότητα "σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας" θα πρέπει να το κάνει χωρίς να τον παίρνει από το χεράκι ο έλληνας φίλος του και να του δείχνει τι να πατήσει και πού να γράψει.
και αυτή η συγκεκριμένη παρατήρηση γίνεται γιατί υπάρχει το
"International Posts !
Does everything seem Greek to you? Use English, German, French or Italian here!"

κλείνω κάνοντας quote τον Themistoklick
"Actually, we all have a common language, the visual one... design!"
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=93&t=2897
Άβαταρ μέλους
chicken teriyaki
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 28.01.10, 1:38 am

chicken teriyaki έγραψε:
απ' ό,τι καταλαβαίνω τα άλλα δυο μέλη μου λένε με τον τρόπο τους πως δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ γραφίστες, φωτογράφοι, σχεδιαστές και άλλοι εκπρόσωποι σχεδιασμού οπτικής επικοινωνίας που δεν καταλαβαίνουν την ελληνική γλώσσα.

όχι δεν έχουν θέση, τι θέση να έχει κάποιος σε ένα φόρουμ όταν δε μπορεί να επικοινωνήσει με τους υπόλοιπους; Δεν είναι ρατσιστικό, πρακτικό είναι το πρόβλημα.

Σαν να πάω εγώ να γραφτώ σε φόρουμ γραφιστών της Ισπανίας χωρίς να ξέρω Ισπανικά. Και τα κουμπάκια στα αγγλικά να έχει τι νόημα υπάρχει, αφού δε θα καταλαβαίνω τίποτα από όσα γράφουν;

Δε το καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις τόσο στραβά, κοινή λογική είναι.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Re: πώς είναι δυνατή η εγγραφή στο vcdc, αν δε γνωρίζουμε...

Δημοσίευσηαπό patounik » 28.01.10, 1:41 am

Όντως, λοιπόν, η "κοινή μας γλώσσα" είναι αυτό που λέει ο Θεμιστοκλής.

Τα άλλα δύο μέλη ΔΕΝ λένε πως "δεν έχουν θέση" (!) οι αλλόγλωσσοι εδώ μέσα, αλλά ότι δυστυχώς, εκ των πραγμάτων, δεν θα μπορούν να καταλαβαίνουν τις συζητήσεις που εξελίσσονται στα ελληνικά. Σκέψου κάποιον αλλόγλωσσο που θα μπει σ' αυτό που κουβεντιάζουμε τώρα, τι θα καταλάβει;;;

υποθέτω πως η γραφή αρκετών τίτλων στα αγγλικά είναι για χάρη ποικιλίας και ευκολίας (π.χ. Feedback & Portfolio, 3D modelling & animation, Multimedia & PostProduction, Game Design & Games, Apple Mac Mania ! Do you think different ?)

Χρησιμοποιούνται όροι που, καλώς ή κακώς, έχουν επικρατήσει στην καθημερινότητά μας. Έχεις αντιπρόταση με ελληνικούς όρους για όλα τα παραπάνω;

συγγνώμη, αλλά ο αλλόγλωσσος που θέλει να έρθει σε επαφή με την ελληνική κοινότητα "σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας" θα πρέπει να το κάνει χωρίς να τον παίρνει από το χεράκι ο έλληνας φίλος του και να του δείχνει τι να πατήσει και πού να γράψει.

Δεν καταλαβαίνω το ύφος αυτής της πρότασης... :roll:... όταν μάλιστα υπάρχει κι αυτό:
Does everything seem Greek to you? Use English, German, French or Italian here! :think
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό chicken teriyaki » 28.01.10, 2:07 am

δική μου υπόθεση
όταν ένας αλλόγλωσσος θελήσει να έρθει σε εγγραφεί σε ένα φόρουμ θα το κάνει όχι για να γίνει το φόρουμ μέρος της καθημερινότητάς του, αλλά γιατί χρειάζεται να λάβει ορισμένες πληροφορίες που αφορούν το αντικείμενό του από τους επαγγελματίες της χώρας που συμμετέχουν στο φόρουμ.
πώς όμως θα γίνει μέλος του φόρουμ όταν οι σύνδεσμοι και οι εντολές είναι στα ελληνικά; ποιος ο λόγος ύπαρξης της ενότητας "Does everything seem Greek to you? Use English, German, French or Italian here!", όταν ο άλλος δεν είναι σε θέση να καταλάβει λέξεις όπως εγγραφή, υποβολή κ.α. χωρίς τις υποδείξεις κάποιου που γνωρίζει τη γλώσσα;

ρωτάς
"Έχεις αντιπρόταση με ελληνικούς όρους για όλα τα παραπάνω;"
δεν καταλαβαίνω το ύφος της ερώτησης. εννοείς πως δεν υπάρχουν αντίστοιχοι όροι π.χ. για το multimedia ή το feedback; ωστόσο δε με απασχολεί που δεν έχουν αποδοθεί οι όροι αυτοί στα ελληνικά. με απασχολεί μέχρις ενός σημείου το ότι η μεγαλύτερη κοινότητα γραφιστών κ.α. δεν έχει ένα μενού πλοήγησης στα αγγλικά.
Άβαταρ μέλους
chicken teriyaki
Member

Δημοσίευσηαπό adams » 28.01.10, 2:47 am

chicken teriyaki έγραψε:δική μου υπόθεση
όταν ένας αλλόγλωσσος θελήσει να έρθει σε εγγραφεί σε ένα φόρουμ θα το κάνει όχι για να γίνει το φόρουμ μέρος της καθημερινότητάς του, αλλά γιατί χρειάζεται να λάβει ορισμένες πληροφορίες που αφορούν το αντικείμενό του από τους επαγγελματίες της χώρας που συμμετέχουν στο φόρουμ.
πώς όμως θα γίνει μέλος του φόρουμ όταν οι σύνδεσμοι και οι εντολές είναι στα ελληνικά; ποιος ο λόγος ύπαρξης της ενότητας "Does everything seem Greek to you? Use English, German, French or Italian here!", όταν ο άλλος δεν είναι σε θέση να καταλάβει λέξεις όπως εγγραφή, υποβολή κ.α. χωρίς τις υποδείξεις κάποιου που γνωρίζει τη γλώσσα;

Γι αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει το google translate.Τι να το κάνεις το Αγγλικό menu όταν η ουσία ειναι στα Ελληνικά? :D
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 28.01.10, 2:55 am

Ειλικρινά, αδυνατώ να καταλάβω...
ΤΙ να το κάνει το αγγλικό μενού πλοήγησης κάποιος όταν, εκ των πραγμάτων, δεν θα μπορεί να καταλάβει τις συζητήσεις που γίνονται μέσα σε κάθε κατηγορία/θέμα;;; :? :think

Αντίθετα, αν μπει κάποιος ξένος στο φόρουμ, και για κάποιον, οποιονδήποτε λόγο, θέλει να γίνει μέλος, να θέσει ένα ερώτημα στην κατηγορία την οποία μπορεί να καταλάβει (International Posts) ή ακόμα να στείλει μέιλ σε κάποιον (διαχειριστή ή μέλος), μπορεί να το κάνει άνετα... Όπως άλλωστε έχει γίνει στο παρελθόν. Επίσης, μπορεί να κάνει και την αυτόματη μετάφραση όλων των σελίδων από το google, αν και σίγουρα ελάχιστα θα καταλάβει το πρωτογενές νόημα των ελληνικών μηνυμάτων...

:roll:
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 28.01.10, 10:42 am

chicken teriyaki έγραψε:απ' ό,τι καταλαβαίνω τα άλλα δυο μέλη μου λένε με τον τρόπο τους πως δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ γραφίστες, φωτογράφοι, σχεδιαστές και άλλοι εκπρόσωποι σχεδιασμού οπτικής επικοινωνίας που δεν καταλαβαίνουν την ελληνική γλώσσα.

Γιατί θεωρείς πως είναι κάτι κακό αυτό που σου λένε τα δύο μέλη? Δεν σε καταλαβαίνω.....
Όταν εμείς μπαίνουμε σε ξένα φόρουμ μας έχουν και ελληνικά?
Όχι βέβαια, αν ξέρουμε αγγλικά διαβάζουμε, αν δεν ξέρουμε κάνουμε μετάφραση της σελίδας.

Το vcdc είναι "ελληνική κοινότητα" δεν είναι "διεθνή κοινότητα".
Ωστόσο όπως σου είπαν υπάρχει ήδη ειδικός χώρος για κάποιον ξένο που χρειάζεται βοήθεια.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων